Een kaart van Bergen op Zoom met een uitbreidingsplan 30 31 door F.W.P.C. van den Berg en F.J. van Overveld Onlangs werd tijdens een onder zoek in het gemeente-archief door F. van den Berg een losse platte grond van Bergen op Zoom aange troffen in de Avondster van zater dag 13 december 19191. Deze kaart, waarop een uitbreidingsplan van de gemeente staat aangege ven, bevond zich bij een artikel over plannen voor aanleg van een nieuwe stedelijke haven en een aantal kanalen in West-Brabant. Datering Op grond van een aantal topografi sche gegevens en de aanwezigheid van bepaalde gebouwen op de plattegrond is de kaart te dateren in de periode 1918-1925. Dat de kaart van na 1918 is, kan geba seerd worden op de aanwezigheid van de noodkerk van de O.L.V. van Lourdesparochie aan het Lourdesplein. Deze noodkerk en de bijbehorende pastorie zijn na melijk gebouwd in 1918. Dat de kaart tevens niet kan dateren van na 1925, is gebaseerd op de afwe zigheid van het slachthuis, dat in het genoemde jaartal is gebouwd. Het ligt evenwel voor de hand te veronderstellen dat de gevonden plattegrond dateert uit het jaar 1919. Immers de kaart is aange troffen in een dagblad uit dat jaar. Konkrete bewijzen hiervoor zijn er echter niet. Beschrijving Op de kaart vallen twee omlijnde gebieden op. Het ene gebied is de op dat moment bestaande kom, die begrensd wordt door de bui tenste singels, de Zoom, het stadspark en het station. Het twee de gebied betreft een stadsuitbrei ding, die gearceerd is weergege ven. Dit geplande gebied wordt ongeveer begrensd door de (tegen woordige) Zandstraat, een weg die iets ten westen ligt van de Marconi- laan (-Noord)De Vijverberg, Churchillaan, Abraham de Haan straat, Benedenbaantje, Oud- Borgvliet, Paulus Buijslaan, Borg- vlietsedreef en Prins Bernhardlaan. Opvallend is dat het grootste ge deelte van dit plan in een gewijzig de vorm pas na 1945 is uitge voerd. Met uitzondering van be staande straten en een klein aantal nieuw aan te leggen straten is het geplande stratenplan geheel ver schillend van het huidige. Een vraag die men zich hier kan stellen is in hoeverre men is uitgegaan van de bestaande infrastruktuur. Een ander opvallend gegeven is de aanwezigheid van drie parken in het uitbreidingsgebied. Het groot ste park is gelegen in de Lage Me ren. langs de Wattweg ter hoogte van de huidige fabriek van Bruijn- zeel. Aan de noordoostzijde van het Volkspark bestonden plannen voor een villa-wijk2, dus het eer der genoemde park werd in de na bijheid van een elite-buurt gepro- jekteerd. Een geplande spoorweg overgang zorgde voor de bereik baarheid. De twee andere parken vindt men langs de Kastanjelaan (vh. Oude Wouwsebaan) en in de Blokkendoos. Het is waarschijnlijk een tijdsverschijnsel dat al deze parken aan de oostzijde van de spoorlijn zijn geprojekteerd. Een arbeiderswijk, zoals het Fort, moet het duidelijk met veel minder groenvoorzieningen doen. Het voert te ver om op alle details van deze kaart in te gaan. Een aan tal zaken worden hier nog kort be licht. Als eerste gegeven zien we dat er een drietal kerken zijn ge pland. Eén aan de Noordzijde Zoom. de tweede ter hoogte van de huidige Gentiaanstraat, en een derde bij het landgoed Lievensho- ve. Ook aan de ontspanning van de stadsbewoners is gedacht. Dit blijkt uit een tweetal sportterreinen. Plein XIII, dat door de uitbrei dingsplannen centraal in de stad komt te liggen, heeft een funktie als sportterrein gekregen. Aan de rand van het geplande gebied, ten noorden van Lievenshove, is een tweede sportterrein opgenomen. In tegenstelling tot Oud-Borgvliet, dat in de plannen is opgenomen, ligt Nieuw-Borgvliet duidelijk bui ten het uitbreidingsgebied. Tenslot te is ter hoogte van de bestaande spoorwegovergang bij wachtpost 13, nabij de watertoren, een nieu we ingetekend. Deze nieuwe over gang is duidelijk verbreed ten op zichte van de oude. De weg naar de overgang is ook nieuw en volgt in grote lijnen de huidige Jacob Obrechtlaan. Hierdoor lijkt het een en ander ter plekke enigszins op de tegenwoordige situatie. Uit esthetisch oogpunt kan men tenslotte nog opmerken dat het uit breidingsplan telkens weer op klei ne schaal een enigszins symme trisch geheel lijkt te hebben, waarin parken met een Art Deco-achtige aanleg zijn geprojekteerd. Tijdsbeeld en bespreking Om het uitbreidingsplan te plaat sen in de tijd wordt hier een korte historische beschouwing gegeven van stadsontwikkeling sinds de Middeleeuwen. Aan de hand van een gegeneraliseerd beeld van een tweetal perioden zal getracht wor den een aantal elementen te vin den die voor de sociaal-ruimtelijke struktuur en het kunstzinnige pa troon van de stad uit die tijd van wezenlijke betekenis zijn. De globa le samenleving en de stad die daar binnen ontstaan is, zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden. Dit houdt in dat de historische ontwik kelingsgang van de samenleving van grote betekenis is en dat deze zich manifesteert in de ontwikke lingsprocessen van de stad. Over de middeleeuwse stadsvorming be staan twee tegenstrijdige opvattin gen, die echter beide opgaan, af hankelijk van het type stad. De Ita liaanse en Vlaamse steden zijn oor spronkelijk gebaseerd op 'Fernhan- deF\ voor de midden-europese steden berust de oorsprong veel meer op een wisselwerking tussen stad en omgevend platteland4. Het beeld van de ruimtelijke orde van een middeleeuwse stad, zoals in ons geval de bestaande kom zonder de 19e eeuwse uitleg, treft enerzijds door een zekere eenvoud van de hoofdtrekken, anderzijds door een zeer fijne geleding in de tails. De hoofdtrekken, verkeersas- De Waterschans nr. 2 1991 De Waterschans nr. 2 1991

De Waterschans | 1991 | | pagina 8