47 I ■HM» 'Hl De Waterschans nr. 3 1991 Afb. 4. Maart. Folio 3 verso uit het getijdeboek van de Hertog van Berry. ontmoeting met Montigny, buiten de stad Segovia. Montigny verge zelt hem de 24ste al naar het bui tenverblijf van de koning 'El Val sain', dat kort daarvoor gereedge komen was. De koning ontving Aquilera vrien delijk. hij leek begaan met de zieke markies en zei, dat hij zijn beslissing via Montigny aan hem zou laten doorgeven. Die beslissing kwam er op neer, dat de aanwezigheid van de markies dringend gewenst was. Met die boodschap vertrok Aquilera uit Se govia op 1 augustus voor de terug reis naar Lusignan. Op 16 augustus arriveerde de Heer van Bergen, afgezant der Neder landen in Segovia, of liever in 'El Bosque de Segovia, El Valsain'. Hij verkeerde, naar de berichten, in blakende welstand. Hij moet in staat geweest zijn de reis vanaf Bordeaux te paard te maken.18 De afloop van dit gezantschap, nu aan het hof van Filips II verenigd, is U vermoedelijk bekend. In de Nederlanden is de beeldenstorm losgebarsten. De reactie daarop van Filips laat zich raden. Terug keer naar de Nederlanden is daar mee uitgesloten, al duurt het lang voor dat ook openlijk gezegd werd. Alle besprekingen met de koning, de Spaanse Raad van State en in dividuele leden daarvan leiden tot niets. Alva wint uiteindelijk. Er zal hard worden ingegrepen. Dat de twee gezanten, al te vaak afgeschilderd als mede-oorzaak van de opstan digheid, in Spanje worden vastge houden is begrijpelijk. Ik zou U een verslag doen van een reis. Daarom nog dit. Het was in drukwekkend de plaatsen te kun nen bezoeken, waar zich al die dra matische gebeurtenissen hebben afgespeeld. Dat gold speciaal 'El Afb. 5. De marmeren sarcofaag van Sainte Quitterie. De Waterschans nr. 3 1991 Valsain'. waarvan ik me geen voorstelling kon maken, ook niet toen ik uiteindelijk, in de buurt van het drukbezochte koninklijk Paleis van San Ildefonso de la Granga een trieste ruïne vond. Dankzij een vriendelijk persoon uit dat paleis kwam ik later in het bezit van uitge breide informatie. U kunt zich nu een beeld vormen van de plaats waar het gezantschap van Jan van Bergen eindigde.(afb. 6) Maar ook het Alcazar van Segovia, waar Montigny zo lang gevangen zat voor hij werd overgebracht naar het Slot van Simancas om daar ge wurgd te worden, was een indruk wekkende plaats. Ik ben in de to renkamer geweest waar hij zoveel dagen sleet, zich afvragend wat de bedoelingen van Filips zouden zijn. De meeste sporen waren echter te vinden in het Staatsarchief van Si mancas, datzelfde gebouw waar Montigny in het geheim werd om gebracht, (afb. 7) De korte tijd die ik daar mocht doorbrengen was toch voldoende om een indruk te krijgen van de scrupuleuze zorg, waarmee Filips II alle documenten liet ordenen en bewaren. Dat betekent dus een ze kere terugkeer daarheen. Want daar mag ik de echte sporen van het gezantschap van 1566 ver wachten. Aantekeningen 1 Bewaard gebleven en teruggekeerd naar Ecouen zijn. o.a.: - Piëta - geschil derd door II Rosso (1499-1541) - Laat ste avondmaal - geschilderd door Mar co d'Oggiono - 11 delen van een tafel servies. in 1533 vervaardigd door Gui- do Durantino in Urbino. Het bevat on derwerpen uit de 'Metamorphosen' van Ovidius - een altaarstuk, vervaar digd door Pierre Reymond na 1551, met afbeeldingen van het Lijdensver haal in 'Emaux-peints' techniek. (Alain Erlande-Brandenburg. 'Chateau d'Ecouen-Guide'. Parijs. 1989. blz. 10-12.) 2. Algemeen Rijksarchief Brus sel. Inv. Raad van Beroerten, nr. 164. Fol. 19-20. 3 C.J.F. Slootmans, 'Jan metten Lippen', R'dam 1945, blz. 451. 4 Dat heeft wel zijn echtgenote, Maria van Lannoy gedaan. Zie: Archivo General de Simancas. Estado de flan- des 536-512. Voor de beschuldigingen tegen Jan IV: Alg. Rijksarchief Brussel. Papiers d'Etat et de l'Audience, nr. 529, Fok 8. 5 Uit C.J.F. Slootmans. 'Jan metten Lippen', R'dam 1945, blz. 452. 6. Dr. J. Brouwer, 'Montigny. Af gezant der Nederlanden bij Philips II'. A'dam 1941. blz. 30. 7. F. Braudel, 'Beschaving, Economie en Kapitalisme (15de-18de eeuw)'. Deel 1, 'De struc tuur van het dagelijks leven'. A'dam 1987. blz. 413-415. 8. C.J.F. Sloot- usb Afb. 6. 'Het Paleis van Valsain'. Schilderij van Juan Batista del Mazo. (Paleis van San Lorenzo-Escorial) Afb. 7. 'Het Staatsarchief van Simancas'. Eigen opname. mans. o.c. blz. 449-453. 9 Dr. J. Brouwer, o.c., blz. 54. 10 Dr. J. van Herwaarden, 'De pelgrimage naar Santiago de Compostella. (12de-18de eeuw)', blz. 73-75 uit de catalogus van de Europalia-tentoonstelling 'Santiago de Compostella' 1000 jaar Europese Bedevaart. Gent. 1985. 11 Dr. J. Brouwer, o.c., blz. 55. 12. De ge noemde feiten en gebeurtenissen wor den in meerdere of mindere mate ge noemd en besproken bij J.L. Mottley, 'La Révolution des Pays-Bas au XVIe Siècle'. Paris. z.j. blz. 196-262: W.H. Prescott, 'Geschiedenis der regering van Koning Philips II'. A'dam 1860. blz. 81-104: J. van Vloten. 'Neder lands opstand tegen Spanje in zijn be ginselen. aard en strekking geschetst, /1564-1567)'. Haarlem 1856, blz. 50- 80. 13. W.H. Prescott, o.c.. blz. 99. 14 Gids tentoonstelling 'Mélusine et les seigneurs de Lusignan'. blz. 8. 15 C.J.F. Slootmans, o.c.. blz. 454. 16 Uit het Grieks, letterlijk 'schedel- dragend'. 17. Mededeling van de Hr. S.C. Wittenbols-Manege Molenzicht. die voor deze prestatie zijn bewonde ring uitsprak. 18 Dr. J. Brouwer, o.c.. blz. 56.

De Waterschans | 1991 | | pagina 4