52 53 De Waterschans nr. 3 1991 Kortemeestraat Een fragment (tek.14) met slibver- siering kwam uit de bodem tijdens de verbouwing van het pand van Fa.De Valk, 1966, Kortemeestraat 9. De scherf is roodbakkend en overtrokken met licht-okergeel loodglazuur. Voor volledige exem plaren, zie catalogus 'Schatten uit de Schelde' 1987, afb. 40, 41 en 42. Vermeldenswaard is de vondst van aardewerk uit Paffrath tijdens die zelfde verbouwing. Vischmarkt, nu St.Catharina- plein Tijdens graafwerkzaamheden op de Vischmarkt, het huidige St. Catharinaplein, kwam in 1965 een groot fragment van een met slib versierd bord te voorschijn. Gerestaureerd ziet het er nu uit als afgebeeld in tek. 24. Overtrokken met een gelig loodglazuur heeft de pottenbakker ter verhoging van de schoonheid, het witte slib met ko- pervijlsel bestrooid, hetgeen een aantal, groene vlekjes opleverde. Aan de onderzijde zijn drie uitge knepen standvinnen aangebracht die flink versleten zijn, vermoede lijk een papbord. Diameter bord: 23V2 cm. Afb. 11. Gezien de nevenvondsen mag het bord worden gedateerd omstreeks 1350. De scherf no. 10 van de N.Z.Haven, zou van een dergelijk bord kunnen zijn. Beoordeeld naar de kleur is er overeenkomst met het bord, afge beeld in de catalogus van de expo sitie 'Communicerende vaten' 1988 onder no. 11. Scherf no. 15 vormt een partikel van een bord, dat versierd werd middels de sgrafitto-techniek. Daarbij wordt eerst een witte slib- laag op het bord aangebracht, die na droging plaatselijk wordt weg gekrast. Het is met een bijzonder vaste tekenhand bewerkt. Het loodglazuur, dat werd aange bracht, is geel- groenig van kleur. Tek. 15b geeft een fragment weer van de onderzijde van de scherf en vertoont twee standlobjes. Naar berekening moeten er dat in totaal vijf zijn geweest. Er is verwant schap met borden zoals te Aarden burg gevonden en daterend uit de 14e eeuw. We blijven nog even op de Visch markt waar no. 29 een bord met opbollende bodem, in 1965 werd gevonden. De kom van het bord is met witte slib overtrokken en daarna voor zien van een zwavelgeel glazuur. Op de rand van het bord werd met witte slib een aantal stippen aange bracht, eveneens met gelig lood glazuur overtrokken. De scherf (dia meter bord: 24 cm) is roodbak kend met strooiglazuur. Klaverstraat No.25 is een restantje van een met witte sliblijnen versierd bord. In het gelig loodglazuur duidelijke sporen van kopergroen. No. 28 is, naar ik meen een zeer zeldzaam geval. Te gen de buitenkant van het oor van een testje of kan, bracht de potten bakker een versiering aan van witte klei, die hij eerst in een bestaand vormpje drukte om het vervolgens als een reliëf op het oor aan te brengen. Dat heeft hem moeite ge kost want er is sprake van duidelijk vormverlies. De afbeelding ver toont een meisjesgestalte met vlechtjes, een armpje in de zij. Het geheel overtrokken met geel loodglazuur. Het is een van die zeldzame stukjes, waarbij de pot tenbakker, geïnspireerd door zijn dulcinea, iets aparts voor haar wil de maken. Qua tijd, gelet op de geknepen vorm van het oor, schat ik het begin 17e eeuw. Engelse straat Hoewel niet direct ressorterend on der de met slib gedecoreerde aar dewerkfragmenten, vertoont no. 30 alle tekenen van 'high- decorated-ware'. Het is een kan netje afkomstig uit Andenne. Drie opgelegde kleibandjes versieren de opgaande wand van het kannetje. Met een scherp voorwerp of nagel voorzag de pottenmaker de band jes van schuinaflopende inkervin gen. De onderste aanzet van het bandoor is nog aanwezig. De bo dem is geheel vlak met aanbakspo ren Het is voor driekwart overgoten met geel loodglazuur, doorspikkeld met groen en oxydebruin. Het werd vervaardigd uit witbakkende leem zoals veel Andenneproduk- ten. Inwendig vertoont het zeer scherpe draairingen. No. 13. Dikwandig, handgevormd en roodbakkend van scherf. Met dik ke witte slib werd een kruisvorm er op aangebracht. Verder vertoont het sporen van boetseeraktivitei- ten. Het geheel is overtrokken met geel loodglazuur. Het zou van een stolp afkomstig kunnen zijn maar veeleer zou ik het, gezien de ruwe afwerking van de ongeglazuurde zijde, willen zien als afkomstig van een dakruiterversiering. Dubbelstraat Uit de onderste laag van potten bakkerij De Klokken kwamen twee fragmenten met hoge slibversie- ring. Zie fig. 26 en 27. No. 26 is een randfragment van een geglazuurd bord, roodbak kend, gelig loodglazuur. No. 27 is een rand van een bord: met slib- versiering. Diameter bord ca. 26 Bosstraat Een hoogopgaand, roodbakkend oor met op de onderste inplant slibversierings sporen. Rolrond oor met sporen van strooiglazuur. Af komstig uit het perceel van het Cel- lezuster klooster van Bergen op Zoom. Uiteinde Noordzijde Haven Op het terrein van voormalig constructiebedrijf Margadant is een stortlaag van blauwgrijs aardewerk aangetroffen. Prof.Renaud en A.Bruyn van de R.O.B. maakten in 1966 een selektie uit de scher ven. Onderin lagen misbaksels van koekepannen met gelobde rand en De Waterschans nr. 3 1991 Afb. 12. Genummerde vindplaatsen van aardewerk met reliëf- slibversiering in Bergen op Zoom. A. Grote Markt B. Vischmarkt, nu St.Catharinaplein C. Gertrudiskerk D. Markiezenhof platte korte handgreep, roodbak kend van scherf. Daaronder nog aardewerk met slibversiering. waarvan no. 10 een specimen is, fragment van een bord. Met het in kaart brengen van vind plaatsen en omschrijven van aar- dewerkvondsen met hoog-reliëf slibversiering. hoop ik bij deze te stimuleren tot een verdere inventa risering van dit zeldzame type aar dewerk uit de 13e en 14e eeuw. De Bergse bodem bevat, wat bo venstaande betreft, nog menig on ontgonnen gebied. Bronnen: 1 Prof.Dr.K.C.Peeters: 'Eigen Haard'. Uitg.De Vlijt, Antwerpen 1975 4e ed. p.196. 2 J.van Rompaey: 'Rechts bronnen van Bergen op Zoom', in: Verslagen en mededelingen Oud Va derlands Recht XIII, p.211 3. Dr.D.A.Wittop-Koning: 'De Oude Apotheek', C.A.J.van Dishoeck. Bus- sem, 1966, p.17, 18. 4. Drs. W.H.Th. Knippenberg: 'Devotio- nalia'. Bura Boeken, Eindhoven, 1980 p.205 5. Prof.Dr.Henriëtte Bosman- Jelgersma: 'Poeders-Pillen en Patiën ten en hun zorg voor de gezondheid door de eeuwen heen'. Sijthoff A'dam, 1983. 6. Het zeer gave exemplaar op de expositie 'In kannen en kruiken' 1963 in Boymans van Beuningen te Rotterdam, omschrijft men in de bijbe horende catalogus onder no. 35 o.a. als 'versierd met gele slib appliques in de vorm van bloemen met geel-groene noppen'. Onze hartelijke dank aan Alexandra van Dongen, assistent con servator pre-industriële gebruiksvoor werpen. 7. Prof.Dr.J.J.M.Timmers: 'Symboliek en Iconographie der Chris telijke Kunst' J.J.Romen en Zonen, Roermond 1947, p.512, 513. 8. J.G.R.Renaud: 'Nieuwe vondsten van Oosterwijk in Kennemerland'. Berich ten R.O.B. Jaarg.15-16, 1965-1967, p. 191/192. 9. F.Verhaeghe: 'Gent, Duizend jaar kunst en cultuur', catalo gus bij de expositie in Beijlokemu- seum, 1975, p.202, 203. 10. F.Ver haeghe: 'Laat middeleeuws hoogver- sierd aardewerk in de Lage Landen, in de 'Porseleinkast' van de laat middel eeuwse burger'. Rotterdam Papers IV, 1982, p.153. 11. W.A.van Ham: 'De Grote Kerk en zijn omgeving'. Water schans 1986, no. 3. 12. W.A.van Ham: 'De Grote Kerk en zijn omge ving', Waterschans 1986, no. 2. 13 F.Gieles: 'Tien Kuub Thalia, verslag van een opgraving' B.o.Z. December 1964. Uitg. Moller Lyceum, Bergen op Zoom. 14. Dirk de Mets: 'Van neder zetting tot Metropool, archeologisch, historisch onderzoek in de Antwerpse binnenstad', catalogus bij expositie in Volkskunde museum van de stad Ant werpen, 1982-1983, p.70. 15. C.Slootmans: 'Paas en Koudemarkten te Bergen op Zoom' deel 1, uitg.Stich ting Zuidelijk Historisch Contact Til burg, 1985, p.13. 16. C.Slootmans: 'Tussen het vuren', deel 1, 1970. Uitg.Stichting Zuidelijk Historisch Con tact, Tilburg p.3. 17. H.Coppens: In formatie, verstrekt in 1964 door dhr.Coppens uit Bergen op Zoom. Als transporteur van de grond ter plekke was hij ooggetuige. Hij verwittigde dhr.Slootmans, toen Gemeente archivaris van Bergen op Zoom, die zich kwam vergewissen van de vondst. 18. C.Slootmans: 'Tussen hete Vuren', Deel I. 1970. p.8, art.27 van de pot- makerskeure. 19. Prof.Renaud en A.Bruyn kwamen naar Bergen op Zoom (26 augustus 1966), om de eestoven ter plaatse te bestuderen. 20. W.A.van Ham: 'De Hofstadcijnzen te Bergen op Zoom en hun betekenis voor de kennis van de oudste neder zettingsstructuur', in 'De Waterschans', 1985, no.2, p. 11. 21 Museum Boy mans van Beuningen: 'Communice rende vaten, beeldtaal van slibversie ring op laat-middeleeuwse aardewerk in de Nederlanden', catalogus 1988, p.15. Het 1000e lid! Zonder het zelf te beseffen bracht op 6 september jl. Mevr. C. Gille- sen het duizendste lid bij onze Ge schiedkundige Kring aan: de Heer H. van Heemstede Obelt. Wat een mijlpaal! In een volgende Water schans wordt meer aandacht besteed aan deze heugelijke ge beurtenis!

De Waterschans | 1991 | | pagina 7