De stadspoorten van Bergen op Zoom 3 54 55 JL De Waterschans nr. 3 1991 Na de Steenbergsepoort en de Wouwsepoort 1 komt thans de Bospoort aan de orde. De Bospoort was de stadsuitgang naar de weg, waarlangs men Antwer pen kon bereiken. Dat ging niet rechtstreeks en waarschijnlijk daar om heette de poort niet naar het einddoel van het uitgaande ver keer, maar naar een objekt in de onmiddellijke nabijheid: het Bergse Bos of Bos van Bergen. Dit Bos had een behoorlijke omvang. Het meest westelijke punt lag ongeveer 250 meter van de poort: het bos strekte zich oostwaarts uit tot aan de tegenwoordige Churchillaan. De middeleeuwse poort wordt voor het eerst in 1399 genoemd2 maar zal ongetwijfeld tegelijk met de andere stadspoorten in het tweede kwart van de veertiende door: WILLEM VAN HAM eeuw zijn gebouwd2. In eerste aanleg was de Bospoort een recht hoekig gebouw met een voor poort, die in 1482 'ghelint' en in 1507 "t bolwerck' schijnt te heten en nadien ook 'de buytenste Bospoort' werd genoemd. In 1507 is er veel werk aan de poort ver richt, maar in 1514 waren de ver anderingen ingrijpender: weerszij den van de voorgevel kwamen twee torens4. De kaart van Jacob van Deventer uit ca. 1560 geeft een schets van het gebouw met de ze flanktorens; het stadsgezicht van Aelbrecht Tot Vadder (1598) naar een tekening van Hans Bol laat zien dat het poortgebouw een trap gevel had, terwijl het voorwerk van hangtorentjes was voorzien. Op een afbeelding door Valentijn Klotz uit 1671 zijn de resten van de in 1588 en daarna afgetakelde poort te zien (afb. 1-4)5. In 1584 werd bevel gegeven de poort af te sluiten6. Wellicht is reeds in 1577 een vestingwerk vóór de poort aangelegd. Op kaar ten die de situatie tijdens het beleg van 1588 weergeven, ligt er inder daad een versterking ten zuiden van de poort. Pas in 1591 werd be gonnen met de aanleg van een ra velijn, dat daarna met de hoofdwal verbonden werd. Het heette 'het bolwerck buyten de Boschpoort', 'Bospoinct' of Bossse bolwerk7. Aan de bouw van een nieuwe poort is in 1591 begonnen. De poort was gelegen in de westelijke flank van het bolwerk. Het gebouw moest muren van zeven voet dik krijgen en even hoog zijn als de nieuwe Steenbergse poort. De 7 Bospoort 2 Bosstraat 7. Situatie van de Bospoort, ca. 1560. Bron: stadsplattegrond van Jacob van Deventer (zie afb. 2) De Waterschans nr. 3 1991 2. De Bospoort en omgeving ca. 7 560. Rechts het Bos van Bergen. Detail van de stadsplattegrond van Jacob van Deventer. Kon. Bibliotheek, Brussel. Bij de aanleg van de nieuwe ves tingwerken naar plannen van Men- no van Coehoorn is de oude situa tie geheel veranderd. Het Bosse bolwerk is omgezet in het bastion Coehoorn. De stadsuitgang is ver plaatst naar het noordwesten, in het walstuk tussen de bastions Coehoorn en Belvedère. De oude Bospoort was in 1700 al afgebro ken maar de nieuwe, bestaande uit twee profielmuren, was in 1706 nog maar half voltooid en vermoe delijk kort daarna afgemaakt. Een pleintje werd binnen de stad voor de nieuwe poort, aangelegd. De huizen Coning David en Sint Ja- cobshoeck, die naast het huidige pand Bosstraat 44 stonden, zijn daarvoor afgebroken. Buiten de nieuwe poort lag een 40 meter lan ge brug, waarover het toen aange legde ravelijn Antwerpen kon wor den bereikt. In dat ravelijn was een nieuwe Bospoort was in 1596 nog niet helemaal klaar: toen is het por taal afgewerkt. De oude en de nieuwe poort zijn in 1598 met mu ren aan elkaar verbonden. Het ge bouw bestond evenals de in die ja ren gebouwde Steenbergsepoort uit een simpele gemetselde onder bouw, waarin de doorgang met bo venop een huisje voor een valhek. Ervoor lag een brug, waarvan twee delen konden worden opgehaald. Met behulp van stenen, afkomstig uit het 'Nieuwe werck' aan de oost zijde van de Grote Kerk, is de poort in 1615 en 1616 van gewel ven voorzien en verbreed6. Door de aanleg van de linie naar Steenbergen, die voortaan een rechtstreekse aanval van de vijand op de noordzijde van de vesting belemmerde, kon men verwach ten, dat bij een belegering de druk op het oosten en zuiden van de stad sterker zou worden. Zowel voor de Wouwsepoort (zie voor gaand artikel) als voor de Bospoort is in 1630 een redoute (ook wel blokhuis genoemd, in dit geval een hoge stenen vestingtoren) opgericht9, (tek. 5) Tegen deze to ren stond een wachthuisje, gedeel telijk op palen in de gracht. Het ho ge schilddak was versierd met ver gulde priemen en bollen. Aan de landzijde had dit torengebouw twee hangtorentjes. De nieuwe Bospoort en de redoute zijn afge beeld op tekeningen van Barnar dus en Valentijn Klotz, gemaakt in oktober 1671. gekopieerd in 167210.(afb. 6) 3. De middeleeuwse Bospoort vanuit het zuiden. Detail uit de tekening van van Aelbrecht Tot Vader, waartschijnlijk naar Hans Bol (1598). Nationale galerij, Praag.

De Waterschans | 1991 | | pagina 8