78 79 groot kabinet BEWEEGBARE WASSEN BEELDEN. uooit alhier te zien geweest. De Heer A. VALE-NTYN, komende van Parijs, heeft de eer het geachte Publiek dezer Stad te berigtenüat hij, gedurende deze Kermis alhier een Verlooning van een geheel nieuwen, aard zal ten loon stellen. TYROLER ZANGERS, De Waterschans nr. 4 1991 poppenspel en de harlekinade. De toneeluitvoeringen werden in veel gevallen met muziek omlijst, hoewel de zelfstandige opererende muzikant voorzien van buikorgel en smartlap lange tijd een ver trouwde verschijning bleef op de kermis. Na de industriële revolutie vindt er een vermenging plaats van theater, muziek, zang en dans. In de over dekte carrousel wordt drank ge schonken en muziek gespeeld, in de feeëriek verlichte en van talloze spiegels voorziene danspaleizen kan worden gegeten en gedanst, terwijl in andere tenten een variété van zang, toneel en acrobatische kunsten wordt getoond. Deze sa mensmelting betekende na korte tijd ook het einde van het theatrale vermaak op de kermis. De groei van het aantal vaste schouwburgen speelde daarbij een grote rol, maar ook de verzelfstandiging van het circus dat immers veel variété aspecten in zich verenigde. Het verdwijnen van de 'levende' mu ziek (ten gevolge van de opkomst van goedkope, makkelijk te trans porteren, mechanische muziekin strumenten) heeft eveneens zijn tol geëist, terwijl ook de concurrentie van het nieuwe verschijnsel 'revue' zich deed gelden. komt dat zien, komt dat zien Het kijk- en showwerk vormde een belangrijk onderdeel van de oudste kermis: reuzen, dwergen met wa terhoofden, vrouwen zonder ar men en andere gedrochtelijke spe lingen van de natuur werden ten tonele gevoerd. Maar ook gooche laars, acrobaten, jongleurs, vuur vreters, potsenmakers, sterke mannen en koorddansers waren zeker vanaf 1600 op de kermis te vinden. Sommige kermisexploitanten ope reerden zelfstandig, anderen sloten zich aan bij een groep waardoor de gezamenlijke attracties het karakter kregen van een heuse voorstelling. Uit een dergelijke fusie zou uitein delijk het circus ontstaan, dat zich in de 19e eeuw losmaakte van de kermis en een eigen tournee be gon. Een bijzondere plaats werd ingeno men door illusionisten, zoals de kwakzalver (niet te verwarren met de wonderdokter), de somnambu- liste en de psysikers. Het bedriege- lijke spel van schijn en werkelijk heid dat zij vertoonden, zou tot in de 19e eeuw een grote aantrek kingskracht uitoefenen op de men sen. In de 20e eeuw - en zeker na de Tweede Wereldoorlog - is het be lang van het kijk- en showwerk op de kermis afgenomen. De opkomst van radio en t.v. heeft, naast de populariteit van het circus, daarbij zeker een rol gespeeld. tot lering ende vermaak Populair gedurende de 17e en 18e eeuw waren de menagerieën: de tenten waar exotische dieren wer den tentoongesteld. Dergelijke ver zamelingen van zebra's, krokodil len, kangoeroes, olifanten en wat dies meer zij, moeten een onuitwis bare indruk hebben gemaakt op de boeren, burgers en buitenlui. In de loop van de 19e eeuw werd het educatieve aspect van deze exposi ties overgenomen door de dieren tuinen en verdween het 'beestenspul' van de kermis. Dat voorlichting met name in de 19e eeuw een belangrijke rol speel de, moge blijken uit de veelheid van historische kabinetten die toentertijd op de kermis te vinden was. Met behulp van wassen beel den, bewegende poppen en perspectivische kunstgrepen wer den taferelen uit verleden en he den aan het publiek getoond. Met het voortschrijden van de techniek, werden deze 'beeldreportages' steeds ingenieuzer. Spiegels, len zen en andere optische wonderen zorgden er uiteindelijk voor dat de bezoekers zich konden vergapen aan 'bewegende beelden'. De rei zende bioscoop zou zeker tot de eerste wereldoorlog een vertrouw de verschijning blijven op de ker mis. Zeer geliefd in die tijd waren ook de anatomische kabinetten waar, aan de hand van skeletten, gepre pareerde organen en lichaamsde len op sterk water, inzicht werd verschaft in de (pathologische) anatomie. Zonder enige twijfel hebben deze kabinetten een rol gespeeld bij de sexuele voorlichting en beeldvorming, getuige het feit dat veel van deze attracties vooral aandacht besteden aan de bouw en functie van de geslachtsorga nen. De kabinetten kenden niet zelden speciale openingstijden voor dames alleen. zwieren en zwaaien De bewegende attracties dateren voornamelijk van de laatste eeuw. De draaimolen (werkend op man- of paardekracht) is weliswaar van ouder datum en ook het hoge rad werd al in de 18e eeuw gesigna leerd, maar pas na toepassing van motorische aandrijving kon dit type vermaak uitgroeien tot zijn huidige populariteit. De gigantische stoom- carrousel van J.W. Janvier uit Ber gen op Zoom kende in zijn dagen Europese vermaardheid. De grootschalige introductie van de elektriciteit had grote gevolgen voor de diversiteit en aantrekkings kracht van het aanbod: botsautoot jes, hully-gully's, achtbanen, swingmills, kleefwanden e.d. ver schenen ten tonele. Het huidige computergestuurde tijdperk tenslotte maakte attracties mogelijk die lijken te spotten met alle wetten van de zwaartekracht. Deze technologische hoogstandjes vormen de basis van het tegen woordige kermisvermaak. Tot zover een indruk van de ver schillende vormen van vermaak die in de loop der eeuwen op de kermis te vinden waren. Rest tenslotte de vraag naar de beteke nis van de kermisgeschiedenis. Die historie is zeker interessant en on derhoudend, maar mag ze ook be langwekkend worden genoemd? de betekenis van de kermis Het belang van de kermis kan op diverse wijze worden geformu leerd. Afgezien van de al genoem de religieuze, sociale en economi sche functies, heeft de kermis ook een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van het culturele le ven. Een paar voorbeelden: Het verschijnsel 'circus' vindt zijn ontstaansgrond geheel in de ker mis. Acrobaten, goochelaars, dan sende beren en hansworsten wa ren al vanaf de middeleeuwen be kende verschijningen op de ker mis. Dit vermaak bleek zoveel le venskracht te bezitten dat het zich uiteindelijk zelfstandig kon vesti gen: het circustheater Carré is daarvan het vroegste Nederlandse voorbeeld. Anders gezegd: zonder de kermis zou er geen circus zijn geweest. Hetzelfde geldt voor de dierentui nen. In vroeger eeuwen was de kermis de plaats waar vreemde, exotische beesten aan den volke werden getoond. Ter vermaak, maar ook ter lering. In de 19e eeuw blijkt deze attractie zo popu lair dat ze zich kan afscheiden van de kermis. Zo werd een diergaarde als Blijdorp in Rotterdam opgericht met behulp van de collectie van de De Waterschans nr. 4 1991 DETYROLER Z A N O E R S. VA N De Onthoofding van Johannes den Dooper. Deze Groep is geheel in beweging; men bespeurt het af sterven van het afgeslagen hoofd en. ligchaam. De dood van den beroemden Bozaris, getrokken uit den laatstcn oorlog der Grieken en Turken. Eene Groep van G Figuren. Canaris cn Myantustweg'Gi ieken aan welke Griekenland zijne vrijheid te danken heeft. Napoleon in dezelfde houding als hij tegeii wnoi dig geplaatst is op de kolomop de plaats Vendomc (e Parijs. Sir lloudson Leauw, Gouverneur van hel eiland St. Helenatijdens de gevangenschap van Napoleon De Talleyrand, de Staatkundigsle Man van Frankrijk. Melady Athol, de Redster van den voorlrltig- tigen Prins Eduard Stuart. De Italiaanschc Rooters, voorstellende cene Groep van 7 Figuren, waarin verscheidene Monnik ken overvallen worden door Hooversdie hen dwin gen hun naar hunne schuilplaats te volgen; de gelaatstrekken der Figuren en de bewegingen van een kunstmatig Mechanicus laten niets te wen. schen over. Rokzclune de gelief koosde Sultane van Soli- man II. Mulek Athel cene Turk welke, op den oever des doods, tot het Christendom overgaat. Judith, na het afhouwen van het hoofd van den Veldheer Holoferncs. Jufvrouw Betje. l)it Figuur danst, op de maat van hetmuzijk door het geheele Kabinet, er ont breekt slechts hot leven aan. Dc tusschcnpoz'ingcn zullen vervuld worden doorde verdienstelijk!. de Hccren Baldes cn IIxldebrant. Onnoodig is het om iets Ier ophemeling van deze Toonkundige Mannen te meldendaar zelfs Frank rijk er. Engeland opgetogen geweest zijn, bij het hooren hunner Zangen. Des verkiezende kan men hun ook aan huis doen komen ten einde nog beter over hunne talenten te kunnen oordeelen. Zij zijn in hun Nationaal Costuum gekleed. PRIJZEN DER PLAATSEN: Eerste Rang 49 Cents. Tweede Rang 25 Cents. Kinderen betalen de helft. (kt Kabinet is geplaatst op de Botermarkt over hei T.ogetncntgenaamd hit 'Generale Hoofd-kwarlier in is -dagelijks te hcslglijin. Afb. 3. In de wassen beeldenkabinetten werd het publiek op de hoogte gebracht van historische en politieke gebeurtenissen. kermisexploitant Henri Martin, die ook de eerste directeur werd. Kort om: zonder kermis geen dierentui nen. Op soortgelijke wijze zorgde de kermis ervoor dat er in het begin van deze eeuw bioscopen ontston den. Er is nl. een rechtstreekse ont wikkelingslijn te trekken tussen de 'rarekiek' (de kijkkast) in de mid deleeuwen, de panorama's en spiegeltaferelen in de 17e en 18e eeuw, de camera obscura en het diorama in de 19e eeuw en uitein delijk de eerste bewegende beel den via de kinematograaf. Deze kermisattractie was zo geliefd, dat ook dit vertier zich zelfstandig vestigde: de geboorte van de bio scoop. Met andere woorden: de filmgeschiedenis zou er anders uit hebben gezien zonder de kermis. Ook de ontwikkeling van het to neel is in hoge mate schatplichtig aan de kermis. Tot de komst van de vaste schouwburgen waren de professionele acteurs voor hun tournee aangewezen op de kermis sen in den lande. Tot in de 20e eeuw zou deze situatie blijven be staan. Ergo: ook de geschiedenis van het toneel is ondenkbaar zon der de kermis. En zo zijn nog wel meer voorbeel den te geven: de hedendaagse flip- perhal is een voortzetting van de goktenten op de kermis, de disco is het danspaleis van vroeger, de snackbar een eigentijdse variant van de delicatessenkraam van we leer. De kermis fungeert als een soort broedmachine: ze ontwikkelt en koestert culturele uitingen net zo lang totdat ze groot en sterk ge noeg zijn om op eigen benen te staan. De kermis kan met recht een culturele bakermat worden ge noemd. Maar kermis - en zeker in het pre- industriële tijdperk - was meer nog dan dat. Het bemiddelde tussen di verse culturen, het overbrugde geografische afstanden, het zorgde voor een wisselwerking tussen de levenssfeer van de elite en het ge wone volk. Die stelling vereist eni ge toelichting. Het reizend volksvermaak door kruiste West-Europa. Het is evi dent dat het programma van de ar tiesten de invloed onderging van de verschillende culturen waarmee zij in aanraking kwamen. Op die

De Waterschans | 1991 | | pagina 12