58 59 Het laten maken van portret foto's bij een plaatselijke foto graaf was rond de eeuwwisseling nog een tamelijk kostbare aan gelegenheid. Velen maakten dan ook dankbaar gebruik van de mogelijkheid om zich op de ker mis te laten fotograferen. Het door de kermisfotografen toege paste procédé van de ferrotypie was namelijk eenvoudig en goedkoop. Kwaliteit en afwerking van deze foto's op blik konden overigens niet tippen aan die van de door de vakfotografen ge maakte portretten. De Waterschans nr. 4 1991 sche pachtsommen voort. Een ton voor een bingotent op de Heuvel in Tilburg, dat is belachelijk. Dat is echt belachelijk en dat staat in geen verhouding tot het systeem dat in Duitsland en in België geldt. Daar wordt een redelijke pacht ge vraagd. Er kunnen heel veel attrac ties staan en toch kan ieder er zijn brood verdienen. De terreinen la ten ze onbebouwd. Bij ons laten ze het zijn gang gaan. De mensen overbieden elkaar, totdat er tenslotte een ton voor een plaats gegeven wordt. Dat moet terugver diend worden en dan moeten de prijsjes minder, de entrees moeten hoger. Het wordt meteen die har de kermis, waar je de mensen als het ware in moeten rammen om toch nog je geld binnen te krijgen. De exploitanten moeten niet alleen de pacht betalen, ze moeten ook de rente van de attractie, de af schrijving en de arbeidskosten be talen en dan moeten ze tenslotte ook nog eens hun 'living' er aan verdienen. Het wordt absoluut tijd dat op nationaal niveau het hele systeem van pachtberekening op nieuw wordt bekeken, want het wordt te gek. Daardoor is een hele boel vermaak, dat niet al te kapi taalkrachtig is, er gewoon uitge duwd. Die mensen zijn niet meer in staat om zoveel geld te betalen, die kunnen dat meer financieren. Die ton in Tilburg is natuurlijk een uit schieter naar boven, maar velen komen voor grote vooruitbetalin gen te staan, waar ze vaak niet toe in staat zijn en dan zeggen ze gauw 'Ik heb het wel gezien, ik doe het niet meer.' Toch is Nederland een goed ker- misland, het potentieel is er echt enorm, zeker niet minder dan in Duitsland. Als je hier een systeem kunt laten gelden waarbij de ex ploitanten de kosten van de orga nisatie opbrengen en daar kun je royaal in rekenen, dan krijg je fan tastische kermissen die niet te duur en zeer gevarieerd zijn. Nu zie je nu dat de kermissen eigenlijk zichzelf de markt uitprijzen. Katalysator Toen ik aan het boek 'Een roes van vrijheid' werkte, wist ik helemaal niet waar het toe zou leiden, ik wist ook überhaupt niet hoe kermis in elkaar zat. Maar vanaf het moment dat het boek klaar was, heeft het een ongezien effect gehad. Het eerste exemplaar is trouwens aan geboden aan de toenmalige minis ter Nijpels, een Bergenaar trou wens. Het boek is blijkbaar toch op een moment gekomen waarbij het als een katalysator kon werken voor de belangstelling voor kermis en ook voor de bezorgdheid om kermis. De kermis was naar mijn gevoel eigenlijk een soort ver weesd, achtergebleven, onderge schoven kind geworden, waar nie mand voor opkwam. De kermisex ploitanten die kwamen gewoon elk jaar terug en die beschouwen dat en beschouwden dat als een soort historisch recht. Maar wanneer er van de kant van de burgerij en van de organiserende instanties geen respons is, geen liefde voor kermis, wanneer dat voor hen een volstrekt onverschillige zaak is, dan krijg je zulke misstanden. Het de biet voor kermis is trouwens goed, het kan een verschrikkelijk mooi feest zijn. Dat boek van mij, dat wist ik niet vantevoren, natuurlijk niet, dat heeft een enorme echo gehad die nog steeds rolt en daar Afb. 2. De kermisfotograaf (1929) Foto: Gemeentearchief Bergen op Zoom ben ik verschrikkelijk dankbaar voor. De tijd was er blijkbaar rijp voor. Verwaarloosd onderwerp Kermis was lange tijd een totaal verwaarloosd onderwerp. Het was een verweesde institutie en de eni gen die ervoor opkwamen waren de kermisexploitanten die daar hun brood verdienden. Voor de rest was het allemaal onverschillig heid alom, behalve dan in ge meenten waar ze goed aan de ker mis konden verdienen, maar een echt feest in stad, dorp of parochie was het niet meer. Je kunt nu spre ken van een soort inhaalbehoefte, een reis om meer waardering voor iets wat eigenlijk vrijwel uit de aan dacht en de herinnering was ver dwenen. Wel leefden er nog wat nostalgische elementen: de herin nering aan de tijd dat je zelf als kind daar liep, maar over het algemeen was kermis een vrij verwaarloosd en door niemand opgeëist en door niemand verdedigd feest. Het feit dat je bijvoorbeeld steeds vaker kermismensen op de televisiemen sen ziet. Ze hebben ook door dit boek en door het optreden op de televisie het gevoel gekregen dat zij wat te brengen hebben. Daarom heb ik ook met opzet het tweede deel van mijn boek genoemd: 'Maar wie zijn wij?' Dat was een standaardreactie als ik met ker mismensen sprak. Als ze ergens kritiek op hadden en ze zeiden dat tegen mij, dan zeiden ze er onmid dellijk achterop: 'Maar ja, maar wie zijn wij?' Dit 'optillen', dit ook eens een keertje in de waardering ko men als mensen die hard werken en die een heel nuttige en plezieri ge functie hebben, werd hoog tijd. Dat kermis door mijn boek zelf ge schiedenis wordt of in een museum wordt bijgezet, dat geloof ik niet. Groot potentieel Kermis is in feite een feest voor alle leeftijden. Als je een goeie kermis hebt, zoals in Deventer, in Tilburg en Laren, ze komen niet alleen maar onder de grote rivieren voor, dan zie je daar ook iedereen lopen. Van stokoud tot piepjong. Het viel mij zo op dat er daar veel mensen met invalidenwagentjes komen en dat ben ik gaan zien als een teken van een heel goede kermis. Die mensen komen daar blijkbaar De Waterschans nr. 4 1991 boek over kermis ben gaan schrij ven? Ik heb meer boeken geschre ven en ik heb altijd belangstelling gehad voor onderwerpen die eigenlijk om de hoek van de straat liggen. Mijn dissertatie ging over de kroe gen in Nederland. Dat is zo'n plek, zó gewoon, dan ga ik juist laten zien hoe bijzonder dat gewone is. Ik heb belangstelling voor dat soort Afb. 3. Gebroeders Van Tilborg (Dubbelstraat) op de kermis te Bergen op Zoom (omstreeks 1890) collectie Ch. de Mooij graag. Maar kom je op een kermis in buitenwijken van steden met veel jong publiek dat alleen maar met elkaar wat uitstaande heeft, waar oudere mensen niet durven te komen, omdat ze zich daar niet op hun gemak voelen, dan is dat voor mij een verwording van ker mis. De leuke, aantrekkelijke ker mis, zoals die er zeker in een aantal plaatsen nog is, is werkelijk voor iedereen. Op een aantal andere plaatsen is kermis verworden tot het neerkwakken van een aantal attracties. Kermis is toe aan een opwaardering en dat zien we nu gebeuren. We moeten eens goed nadenken, of we in het systeem van het berekenen van de pachten niet iets moeten veranderen. We moeten kijken hoe het in België en in Duitsland in elkaar zit. Daar wordt een vierkante meter-geld be paald en daar kunnen de kosten ruim van betaald worden, daar kunnen de exploitanten hun brood verdienen en daar kun je een ge weldige kermis neerzetten. Kermis heeft dus een groot potentieel en ik ben blij dat ik ongeweten en ook ongewild, onbewust daarvan, aan die gedachtengang heb kunnen en mogen meewerken. Kermisprofessor van Neder land Hoe is het gekomen dat ik een Afb. 4. Gebroeders Van Tilborg (Dubbelstraat) en vrienden op de kermis te Bergen op Zoom omstreeks 1890 collectie Ch. de Mooij

De Waterschans | 1991 | | pagina 2