64 65 Éfv^P|09Bapty 0 De Waterschans nr. 4 1991 Ik denk dat dat er toch altijd wel een klein beetje inzit. Wat sterker of wat minder sterk en zeker als je politiek rumoerige tijden hebt, dan kan zo'n feest worden opgevat als een begin van een poging om het allemaal eens anders te organise ren. Zo'n feest kan toch altijd on taarden, zodat je het niet meer kunt beteugelen. Verder is er na tuurlijk de ingebakken tegenstelling van het herdenken van het lijden aan de ene kant en aan de andere kant de vreugde om de vrije dag. Kermis heeft vooral in de negen tiende eeuw, maar ook op andere tijdstippen in de geschiedenis, altijd de volle laag daarvan gehad. Ik heb het in mijn boek tamelijk uitge breid behandeld. Het verzet tegen de kermis en de poging om die te onderdrukken en het verzet van het volk daartegen en vooral ook de reacties van allerlei autoriteiten op die kermis komen daarin aan de orde. Op een tentoonstelling over kermis in Nijmegen, het was geloof ik over 700 jaar kermis, lag een rapport over de kermis in 1913 in Nijmegen. Dat rapport was ge schreven door mensen die er fel te gen waren en dat rapport werd toen aan Troelstra, Savornin Loh- mann, de bisschop van Den Bosch en nog een aantal van die mensen gegeven met het verzoek om com mentaar. Je ziet dan dat Troelstra zegt, dat kermis een soort opge kropte feestelijkheid is van een paar dagen, dat het beter is dat die feestelijkheid wat meer gespreid wordt. De strijd van arbeiders voor verbetering van hun levensvoor waarden die roept zelf ook de mo menten op van feestelijkheid en eigenlijk is kermis in die tijd die sa mengebalde, hele intense feest vreugde die geen remmen lijkt te kennen en die in een paar dagen gepropt is. Dat roept dan aan alle kanten, zeker in Amsterdam, pro testen op. Mensen willen dat on derdrukken. Ook tijdens de Ver lichting in de achttiende was er ver zet tegen kermis. In die periode werd vooral de redelijkheid van de mensen benadrukt, lag de nadruk op beschaafd gedrag. De negen tiende eeuw die grote veranderin gen laat zien, o.a. op technisch en economisch gebied, kan eigenlijk niks met mensen die dronken over de straat zwieren en van de ene kermis naar de andere rollen. Dan zie je dat ze bezig zijn om de sober heid, de verantwoordelijkheid, de voorspelbaarheid en het gediscipli neerde gedrag aan te wakkeren en Afb. 9. Kermis in Bergen op Zoom. dat zit ook achter de pogingen om de kermis te verbieden. Van verzet tegen kermis in Bergen op Zoom is mij niets bekend. Er is wel in Gro ningen in de gemeenteraad een commissie benoemd om na te gaan of de kermis aan vervanging toe was en wat daarvoor in de plaats moest komen. Langzamer hand werd de vraag of die aan ver vanging toe was al niet meer gesteld, alleen wat er voor de ker mis in de plaats moest komen. Toen is er een enquête gehouden onder heel veel gemeenten en die werden toen gevraagd of de kermis wel eens was afgeschaft en wat er voor in de plaats was gekomen. Ik weet ook nog hoe de mensen daarop gereageerd hebben. Die enquête is ongetwijfeld ook in Ber gen op Zoom aangekomen. Heel veel gemeenten vulden de enquête in, dat is natuurlijk heel erg leuk. 108 van de 212 gemeenten die de vragenlijst ontvingen, deelden mee dat ze geen kermis hadden. Maar ook het andere kamp stuurt de vra genlijsten terug en de conclusie uit die antwoorden is dat daar de ker missen bloeien. Ook in Bergen op Zoom. Er is dus ook verzet tegen dat gezeur. Niet overal is dat zo in het Zuiden. Daar worden ook drif tig kermissen afgeschaft, maar er is een aantal gemeenten die denken, waar bemoeien jullie je eigenlijk mee en dan krijg je antwoorden dat de kermissen allemaal bloeien. Bergen op Zoom kermisstad? Ik denk dat het toch vooral zo is dat Bergen een overwinteringsplaats is. Bergen op Zoom is toch ook de plaats geweest van waaruit vroeger de Zeeuwse eilanden werden be werkt door kooplui. Ik heb daar in een van de boeken van Slootmans iets over gelezen. Er is overigens een promovendus bij mij die bin- De Waterschans nr. 4 1991 nenkort op een interessant onder werp promoveert, nl. carnaval in Bergen op Zoom en die heeft een stuk over de geschiedenis van Ber gen opgeduikeld, ook in dit ver band en ook over de positie van Bergen in het Markiezaat. Dat is Rien Verpaalen. Hij zal het vooral ook hebben over de feestarchitec- tuur, de bouw van de wagens dus. Ik denk dus dat Bergen een over winteringsplaats is geworden, om dat je vandaaruit zo goed de Zeeuwse eilanden kon bedienen. Ik weet eigenlijk niet of Bergen als kermisstad zo fantastisch is. Daar moet ik het antwoord schuldig op blijven. Er zijn natuurlijk hele grote kermisfamilies uit Bergen op Zoom, maar dat dan van de kant van de exploitanten. Maar hoe het met de burgerij gesteld is? Als je echter Tilburg zegt, dan weet je dat Tilburg een echte kermisstad is. Ook Den Bosch heeft een goede kermis èn een echte carnaval. Markiezenhof als kermismu- seum Het Markiezenhof is natuurlijk niet het enige in Nederland, maar het heeft wel de beste middelen en uit rusting. En natuurlijk het meest im ponerende gebouw. De wil om er iets van te maken die is er in Ber gen plus de financiële middelen die ervoor nodig zijn. Dat geeft Bergen op Zoom een grote voorsprong. Andere kermismusea kunnen niet halen wat Bergen van plan is. Ik heb het rapport van de directeur, René Bastiaanse, over zijn plannen met het museum gelezen en dat vonk ik indrukwekkend. Dat is goed. Ik denk ook dat ze de know how hebben en het talent om van dat kermismuseum, zo in de sfeer van de verbeelding, iets goeds te maken. Ze hebben een schitterend gebouw daarvoor, ze hebben capa bele mensen en ik denk dat ze een goede formule hebben. Zo is het aankopen van het schilderij van Pyke Koch, kermis in Utrecht, een goede zaak. Het viel nog mee wat ze ervoor moesten betalen, maar ze kunnen er wel zoveel duizend gulden voor op tafel leggen. Bij die andere musea is daar geen sprake van. Ik denk dus dat je qua ge bouw, qua opzet en intentie en kwaliteit van de mensen die het moeten doen, goed zit. Miniaturen In een kermismuseum moet je na tuurlijk de audio-visuele media heel goed gebruiken en je kunt in de sfeer van publicaties ook veel gebruiken, maar je kunt niet het binnenterrein volzetten met een cake-walk. Dat is zinloos. En mini aturen, daar moet je heel beschei den gebruik van maken. Maar niet doorgaan, niet de hele boel vol kwakken met miniaturen. Er is overigens in Bergen ook een initia tief van Rob van de Aarssen om het terrein Kijk in de Pot te gebrui ken voor een pretpark in de ker- missfeer. Een soort kermis- themapark. Ik zat daar een beetje moeilijk mee. Ze hebben mij ooit gevraagd om daar eens over mee te denken en ben ook een keer bij hen geweest. Ook de Thoolse ar chitect Boelhouwers is daar bij be trokken. Ik heb toen met die men sen zitten praten, maar ik zit ook in de begeleidingscommissie van de kermiscollectie van het Markiezen hof en toen heb ik gezegd: 'Ik ga niet met twee petten opzitten'. Ik voel me ongemakkelijk als ik bij de een weet dat ik ook de ander in de gaten moet houden. Ik ga niet in deze fase over twee dingen naden ken. René Bastiaanse heeft een goede kijk op wat hij met de ker miscollectie wil en hij is een mu seumman. Hij heeft de expertise en een goede kijk daarop. Ik ben ervan overtuigd dat hij in staat is om er iets moois en goeds van te maken. Ook door de uitbreiding, door de kermis in te zetten in het gehele volksvermaak zie ik moge lijkheden. Dan kun je steeds ande re aspecten laten zien. Dan kun je ook over de kroeg praten of carna val. In Bergen leeft dat natuurlijk ook bijzonder. De volksvermaken dus als bredere encadrering van kermis. Toekomst Zo'n gebouw als het Markiezenhof, dat dwingt je wel om er iets goeds mee te doen. Er is een goed begin gemaakt en ik denk dat ze het verder ook wel goed zullen doen. Over de kermis in het algemeen, over de toekomst daarvan ben ik niet pessi mistisch. Maar er moet wel eens even scherp nagedacht worden over de kwestie of we nu niet bezig zijn om de kermis het water in te duwen, finan cieel gezien. Ik vind kermis een mooi ding, ze is al heel oud en heeft zich al leen maar kunnen handhaven door zich iedere keer weer aan te passen en kermisexploitanten zijn handig genoeg om weer mogelijkheden te zien. Ker mis zal zich blijven veranderen. Ze is nooit geweest wat ze is. Kermis heeft zich altijd veranderd. Kermis heeft een geweldig potentieel. Dat vind ik heel boeiend. Afb. 10. Kermisminiaturen. Collectie Gemeente-museum Markiezenhof.

De Waterschans | 1991 | | pagina 5