Bestuursmededelingen Van de redactie 7 STAD EN LAND VAN BERGEN OP ZOOM A Maandag 19 april I99i In. iuni 1993. Geschiedkundige Kring van Woensdar 10 maart 19QT Zondag ?8 maart 19QT Zondag april ]QQ^ Lezing "Grafzerken in de Sint Gertrudiskerk" door Cees Booy m Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Tijdens de restauratie van de Sint Gertrudiskerk is van de gelegenheid gebruik gemaakt om de grafzerken die nog over waren goed te documenteren en de zich eron der bevindende gr afbakken, grafkelders e.d. eveneens aan een onderzoek te onderwerpen. Dit alles is door de restauratieleiding nauwkeurig op foto's, beschrijvingen e.d. vastgelegd. Een en ander resulteert binnenkort in een publïkatie. Excursie naar Lillo (B). Vanwege het slechte weer en de daardoor geringe op komst m 1990 heeft de aktiviteitencommissie gemeend opnieuw Lillo onder uw aandacht te brengen. Om 14.00 uur verzamelen wij bij het Poldermuseum in het Fort Lillo. We worden rondgeleid door de conserva tor Bergmans. U bint er op eigen gelegenheid per auto heen of ge bruikmaken van een door de aktiviteitencommissie te organiseren car-pooling. Fort Lillo is te bereiken via Calfven, Ossendrecht, richting Zandvliet, de brug over die het Schelde-Rijnkanaal overspant, richting Zand- vhetsluizen en ongeveer 5 km na de sluizen richting Lillo volgen. Lillo-Fort, de huidige plaats, is het enig overgebleven gedeelte van de voormalige gemeente Lillo en telt slech ts ca 50 inwoners. In het poldermuseum is in 36 ruimtes onder andere veel terug te vinden van de geschiedenis van de vroegere polderstreek. Nieuw is een verzameling met vondsten uit opgravingen en bodemonderzoek in de polder en een maquette met documentatie van het wind molenbestand in de Antwerpse polder. Algemene ledenvergadering om 20.00 uur in Café De Ster. Na de jaarvergadering worden dia's en een videofilm vertoond die door de neer Verhees en de heer Gabriels zijn gemaakt tijdens eerdere excursies. Indien U ook in het bezit bent van dia's of foto's kunt U deze mogelijk eveneens aan de leden tonen. Gelieve dit dan te voren even te melden bij C. van Bekkum, tel. 59639. Op een nog nader te bepalen zondag in april zal Ir. Jan Weyts opnieuw een mini-excursie verzorgen. De juiste datum en de te bezoeken panden zullen in een Waterschans bekend worden gemaakt Dagexcursie naar België. Bericht hieromtrent volgt in een aankondiging van de dagexcursiecommissie. FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX n - ««vmiitvit STTRFT Aw*K^UUM™" tNDI VROVWt tlfOMWA MlCAVLT sourriR vanNmaJah De Waterschans nr. 1 1992 Aktiviteiten Zondag 5 april 1992: Mini-excursie langs verschillende gebouwen in de binnenstad onder leiding van ir. Jan Weyts. Deze mini-excursie is een aanslui ting op de lezing door Jan Weyts gehouden op 18 maart 1992. Het is een wandeling langs verschillen de gebouwen in de binnenstad waarbij ter plaatse nog meer toe lichting en uitleg wordt gegeven en op details gewezen zal worden. Dinsdag 14 april 1992: Algemene Jaarlijkse Ledenvergadering U krijgt hierover de gebruikelijke uitvoerige berichtgeving met alle jaarstukken. De plaats van de ver gadering is nog niet bekend. Daar door is ook verschuiving van de datum nog mogelijk. U krijgt hier over tijdig de juiste informatie. Donderdag 11 juni 1992: Dag excursie naar België onder leiding van de excursie-commissie. Het betreft onze traditionele jaar lijkse dag-excursie. De plaats is nog niet bekend, omdat terzake nog ar rangementen moeten worden ge troffen. De invulling van het pro gramma en de beschikbaarheid van gidsen zal tevens de definitieve datum mede bepalen. De nu hier boven gestelde datum is derhalve onder voorbehoud. Nadere mededelingen zullen u - zoals gebruikelijk - tijdig tevoren worden toegezonden. Nieuwe leden De dames: A.G.J Klaassen; A.M.M. Hartman: J. Oosterwaal: C.E.J. De Rave-Verlare: R.M.C. Hagenaars-van Nieulande: allen uit Bergen op Zoom. De dames: C. van Rees-Nuyten te Ridder kerk: L.J.N. van de Zande-Kock te Zevenberen: Mevrouw G. Assel- bergs te Woensdrecht; Mevrouw N. van Giels te Hilversum. De heren: F.J.A. HopmansA. van 't Hoff: Mr. H. Voormolen C.Y.A.M. van Gilse; J.C.M. Bek- ker: K. Maas; F.J. Mink; P.A. Smits; F.I.M. Albada Jelgersma; E. Flisband; P.A. Touw; J. van Tienen; L. Dingemans; H.J.A.M. Graaf mans; J.H.J. Veraart; W.J.L. Sitsen; G.M. Segers: allen uit Bergen op Zoom. De heren: G.B.E.M. Horstink te Hoogerhei- de; C.C.M. Jansen te Hoogerhei- de; C.J.M. de Rooy te Etten-Leur; J.C. Zwierenberg te Putte; Konink lijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. Overleden: Mevr. P.C. Hopmans-Hopmans te Bergen op Zoom. 60-jarig huwelijksfeest: Ons (sinds de oprichting) lid Henri Overhoff te Amsterdam vierde op 23 november 1991 met zijn vrouw Jacoba zijn 60-jarig huwelijksfeest. Traden in huwelijk te Bergen op Zoom 1931. Op diezelfde dag bestaat carnavalsclub Justus van Maurik 100 jaar en Henri is daar al 3x 11 jaar Raraaf en 6x11 jaar carnavalist. Contributie-achterstand Enkele leden van onze Geschied kundige Kring vinden de contribu tie zo laag (en daar hebben ze gelijk in)dat ze hem zelfs vergeten te be talen! Alle kleine beetjes helpen; Uw acceptgirokaart is vast al on derweg. Oproep Te koop gevraagd: De kroniek van het geslacht Baxk (Bac-Backx) van de schrijver: Th.A. Boeree (Wage- ningen 1943) en het boek: Grepen uit de (Militaire) geschiedenis van Bergen op Zoom van dezelfde schrijver.' J.K. Coppens Bandeliersweg 1 4707 S.G. Roosendaal tel. 01650-32963 door: B. DAETER Nieuwe rubrieken In deze Waterschans treft U twee nieuwe rubrieken aan. Via Bergs Diep bieden wij U de gelegenheid om te reageren op gepubliceerde artikelen in de Waterschans. Wij denken met name aan inhoudelij ke aanvullingen op het reeds gepu bliceerde. We beginnen met een voorbeeld: de heer F. Gieles meende een aanvulling te kunnen geven op het artikel over Potjes- kermis in onze vorige aflevering, de Special over Kermis. Dergelijke aanvullingen, ook van U, stellen we zeer op prijs en we hopen dat er daardoor nog meer betrokkenheid ontstaat tussen de lezers van de Waterschans. We noemen de rubriek Bergs Diep omdat dat vroeger een water was dat langs de Waterschans liep. Wij hopen dat Uw bijdragen voor de Waterschans verdiepend zullen werken! Uw inhoudelijke aanvullingen zijn welkom bij het redactiesecretariaat. Miscellanea archivistica Een tweede nieuwe rubriek is af komstig van de heer Rochus J.van den Bergh. Als U het gemeente archief bezoekt ziet U hem daar bij na dagelijks aan het werk. Terwijl hij allerlei andere zaken aan het uit pluizen is stoot hij steeds op inte ressante en vaak nog heel onbe kende zaken over Bergen op Zoom en omgeving. De redactie heeft hem verzocht deze bijzonderheden voor de Waterschans te noteren en hij was daartoe bereid. Hij zal van af heden een rubriek met allerlei wetenwaardigheden verzorgen. Het gaat natuurlijk om steeds heel verschillende onderwerpen; een mengeling (het Latijnse woord mis- cellaneus betekent gemengden daarom noemde hij zijn rubriek; miscellanea archivistica. Wij zijn de heer van den Bergh zeer erkentelijk voor deze medewerking en we weten zeker dat de lezers van de Waterschans via deze ru briek nog heel veel onbekende za ken over Bergen op Zoom en om geving te weten zullen komen.

De Waterschans | 1992 | | pagina 15