De cantate van 'Prise de Berg-op-Zoom' Bernard de Bury 3 BERG-OP-XOOMj I»®!? PRISE CANTATE PAR M'DEBURY AMONSIEURLE Comte De Waterschans nr. 1 1992 Handig boekwerkje De redactie van de Waterschans overweegt om in 1993 ter gelegen heid van het 25- jarig bestaan van de geschiedkundige Kring een boekwerkje uit te geven met daarin een overzicht en korte beschrijving van alle artikelen die in 25 jaar Wa terschans verschenen zijn. Via re gisters zullen personen en zaken vlot opgezocht kunnen worden. Mede om deze reden verschijnt er thans geen afzonderlijk overzicht van artikelen 1991/1992 die in de Waterschans gepubliceerd zijn. De redactie hoopt velen van dienst te zijn met een dergelijk handig naslagwerkje. Special De redactie overweegt om op het einde van dit jaar weer een Special uit te geven. Als thema kozen we: de Pers in Bergen op Zoom, een historisch overzicht wat er in onze stad zo allemaal op het terrein van Pers verschenen is, met daarbij uiteraard vele wetenswaardighe den. De redactie vergadert binnenkort eerst met een aantal deskundigen uit de Perswereld en anderen, om zich te laten informeren over de haalbaarheid en mogelijke uitvoe ring van dit onderwerp. Nu reeds vragen we ook Uw medewerking, op welke wijze dan ook, om de Special mogelijk te maken. Graag Uw suggesties bij het redactie secretariaat. ISSN-nummer De Waterschans is vanaf heden of ficieel als tijdschrift geregistreerd en ook daardoor landelijk gemakkelij ker toegankelijk; vandaar het ISSN-nummer in het colofon. Prent We meenden de mooie prent, die alle leden vanwege het duizendste lid ontvangen hebben, verkleind te moeten weergeven. Bij het twee duizendste lid wordt het cadeau nog groter! Errata Bij artikel 'Een margrietkan uit Ber gen op Zoom' De Waterschans, no. 3, 1991. blz. 50: de foto van de eestoven, afb. 8 dient te worden omge draaid. blz. 51: het hoogopgaand oor af. 10, no. 22, werd gevonden op de Bosstraat. blz. 51: Het Cellezusterklooster was gelegen in de Huyberg- sestraat. (Scherf no. 11. afb. 9) Publicaties In het afgelopen jaar zijn er heel wat minder boeken over stad en regio verschenen als in de voor gaande jaren. Het aanbod van jaarboeken en tijdschriften van de regionale heemkundekringen was echter als vanouds. Hieronder treft u een gedeeltelijke opsomming aan van de publicaties van 1991 en enkele nagekomen uitgaven van 1990, die tot eind januari bij de Gemeentelijke Archiefdienst bin nen gekomen zijn. M Raats N B. Een uitgebreid overzicht (7 pagi na's) met alle exacte gegevens, kunt u verkrijgen bij de heer J. van Gastel, Zuidzijde Zoom 38, 4611 DB Bergen op Zoom. Bij afhalen kost de set 3.50; bij verzending per post ƒ5, Bestelling dient te geschieden door ƒ5.over te maken middels storting bij bank of giro onder vermelding van 'Overzicht 1991'. (Voor bank/giro nummer: zie Colofon.) In deze set worden o.a. besproken: - Vastenavond verdedigd; L. van de Laar, C. Vanwesenbeeck. -Waar eens de markiezen woonden Tekenaar A. Weijsters. - Rijke oogst van schrale grond. Cata logus. - Het lager onderwijs in Bergen op Zoom in de tweede helft van de negen tiende eeuw; J.M. Backx. - De verdwenen orgels van de grote of Sint-Gertrudiskerk te Bergen op Zoom; H. Bos. - Vastenavond geknipt; A. Weijdt en G. van Dijck. Bovendien worden er 15 artikelen over Bergen op Zoom besproken; 8 over West-Brabant. Van de volgende plaatsen worden pu blicaties beschreven: Halsteren: 1; Hoeven: 2; Huijbergen: 7; Ossen- drecht: 5; Oud en Nieuw Gastel: 19; Putte: 1: Rucphen/Sprundel: 1; Woensdrecht./Hoogerheide: 4; Wouw: 15. Het is zeer de moeite waard deze set aan te schaffen. (B.D.) Vv. V. 1' iihaüiiiF - ill(jnï Fragment van de aangeboden prent. De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom mocht in 799 7 haar duizendste lid verwelkomen. Met een variant op het stadsdevies zeiden we toen trots: 'Mille sociis supersumus', te vertalen als: 'We hebben meer dan duizend leden'. Dat stemde toen tot vreugde en dat doet het nog. Reden om u de ze unieke prent aan te bieden, ver vaardigd door Bergenaar Jos Bek- ker. Ze is een studie waard. Waar dit beeld van de stad vanuit het zuidwesten bedreigd wordt, ligt het op de weg van de Ge schiedkundige Kring u te wijzen op het feit, dat hier het laatste stuk open terrein uit de vesting historie zou kunnen gaan verdwij nen. Zodat u weet, hoe fraai ruimte kan zijn. En, laten we hopen, zal blijven! De Waterschans nr. 1 1992 door: Dr. HANS BOL De inname van Bergen op Zoom medio september 1747 betekende het slot van een lange Franse mili taire operatie in de Zuidelijke Ne derlanden, die in de zomer van 1744 was begonnen met de ver overing van leper. Na de vrede van Aken op 8 oktober 1748 zou het nog twee maanden duren voordat de Franse troepen zich uit het zwaar gehavende Bergen op Zoom terugtrokken. Wanneer het bericht van de inna me van een stad of van een ge wonnen veldslag Versailles had be reikt, werden daar - en in Parijs zélf natuurlijk ook - onmiddellijk maat regelen getroffen voor het vieren van zo'n heuglijk feit, hetgeen om te beginnen altijd inhield dat er in de hofkerk in Versailles een Te Deum werd gezongen. Bij zeer be langrijke wapenfeiten werd in Ver sailles en in vele Parijse kerken een Te Deum uitgevoerd 'avec céré monie'. d.w.z. met solisten, koor en orkest, gecomponeerd door een van de hofcomponisten. Bo vendien konden naar aanleiding van zo'n belangrijke gebeurtenis nog speciale composities ontstaan, een opera of een cantate bijvoor beeld. Nemen wij als voorbeeld de slag bij Fontenog op 11 meter 1745, die een klinkende overwinning bete kende voor het Franse leger onder bevel van maarschalk Maurits van Saksen.1 Op 20 mei 1745 werd in Versailles een Te Deum van Antoi- ne Blanchard2 uitgevoerd, terwijl op diezelfde datum in de Notre- Dame te Parijs eveneens een Te Deum (van wiens hand?) gezon gen werd 'avec toutes les cérémo nies accoutumées',3 Op 5 septem ber 1745 vond in Parijs de uitvoe ring plaats van de opera 'Jupiter vainqueur des Titans', speciaal door Frangois Colin de Blamont (1690-1760) en Bernard de Burg (1720-1785) gecomponeerd naar aanleiding van de overwinning van Louis XV in Fontenoy. Een twee de uitvoering van deze opera werd op 11 december 1745 in de Gran de Ecurie te Versailles gegeven ter gelegenheid van het huwelijk van T>E Cbantee d evéuit Le Roy. COMPOSE Mai Ire, dr la Muaique. cU la Chambrc> De Sa Majeste DjÉDIEB DE LOWENDAI, "Maredial de Stance j j£ricc.?t" en-Blanc reproe VfBonortichuTTlL CruuUr Bon*' le ClpfjeFdt HlFDufnus an Vtcmuf ATA ""LAutrur c/uaJM"mHaeWl*'£ni) llCC V ^rnant leJPalatr Boyal vis-a-v (Ma damt, Boivui WtirrAaA.de. tSFHonare' a laBeyU.D'0. donateur Ik Cterc 'IFlarcfumd rue. da 'Thrujle. a la CFvioc-Xt'Or Avec Approbation. EtBrim/ego du Boy. Afb. 7. Titelpagina van de cantate van Bernard de Bury. - Bibliothè- que Nationale, Paris (Foto Serré). de Dauphin met Marie-Thrèse, in fante d'Espagne. Het is de moeite waard om eens in het dagboek van de hertog van Luynes te lezen wat deze interes sante hoveling4 ons te vertellen heeft over deze uitvoering: '1745, décembre. Versailles - Sa- medie dernier on donna pour la se conde fois Jupiter vainqueur des Titans, dont les paroles sont de M. de Bonneval, intendant des Menus [Plaisirs], et la musique de M. de Blamont et de Bury. II fut mieux execute que la première fois: mais les amateurs de la musique italien- ne et de celle de Rameau sont tou- jours prévenus contre celle de M. de Blamont, qui, en effet, n'est pas aussi travaillée que celle de Ra meau; a l'égard des paroles, on ne peut pas douter qu'elles n'aient été critiquées par les partisans de Vol taire.' (1745. december. Versailles - Zaterdag j.l. werd voor de tweede maal Jupiter vain queur des Titans uitgevoerd, waarvan de tekst van de hand is van de heer De Bonne val, intendant voor de hoffeesten, en de muziek van de heren Blamont en De Bury. De uitvoering was beter dan de eerste keer') In Versailles en in Parijs is om be grijpelijke redenen opgelucht en verheugd gereageerd op de inna me van Bergen op Zoom, die de Franse bevelhebber Löwenthal5 veel hoofdbrekens en nog veel meer soldaten gekost heeft. In het dagboek van de hertog de Luynes6 staat daarover het vol gende: 'M. de Maurepas [minister van oor log] rendit compte hier [24 sep tember 1747] a la Reine de l'ordre qu'il avoit requ du Roi au sujet du Te Deum' pour Berg-op-Zoom. En conséquence, la Reine a donné l'ordre qu'on le chantat demain a sa messe [in Versailles]. Comme c'est en grande représentation, c'est le surintendant de la musique de la chambre8 qui le fait exécu- ter.' ('De heer De Maurepas bracht gisteren aan de koningin verslag uit van de opdracht die hij van de koning had gekregen omtrent het Te Deum' voor Bergen op Zoom. Dien overeenkomstig heeft de koningin opdracht gegeven om het morgen tijdens haar Mis (in Versailles] te laten zingen. Daar het een uit voering met groot ceremonieel betreft, moet een en ander gedirigeerd worden door de superintendant van de hofmuziek In het najaar van 1747 blijkt er een opmerkelijke compositie te zijn uit gevoerd, die vorig jaar door schrij ver dezes is ontdekt in de Bibliothè- que Nationale te Parijs. Het betreft de cantate Prise de Berg-op-Zoom (Afb. 1) van de hand van de hier boven vermelde componist Ber nard de Burg. Deze cantate, opge dragen aan Löwentahl (Afb. 2). is geschreven op een gelegenheids tekst van een zekere Besson, 'Di recteur dans les fermes du Roy a Soissons'. Wie was deze Bernard de Burg? Door sommige auteurs is wel geop perd dat de familie de Bury uit En geland of Ierland afkomstig zou zijn. maar daarvoor zijn geen be wijzen te leveren. Wél is bekend dat Bernard's grootvader, Louis de Bury, op 12 maart 1677 te Londen met een frangaise in het huwelijk is getreden. Louis de Bury, in 1685 als chantre du Rog vermeld, is be gin augustus 1691 overleden. Zijn zoon, Jean louis, eveneens ko ninklijk zanger, huwde een zuster van de surintendant Frangois Colin de Blamont. De enige zoon uit dit huwelijk. Bernard (onze compo nist). werd op 20 augustus 1720 te

De Waterschans | 1992 | | pagina 16