Bergs Diep De stadspoorten van Bergen op Zoom 4 10 11 Afb. 6. Gedeelte van gelede noord wand in tweede transept met de in kunstharsmortel gerepliceerde putti op houten konsoles. Foto 1988, R.D.M.Z., L. Tangel. buurt van de epitaaf is begraven en waarop de memorieplaquette de lof van de overledene wordt vermeld. - rouwbord: een lós opgehangen houten gedenkbord in een kerk, voor iemand die in de buurt van het rouwbord be graven is. Wapens vormen het belan- grijkse element. - dook: vroeger van ijzer -tegenwoordig van brons of kunststof- kram of bout om stenen danwel stenen en houten onderdelen aan elkaar te verbinden of aan achter- of onderliggend metselwerk te veran keren. - putto: (m.v. putti); een naakt kinderfiguurtje met dekoratieve of alle gorische betekenis. - gekornist: omge trokken/omgezette lijst of profiel op een hoek. - obelisk: prouknaald- gedenknaald met vierkant grondvlak, die naar boven smaller wordt en pira midevormig uitloopt. -witmarmer: kalkgesteente. Betrof witmarmer uit Carrara - Italië met een fijn kristallijne struktuur en weinig of geen aderen o.d. - roodmarmer: kalkgesteente. Be trof vrijwel zeker witgeaderde rouge Sint-Rémy uit de groeve te Rochefort - België. De groeve bestaat heden nog wel doch is niet meer in exploitatie. - Gris des Ardennes: Kalksteen. Betrof bijna zeker géaderd bruin-grijsmarmer uit de groeve carrières de Roche Fon taine te Franchimont - België. De groe ve is al vele jaren gesloten maar er is nog steeds een beperkte hoeveelheid blokken in voorraad. In die voorraad is de prachtige en fraai getekende tombe plaat van het grafmonument voor Charles Morgan na lang zoeken gevon den welke eertijds eveneens was ver vaardigd uit deze natuursteen met het zelfde profiel. 2 Gemeente-archief Bergen op Zoom S.A. voorl. inv. nr. 84, pag 104-105. (Informatie van W. van Ham, gemeente-archivaris). 3 - Tekening blad 44 in restauratie-archief, schaal 1:10 en Ware Grootte - Bij de Katholieke Universiteit Brabant te Til- Afb. 5. Putto in zithouding. Samen gesteld uit de wit marmeren brokstukken en fragmenten met gips aanvullingen. Foto 1985, R.D.M.Z., L. Tangel. burg bevindt zich in de tekeningen- kollektie eveneens een tekening van het monument, gemaakt rond de laat ste eeuwwisseling. Deze is minder be trouwbaar. 4 De in de memorietekst voorkomende schuin geplaatste verti- kale streepjes geven het einde aan van de op de plaat voorkomende regels. Afb. 7. Portretschilderij Jacob van Volbergen. Olieverf op doek. Foto Gemeentemuseum - Bergen op Zoom. Hangt momenteel in de Raadzaal van het Stadhuis te Bergen op Zoom. De Waterschans nr. 1 1992 Reacties van lezers De naam 'Potjeskermis' door: Fons Gieles Volgens een artikel van ir. A. Ju ten in de Avondster (1929) houdt de naam Potjeskermis verband met een kermis, die in het verleden werd gehouden in de omgeving van het huis of locatie 'Kijk in de Pot'. Op 17 Maart, feestdag van St. Gertrudis, werden de nieuwe be- stuurderen op het kasteel van Oud-Borgvliet genodigd om er een feestmaal te genieten. Het was op die dag een drukte van belang want in de Gertrudiskapel kwamen vele honderden de Stadspatrones gedenken. Tevens nam men bij de wat verderop gelegen St. Gertru- disbron water mee naar huis. Dat water werd in potjes vervoerd. De pelgrims die na het Gertru- disstraatje (later Bruinevistraat) naar bron en kapel aan de zeekant trokken, passeerden de locatie 'Kijk in de Pot'. Dat punt was voor de kooplieden zeer geschikt om van daaruit hun waren te koop aan te bieden. Wellicht was een van de veel gevraagde artikelen een potje om er het geneeskrachtige bronwa ter uit de Gertrudisbron mee te kunnen vervoeren. Lang nadat de Gertrudiskapel was gesloopt, kwam men toch op 17 maart naar de bron van Gertrudis om er water te halen om devotionele redenen. Een zelfde kermisdrukte ontwikkel de zich die dag vlak bij de Gertru diskapel en tevens op Oud-Borg vliet. Men kwam ook in groten getale via de Borgvlietse Dreef naar de Ger trudiskapel. Langs die dreef zal zich ook 'negotie' en vermaak heb ben gevormd. De interpretatie van Juten gaat er wel van uit dat de benaming 'Kijk in de Pot' ouder is dan het hoge huis op de berg, onderdeel van de vroeg-17e eeuwse vestinggordel rondom Bergen op Zoom. Op de kaart van Jacob van Deventer (1560) zijn op diezelfde plaats of vlak daarbij twee gebouwen te zien. Of de locatie toen reeds 'Kijk in de Pot' heette, valt bij Jacob van Deventer niet te lezen. Dat op 17 maart menigeen met een potje liep (al dan niet gevuld met Gertrudisbronwater) en zo ter kermis ging en terug, kan in de volksmond aanleiding zijn geweest tot de benaming 'Potjeskermis'. Dat de kermis zich ontwikkelde vanaf de locatie 'Kijk in de Pot' en daaraan de naam ontleende, klinkt eveneens aanvaardbaar. Vermoe delijk is die oude benaming daar aan de Zeekant en op Oud-Borg- vliet blijven leven en is ze van daar uit doorgegeven. Tegel De heer Dons reageerde op het ar tikel over de Margrietkan (Water schans: 3, 1991). Hij vertelde een tegel te bezitten waarop eenzelfde bloemmotief in blauw staat afgebeeld. De tegel zou afkomstig zijn uit een pand in de Potterstraat (13,3x13,3 cm: dik te: IV2 cm.). Volgens kenners zou het mogelijk een 16e eeuws exemplaar betreffen. Het blijkt een zeer zeldzaam motief te zijn dat hoegenaamd in geen enkel tegel- boek wordt aangetroffen. door: WILLEM VAN DE HAM De Lievevrouwepoort Van de Bergse stadspoorten is de Lievevrouwe- of Gevangenpoort de enige, die nog bestaat. In de vo rige eeuw werd het gebouw wel eens als een sta-in-de-weg be schouwd: thans is het een pronk stuk voor de stad en een monu mentale afsluiting voor het schil derachtige beeld van de Lieve vrouwestraat. Voor Nederland vormt de poort een zeldzaam voor beeld van middeleeuwse bouw kunst. De bakstenen aanbouw met arkeltorentjes aan de stadszijde straalt een zekere charme uit. Sommigen stellen de bouw van de poort op het laatste kwart van de dertiende eeuw. Die veronderstel ling houdt vermoedelijk verband met de onbewezen bewering, dat Gerard van Wezemaal, eerste heer van Bergen op Zoom, de stad ca. 1289 heeft laten ommuren. De werkelijke geschiedenis van de poort begon ca. 1335 of iets eer der. Toen is immers de oudste stadskern met omgeving door mu ren omringd. De oudste vermel ding van de Lievevrouwepoort is echter pas uit 1400.1 Volgens des kundigen is de poort ouder. Er waren reeds vroeg een hoofd poort, een brug en voorpoort te onderscheiden. De hoofdpoort be stond uit een (in de vijftiende eeuw grotendeels vernieuwde) rechthoe kige poorttoren met ronde hoekto rens. Hiervan is de westgevel nog voor een groot deel authentiek; in de doorgang is de sleuf van een hamei (valhek) nog te zien. De zware, halfronde hoektorens uit Gobertangesteen, die nu nog het aanzien van de poort bepalen, schijnen tegelijkertijd te zijn ge bouwd, evenals de voorpoort.2 De torens tellen elk drie verdiepingen

De Waterschans | 1992 | | pagina 20