"Er 12 13 3> 2 l meter Lieve vrouwe poort De Waterschans nr. 1 1992 en een zolder. Op alle verdiepin gen waren schietgaten aange bracht, terwijl de bovenste verdie ping alternerend werpgaten bezat. Aan de landzijde was een even eens met Gobertange beklede brug gelegen, beschermd door een voorwerk, dat in feite een binnen plaats vormde, bestaande uit twee muren, aan de westkant afgesloten met een door twee torentjes ge flankeerde voorpoort. Op de ron de hoektorens is thans nog te zien, waar zich deuren bevonden, waar langs men een weergang kon be reiken, die zich wellicht op de muur tussen de genoemde toren tjes en de hoofdpoort bevond. Op de hoofdpoort sloten aan twee zijden de stadsmuren tegen de ron de torens aan (afb. 1). Een deel van de constructie van een stads muur is nog te zien in het huidige toegangsportaal aan de noordzij de. De weergangen op de stads muren waren vanuit de poort toe gankelijk in het portaal is zelfs een deel van de vloer van een weer gang bewaard. Zij waren ook be reikbaar via buitentrappen, waar van die tegen de noordelijke ronde toren thans als toegangstrap tot het huidige gebouw fungeert. Er is la ter een dak boven de trap aange bracht, terwijl deze in 1935 mid dels een nieuwe buitentrap via een bordesje toegankelijk is gemaakt. De trap aan de zuidzijde, die in 1474 werd vermeld, is nadien ver vangen door een oprit. De toegang in de zuidelijke toren is sinds lang dichtgemetseld. De stadsmuren weerszijden de poort zijn in 1525 door Willem Pryem in opdracht van het stadsbestuur afgebroken.3 De poort wordt gevangenis Van de oudste geschiedenis van de poort is weinig bekend. In 1447/1448 werd de uurklok in de poort verhangen omdat die te laag hing. In 1498 is aan de haven een spuitoren gebouwd, met daarin een uurwerk en klok. De klok in de Lievevrouwepoort zal daardoor overbodig zijn geworden.4 De omwalling van het Havenkwar tier, eens een voorstad buiten de Lievevrouwepoort (in eerste aan leg tussen 1484 en 1491, grootser afgesloten in 1505-1508) maakte de poort ook als stadsuitgang over bodig. Het afbreken van de aan sluitende stadsmuren en het dem pen van de voorliggende grachten liet overigens nog enige jaren op zich wachten. Sindsdien kwam het gebouw als gevangenis voor, maar er zijn gegevens, die erop kunnen wijzen, dat het reeds eerder als zo danig fungeerde. Pas in 1485 is er een stellige vermelding van het ge bruik van de poort als gevangenis. Sindsdien zal de naam Gevangen poort in zwang zijn geraakt. De nieuwe naam wisselt in de archief stukken en in het lokale spraakge bruik nog steeds af met de oor spronkelijke 'Onser Vrouwenpoort' of 'Lievevrouwepoort'. In 1504/ 05 is in de rentmeestersrekening van de heer sprake van 'onser Vrouwer poorte dwelc is de gevan gen poorte'/' Over de inrichting tot gevangenis is niet erg veel bekend. In 1493 wa ren er al gevangenen uitgebroken, wat aan technische gebreken werd geweten.6 Vier jaar nadien ver richtte men veel metsel- en steen- houwerswerk aan de poort. Dit ge geven wordt wel beschouwd als een datering voor de aanbouw met arkeltorenjes aan de stadszijde.7 Deze aanbouw had aan beide zij den trapgevels, waarvan die boven de westkant van de poort vermoe delijk in de tweede helft van de achttiende eeuw werd afgebro ken.8 De poort was inmiddels door in - en aanbouwen geheel omsloten en in het stadsbeeld op genomen (zie de volgende para graaf en afb. 2) De ronde torens waren in 1525 ge heel vervallen zodat de gevange nen niet droog konden zitten er werden houten kappen op de to rens gezet, met stro gedekt.9 De markies gaf in 1533 aan de stad verlof een 'vroente' te maken, waarin alle burgers, die niet om lijfstraffen gevangen gezet moesten worden, een verblijf konden vin den. Dit vertrek bevond zich op de tweede verdieping van de aan bouw aan de stadszijde; de cipier woonde in de verdieping daaron der, thans expositieruimte. De aanbouw heette in de zeventiende eeuw het 'woonhuys'. Verwisseling met de na te noemen huisjes in het voorwerk is echter mogelijk.10 In -|l00 7 500. Afb. 7. Situatie van de Lievevrouwepoort ca. 7. Lievevrouwestraat 2. Buiten Onsser Vrouwenpoorte (later Rijkebuurt straat) 3. Over 't Spoe (later Moeregrebstraat) 4. Lievevrouwekapel Afb. 2. Situatie van de Lievevrouwepoort ca. 1825. 7. Lievevrouwestraat 2. Rijkebuurtstraat 3. Moeregrebstraat 4. Nieuwe Markt De Waterschans nr. 1 1992 de ontploffing van het nabijgelegen kruitmagazijn de Stoelemat. Zeven jaar nadien was er schade door een brand. Een aantal inwoners van Bergen op Zoom diende in 1881 bij het ge meentebestuur een verzoekschrift in, om de omgeving te verfraaien en te verbeteren door afbraak van de poort. Van hogerhand onder andere minister Six en jhr.mr. Vic tor de Stuers sprongen in de bres voorkwam men de afbraak. Vier jaar nadien werd A.J.L. de Roock tot burgemeester benoemd, die oog had voor de cultuur-histori sche waarden in de stad. Daarmee waren de afbraakplannen voor goed van de baan. Wel realiseerde het gemeentebestuur in 1908 een wegomleiding langs de zuidzijde van de poort; hierlangs kon dus het zwaardere verkeer plaats vin den.14 Nieuwe bestemmingen Reeds in de negentiende eeuw ver anderde het karakter van de Ge vangenpoort van strafgevangenis in een voorbijgaand verblijf voor zwervende personen en voor de tij delijke detentie van 'lichte' geval len. Ook deze functies vervulde de poort ca. 1925 niet meer. Er waren in 1929 hoognodig herstellingen nodig, die geen uitstel gedoogden. Deze betroffen de arkeltorentjes en enige delen van de gevel aan de stadszijde. De restauratie van het inwendige liet nog tot 1931 - 1932 op zich wachten. Men bracht er het ge meentemuseum onder, waartoe op de eerste verdieping tussen wanden werden uitgebroken, zo dat een expositiezaaltje ontstond. Buiten werd in 1934 aan de stads zijde het beeld 'De Vruchtbaarheid' 1559 waren de hoektorens in slechte staat van onderhoud.11 In 1612 was herstel van stormschade nodig. Het woonhuis in de toren brandde een jaar later af en moest opnieuw worden opgebouwd met de twee grote en de twee kleine arkel) torentjes. Het stadsbestuur besloot in 1619 het vervallen voor werk te laten afbreken, omdat het een groot 'oncieraet' vormde. Ove rigens verdween dit onderdeel niet ineens zowel op een tekening van 1671 als op een maquette van ca. 1750 zijn nog delen te zien.12 Tot 1795 was de poort formeel eigendom van de markies, hoewel de stad het gebruik had gehad en het onderhoud eraan had verricht. In 1807 is de poort door het mini sterie van financiën (de Staat was ondertussen eigenaar geworden) aan het gemeentebestuur in eigen dom en onderhoud overgedra- 1 gen.10 De poort leed in 1831 ernstig door Afb. 4. De Lievevrouwepoort vanuit het westen. Links de zogenaamde hovenierswoning van de erven Franken. Uiterst links is nog een deel te zien van het huis 'De Sterre van Maastricht'. Rechts is de poort reeds vrijgelegd. Foto ca. 1920. Afb. 3. De Lievevrouwepoort vanuit het oosten. Links de gevel van het huis 'De Bruyt op de Trapp', met een aanbouw tegen de poort. Uiterst links een deel van de vroegere Korenwaag. Tegen de gevel van de poort getuigen verschillende reuze aanplakbiljetten van weinig gevoel voor de cultuur-historische waarde van dit moment. Prentbriefkaart uit het laatste kwart van de 19e eeuw. Gemeentelijke Archiefienst, Bergen op Zoom.

De Waterschans | 1992 | | pagina 21