14 15 De Waterschans nr. 1 1 992 door P. van Dongen geplaatst. Het aanbrengen van een nieuwe toe gang met trap in 1935 is reeds ge meld.15 Na het herstel van oor logsschade bleek een verdergaan de restauratie van de buitenzijde van het gebouw nodig. Dit is in 1953 - 1954 gerestaureerd. Het eerst genoemde beeld is toen ver plaatst naar de voorzijde; een Ma- ria-beeld door A. Termote prijkt sinds 1954 aan de stadskant.16 De museumbestemming liep ten einde de verzamelingen werden over gebracht naar de toren van de Sint- Gertrudiskerk. Sindsdien was in het gebouw de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek onderge bracht; thans heeft de Stichting in den Scherminckel er werk- en ex positieruimten. Afb. 5. De geheel ingebouwde Lievevrouwepoort vanuit het westen op de maquette, in 7 748-1 750 in opdracht van de Franse koning vervaardigd. volgend jaar bouwde Willem Franssen Walraven het huis 'de Bruyt op de Trapp'. Dit nam de ge hele ruimte tussen de zuidelijke to ren en de nieuwe waag in beslag (afb. 3 In 1470 stond er een huisken van de stad 'onder de voorbaelge' dus binnen de voorpoort.1' Dat was één van de huisjes weerszijden de doorgang aldaar. Tegenover dit huisje stond er een, dat eigendom van de markies was. In 1517 vond reparatie aan het stadshuisje plaats; het werd in deze periode bewoond door één van de stadsbo den.18 Het stadsbestuur en de markies verkochten hun huisjes in 1755-1756.19 Sindsdien was het vroegere bodehuis een hoveniers woning, in 1930 bezit van de erven Franken (eertijds Rijkebuurtstraat 2- 4) (afb. 4). De kuiper Reijnier Pieterssen kreeg in 1597 van de magistraat verlof om tussen zijn huis 'De Twee Toe- lasten' (voorheen Rijkebuurtstraat 3) en de Gevangenpoort een huis te bouwen. Dit huis stond ten noordwesten van de poort, tegen- In- en aanbouwen Reeds in 1431 bestaat er een aan bouw aan de zuidoostkant van de poort, tussen dit gebouw en de Lievevrouwekapel. Dit bedehuis lag ter plaats van het pand Lieve vrouwestraat 47 (voormalig ge bouw van de dienst Sociale Za ken). De genoemde aanbouw was het huis 'De Watermolen', dat zo heette, omdat er de exploitant van die molen in woonde. Dit huis was ca. 1629 vervallen, evenals de ka pel. Op de plaats van de kapel ver rees in 1629 een korenwaag; het Afb. 6. De Lievevrouwepoort vanuit het westen. Links de hoge gevel van 'De Grote Groene Mouwe' (in 1904 drastisch verlaagd), 'De Kleine Groe ne Mouwe', 'De Sterre van Maastricht' (toen vestiging van een fotograaf) en de hovenierswoning. Daar tegenover (rechts) een deel van het huis 'De Blekerije', dat in 1908 is gesloopt. Foto ca. 1900. Gemeentelijke Archief dienst, Bergen op Zoom. De Waterschans nr. 1 1992 de woning als monument te be houden. Voor de dringende her stellingswerkzaamheden trok de gemeenteraad in 1930 f 1.100,-- uit. Men talmde echter bij het uit voeren van het plan; ondertussen verviel het huisje steeds meer en viel enige jaren nadien grotendeels in. In 1937 stortten de restanten volledig ineen. De gemeenteraad besloot op 25 juni 1937 om de bouwval geheel te laten amoveren en een afsluitingsmuur te laten plaatsen. Zo ontstond een tuintje, waarin door de museumdirectie bouwfragmenten werden ge plaatst.21. In het kader van de aanleg van de Westersingel in de jaren 1970 - 1972 zijn onder meer de huizen De Sterre van Maastricht, de Kleine Groene Mouwe en de Twee Toe- lasten afgebroken. Een winst bij al le verliezen vormden de bodem vondsten, waaronder een groot deel van de brug van de voor poort. dat zich slordig bewaard on der het wegdek bleek te bevinden (afb. 8). AI was de poort al eerder vrijge- legd. thans stond zij omdat ook de panden aan de Gevangen poortstraat en het patronaatsge bouw waren afgebroken, helemaal op een open vlakte (afb.9). In de daarop volgende jaren vond langs de Gevangenpoortstraat nieuw bouw plaats in een stijl, die even eens teruggrijpt op het verleden door een 'nostalgische' combinatie van hout en steen. De Verloren Costpoort De poort werd in 1412/1413 voor het eerst genoemd en lag op een De 'ontmanteling' In 1907 kocht het gemeente bestuur achtereenvolgens: op een veiling van de erven van Arnoldus Asselbergs het huis de 'Blekerije' en van C.B. Meissen het huis 'De Bruyt op de Trapp'. Deze panden zijn in 1908 afgebroken, zodat een straat langs de zuidkant van de Afb. 8. De bij de aanleg van de Westersingel in 1970 opgegraven boog brug. Gemeentemuseum, Bergen op Zoom. Afb. 7. Het patronaatsgebouw 'Sint-Aloysius', gebouwd in 1909, vanuit het noorden gezien. Foto Gemeentelijke Archiefdienst, Bergen op Zoom. over de bodehuisjes. In 1729 was het pand gesplitst in twee wonin gen. Ten behoeve van de voorge vel mocht Reijnier Pieterssen ste nen van de borstwering en de ban ken van de brug gebruiken. Omdat het terrein ten zuiden ervan ge bruikt werd om wasgoed te bleken, heette het pand nadien 'De Bleke rije' (afb. 5). Lambrecht van Overbunde was de overbuurman van Reijnier Pieters sen en eigenaar van het pand de Kleine Groene Mouwe (voorheen Rijkebuurtstraat 8 - 10). Hij kreeg in 1597/1598 vergunning van het stadsbestuur, om de vroegere stadsgracht ten noordwesten van de poort te overkluizen en aanslui tend op de brug aldaar het terrein geschikt te maken voor de bouw van een huis (voorheen Rijke buurtstraat 6). Het heette reeds in 1600 'De Sterre van Maastricht'. Voor dit gebouw en een later aan gebrachte zijkamer is in de acht tiende eeuw een nieuwe, bredere voorgevel gezet. Resten van het voorwerk van de Gevangenpoort werden daarin opgenomen (afb. 6). poort kon worden aangelegd. Op een deel van het vrijgekomen ter rein stichtte de Sint-Aloysiusver- eniging een patronaatsgebouw, dat bakstenen gevels had met aan de bovenzijde een kantelenrij. Het ge heel vormde een niet erg geslaag de poging om zich in bouwstijl bij de poort aan te passen (afb. 7). De gemeenteraad besloot op 28 augustus 1925 tot aankoop van de hovenierswoning, zowel uit ver- keersoogpunt als met het oog op het behoud van de Gevangen poort.20 Nadat het gemeente bestuur de woning opnieuw had aangekocht, wenste de rijkscom missie voor de monumentenzorg

De Waterschans | 1992 | | pagina 22