Hoe Bergen op Zoom in 1810 een Franse stad werd 22 23 De Waterschans nr. 2 1992 Hoogerheide; A.P.M. Schillemans te Breda; J.A.R. van Veldhoven te St. Michielsgestel. Bedankje In nummer 3-91 van De Water schans stond een oproep tot mede werking aan mijn Becht-boek. Hiermede wil ik een ieder danken die aan mijn oproep gehoor heeft gegeven, met name de heer H. Overhoff. Rebecca Steenhof 12 september Stichting Open Monumentenzorg 6e open monumentendag heel Ne derland. Monumentenjaarboek 1992 Het Monumentenjaarboek 1992 is onlangs verschenen. Dit voor elke monumentenzorger handige na slagwerk wordt alweer voor de ne gende keer uitgegeven. Inhoud Het boekje bevat het jaarverslag van de NCM over 1992 en geeft informatie over het particulier ini tiatief in de monumentenzorg. Ook wordt aan de provinciale en ge meentelijke monumentenzorg ruimschoots aandacht besteed. Erg nuttig is het overzicht van wettelijke en financiële regelingen die op rijksniveau bestaan. Ondermeer is de Monumentenwet 1988 opgeno men, de restauratiesubsidierege ling (BRRM) en de onderhouds- subsidieregeling (BROM). Ook dit jaar wordt in een apart hoofdstuk aandacht besteed aan de verschillende categorieën mo numenten en is een lijst met nutige adressen opgenomen. Bestellen Het monumentenjaarboek 1992 wordt toegezonden aan alle bij de NCM aangesloten organisaties en de donateurs/abonnees. Overige belangstellenden kunnen het boek je bestellen bij de NCM tegen een kostprijs van 16,— 3,50 verzendkosten Afscheid van een groot Ber- genaar Het overlijden van Korneel Sloot- mans, oud-archivaris van Bergen op Zoom heeft velen bewogen. Velen volgden zijn uitvaart en be geleidden hem naar zijn laatste rustplaats. Aan zijn verdiensten voor de ge schiedschrijving van onze stad en voor vele andere instellingen en or ganisaties daarin bestaat geen twij fel. Dat hij er als geen ander aan werk te om de Bergenaren warme waar dering voor het eigene van stad en land van Bergen op Zoom bij te brengen verdient ons aller dank. Als een eerbewijs aan een groot man drukken wij hier graag de woorden af, die mej. A. Mennes bij zijn overlijden neerscheef. Moge zijn werk ons blijven inspire ren! Krabbegat, 29 Febrewari 1992 Korneel, (Slootmans) Nou zou ik enkelt nog maar wille, daddik êêl goed schrijve kon, om- daddik oe al êêl m'n leve zö'n ge weldig gróót Bergenèèr von. 'k Bewonderde oew gróte kennis van onz' Bergs Geschiedenis, van alles, wat'r ier gebeurde en ier ok nou te zien nog is. Oew liefde voor oew eige Berge, - die was gróót en diep, Korneel - dèèrvan nam ik ok wad'over, 't wier 'n bietje ok mijn deel. Korneel, ze kwame mijn us vrage, of 'k 'n operette schrijve wou; 't moest'r êne zijn voor kinders! Ik zee: 'Nee toch!? Wa vraagde nou!? Da ken 'k nie!' 'k Et 't nog nóóit ge daan, oor!' 't Antwoord: 'Korneel zee dagge 't kon!' Da was voor mijn 'n deurslaand te- ke, zo da'k'r dan maar aan begon. Zo bleefde gij mijn stimulere om mè schrijve deur te gaan en zo zijn ok de ver'aaltjes voor de kinder krant ontstaan Gijzelf, ge schreef geleerde boeke en 'ieuw lezinge dèèrbij. Over oew eige Berge prate, makte n'oe vaneiges blij, Nim nou 't Vastenavendkrantje. dèèrin ad- de ok al d'and; want gij 'ieuw veul van de leut ok, zo maar in oew eige trant. En zo adde nouw oew Uittocht, de dag, da 't ier d'n Intocht was, Kor neel, gij, Krab in 'art en niere, van ut allerzuiverst ras. Nee, ut is voor oe gèèn Uittocht! Oew Intocht mocht 't nou vast zijn bij d'Alleróögste Prins der Prinse in Zijn êêuwig Leutfestijn. 'k Oop, da dèèr mèd'open erme un werm en blij Ontvangst oe wacht'. -Veul Krabbe zullen ier oe misse! - Oudoe, Korneel! Oudoe! Rust zacht! oew Krabbeke Wist u? Wist u dat het 275 jaar geleden is dat Peter de Grote (1672-1725), de Tsaar van Rusland, een bezoek aan Bergen op Zoom bracht? Te voren al had hij Hollandse technici naar Rusland gehaald om leger en vloot op te bouwen. De westerse techniek, de scheeps bouw en de modernste scheeps- bouwtechnieken interesseerden hem zeer. Zijn 'speelregimenten' groeiden spoedig al tot echte regi menten uit! Hij bezocht in 1717 Bergen op Zoom om daar de vestingwerken te bekijken die de vermaarde vesting bouwer Menno van Coehoorn had aangelegd. Hij reisde er vanuit Dordrecht heen, waar hij de komst van zijn vrouw afwachtte om sa men per boot over de Rijn naar Rusland terug te reizen. Bergen op Zoom gold als een on neembare vesting sinds de stad in 1588, 1605 en 1622 de Spaanse belegeringen had kunnen door staan. Toen Peter er in september 1717 een bezoek bracht, had Men no van Coehoorn de vestingwer ken kort tevoren gemoderniseerd en volgens zijn nieuwste inzichten van bastions en ravelijnen voor zien. Peter bewonderde de vesting bouwer en artillerist Van Coehoorn (1641-1704). Hij had diens boek over het bouwen van vestingen, Nieuwe vestingbouw op een natte of lage horisont. uit 1685 in 1709 in Moskou in het Russisch laten uit geven. Peter had ten tijde van zijn eerdere bezoek aan Nederland in 1697-1698 Van Coehoorn uitge nodigd om voor hem te komen werken in Rusland. Coehoorn was op deze uitnodiging niet ingegaan. B.D. De Waterschans nr. 2 1992 door: DRS. G.A. HUIJBREGTS 1. Wat eraan vooraf ging. Holland wordt een koninkrijk In 1806 veranderde de Bataafse Republiek in het koninkrijk Hol land. De eerste Hollandse koning was een Fransman, Lodewijk Na poleon van de dynastie Bonaparte. Hij was de negen jaar jongere broer van keizer Napoleon I en had zijn kroon te danken aan deze gro te broer. De plechtige inhuldiging van de koning had dan ook plaats in Parijs, in het paleis van de Tuile- rieën. De hele regeling van de tot standkoming van het nieuwe ko ninkrijk was in hoofdzaak een Franse aangelegenheid, een idee van de Franse keizer met vooral Franse oogmerken. Napoleon ging er zonder meer vanuit, dat broer Lodewijk allereerst de Franse be langen zou behartigen en drukte hem op het hart: 'Vergeet nooit dat je een Fransman bent!' Frankrijk was in 1806 al weer en kele jaren in oorlog met Engeland. Holland, door een verdrag nauw met Frankrijk verbonden, moest noodgedwongen meedoen. Om dat Engeland oppermachtig was op zee, lag de overzeese handel voor een groot deel stil, wat een ernstige economische crièis tot ge volg had. Heel duidelijk merkten de gemeentebesturen en kerkge nootschappen dat, door het snel groeiend aantal mensen dat van de bedeling moest leven. De armen kassen raakten uitgeput. Lodewijk was aanvankelijk niet zo gelukkig met de hem opgelegde taak. Hij worstelde met zijn ge zondheid en de Hollandse mist en kille regens schrikten hem af. Zijn echtgenote, koningin Hortense de Beauharnais, gaf nog minder om dit kikkerland en niet veel meer om haar man. Lodewijk zag tenminste nog een voordeel in de nieuwe baan: hij was wat verder verwij derd van zijn bevoogdende broer en zou, zo meende hij, wat zelfstandiger kunnen opereren. Op 18 juni 1806 reed koning Lo dewijk 's avonds met zijn gevolg Den Haag binnen richting Huis ten Bosch, zijn eerste koninklijke resi dentie. De straten waren versierd en ondanks het slechte weer ston den er hier en daar juichende men sen langs de route. Het deed Lo dewijk goed want hij was gevoelig voor populariteit. Dat het hier be taald enthousiasme betrof hoefde Zijne Majesteit niet te weten en er waren genoeg armen in Den Haag die graag wat verdienden. De meeste onderdanen namen een afwachtende houding aan. Ze hadden de laatste tien jaren al zo veel veranderingen meegemaakt, en met steeds minder inspraak. De nieuwe vorst bleek mee te val len. Hij meende het goed met zijn onderdanen en had begrip voor hun belangen. Maatregelen van keizer Napoleon die nadelig waren voor Holland durfde hij te sabote ren en als rampen de bevolking troffen was hij de eerste om hulp en bijstand te verlenen. De kwij nende welvaart van Holland ging hem ter harte en hij zocht naar middelen om de economische re cessie een halt toe te roepen. Zo tartte hij de keizer door de hand te lichten met het continentale stelsel. Dat was een maatregel van Napo leon in 1806 te Berlijn genomen met als doel Engeland economisch te wurgen door alle export van dat land naar het Europese continent te verbieden. Zo dacht de keizer zijn aartsvijand op de knieën te krij gen. Een voorwaarde voor het welslagen van zijn opzet was na tuurlijk wel, dat heel het Europese vasteland meewerkte en daar man keerde het een en ander aan. Zelfs zijn eigen broer liet oogluikend heel wat toe. Het stelsel trof het Britse rijk gevoelig, maar het capituleerde niet. Koning Lodewijk en Bergen op Zoom Lodewijk maakte ook reizen door zijn land om het beter te leren ken nen en zich te laten fêteren. Hij ge noot van zijn groeiende populari teit, dit tot ergernis van zijn broer. Op zondag 30 april 1809 kwam Lodewijk in Bergen op Zoom en hij bleef er tot 4 mei. De stad was feestelijk versierd. Er waren niet minder dan negen erebogen opge richt, voorzien van fraaie borden met lovende teksten. Ook menig huis was verfraaid met groen, bloe men en teksten, die de deugden van de koning wereldkundig maakten. Zijne Majesteit deed zijn intree in een vestingstad die destijds zo'n vijf a zesduizend inwo ners telde. Aan het hoofd stond burgemeester Gerard Vermeulen, geassisteerd door zijn vier wethou ders: Johannes Vergroesen, Wil lem Huart, Anton Berbiers en G.F. Mirou. Er was voorts een vroed schap gemeenteraad), maar die kwam zelden bijeen. Allen wa ren in februari 1808 door de ko ning benoemd. Het was vooral de burgemeester die de dienst uit maakte, althans voor zover er plaatselijk nog iets besloten kon worden in de straf gecentraliseerde staat. De burgemeester vergaderde regelmatig met zijn wethouders, soms meerdere keren in de week. Voor het bijeenroepen van zijn vroedschap moest hij verlof heb ben van zijn landdrost - commissa ris van de koning zouden wij zeg gen -, die in Den Bosch resideerde. Afb. 7. Sleutels van de stad Bergen op Zoom, aangeboden aan koning Lodewijk Napoleon. Gemeentemu seum Het Markiezenhof

De Waterschans | 1992 | | pagina 2