30 AKr UYTKONDIGÏNG. In w oonders van Brabant van de Eylanden van Zeeland en van die gelégen tusschen de Ma es en de Schelde l De Waterschans nr. 2 1992 Rotterdam en Schiedam komen.25 Dat alles schreef Vergroeseri aan monsieur Rabonet, in het Frans uiteraard. Er waren in Bergen op Zoom kennelijk voldoende notabe len die de Franse taal beheersten. Van een taalprobleem of taalbar rière is weinig te merken. Het leren van Frans behoorde in die tijd tot de opvoeding van de beter gesitu eerden. Vermeulen schreef die dagen een briefje naar de kwartierdrost te Bre da, dat hij noodzakelijk voor enige tijd de stad uit moest en dat Ver- groesen tijdelijk zijn plaats in nam.26 Op maandag 12 februari kwamen de wethouders andermaal bijeen, natuurlijk vanwege de rekwisities. Er was een brief ingekomen van de kwartierdrost van Breda, waaruit bleek dat de Bossche landdrost af spraken had gemaakt met de aan nemer generaal inzake het leveren van voedsel, fourage en brandstof aan de Fransen. Het personeel van de aannemer zou ook voor de dis tributie zorgen. Dat klonk bemoe digend en het college haalde even verlicht adem. Men besloot om het goede nieuws maar meteen aan Duval door te geven. Een nieuw militair hospitaal Maar er was nog meer post, onder andere een brief van de landdrost zelf met een eis van Rabonet be treffende de oprichting van 'een principaal magazijn' te Breda, Ber gen op Zoom en 's-Hertogen- bosch, plus een militair hospitaal in elk van deze drie steden voor respectievelijk 1.000, 500 en 1.000 zieken. Het aantal zieken placht in de vorige eeuwen het aantal gewonden verre te overtref fen en dat niet alleen in vredestijd. Een onmogelijke eis, dat hospitaal, vonden de wethouders. Wethou der Huart zou een antwoord van die strekking formuleren.27 Donderdags daarop de volgende vergadering. Het concept van Huart werd goedgekeurd en ver zonden. Maar er lagen al weer twee nieuwe brieven van kwartier drost Verheijen. Bergen op Zoom moest zorgen voor 1.500 pond rijst of 3.000 pond peulvruchten, 2.000 pond zout, 1.000 flessen azijn en 3.906 flessen jenever plus het benodigde voor het hospitaal. Wat de stad zelf niet had moest ze maar elders kopen. De heren maakten het zich deze keer niet moeilijk. Ze gaven de commissie van financiën een volmacht om de Brabant ]3evel otilfarigen hebbende vail Zyne Majesteyt den Keyzer en Koning,NAPOLEON, van inililair- lyke possessie te neémen van het Land gelégen tusschen de Maes en de Schelde, ik zende aldacr deugdzaeme en wel krygs-getugte troependie bevel hebben uwe persoonengebruyken en costumen te eerbiedigen. Ik hoope dat zy zullen in erken tenis, een onthaal ontfangen weerdig van hun goed gedrag, Yvaer van ik vooruyt, met liefde borge blyf. Tot Breda, den 28 January 1810. Den Maarschalk Hertog van REGGIO, Opperbevelhebber van het Léger. gevraagde artikelen te kopen. Huart en Berbiers namen de zorg voor het magazijn op zich.28 In de namiddag van die 15de fe- bruai was er nog een vergadering samen met de vroedschapsleden en dat op verzoek van generaal Laurent. Die stelde zich voor als de nieuwe goeverneur van de vesting stad, opvolger van Maison. Grote vreugde bij de beide colleges, vooral toen bleek dat men met een aimabel man te doen had, die ver klaarde en blijkbaar ook meende, zich in te willen zetten voor het wel zijn van de stad. Opgelucht besloot de vergadering om Laurent de vol gende dag met een tegenbezoek te vereren. Was Maison zijn boekje te buiten gegaan? Zijn er klachten over hem tot Parijs doorgedron gen? We weten het niet. Van de eis tot oprichting van een hospitaal was Bergen op Zoom nog niet af, al werd die eis geleide lijk aan wat gematigder. Verheijen had dekens en lakens bemachtigd en liet weten dat Bergen niet alléén de kosten van het hospitaal hoefde te dragen. De regio zou moeten bijspringen. Was er dan nóg niet genoeg geld bijeen, dan moest het stadsbestuur de kosten maar hoof delijk omslaan over de inwoners als een voorschot. Vergroesen schreef terug onmogelijk aan de eisen te kunnen voldoen. Duval en Rabonet wilden te veel. Om die re den was er nóg niets aan het hospi taal gedaan. Er was bovendien on voldoende duidelijkheid. De land drost had het over een nieuw hospitaal, terwijl Duval genoegen nam met een aanpassing van het Markiezenhof, thans in gebruik als militair hopitaal voor het Hollandse garnizoen. Een nieuw hospitaal kon de stad beslist niet betalen en renoveren van het vroegere hospi taal zou minstens 10.000,ver gen. Dan was er in de stad nog een lokaliteit waarvan wellicht wat te maken was, maar dat was juist in gebruik genomen als magazijn. De De Waterschans nr. 2 1 992 stadskas was leeg en het bestuur had geen krediet meer. Bleef over een forse heffing ineens van de burgers, een personele omslag, maar kon je dat de toch al zo ver armde burgers aandoen? Vergroe sen verzocht daarom toch genoe gen te nemen met een aanpassing van het Hollandse militaire hospi taal, het Markiezenhof.29 Op 7 maart de volgende vergade ring over het hospitaal. Volgens de notulen was Vermeulen deze keer aanwezig. Was het te zwaar voor hem? Tot eind oktober zou het bij deze ene keer blijven. Rabonet had zich bij de landdrost beklaagd over de trage gang van zaken te Bergen op Zoom wat het hospitaal betrof en daarom droeg De la Court zijn kwartierdrost Verheijen op met Duval en Vergroesen te gaan over- legen, hoe meer schot in de zaak te krijgen. De landdrost stelde dui zend gulden beschikbaar als voor schot, maar schreef er wel bij, dat men er een spaarzaam gebruik van moest maken. Voorts suggereerde hij om planken voor het maken van kribben in de dorpen te rekwi- reren en geld te vergaren middels een hoofdelijke omslag. Tijdens het overleg met Verheijen stelde deze voor ook Kupfer erbij te halen. Kupfer beheerde het Hol landse hospitaal en hij stelde al zijn dekens, lakens, matrassen en krib ben voor zover niet in gebruik ter beschikking,, zij het onder voor waarde dat de minister van oorlog of diens commissaris Lefebvre te Breda er zijn zegen aan gaf. Zo vorderde men wel, maar rond was de zaak niet.30 Een onbetaalbaar hospitaal Op vrijdag 9 maart de volgende vergadering, een gecombineerde deze keer, onder leiding van Huart. Slechts zeven raadsleden kwamen opdagen. Punt van dis cussie was de hoofdelijke omslag voor het hospitaal, maar nu voor 300 bedden. De vroedschap wees de extra personele belasting af. In de brief aan Duval komen de argu menten voor de afwijzing nog uit voeriger aan de orde dan in de voorafgegane correspondentie. De stad heet echt uitgeput en kan niet eens de renten en aflossingen beta len. De inwoners hebben het afge lopen jaar al zoveel afgezien, dat extra lasten in dit stadium absoluut onmogelijk zijn. Of Duval zijn su perieuren daarop attent wil ma ken? Om hun goede wil te tonen zal een deputatie uit het stads- Afb. 6. Het Markiezenhof anno 1748. Tekening C. Pronk bestuur naar Amsterdam gaan en de Hollandse regering om hulp vragen, hetzij in de vorm van geld, hetzij met goederen voor het hospitaal. Huart en Simons bega ven zich op reis. De laatstgenoem de was ontvanger van de onbe schreven middelen (belastingen op verbruiksgoederen) en lid van de vroedschap. Hij was afkomstig uit Amsterdam. De deputatie zou een 'convenable som' vragen als voor schot en of Kupfer zijn inventaris mocht uitlenen.31 Daarna was het even rustig aan het hospitaalfront. Op 19 maart kwam er een reactie uit Amsterdam. De vice-president van de Staatsraad, belast met de portefeuille van oor log, stelde tienduizend gulden be schikbaar, in mindering te brengen op het bedrag dat de gemeente van het rijk te goed had vanwege gepresteerde scheeps- en wagen transporten in het jaar 1809. Het duurde erg lang voor het geld kwam en intussen aten en dronken en stookten de Franse militairen alsmaar voort.32 Op 21 maart een nieuwe rekwisi tie: 24.000 pond steenkolen, 1.410 Franse pinten jenever, 1.500 pond rijst of gepelde gerst, uiterlijk 24 maart te leveren. Dus maar weer een bezwaarschrift de deur uit: Bergen op Zoom draait nog altijd alleen op voor de salaris sen van het personeel in het maga zijn en voor de kosten van het ma len van het graan en voor de aan koop van zout, azijn, jenever en rijst of peulvruchten. Bovendien draagt de stad de kosten voor het hospitaal. Volgens een beschikking van de landdrost zou de regio bij dragen, maar daar merken de he ren niets van. Steenkolen kon de stad niet leveren want er is in de stad geen opslagplaats voor steen kolen. Die moeten van elders ko men en dat duurt langer dan twee dagen. Een rekwisitie van brand hout in de regio ligt meer voor de hand. Verder geeft de brief weer, hoe de vorderingen zijn met het hospitaal. De aanpassing kost veel geld en - men wordt niet moede het te herhalen - de stadskas is leeg. Een personele omslag vindt men pas mogelijk, als bekend is wat elke gemeente zal bijdragen. Dan kan er een fonds worden ge vormd voor het hospitaal. Op het eind van de brief volgt een korte samenvatting: 1. Stel ons vrij van de kolenvorde- ring. 2. Geef ons subsidie voor het hospitaal, voor het salaris van het magazijnpersoneel en voor de op gelegde betalingen. 3. Als er toch een Frans hospitaal moet komen, wijs ons dan een fonds aan voor die instelling. De commissie van financiën kreeg een volmacht tot aankoop van je never en rijst of gerst. Het werd en wordt eentonig, maar drie dagen daarna een nieuwe eis van Duval: hij wil meer werkkrach ten in het magazijn. De wethou ders wezen het verzoek af omdat de Hollandse regering niet van

De Waterschans | 1992 | | pagina 6