Beenderen Vogels Geschiedkundig tijdschrift - V kiP j 38% wi'k" P'liMil M N 21 J-Crtrrn-wtrt- O.A. IN DIT NUMMER: De Waterschans nr. 3 1992 ellepijp 20% spaakbeen 10% opperarmbeen 70% kuitbeen 5% scheenbeen 63% dijbeen 32% handwortel 3% kootjes 53% sprongbeen 6% middenvoet 35% middenhand 3% arm been hand voet Figuur 4. naar het 'totaal' aantal beenderen van een normaal organisme.2 Hierbij beschouw ik gemakshalve de uit vele beenderen opgebouwde schedel en heup als 1 been. Ook hier geldt dat de kleine beenderen van hand en voet sterk in aantal achterblijven. Het percentage schouderbladen en wervels is daar entegen overeenkomstig de nor male situatie. De verdeling van de aangetroffen wervel (Figuur 3) komt redelijk overeen met de nor male wervel verdeling, zij het dat er iets meer lendenwervels zijn ge vonden. Het totaal van gevonden beende ren of been-elementen bedraagt 154. In figuur 4 staat de abnormale ver deling van de botten uit de ledema ten. Als oorzaken voor deze abnor male verdeling zou men kunnen aanvoeren dat de afvalkuil op ge regelde tijden (gedeeltelijk) ge leegd is, en/of dat misschien een bepaald konsumptiepatroon hier aan ten grondslag ligt. Van handen en voeten werden weer voorname lijk de grotere beenderen verza meld en dan nog met name van runderen. De aangetroffen skeletelementen van beenvissen bestaan voor 36% uit onderkaken, 10% uit wervels en de resterende 46% is niet deter- mineerbaar. Gezien het kleine aan tal (n 11) zijn hieruit gen konklu- sies te trekken, alleen dat ze aan wezig zijn. Hetzelfde geldt ook voor de aangetroffen vogelresten (Figuur 5). Hierbij is het wel opval lend dat de 8 metatarsussen middenvoet) allen van kippen afkomstig zijn. De mannelijke mid denvoetsbeenderen zijn allen voor zien van fraaie sporen. Een aantal grotere beenderen zijn niet nader gedetermineerd, maar doen ver moeden dat zij eventueel van gan zen afkomstig zijn. De zaadjes Na het afwassen van al het gevon den materiaal werden op het af- waswater drijvend 'pitjes' waarge nomen. Deze pitjes werden verza meld, gedroogd en vervolgens ge determineerd op samenstelling. De pitjes bleken te bestaan uit zaden van een drietal plantesoorten: aardbei (fragaria spec.), braam (ru- bus spec.) en de gekweekte en/of wilde druif (vitis spec.). Daarnaast bevonden zich bij de pitjes restan ten van insekten, die niet nader zijn gedetermineerd. Ander biologisch materiaal Een betrekkelijk zeldzame vondst is een aangetroffen hoef, omdat hoe ven niet uit been, maar uit hoorn bestaan. Hoorn groeit in verschil lende laagjes om een beenpit en zal normaal snel vergaan in de bo dem. Naast de dierlijke resten werd er ook nog bewerkt been gevonden. Twee bewerkte benen kammen [uit de 15e eeuw] een bewerkt be nen kantklosje en een gespleten benen handvat vormen deze vondsten. Met name het handvat is bijzonder. Het centrale deel van dit eend 10% Figuur 5. holle been is gevuld met lood. Dwars door het been en de loden kern loopt een ijzeren pin, die we gens oxydatie het been heeft doen splijten. Hoe het werktuig, waar aan dit handvat zeker bevestigd zat, er uit heeft gezien is niet meer te achterhalen. Restanten van (een) houten bor- stel(s) met redelijk intakte haren en restanten van schoenzolen werden eveneens uit de kuil opgehaald. Konklusies Als belangrijke konklusie mogen we stellen dat het totaal aantal bot ten te gering is om een goed gefun deerde uitspraak te doen over de levenswijze en/of het konsumptie patroon van de bewoners van de Balanche. Mede gezien het feit dat het niet nader gedetermineerde runder-materiaal vermoedelijk van schapen afkomstig is, kunnen we toch heel voorzichtig konkluderen dat het aantal schapen opvallend is. Een mogelijke verklaring hier voor zou kunnen zijn, dat in de omgeving van de stad veelvuldig schapen werden gehouden. Als men weet dat er in de buurt heide velden, maar ook dijken voorkwa men, dan lijkt dit voor de hand te liggen. Voor het overige kan en mag men eigenlijk geen konlusies uit de huidige gegevens trekken; in de toekomst zal er zeer gericht moeten worden gezocht naar dier lijke en plantaardige overblijfselen wil men een zo kompleet mogelijk overzicht van het konsumptiepa troon van onze voorouders krijgen. Dank De auteur dankt Prof. Dr D. Fergu son en Dr L. Beyens van de Dienst Plantkunde voor Geneeskunde, Universiteit van Antwerpen, voor de determinatie van de zaden. Referenties 1 Schmid, E. Atlas of Animal Bones: for prehistorians, archaeologists and quaternary geologists. Amsterdam, 1972. 2 Brothwell, D.R. In: Digging up Bones. London, 1972, pp 36-37. haan 50% hen 50% Sakko-prijs De Boxhornstraat De man achter Kees de Does Stadspoorten van Bergen op Zoom Kijk-in-de-pot Miscellanea Archivistica III Huidenmarkt - Nieuwe Markt - Vismarkt II Bergen op Zoom tijdens de Engelse invasie van 1809 I t—i'

De Waterschans | 1992 | | pagina 14