De bewoningsgeschiedenis van de Balanche 46 47 De Waterschans nr. 3 1 992 Door MARCO VERMUNT Een uitgebreid archiefonderzoek naar de eigenaren en bewoners van de Balanche leverde zoveel materiaal op, dat het mogelijk was om de bewoningsgeschiedenis van het pand als een bijna ononderbro ken lijn van de 15de tot de 20ste eeuw weer te geven. De belangrijkste archiefbronnen die bestudeerd werden zijn de re gisters van opdrachten, waarin de verkoop en overdracht van huizen werden vastgelegd. Deze zijn be waard gebleven vanaf 1397; oude re registers zijn in dat jaar verloren gegaan bij een stadsbrand. Ook bleek er veel aanvullende in formatie te halen uit de zogenaam de rentebrieven en recognitiën, dat zijn akten waarin zaken als huur en hypothecaire lasten vermeld staan. Archiefstukken die direkt te maken hebben met de Balanche bleken helaas wat schaars voor wat betreft de periode voor 1550. Een relatieve rijkdom aan geschre ven bronnen uit de 17de eeuw compenseerde echter dit gemis en zorgde ervoor, dat enkele vond sten uit de afvalkelder, die in een volgend hoofdstuk behandeld zul len worden, direkt gekoppeld kon den worden aan de toenmalige be woners van het huis. Voor de hulp die tijdens het onder zoek werd geboden danken wij niet alleen de medewerkers van de ge meentelijke archiefdienst, maar ook Rochus van den Bergh, wiens verrassende ontdekkingen een be langrijke bijdrage aan dit verslag vormden. De periode voor 1550 In het begin van de 15e eeuw is de Balanche in handen van een zeke re Jan de Vos. De Fortuinstraat heet dan nog Oude Potterstraat (de huidige Potterstraat is pas later ontstaan); al snel verandert de naam in Lange Meestraat. Bij een verkoopacte uit 1417 van de Spiegel, het huis ten zuiden van de Balanche, nu Fortuinstraat 1, wordt de noorderbuur aangeduid als 'huis ende erve van Jan de Vos'.1. Vanaf 1433 is het huis eigendom van Cornelis de Vos, waarschijnlijk de zoon van Jan. Dit duurt tot ten minste 1463.2 De oudste werkelijke vermelding van de huisnaam 'Balanche', da teert, voor zover bekend (de naam kan immers ouder zijn), pas uit 1484. In dat jaar geeft Henrick Ty- man, bontwerker, de Balanche als onderpand voor een erfrente.8 In 1493 wordt hij ook nog eigenaar van de Spiegel.4 Zelf heeft Henrick misschien er gens anders gewoond, want in 1487 huist de lakenkoopster Anto- nia Cornelis Reynsdochter met haar man Jacob Bollen in de Ba lanche/1 Henrick Tyman blijkt in 1501 nog steeds de eigenaar te zijn.6 De hieropvolgende halve eeuw is erg onduidelijk. Er zijn uit die tijd geen protocollen van opdrachten van het huis bewaard gebleven. In 1523 wordt de Balanche nog eenmaal vermeld tijdens de ver koop van de Moyses, die er aan de noordzijde aan grenst. Helaas wordt de naam van de eigenaar er dan niet bij genoemd.' Tussen 1551 en 1638. In 1551 wordt de Balanche door de schout van Bergen op Zoom bij executie verkocht aan Cornelis de Heer, met inbegrip van het erf, de waterput en een achteruitgang, die zowel het achtererf van de Balan che als van de (Grote) Spiegel ver bond met de 'Korte Potterstraat' (dat is nu de Molstraat).8 Deze gang kwam uit in dit straatje tussen de huizen de Duive en de Kleine Spiegel en is in de huidige percele- ring nog terug te vinden ten westen van de Achtermoyses (zie afbeel ding 9). Dezelfde 'gemeyne ganck' Afb. 9: Kadastrale situatie omstreeks 1825. a achteruitgang naar de Molstraat. De Waterschans nr. 3 1 992 werd overigens ook al genoemd in de eerder vermelde verkoopakte van de Spiegel uit 1417. In 1553 wordt deze gang aangeduid als 'ge- meyn liggende met de huize de Cleyne Spiegele ende die Balan che'. Ten westen van de Balanche liggen 'die gemeyne ganck ende die stallingen van den Grooten Spiegele'.9 In dezelfde tekst is vastgelegd dat Cornelis de Heer. bij de koop van het huis, nog een jaarlijkse rente dient te betalen aan Anna Arnouts, weduwe van wijlen Cornelis Bijers- sen van Voxdale. Dit kan een aan wijzing zijn, dat de Balanche daar voor een tijdlang eigendom is ge weest van dit echtpaar. In 1568 verkoopt Cornelis de Heer de Balanche, samen met de Kleine Spiegel, de stallingen en nog een met stro bedekt huisje of stal op het achtererf, dat eerst bij het huis de Swane had behoord, aan Agnes van Lyt, wonende te Antwer pen.10 Financieel moet het Agnes niet meegezeten hebben, want al in 1571 wordt het huis door de schout opnieuw bij executie ver kocht aan Janneke Frans, weduwe van Frangois Geerbrandts (van Ferneij)11 Hierbij is alweer het huis de Kleine Spiegel inbegrepen, de genoemde stallingen en het huisje van de Swane. Met deze koop begint een belang rijke periode van bezit door de vooraanstaande familie Van Fer neij, waarover reeds eerder een uitvoerige genealogie verscheen.12 In 1574 is Geert Franssen van Fer neij. een van de zonen van Fran- gois Geerbrandts, 'pasteibakker in de Balanche'.18 Op zondag 14 mei 1595 stort het voorhuis van de Spiegel 'ter aarde neder'. De oorzaak van deze ramp wordt niet vermeld in de akte.14 Bij de wederopbouw wordt een ak koord gesloten tussen de eigena resse, Lieske Cornelis, en Geert Franssen van Ferneij uit de Balan che, over de wijze waarop de mu ren, de vensters en de gemeen schappelijke regengoot met afvoer opgemetseld en opnieuw geïnstal leerd moeten worden, opdat geen van beiden daar last van zal onder vinden: '..belangende de mueren van malcanderen te gerieven'. Na de dood van Geert in 1599 trouwt diens weduwe Maaike Le- naarts met Dignus Cornelissen. Die wordt in 1600 genoemd als 'weert in de Balanche' en 'wonende in de Balanche'.15 Dignus is ook eigenaar van de Croonenburg, liggende in de Pot terstraat en ten oosten grenzend aan de Balanche. Twee jaar later verhuist hij naar Sint Maartensdijk, na de Balanche verkocht te hebben aan de laken koopman Thomas Danckaerts (Schalck) op 15 februari 1602.16 Weer een jaar later, in 1603, blijkt het huis in handen te zijn van de zilversmid Frangois de Keijser en zijn vrouw Maria Jacobs Barlan- dus.17 Waarschijnlijk bewonen bei den dan ook het pand. In 1611 hertrouwt Maria Barlandus met Jan Cornelissen Menssaert, van beroep 'balmaker' (wat daar onder verstaan moet worden is niet duidelijk) en deken van het gilde van oude kleerkopers. Jan Menssaert moet nog in 1612 rente aflossen aan de weduwe van Thomas Danckaerts18. In 1638 dragen Pieter Dignusse en Cecilia de Keijser, de dochter van Franyois, hun overgeërfde helft van de Balanche op aan Jan Mens saert. 19 De periode van 1639 tot 1723. Na de dood van Maria trouwt Jan Menssaert in 1639 met Maaike Franssen van Arnemuyden. Bei den bewonen ook het huis. Dat met het aflossen van een rente van geleend geld weinig haast werd ge maakt, wordt wel aangetoond door het feit dat in 1642 nog een aflossing plaatsvindt aan Clara Ar nouts. Zij was een erfgename van Anna Arnouts, waaraan de eerder genoemde Cornelis de Heer ruim honderd jaar tevoren ook al een rente betaalde.20 Blijkbaar had Cornelis bij zijn dood nog een flin ke schuld lopen. Nadat Jan Menssaert in 1643 is overleden verkoopt zijn weduwe Maaike de Balanche in 1644 voor 4750 Karolusguldens aan de chi rurgijn Jacob Bolck.21 Deze be woont het huis jarenlang samen met zijn vrouw Helena de Roover. Na zijn dood hertrouwt Helena met een andere chirurgijn, Jasper van Axel, en korte tijd later, in 1667, verkopen beiden de Balanche aan rentmeester Johannes Knips voor de somme van 1642 gulden en tien stuivers.22 In 1710 bezit deze Knips ook de Moyses. In 1719 draagt de bewoonster Dig- na van Alphen, weduwe van Jo hannes Knips, het pand voor 1850 gulden op aan wethouder en la kenkoopman Pieter van Claveren en zijn vrouw Anna de Lij.28 Er worden dan verschillende ver bouwingen uitgevoerd. Zo wordt bepaald dat er een gang van vier voet breedte aangelegd dient te worden op het achtererf langs de muur waar het hof van de Croonenburg aan grenst. Dit be treft waarschijnlijk een verandering of verbetering van de eerder ge noemde gemeenschappelijke ach teruitgang naar de Molstraat. Ook wordt, om onduidelijke rede nen, het achtererf door een houten schutting in twee helften verdeeld. Verder staat beschreven, dat Pieter van Claveren voor 150 gulden de (kast)planken en toogbanken van de winkel (tot op dat moment een apotheek?), een schilderij voor de schouw en het behangsel in de 'nieuwe kamer' overneemt. Van deze kamer in het voorhuis zijn tot vlak voor de restauratie en kele wanden bewaard gebleven. De hier gevonden olieverfschilde ring, die in een apart hoofdstuk wordt beschreven, dateert echter uit een latere tijd. Anna de Lij, tot dan toe be woonster, verkoopt op haar beurt in 1723 het pand voor 1850 gul den aan wethouder Martinus de Neve ten behoeve van diens moe der Johanna van Baerle, weduwe van burgemeester Michiel de Ne- 24 De periode vanaf 1759 In het jaar 1759 wordt de Balanche voor 2320 gulden doorverkocht aan Willem Roosenraed, die er sa men met zijn vrouw Maria Hey- beek een handel in textiel drijft.25 Later gaan zowel winkel als woon huis over in de handen van hun dochter Dina Rosenraed, gehuwd met Johannes de Trog. Dit blijft zo tot het einde van de achttiende eeuw. Dit is ook de tijd waarin de naam Lange Meestraat verandert in Fortuinstraat. Wanneer Dina en Johannes vroeg tijdig overlijden, blijven er twee minderjarige kinderen achter, waarover een voogdij moet wor den aangesteld. Dat is de reden dat in 1802 bij de verdeling van de na latenschap een inventaris opge maakt wordt van de totale inboedel van de Balanche, inclusief de win kel. Deze zeer omvangrijke lijst laat tot in het kleinste detail de wel stand van de familie zien.2'1 Twee jaar later is dochter Johanna Wilhelmina de Trog meerderjarig.

De Waterschans | 1992 | | pagina 4