56 57 De Waterschans nr. 3 1992 Afb. 16: Bodemvondsten uit de Balanche: steengoed. Tekeningen: Marco Vermunt, Bastiaan Warmoeskerken. De Waterschans nr. 3 1992 Een niet alledaags produkt, dat op zijn vroegst in de 18de eeuw geda teerd moet worden, is het theepot je van donkerrood steengoed (afb. 16.16). Het drinken van thee (en koffie) kwam pas in zwang op het einde van de 17de eeuw. De bewoners van de Balanche waren er al snel liefhebbers van. Dit potje werd vermoedelijk in Delft ge maakt. in navolging van soortgelijk roodgekleurd Chinees theegerei. Het stond aan de wieg van de late re, machinale produktie van En gels steengoed.5 Majolica Van deze aardewerksoort, die voor een deel bedekt is met ondoor schijnende witte tinglazuur en met transparante loodglazuur, al of niet voorzien van een beschildering, werden fragmenten van 16 voor werpen aangetroffen: dertien scho tels, twee albarello's of apothe kerspotten en een mosterdpotje. Het kleine mosterdpotje (afb. 17.1) heeft een lichtblauwe decoratie van vogeltjes en bloemen. Waarschijn lijk dateert het nog uit het begin van de 17e eeuw, evanals het frag ment van de albarello, een voor werp dat gebruikt kon worden voor de opslag van zalf. Hierop is een florale beschildering in diverse felle kleuren aangebracht (afb.17.2). Het schotelgoed, veelal beschil derd met geometrische decors of bloemen, bleek helaas uiterst frag mentarisch. Het meeste ervan da teert uit het tweede en derde kwart van de 17e eeuw. Steengoed kan (zie afb. 16.10) Steengoed beker en kannetje zie afb. 16.13 en 16.9). Faience Zeer veel talrijker dan het majolica was het aandeel van het faience- goed. Hiermee wordt geheel van wit tinglazuur voorzien aardewerk aangeduid, dat vooral in Delft en omstreken werd geproduceerd vanaf de 17de eeuw. In de afval- kuilen van de Balanche beslaat het meer dan 30 procent van de totale vondstgroep, en vormt het de grootste hoeveelheid die tot nu toe op een plaats in de stad gevonden werd. Het merendeel dateert vanaf de tweede helft van de 17de eeuw, toen de produktie. die zich haast geheel in Delft had geconcen treerd, haar hoogtepunt bereikte. Enkele schoteltjes uit die periode zijn directe imitaties van het gelief de Chinese porselein met kwalita tief zeer goede Chinese voorstellin gen. Ook wordt dan geprobeerd de dunne wand van het porcelein zo goed mogelijk na te bootsen (afb. 18c). Meer aansluitend op de eigen tra ditie zijn de florale decors op de bloem- of overpot, evenals de schotel met de hoornblazer (afb. 17.3 en 17.4) Daarbij horen ook het minder fraai geschilderde bord met bloemen (afb. 17.5) en het zeskantige bordje (afb. 17.6), beide van omstreeks 1700. In de late 17e en in de 18e eeuw zijn de kleine kopjes en schoteltjes zeer geliefd. In totaal werden er 44 van gevonden, waarschijnlijk on derdelen van een groot theeser vies. Sommige zijn fijntjes beschil derd in blauw, vaak weer naar Chi nese voorbeelden (afb. 18a en 18b), andere zijn veel grover van afwerkirig (afb. 17.7 t/m 17.11). In de 18e eeuw komen ook de poly chrome en de zogenaamde gemar merde decoraties in de mode. Van het onbeschilderde, geheel witte faience of Delftse goed wer den maar liefst 67 platte borden gevonden. Deze dateren uit de late 17de en het begin van de 18de eeuw (afb.17.13). Een zeer sierlijk, in mallen vervaar digd produkt is de plooischotel. De afmeting kan variëren van klein tot zeer groot (afb. 17.16 en 17.17). Andere vormen zijn wat schaarser, zoals (oor)kommen (afb. 17.14 en 17.15). kannen en scheerbekkens. Bijzonder fraai is het zoutvat uit de late 17de eeuw (afb.17.12). Het forse vierkante onderlichaam, dat rust op vier kleine pootjes, con trasteert met het piepkleine kuiltje aan de bovenzijde, waarin het zout werd gelegd. Een dergelijke zoutvat stond bij de gegoede burgerij op tafel.'1 Chinees porcelein Het zeer gewilde Chinese goed, dat al bij de faience ter sprake Steengoed theepotje (zie afb. 16.16)

De Waterschans | 1992 | | pagina 9