Bergen op Zoom tijdens de Engelse invasie van 1809. I. 88 In 1809 was Engeland op een kor te onderbreking na van 1802 tot 1803 reeds zestien jaar in oorlog met Frankrijk. Engeland was op permachtig op zee en Frankrijk op het Europese continent. Keizer Na poleon I raakte in 1809 weer eens in oorlog met Oostenrijk en trok met zijn legers naar Wenen. De Britse regering achtte dat een gun stige tijd om Frankrijk een slag toe te brengen. De hertog van Port land, destijds eerste minister van Groot-Brittannië, overwoog een aanval op Antwerpen via Zeeuws- Vlaanderen of de Zeeuwse wate ren. De kans leek schoon. De Franse keizer vocht met zijn hoofd macht langs de Donau, terwijl een ander deel van zijn leger in Spanje streed. Ook in het koninkrijk Hol land waar Lodewijk Napoleon re geerde, waren niet veel soldaten thuis om het vaderland te verdedi gen. Holland had een leger van 25.000 man, maar 10.000 solda ten hadden zich op bevel van Na poleon naar de Duitse landen moeten begeven en verder voch ten er 3.000 onder generaal Chas- sé in Spanje als bondgenoten van de Fransen. Van de 'thuisblijvers' lagen er ongeveer duizend ziek in een militair hospitaal.1 Lodewijk hield al lang rekening door: DRS. G.A. HUYBREGTS met een Engelse invasie en had zijn keizerlijke broer meerdere malen gewezen op de zwakke verdedi ging van Zeeland. Alleen Vlissin- gen, door Frankrijk in 1807 van Holland afgepakt, had een garni zoen van enig belang. Zeeuws- Vlaanderen, al sinds 1795 Frans gebied, was al evenzeer van troe pen ontbloot. Alles bijeengenomen een te mooie kans om niet toe te slaan en met name Antwerpen, waar Napoleon alsmaar nieuwe oorlogsschepen bouwde, eens ge ducht aan te pakken. (Afb. 1) Een machtige vloot op weg naar Zeeland De laatste week van juli 1809 wachtte een leger van 40.000 sol daten en 6.000 paarden in Rams- gate op inscheping. Verder natuur lijk een grote hoeveelheid geschut, munitie, voedsel, uitrustingen enz. De transportvloot kreeg bescher ming van 36 linieschepen, 36 fre gatten en een groot aantal kanon neerboten. Totaal telde de vloot 380 oorlogsschepen en circa 600 andere vaartuigen.2 (Afb. 2) In de nacht van 28/29 juli zeilde het grootste deel van deze macht de haven van Ramsgate uit, het avontuur tegemoet. Zo'n grote in- vasievloot was er nog nooit vanuit Engeland de Noordzee overgesto ken. Zouden de Hollanders hen binnenhalen als bevrijders? De Britten, wijs geworden door de er varingen van tien jaar eerder, re kenden er niet op.3 De hele expeditie stond onder lei ding van Lord Chatham. Hij was een telg uit een beroemd geslacht, de familie Pitt. Zijn vader en zijn jongere broer brachten het beiden tot prime-minister, maar een fami lie bestaat zelden uit louter ge nieën. Weldra zou blijken dat deze Pitt over heel wat minder pit be schikte. Op 16 juli hadden Portland en zijn ministers de opdracht voor Lord Chatham geformuleerd als volgt: 'Gij zult bedenken dat deze gecom bineerde expeditie ten doel heeft de schepen van den vijand te ver overen of te vernietigen, zoowel zij die op de werven te Vlissingen lig gen, als zij die zich op de Schelde bevinden; de vernietiging van de arsenalen en van de werven te Antwerpen, Terneuzen en Vlissin gen, de verovering van het eiland Walcheren en de zorg om voort aan, als het mogelijk is, de Schelde onbevaarbaar te maken voor de vaart van oorlogsschepen, zullen eveneens deel uit maken van wat gij moet trachten te verkrijgen.'4 Op 29 juli zagen de Engelsen de Zeeuwse kust opdoemen ter hoog te van Cadzand. Er stond een ste vige zuidwester en de golven gin gen zo te keer tegen het strand dat van een landing daar werd afge zien. De wind dreef de schepen voorbij Domburg, voorbij de noordpunt van Walcheren om tenslotte in de luwte van de Room pot rust te vinden. Daar gingen sol daten en paarden ongehinderd aan land zonder een man te verlie zen. Niet zo leuk was, dat het be gon te regenen en zonder meer be roerd was het, dat het weken lang bleef regenen, een omstandigheid met zwaarwegende gevolgen. De Engelsen in Zeeland Hollands Walcheren - Vlissingen was Frans - werd verdedigd door luitenant-generaal Stewart Jean Bruce, geboren te Breda in 1867. Hij beschikte over 684 infanteristen eerst vallen alvorens op Antwer pen af te stevenen. Monnet, de Franse gouverneur van Vlissingen, hield twee weken stand. Zware be schietingen veranderden de stad steeds meer in een puinhoop. Het fraaie stadhuis, de Oostkerk, de Franse kerk, 49 woonhuizen en 15 pakhuizen bleken onherstelbaar verwoest en 350 burgers verloren het leven. (Afb. 4) Op 15 augustus gaf Vlissingen zich over. En daar na? Daarna ondernamen de Engel sen praktisch niets meer. Ze kamp ten met veel zieken. De aanhou dende regen veranderde de vrien delijke, vruchtbare Zeeuwse klei steeds meer in een vijandige, moe rassige brij. Veel soldaten vielen ten offer aan de beruchte Zeeuwse koortsen, een soort malaria. Op 13 september bijvoorbeeld lagen er van wie er op 29 juli 121 ziek wa ren.5 Weldra stond het invasieleger voor de muren van Veere, verdedigd door luitenant-kolonel Bogaert en 500 soldaten. De autoriteiten van Veere drongen aan op capitulatie en dat gebeurde op 1 augustus. Diezelfde dag veroverden de Brit ten ook Middelburg. Lord Cha tham nam zijn intrek in de eeuwen oude abdijgebouwen en leidde van daaruit de verdere campagne. Daags tevoren had Zierikzee de Engelsen ingehaald en op 1 augus tus landden er 2.000 Britse solda ten op Zuid-Beveland in de buurt van Wemeldinge. Bruce had zich met de helft van zijn leger even eens naar Zuid-Beveland begeven waar hij zich terugtrok in fort Bath. Dat was een vesting aan de Westerschelde, zeer strategisch ge legen met het oog op de beheer sing van de vaarroute naar Ant werpen. Maar reeds op 2 augustus ontruimde Bruce ook Bath en zocht zijn heil binnen Bergen op Zoom. Dit 'verraad' werd hem zeer kwalijk genomen door Lodewijk en ook door Napoleon. Bruce moest zich verantwoorden voor het Hoge Na tionale Gerechtshof en werd gede gradeerd/' Vreemd genoeg buitten de Engel sen deze zo onverwachte meeval ler niet uit. De weg naar Antwer pen lag open, in de stad zelf heerste grote verwarring en er wa ren maar 2.000 soldaten voor de verdediging. (Afb. 3) Lord Chatham had zijn zinnen op Vlissingen gezet. Die stad moest De Waterschans nr. 4 1992 Afb. 7. Scheepstimmerwerf te Antwerpen 7850. Nationaal Scheepvaart museum, Antwerpen. De Waterschans nr. 4 1992 Afb. 2. Kanonneerboot (Nationaal Scheepvaartmuseum, Antwerpen) Afb. 3. De Schelde tussen Bath en Antwerpen omstreeks 1810.

De Waterschans | 1992 | | pagina 13