SS®» 220 officieren ziek te bed naast 348 sergeants, 121 tamboers en 7.626 soldaten. Tien dagen later waren die aantallen respectievelijk 213, 382, 190 en 9.046.7 Een dergelijke explosie ging de medische zorg van die tijd beslist teboven. Voeg bij dit alles de besluiteloos heid van Lord Chatham, de slech te samenwerking tussen zijn land macht en zijn vloot, alsmede de slagvaardigheid van Hollanders en Fransen en de uiteindelijke misluk king van de expeditie is duidelijk. Op 29 augustus besloot Lord Cha tham om al zijn troepen te concen treren op Walcheren. De andere Zeeuwse eilanden voor zover die in Britse handen waren - Tholen bij voorbeeld niet - werden weer prijs gegeven, ook fort Bath. Op 27 de cember zeilden tenslotte de laatste Britse schepen met de laatste zieke en gezonde soldaten terug naar het vaderland. Walcheren was weer Hollands, heel even maar, want op dezelfde dag maakte de Franse ge neraal Gilly aan de bevolking van Walcheren bekend, dat hun eiland 1909 uitgekomen boekje van Dei- bel: 'De Engelschen in Zeeland in 1809': 'Wil wel bedenken, dat wat men onder Zeeuwsche koortsen verstond, sedert een halve eeuw niet meer bestaat, althans geens zins in den heftigen vorm van vroe- ger. Koning Lodewijk verdedigt zijn rijk Op het moment van de inval was koning Lodewijk Napoleon in Aken voor een bezoek aan zijn moeder die daar kuurde. Het was 1 augustus toen het bericht Zijne Majesteit bereikte. Direct pakte hij zijn koffers en reisde terug naar zijn hoofdstad Amsterdam om met zijn ministers de nodige maatregelen te nemen. We weten al dat hij maar weinig soldaten tot zijn beschikking had. Hij riep de Nederlandse troe pen uit Duitsland terug. Eerder al had zijn minister van binnenlandse zaken de soldaten in de kampen bij Naarden en Haarlem naar Bergen op Zoom gedirigeerd. Via Utrecht, Vianen, Gorkum, Geertruiden- berg, Breda, Roosendaal mar cheerden ze, 3.000 man sterk, naar de plaats van bestemming. De Franse minister van defensie Clar ke benoemde Lodewijk tot opper bevelhebber van alle strijdkrachten in het gebied van Antwerpen en de Scheldemondingen. Dat zinde de keizer echter niet en hij verving zijn broer dan ook zo spoedig mogelijk door generaal Bernadotte, de man die het ooit tot koning van Zweden zou brengen en ijverig mee zou helpen aan de val van Napoleon. bij Frankrijk was gevoegd en de in woners zich voortaan Fransen mochten noemen. Hij rekende er wel op, dat de mensen van Wal cheren zich die uitverkiezing waar dig zouden tonen door de Franse wetten stipt na te leven. We eindigen dit stukje met een ge ruststellende verklaring uit het in De Waterschans nr. 4 1992 Afb. 5. Frans Linieschip 'Cesar'1807. Nationaal Scheepvaartmuseum, Ant werpen. (Wordt vervolgd) Afb. 4. Het stadhuis te Viissingen. Verbrand in de nacht van 14-15 augustus 1809. ,Q

De Waterschans | 1992 | | pagina 14