Sakko prijs 66 67 ter Breughel, Adriaan van de Ven- ne, Jan Steen en anderen. In de tweede expositie worden met name de ontwikkeling en de ach tergrond van de vastenavondvie ringen in 's-Hertogenbosch en Ber gen op Zoom getoond. Woensdag 10 maart 1993 Lezing 'Grafzerken in de Sint Ger- trudiskerk' door Cees Booy in Café de Ster, aanvang 20.00 uur. Tijdens de restauratie van de Sint Gertrudiskerk is van de gelegen heid gebruik gemaakt om de graf zerken die nog over waren goed te documenteren en de zich eronder bevindende grafbakken, grafkel ders e.d. eveneens aan een onder zoek te onderwerpen. Dit alles is door de restauratieleiding nauw keurig op foto's, beschrijvingen e.d. vastgelegd. Een en ander re sulteert binnenkort in een publika- tie. Zondag 28 maart 1993 Excursie naar Lillo (B). Vanwege het slechte weer en de daardoor geringe opkomst in 1990 heeft de aktiviteitencommissie ge meend opnieuw Lillo onder uw aandacht te brengen. Om 14.00 uur verzamelen wij bij het Poldermuseum in het Fort Lil lo. We worden rondgeleid door de conservator Bergmans. U kunt er op eigen gelegenheid per auto heen of gebruikmaken van een door de aktiviteitencommissie te organiseren car-pooling. Fort Lillo is te bereiken via Calfven, Os- sendrecht, richting Zandvliet, de brug over die het Schelde- Rijnkanaal overspant, richting Zandvlietsluizen en ongeveer 5 km na de sluizen richting Lillo volgen. Lillo-Fort, de huidige plaats, is het enig overgebleven gedeelte van de voormalige gemeente Lillo en telt slechts ca. 50 inwoners. In het pol dermuseum is in 36 ruimtes onder andere veel terug te vinden van de geschiedenis van de vroegere pol derstreek. Nieuw is een verzame ling met vondsten uit opgravingen en bodemonderzoek in de polder en een maquette met documenta tie van het windmolenbestand in de Antwerpse polder. Maandag 19 april 1993. Algemene ledenvergadering om 20.00 uur in Café De Ster. Na de jaarvergadering worden dia's en een videofilm vertoond die door de heer Verhees en de heer Gabriels zijn gemaakt tijdens eer dere excursies. Indien U ook in het bezit bent van dia's of foto's kunt U deze mogelijk eveneens aan de le den tonen. Gelieve dit dan te vo ren even te melden bij C. van Bek- kum, tel. 59639. van de redaktie straatnamen Vanaf heden treft U in de Water schans de bespreking van een straatnaam aan. Alle huizen in zo'n besproken straat ontvangen dan eenmaal die Waterschans gratis, met daarbij de nodige informatie om zich als lid van de geschiedkun dige kring te kunnen opgeven. We beginnen thans met de Box- hornstraat. Bij grotere straten (Antwerp sestraatweg!) kan het nodig zijn slechts een vel over de besproken straat te verstrekken. We hopen dat onze aktie bijdraagt tot inzicht in de betekenis van een aantal Bergse straatnamen en de Kring meer bekendheid en nog meer leden krijgt, zodat we nog meer voor u kunnen doen. boekenhoek Vanaf heden treft U in de Water schans regelmatig de zogenaamde boekenhoek aan. In die rubriek worden met name die boeken ver meld die betrekking hebben op de Bergse- of regionale geschiedenis. Alleen de aan de redaktie toege zonden publicaties komen voor de ze rubriek in aanmerking. De publi caties worden opgenomen in de collectie van de Geschiedkundige Kring. Zodra onze kring over een eigen ruimte beschikt zullen alle brochures, boekwerken e.d. voor de leden te raadplegen zijn. - Ham W. van en Cees Vanwesen- beeck. De Bergse politie. Voor recht en rust. Quist B' op Zoom 1992 ISBN 990-73548-04-7 Prijs 27,50 Uit de inhoud: - Recht en rust volgens het oude bestel. - De Bergse politie sinds 1810. - De nieuwbouw aan de Jacob Obrechtlaan. Hoort in de boekenkast van iedere Bergenaar. Wie leest wordt niet bekeurd! - Becht, K. Josina 't is toch zonde. Een menselijke geschiedenis over poli tie en justitie rond 1800. 27,50. Quist - B' op Zoom 1992 ISBN 90-73548-03-9 JOSINA 't IS TOCH ZONDE ver telt het levensverhaal van Josina Peereboom, die, op zoek naar ge luk, bedrogen uitkomt en in haar isolement een wanhoopsdaad be gaat. Zij wordt in 1788 ten onrech te beschuldigd van kindermoord en ter dood veroordeeld. Haar gratieverzoek aan de markies leidt niet tot het gewenste resultaat; het geraakt door de loop van de geschiedenis in vergetelheid. Ze brengt eerst, met de dood voor ogen, vijftien jaar door in de mid deleeuwse gevangenpoort. Dan wordt haar doodstraf door het staatsbewind van de Bataafse Re publiek omgezet in een levenslang verblijf in het tuchthuis. Rechterlijke dwalingen en kwaad willige hardvochtigheid bepalen keer op keer haar lot bij de elkaar opvolgende machtswisselingen. De Verlichting gaat aan haar voor bij. Twintig jaar moet zij 'met het werk harer handen de kost winnen' in het tuchthuis. Na vijfendertig jaar opsluiting wordt de kwelling haar te groot. Ze wordt krankzinnig en sterft in een zinnelooshuis, door iedereen ver geten, door niemand betreurd. 'Josina, 't is toch zonde' is een menselijk document waarin op boeiende wijze een beeld geschetst wordt van het miserabele leven van de hoofdpersoon en van de zeer bewogen geschiedenis van de tijd waarin het zich afspeelt (1788-1823). - Zeer boeiend boek. Speciale aktie Uitgever/Boekhandel Quist, For tuinstraat 24 Bergen op Zoom. Tel. 01640-40232 biedt beide boe ken tesamen aan voor 39,50, al leen voor de leden van de Ge schiedkundige kring. Ledenlijst in de boekhandel aanwezig. - Daeter B. Hubertus Ernst; een bijzondere bisschop. Leven, werk en opvattingen. ISBN 90- 73753-07-4. Prijs: 29,50. Het boek geeft ook een goed inzicht in de geschiedenis van de kerk in het begin van deze eeuw. Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. Uitreiking uan de Sakko-prijs voor Kunsten en Letteren 1992 aan de Geschiedkundige Kring Stad en Land uan Bergen op Zoom op 14 november 1992 in de Hofzaal uan het Markiezen hof. Toespraak uan H. Stalpers, voorzitter uan de jury. Beste vrienden van en belangstel lenden voor de prijswinnaar, In onze dagen worden wij gecon fronteerd met een actie tot behoud van de bossen, o.a. via de slogan 'Kappen met kappen'. De argeloze toehoorder zal zich nu afvragen; 'Wat heeft dat te maken met de Sakko-prijs?' - Ik zal het U zeggen - Niets! - Alhoewel - Kappen met kappen is hier niet van toepassing op de bomen van het woud, maar op enen Wout van de Boom! Hij kapt er n.l. mee. Dat is te zeggen, niet met de prijs maar met Sakko, en gaat genieten van een welver diend rustiger leven na vele jaren o.a. in de olie te zijn geweest. Hier past een woord van afscheid, hier past een woord van dank. Immers, zonder hem, en zeker ook zijn voorganger-directeur Piet Verha- ge, stond niet dat prachtige wind vaan op de toren van dit illustere paleis, en had onze stad geen jaar lijks uit te reiken prijs voor Letteren en Kunsten voor een uitzonderlijk Bergenaar of Bergse groep, de enig artistieke prijs, die onze toch zo cultuurrijke stad kent. Wout en Piet, Bergen op Zoom is jullie héél veel dank verschuldigd! En nu de prijswinnaar Na zorgvuldige afweging van po tentiële kandidaten heeft de jury de prijs 1992 toegekend aan de Ge schiedkundige Kring Stad en Land van Bergen op Zoom, wegens haar grote verdienste voor de bestude ring en popularisering van de rijke historie van onze goede stad en streek. De geboorte van de Kring was geen toevallige of willekeurige ge beurtenis maar heeft een duidelijke sociale oorzaak. Het langzamer hand uitgroeien van de stad, de middelbare scholen, het zich hier settelen van academisch gevorm- den die, van buiten komend, zich binnen onze gemeenschap happy zijn gaan voelen, en een gestadig toenemend besef op een punt in de geschiedenis te staan, waarop veel kostbaar ouds snel zou kun nen verdwijnen, hebben er sterk toe bijgedragen om interesse te kweken en aandacht te vragen voor de grote historische waarden van Bergen op Zoom en naaste omgeving. Hier moet ook zeker de naam van wijlen Corneel Slootmans ge noemd worden door wiens veel vuldige publikaties de historische importantie van de stad bij de bur gerij is gaan leven, en bij haar een gerechtvaardigde stedelijke trots opgewekt hebben die de belang stelling voor het roemruchte en tur bulente verleden van de stad al- lengskens deed groeien. De Waterschans nr. 4 1992 De schout, met een roede als teken van zijn bevoegdheid in de hand, leest de beschuldiging voor. Detail van de gravure Justitia, toegeschreven aan Fi- lips Galle, naar een tekening van Pieter Bruegel de Oude, 1559/1560. 's- Hertogenbosch, Noordbrabants Museum. De Waterschans nr. 4 1992 Kees Becht

De Waterschans | 1992 | | pagina 2