69 Edoch, iedereen pionierde op zijn eigen houtje, en op zijn eigen afge bakend terreintje, met slechts spo radisch onderling contact tot uit wisseling van wetenswaardighe den. Het vermoeden, dat er een steeds toenemende belangstelling zou be staan voor de geschiedenis van Bergen op Zoom was aanleiding voor enkele emthousiastelingen, een poging te wagen om de krach ten te bundelen. Zo werd, na enkele interne bespre kingen, de z.g. Commissie van Acht - acht met ch! - in het leven geroepen, die op 15 november 1967 - en dat is morgen precies 25 jaar geleden - een bijeenkomst in De Draak belegde voor mogelijk geïnteresseerden om zich geza menlijk te beraden over de levens vatbaarheid en het eventueel func tioneren van een historische kring hier ter stede. 25 aanwezigen ga ven spontaan een positieve reactie, waarmee de geboorte van de kring geëffectueerd was. Per 1 januari 1968 werd de vereniging inge schreven bij de Kamer van Koop handel onder nummer V-280920, met als naam Geschiedkundige Kring Stad en Land van Bergen op Zoom. De doelstelling werd voorlopig als volgt beschreven: a. Bestudering en bevordering van het verleden van Z.W. Brabant. b. Bestudering en bevordering, en het voor Stad en Land van Bergen op Zoom behouden van historisch waardevolle voorwerpen, in het gebied vervaardigd, of eruit afkom stig. Er moeten goede feeën aan de wieg van het boorlingske gestaan hebben. De plaatselijke dagbladen meldden het goede nieuws met iets grotere koppen dan doorgaans ge bruikelijk was, en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen stuurde een uitnodiging tot bijwoning van een van haar vergaderingen, wat als een soort van erkenning gezien kon worden, zoals ook het bijzon der sympathieke gebaar van Bur gemeester en Wethouders om voor de eerste ledenvergadering op 26 januari 1968 de Markiezen- zaal van het stadhuis beschikbaar te stellen. Op deze bijeenkomst werd de Commissie van Acht tot voorlopig bestuur gekozen, met Fons Gieles als voorzitter, August Laane als penningmeester, en de heren Christ van de Boom, Wim Jor- dans, Jan van Mosselveld, C. van Niftrik en Kees van de Watering als leden. Dr. Emiel Hartel hield op die avond de eerste zeer interes sante lezing onder de titel: 'Bergen op Zoom, geografisch-historische aspecten van het bestaan van een menselijke groep in zijn stedelijk woongebied'. Tevens werd besloten tot uitgifte van een eigen tijdschrift, dat in de loop van de jaren tot uitstekend propaganda-materiaal uitgroeide, en met talrijke bijzonder deskundi ge artikelen de kennis van het ver leden van stad en land onder een steeds toenemend aantal be langstellenden zou verbreiden. Het blad kreeg de naam 'Water schans', gevonden door Kees van de Watering, die naast zijn jaren lange redactie-activiteiten ook daarmee zijn naam onverbrekelijk aan het blad verbond. Voor leden en abbonnees bereikte het perio diek binnen korte tijd een oplage van 200 exemplaren. Het eerste verslag van de vergade ring eindigt met de kenspreuk van de vereniging: 'Fausto numine Berga victrix', hetgeen zoveel zeg gen wil als: we hebben het in Ber gen toch maar weten te klaren. Gezien de doelstelling van de ver eniging zou het hier om ouwe klare kunnen gaan jonge, jonge Edoch, de notulen vermelden te vens, dat bij wijze van uitzondering er gratis koffie werd geserveerd! De eerste jaarvergadering werd ge houden op 26 januari 1969. Van wege het feit, dat Bergen op Zoom 25 jaar geleden werd bevrijd, kwam een gedenknummer van de Waterschans uit, met als titel: 'Ber gen op Zoom, historische schets van een stad in oorlogstijd', van de hand van Dr. Emiel Hartel, en te vens van Dr. van der Tuyn: 'De verdediging van Bergen op Zoom door het Franse leger in Mei 1940'. Dit artikel is in 1979 door een frans militair vertaald, en opgenomen in de Revue Historique de l'Armee. Dan speelt in '69 ook de Ravelijn kwestie: de bouw van een Muziek school op het Ravelijn, naar een ontwerp van de vermaarde archi tect Fledderus. Het is hier niet de plaats, en zeker niet voor mij om hier uitvoerig op in te gaan. Feit is, dat het bestuur voor 50% voor, en voor 50% tegen het indienen van een bezwaarschrift was. Het leidde tot een tumulteuze buitengewone ledenvergadering op 28 februari, die het ledenaantal van de vereni ging geen goed deed. Op deze bijeenkomst werd ook reeds toen geopperd, de stoffelijke resten van de Bergse Markiezen, van de Maagd - toen nog katholie ke kerk - terug te brengen naar Gertrudiskerk als de restauratie daarvan voltooid zou zijn, hetgeen intussen is geschied, al hebben de edele heren er dus nog plus-minus 20 jaar over gedaan om even de markt over te steken! Het zou te ver voeren, om hier het gehele wel en wee van 25 jaar kring te vermelden. Ik zal me dan- ook beperken tot de meest mar kante feiten. Tot nu toe zijn er ruim 200! lezin gen geweest, direct of indirect be trekking hebbende op onze stad, en doorgaans gehouden door hooggekwalificeerde deskundigen, waarbij sommigen de geestige noot niet vergaten. Zoals b.v. professor Hendriks van de Rijksuniversiteit van Leiden en oud-Bergenaar, die tot grote verwondering van zijn au ditorium als volgt zijn lezing begon. 'Toen ik hier in Bergen uit de trein stapte, dacht ik: 'Kom, lamme nog 'ns 'n keerke naar Tiets van De Draak gaan'. - Tiets van De Draak was Johannes Baptist Trimbos, die in 1854 De Draak kocht, en bij zijn voornaam genoemd werd. En wie schetst de verbazing bij de toehoorders, toen de zeergeleerde Leidse professor de bekendheid van de Bergenaren aftastte met de vraag: 'Wie weet er, waar de Zure Maai is?'. Naast lezingen werden er ook talrij ke excursies georganiseerd, 5 tot 7 per jaar. In 1972 werd toegetreden tot de Stichting Brabants Heem. In 1975 verscheen het eerste jaar boek, genaamd: 'Studies uit Ber gen op Zoom', de eerste grote pu blicatie, gevarieerd van inhoud, rijk en mooi geïllustreerd, kloek van formaat, en keurig gedrukt. Vanaf 1975 verandert het Heemschut-karakter van de ver eniging en ontplooit zij zich langza merhand tot een populair- wetenschappelijke instelling met steeds bredere activiteiten. Intus sen heeft ze ook Koninklijke goed keuring verworven. Bij het 12V2 jarig bestaan in 1982 verschijnt de knappe monografie 'Bergen in kaart gebracht'. Het leden aantal is intussen geste gen tot 303, en het jaar daarop zelfs tot 519! De Waterschans krijgt een nieuw jasje. Van een gestencild medede lingenblad is het geëvolueerd tot een tijdschrift van formaat. In dit jaar verschijnen nog twee mono grafieën, n.l. 'Om de vruchten van Gods berg', en 'De Bergse Vasten avond van vóór 1940'. Het is merkwaardig, om niet te zeggen gênant, wat de in 1970 verschenen Encyclopedie van Noord Brabant als omschrijving geeft voor Vasten avond. Ik citeer: 'Wordt in Noord Branbant gevierd aan de voora vond van de Vastentijd.' Da's mooi. Maar nu komt het.' Jongelui - wat heet jongelui - gaan verkleed, en gewapend met een rommelpot langs de huizen, al zingende: Vrouwke, 't is Vastenavond, We komen niet thuis vóór 't avond, 't avont in de maneschijn, als vader en moeder naar bed toe zijn. De vastenavond staat voor de deur, dan weet u dus nu, hoe het moet! Maar terzake. In 1968 wordt het 700-ste lid inge schreven. 1987 is het jaar van 700 jaar Heer lijkheid. De geschiedkundige Kring krijgt de vererende uitnodiging, het Heerlijke Heemkamp voor Bra bants Heem te organiseren. Het 4 dagen durende gebeuren wordt een groot succes. Ook verschijnt er een jubileum boek: 'Bergen op Zoom gebouwd en beschouwd', waarvan het eerste exemplaar aan Hare Majesteit Ko ningin Beatrix in het Markiezenhof wordt aangeboden. In 1988 moet vanwege de grote vraag een herdruk verschijnen van het eerste Jaarboek 'Studies van Bergen op Zoom'. 1989 is het jaar van o.a. Studie no. 7, en van de zeer geslaagde excur sie naar de Somme. In 1990 verschijnt Studie no. 8, met als titel: 'Ter ere van de Maagd, t.g.v. de opening van de Schouwburg. Het eerste exem plaar wordt aldaar op 30 augustus aan Prinses Margriet aangeboden. Na het voorzitterschap van achter eenvolgens Fons Gieles, Emiel Hartel en Bert van der Stoel wordt Nico Grosfeld de nieuwe voorzit ter. Aan het eind van het jaar 1990 telt de Kring 958 leden. De oplage van de Waterschans moet vergroot worden van 1000 naar 2000 exemplaren. En er verschijnen steeds meer publicaties. Op de jaarvergadering van 1991 wordt een nieuw beleidsplan ge presenteerd, dat een nog verdere uitbreiding van activiteiten ver meldt. Tevens wordt gewerkt aan Studie no. 9: 'Grafzerken in de Gertrudiskerk'. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal leden 1013, en op dit moment zelfs meer dan 1050, waarmee de Kring tot een der grootsten van het gehele land is uitgegroeid. Dat de Kring zich ook mengt in de discussie omtrent Kijk-in-de-Pot is niet geheel verwonderlijk. De be schutte ruimte in de Kogelvangers was in voorbije jaren een gelief koosde plaats voor vrijende paart jes. Voor menig huwelijk zal dit een historische plaats zijn. Alles wel beschouwd, de hoog ge kwalificeerde, wetenschappelijk verantwoorde lezingen, studies en publicaties die aan zovele burgers de kennis bijbrengen omtrent het grote verleden van hun woon- plaats bewijzen, dat de Geschied kundige Kring met zijn activiteiten in de roos geschoten heeft. Men kan niet anders dan conclude ren: Beste Kring, ge schiet kundig! Daarom is de zilveren Kring, van wege zijn heel bijzondere betekenis voor Bergen op Zoom, de terechte prijswinnaar. Met opzet heb ik me nagenoeg onthouden van het ver melden van namen van personen die zich op ongewoon enthousiaste wijze voor de vereniging hebben ingezet. Het zouden er beslist te veel moeten zijn, en ik zou er zeker vergeten te vermelden. Ik besluit, met u de tekst voor te le zen van de bij de prijs behorende oorkonde. De Sakko-prijs voor Kunsten en Letteren 1992 is toegekend aan de Geschiedkundige Kring Stad en Land van Bergen op Zoom, van wege haar grondige en enthousi aste bestudering van het culturele, artistieke en heroische verleden van stad en streek, middels o.a. publicaties, lezingen en excursies van hoogwaardig gehalte. Aldus is zij een inspirerende kracht van onschatbare waarde geworden voor de bewustwording van de be volking van de interessante en gro te historische betekenis van Bergen op Zoom en omgeving, daarmede een baanbrekende bijdrage leve rende aan het rijke culturele leven van het Markiezaat van Bergen op Zoom, in het bijzonder van onze goede stad. Toespraak van Drs. N. Gros feld, voorzitter van de geschied kundige kring Geachte directie, leden van de ju ry, dames en heren, Na een zo aangename uiteenzet ting te hebben aangehoord van de voorzitter van de jury past het de huidige voorzitter van de geschied kundige kring van Stad en Land van Bergen op Zoom over het ver leden van de kring bescheiden te zijn. Een trotse bescheidenheid, dat wel. Want niet iedere organisatie op cultureel gebied overkomt het De Waterschans nr. 4 1992 Kring voorzitter Drs. Nick Grosfeld na ontvangst van de Sakko Prijs, de Bergse prijs voor kunst en letteren. Foto: P. Michielsen. De Waterschans nr. 4 1992 Het Ravelijn op de Zoom, een van de restanten van het uitgebreide vestingstelsel ontworpen door Men- no van Coehoorn. (Foto H. Bos) FAUSTO NUMINE BEROA VICTRIX

De Waterschans | 1992 | | pagina 3