De man achter Kees de Does 72 73 De Waterschans nr. 4 1992 Door: H. van Dam In 1929 verscheen het boek 'Kees de Does en z'n politie hond'. Het speelt zich af in Bergen op Zoom en is deel gaan uitmaken van de rijke Bergse cultuurhistorie. Het werd in 1983 herdrukt en nu heeft tekstschrijver Piet Jan sen, welbekend van de liedjes van het Safari Kwartet, plan nen om er een hoorspelversie van te maken. Dit hoorspel zal mogelijk in 1993 door de BRTO uitgezonden gaan wor den. Wie was de schrijver van dit 'Bergse' boek? De man achter het pseudoniem A.L. Redus werd als Cornelis van Dam op 7 september 1899 in Roo sendaal geboren, als zevende en jongste kind van een spoorwegma chinist. In zijn jonge jaren was hij een echte 'bengel', die nogal wat kattekwaad uithaalde. Dat heeft hem ongetwijfeld geholpen om la ter als onderwijzer andere 'bengels' beter te begrijpen. De naam A.L. Redus is een verbastering van zijn geestelijke naam Aelredus, die hij ontving toen hij in 1920 in de Con gregatie van de Broeders van Huij- bergen intrad. Zijn geestelijke vor ming kreeg hij in de kloosters van Huijbergen en Bergen op Zoom (het klooster aan de Hoogstraat) en zijn onderwijzersopleiding aan de kweekschool in Breda. Onderwijzer In 1921 begon zijn onderwijzers carrière in Bergen op Zoom, bij de Aloyisiusschool in de Boxhoorn- straat. Oud-leerlingen uit die tijd zijn zeer te spreken over de peda gogische capaciteiten van de broe der. En dat niet alleen. Na de vroegmis mochten de leerlingen bij uitzondering op de speelplaats van de Aloyisiusschool voetballen. De broeders voetbalden dan mee en menigeen weet zich de passes van de sportieve broeder Aelredus nog als de dag van gisteren te herinne- In 1930 volgde overplaatsing naar Oosterhout, maar 3 jaar later was hij weer terug in Bergen op Zoom, als broederoverste van de Sint- Jozefschool aan het Lourdesplein. De heer J. Kommers, oud-leerling over die tijd: 'Broeder Aelredus kwam in 1934 [=1933] naar Bergen op Zoom vanuit een school in Oosterhout. In de beginperiode had hij heimwee naar die school. Daarom was hij op onze school eerst streng, in onze ogen. Later werd zijn gezag veel milder. Hij was een opvoeder in hart en nieren. Hij wist ons te boei en ook door zijn manier van vertel len, onder andere uit het door hem geschreven boek 'Kees de Does en z'n politiehond'. Verder was Ernest Claes voor hem een favoriete schrijver en las hij vaak voor uit diens boek 'De Witte'. En de heer Theuns, onderwijzer: 'In 1933 of '34 werd Br. Tarcisius als overste verplaatst naar de Hoogstraat en kwam de leiding bij ons in handen van de spoedig populaire Br. Ael redus. Toch bleef de gedwongen biecht, eens in de 14 dagen, ge handhaafd met de z.g. biechtkaar- tjes, evenals de schoolmis om half 9. De jongens hadden in die mis een vaste plaats, zodat er gemak kelijk gecontroleerd kon worden wie er ontbraken. Op maandag morgen kwam Aelredus, die alge meen als Broeder-Overste werd aangesproken, de klas binnen om hen, die zich zondags verslapen hadden ongenadig uit te kafferen. Na een bijna 25-jarig verblijf op 't Fort verdween Br. Aelredus [in 1957] als broeder-overste naar Breda en kwam de leiding in han den van de kunstzinnige historicus Br.Alberic van Rijckevorsel.' Literator In 1929 verscheen onder het pseu doniem A.L. Redus het jongens boek 'Kees de Does en z'n politie hond'. Een brochure van uitgeverij Malmberg prees de serie, waarin het boek verscheen, aan met de kreet 'Uw jongens verwend voor 90 cent'. Het boek is een docu ment van de Rooms Katholieke moraal op het einde van de jaren twintig. Voorin stond dan ook de goedkeurende stempel van de Keurraad voor Roomsche Jeugdli teratuur, terwijl de uitgever expli ciet vermeldde dat hij 'uitgever van de Apostolische Stoel' was. Het verhaal werd tot in de jaren '60 voorgelezen op de broederscholen in Bergen op Zoom, niet in de laat ste plaats door de broeder zelf, zo als we al zagen. In het verhaal staan goed (Kees de Does) en kwaad (De Blauwe en zijn vader) tegenover elkaar. Het goede overwint natuurlijk, maar nog belangrijker is de hulp, die Kees geeft aan de moeder van De Blauwe, wanneer die door toe doen van Kees in het gevang be landt: 'Van uit de hemel zag O.L. Heer wat Kees ging doen en Hij ze gende iedere stap'. De boeven ko men tot inkeer, en Kees wordt be loond met een opleiding tot hout vester. 'Die avond heeft Kees 'n apart rozenhoedje gebeden ter ee- re van de H.Theresia uit dankbaar heid.' In juni 1983 werd het boek op nieuw uitgegeven door het Ge nootschap 'Kees de Does'. De le den van het genootschap spoor den ook de nog levende personen achter de boekpersonages op. Verenigingsleven Ten behoeve van de missie organi seerde broeder Aelredus het opha len van allerlei min of meer waar devolle zaken. De heer Kommers: 'Uit een door hem voorgelezen verhaal met de titel 'De Missie' ont stond het verzamelen van zilverpa pier, capsules, oud lood, koper, en niet te vergeten bonnen van winke- De Waterschans nr. 4 1992 liers die bij inlevering geld opbrach ten. Ook waren we happig op bon nen van een banketbakker, waar je bij inlevering een door hem zelf ge bakken taart voor kreeg. Deze taart werd opgegeten op zondagmorgen na de schoolmis door de jongens van de missieclub. Na een zekere tijd werden de capsules en het zil verpaper op de fiets door ons naar Huijbergen gebracht, meestal op een woensdagmiddag. Daar werd het nuttige met het aangename verenigd door de Broeders van Huijbergen'. De broeder werkte verder mee aan de operette-voorstellingen van 'De Zingende Meisjes' in het patro naatsgebouw van de O.L. Vrouw van Lourdes-parochie. In 1940 werd de operette 'De Bloemeprin- ses' opgevoerd, geschreven door broeder Aelredus en met muziek van broeder Marcellus. Het ver haal: Myriama, de koningin der bosnimfen, voert strijd tegen de boze machten die haat en afschuw kweken. Voor alles wil zij de men sen 'de liefde' voorhouden. Onge wild was dit verhaal zeer actueel: de Duitsers waren net Nederland binnengevallen. Beide broeders waren ook verantwoordelijk voor de operette 'De Betooverde Prin ses', die in 1946 werd opgevoerd. De operette 'Woudkoningin' kwam in 1948 op de planken. Tekst en partituur waren van Mart. Schuil, maar broeder Aelredus bewerkte de tekst en J. Horst deed de or kestbewerking. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van De Zingende Meisjes werd in 1962 de operette 'De knecht van de baron' opgevoerd, tekst broeder Aelre dus, muziek broeder Matthias. In 1930 werd in de O.L. Vrouw van Lourdes-parochie de verken- nersgroep Den Bosconaar of Don Bosco opgericht. Al snel na zijn te rugkeer in Bergen op Zoom trad de broeder tot de groep toe. Kenner R. Franssen hierover: 'Hij heeft buitengewoon veel gedaan voor de verkennerij. Bij het lustrum van de Don Bosco-groep in 1935 was hij al aan die groep verbonden, werd kort daarop hopman en bleef dat tot 1955. Op 23 april van dat jaar nam hij afscheid en kreeg als on derscheiding de 'Gouden Ja- cobsstaf'. Van hem is bekend dat hij vrijwel nooit het verkennersuni form aan had, maar altijd de zwar te rok. Zelfs op de Wereld Jambo ree in 1937.' Broeder Aelredus als broederoverste des plein 1935. Broeder Aelredus overleed heel plotseling op 18 oktober 1969, toen hij in de kapel van het St.Jansklooster te Breda zat te bid den, en werd 4 dagen later op het kloosterkerkhof in Huijbergen be graven. Zij die nog (al dan niet dierba re) herinneringen hebben aan broeder Aelredus (bijv. n.a.v. bepaalde gebeurtenissen) wor den vriendelijk verzocht deze op te schrijven en te sturen naar: H. van Dam, Rivieren plein 104, 3313 HG Dor drecht. Indien u nog levende herinne ringen hebt aan het Bergen op Zoom van de jaren twintig, de tijd waarin het verhaal van 'Kees de Does' zich afspeelt, kunt u Piet Jansen zeer be hulpzaam zijn bij het schrijven van de Sint-Jozefschool aan het Lour- van zijn hoorspel, dat hij een zo authentiek mogelijke sfeer wil geven. Zijn telefoonnum mer is: 01640-50104. Bronnen: 1. COPPENS, P. e.a. Sint-Jozefschool jubileert Bergen op Zoom, 1981. 2. DONS, Freek. Wie kent wie. In: Mar- kiezaatsbode. - (april/mei/juni 1988, februari 1991). 3. FRANSSEN, Rob. De Bergse volgelingen van Baden Po well Bergen op Zoom, 1985. 4. LEEUW, Joop de. Bergs Genootschap brengt 'Kees de Does' opnieuw onder de aandacht. In: West-Brabant Koe rier. - (20 juli 1983). 5. 6e Lustrum van 'De Zingende Meisjes van 't Fort' 1932-1962. Bergen op Zoom, 1988. 6. MICHIELSEN, Piet H.B. Van Lam- merientje, stadsomroepers en zingen de meskes. In: Bergs Journaal op Zon dag. - (29 mei 1988). 7. De terugkeer van Kees de Does en zijn politiehond. In: Brabants Nieuwsblad. - Jrg.121, nr. 134 (16 juni 1983) p.2. 8. Archief Zingende Meisjes, Gemeentearchief B.o.Z.

De Waterschans | 1992 | | pagina 5