77 -vcrdnet- De Waterschans nr. 4 1992 seld. Enige zijden-lakenwevers uit Parijs mochten er zich vestigen. Op voorwaarde echter, dat zij binnen de stad moesten gaan wonen als er een oorlog met Frankrijk mocht uitbreken ...5 Aan de zijde van het Molenwater is vóór 1588 een rave lijn aangelegd, dat als 'Schansken' of 'loopschans' in de archiefstuk ken voorkomt. Na de val van Hulst in 1596 kwam er een nieuw rave lijn, dat men Sint Jacobsbolwerk of Beckaff noemde. In 1606 zijn aan dat vestingwerk nog veranderingen aangebracht.6 Als stadsuitgang De middelste poort heette naar de Ham, waarnaar hij toegang ver schafte, Hampoort. De naam Wa terpoort kwam eveneens voor. De ze poort werd in 1508 in hoofd zaak opgetrokken met gebruik van uit Holland aangevoerde bakste nen, hoewel er ook steen uit Ant werpen aan te pas kwam. Wegens zijn ligging heette de poort ook wel 'Middelpoorte' en de beide andere de 'Uuterste poorten'.3 (afb. nr. 1) Verdere geschiedenis van de poorten In de Tachtigjare Oorlog zijn voor de poorten kleine buitenwerken of ravelijns aangelegd, die (erg ver warrend!) in de archiefstukken van die tijd ook wel bolwercken heten. Omstreeks 1588 lag voor de Hout poort het La Gardens-ravelijn (ge noemd naar de gouverneur Antoi- ne de la Garde), ook wel geheten: Ravelijn voor de Coolhoff. In mei 1606 kwam er een nieuw ravelijn met een waterkerende dam. Die had tot doel het water van de gracht van dat in de haven schei den. Het moest met een zinkwerk tegen de vloedstromen beschermd worden.4 Van de poort resteerde in 1671 nog slechts de doorgang; deze was in een aarden wal opge nomen (afb. nr. 2). De laatste restanten van de Houtpoort ver dwenen bij de bouw van het Groot Arsenaal in 1764. De Sint-Jacobspoort schijnt als stadsuitgang in 1526 van weinig betekenis te zijn geweest. De poort is toen (gedeeltelijk dichtgemet- had de poort toen geen betekenis meer. Voortaan liep het verkeer via de Hampoort over het Ham plein naar een brug over het Mo lenwater, waarlangs men via het hoornwerk Beckaff (zie hierna) de nieuwe Waterpoort kon bereiken. Op de tekeningen uit het laatste kwart van de zeventiende eeuw blijkt, dat de Sint-Jacobspoort een ruïne was. Alleen de onderstukken van de torens waren nog aanwezig (afb. nr. 3). Bij de aanleg van de nieuwe vestingwerken door Men- no van Coehoorn ca. 1700 is de noordelijke toren opnieuw opge bouwd en als kruitmagazijn inge richt (afb. nr. 4). De rest is toen reeds afgebroken. Bij de ontman teling van het deel van de vesting waarin de toren lag, in 1884, is ook deze toren gesloopt.7 De Hampoort bleef wellicht tot 1764 intact. Meergemelde tekenin gen tonen hem in redelijke staat, hoewel het toen reeds lang door de bouw van de Nieuwe Waterpoort een binnenpoort was geworden (afb. nr. 3 en 5)Precieze gege vens over de afbraak zijn tot dus verre niet aangetroffen. Een nieuwe Waterpoort De aanvallen op het Havenfront in 1605 en 1606 wekten kennelijk de bezorgdheid van de overheid. De vestingbouwkundig ingenieur Da vid van Orliens maakte begin 1617 het ontwerp voor twee nieuwe bol werken, één ten noorden en één ten zuiden van de haven. Met de 5. Het Havenfront en de Ham met beide havenarmen. Detail van de maquette van Bergen op Zoom 7 748 1 750. Parijs, museum van plans reliëfs. 4. Gezicht op het kruitmagazijn de Sint - Jacobstoren vanuit het noorden. Detail van een tekening door A.Q.F. Schmoutzinger, 1828. 's-Gravenhage, Algemeen Rijks Archief, verz. Min. van Oorlog, plans van geb. nr. 226. De Waterschans nr. 4 1992 6. Situatie van het Havenfront en van het hoornwerk Beckaff, ca. 1630. Bron anonieme kaart, Gemeentelij ke Archiefdienst Bergen op Zoom KM 196. 1Sint-Nicolaaspoort 2. Ham- of Waterpoort 3. Sint-Jacobspoort 4. Poort van Beckaff of Nieuwe Wa terpoort 7. De poort van Beckaff (Waterpoort) en omgeving vanuit het zuidwesten. Detail van het stadsgezicht door Samuel de Swaef, gravure 1634. verbindende wal vormden zij een zogenaamd hoornwerk dat al spoedig na de realisering in de loop van dat jaar de naam Beckaff kreeg. Alle oude ravelijns ter plek ke konden nu verdwijnen.8 (afb. nr. 6) Een stenen poort in het nieuwe werk is in april 1618 aanbesteed en de werken zijn in die maand reeds begonnen. De nieuwe poort werd aan de buitenzijde versierd met drie wapenstenen, geleverd door Michiel de Steenhouwer uit Mid delburg. De wapens waren die van de Staten - Generaal, van Prins Maurits en van de stad Bergen op Zoom (met de twee wildemannen als schildhouders). Alles werd in kleuren geschilderd en verguld, evenals het bouwjaar, dat in uitge houwen letters was uitgevoerd. Het was de laatste luxe die men aan de vestingwerken aanbracht.9 De poort is afgebeeld op het stads gezicht door Samuel de Swaef (1634) (afb. nr. 7). In feite was het niet meer dan een doorgang, op genomen in de wal van het nieuwe hoornwerk. Bovenop de wal stond nog een wachthuis met zadeldak. Een dubbele ophaalbrug met toe gangshek voerde over de stads gracht naar het Stads- of Sint- Jacobspoldertje. Nadien zijn ook daar buitenwerken aangebracht, maar dit raakte de poort van Bec kaff of (Nieuwe) Waterpoort niet. Op de maquette van de vesting Bergen op Zoom uit 1752 blijkt, dat de situatie rond de poort weinig veranderd is. Men zou er wel uit kunnen opmaken, dat de gebeeld houwde ornamenten toen reeds aan een versoberende ingreep ten offer waren gevallen (afb. nr. 8). Op een foto, gemaakt ten tijde van de ontmanteling van de vesting, blijkt slechts een gemetselde door gang te zijn overgebleven (afb. nr. 9). Reeds in 1868 waren delen gesloopt. In 1884 verdween het merendeel van wallen en poort. 8. Het hoornwerk Beckaff en de Nieuwe Waterpoort of poort van Beckaff. Detail van de maquette van Bergen op Zoom 1 748-1 750. Parijs, museum van plans reliëfs. 9. Gezicht op de Waterpoort en omgeving vanuit het zuid westen. Rechts achter de wal de scheepswerf van Engel Ros; links het Groot - Arsenaal. Foto winter 1869/1870. Gemeentelijke Archiefdienst Ber gen op Zoom.

De Waterschans | 1992 | | pagina 7