Gezicht op Bergen op Zoom vanuit het zuid-westen, ca. 1670 78 79 Nedalco 10 O M De Waterschans nr. 4 1992 10. Ligging van de voormalige poorten in het vroegere Haventerrein, 1992 1. Sint-Nicolaaspoort 2. Ham- of Waterpoort 3. Sint-Jacobspoort 4. Poort van Beckaff of Nieuwe Waterpoort 5. Groot Arsenaal De Waterpoort had overigens wei nig geschiedenis gemaakt alleen tijdens de Franse bezetting werd zij begin maart 1814 enige uren door de geallieerde aanvallers ingeno men. De oppermachtige Fransen maakten aan deze verovering ech ter een spoedig einde.10 Ligging van de poorten Rond het Hamplein is na de ophef fing van de vesting veel veranderd en nog meer in en na 1964 door de verplaatsing van de havenfunc tie naar de nieuwgegraven Theo- dorushaven. De plaats van de ver dwenen poorten is daarom moei lijk in het terrein terug te vinden. De Sint-Nicolaas- of Houtpoort stond op een plaats ter hoogte van het zuidelijke toegangshek tot het Groot Arsenaal. De Sint-Jacobspoort stond aan het begin van de huidige straat, die naar de Oude Vissershaven heet, op de plek, waar deze de Rijtuig- weg kruist. De Hampoort stond in het verleng de van de Zuidzijde Haven aan de zuidzijde van het Hamplein, tussen beide havenarmen. De Nieuwe Waterpoort stond ter plekke van één van de gebouwen van Nedalco (afb. nr. 10). Nawoord Alle poorten, op één na, zijn voor goed uit het stadsbeeld van Bergen op Zoom verdwenen. Men kan dit betreuren of niet alleen de mid deleeuwse poorten waren getuigen van het stedelijke zelfbewustzijn en van de weerbaarheid van onze voorouders. Gelukkig, dat daarvan de Lievevrouwe- of Gevangen poort bewaard is gebleven. De poorten uit de zeventiende eeuw betekenden reeds een versobering, al maakten de voorpoorten of to rens van de Wouwse- en Bospoort een robuuste indruk en vertoon den deze door hangtorentjes en bedaking nog iets sierlijks. Reeds ca. 1700, bij de bouw van de nieu we vestingwerken onder leiding van Menno van Coehoorn, gingen ook laatstgemelde vestingtorens samen met de schamele restanten van de middeleeuwse ommuring verloren. Alleen graafwerkzaam heden brengen zo nu en dan iets van hun grondvesten tevoor schijn.11 NOTEN 1. W.A. van Ham, Merck toch hoe sterck (Bergen op Zoom, 1982) 35 - 37. 2. C. Vanwesenbeeck, 'De water molen te Bergen op Zoom en zijn om geving' Studies uit Bergen op Zoom 3 (1975), 25-53. 3. Van Ham, Merck toch 37-41. 4. Van Ham, Merck toch 58. 5. Van Ham, Merck toch 40. 6. Van Ham, Merck toch 58. 7. Van Ham, Merck toch 103. 8. Van Ham, Merck toch 65. 9. Van Ham, Merck toch 61. 10. Le Grand, Relation de la surprise de Berg - op - Zoom Parijs, 1816 ned. ed. Ver haal uan de uerrassing van Bergen op Zoom (Breda, 1817 34 e.v.; J. E. van Gorkum, De bestorming der vesting Bergen op Zoom (Leiden, 1862) 2 e.v. 11. Bij deze en alle voor afgaande afleveringen betreffende de stadspoorten werden de plattegróndjes vervaardigd door Han Bos te Bergen op Zoom, waarvoor mijn hartelijke dank. LEIDENS WEG OP door John Desreumaux, secretaris Stedelijke Oudheidkundige Commissie van Wervik (B). Inhoud: 2800 namen van emi granten, waarvan 2300 Zuidneder landers, die naar Leiden uitweken tijdens de beroerde jaren 1576- 1603. Vermelding van hun poor terschap en sociale status. Statisti sche gegevens per jaar en stad. Namen alfabetisch geranschikt per stad, gemeente of dorp (256 plaatsnamen verspreid over de Belgische provincies en de Franse departementen Nord en Pas-de- Calais). Met de klapper op namen en steden. Onmisbaar naslagwerk voor ge nealogisch onderzoek voor diege nen met voorouders uit die streken afkomstig. De uitzonderlijke prijs van dit zeer goed verzorgde boek bedraagt 86, Het boek kunt U bestellen bij de Genealogische/Historische Vereniging Hoekschewaar, Lepe laar 47, 3263 BG Oud-Beijerland onder vermelding 'LEIDEN'. De eerste druk van mei j.l. was niet toereikend voor de aanvraag, zo dat er begin september a.s. op dracht voor een tweede druk gege ven is. De aflevering zal dan begin december plaatsvinden. U hoeft nog geen geld over te maken. U krijgt bericht over e.e.a. Formaat boek: 23x16 cm, inge bonden met harde kaft, 502 pagi na's, illustraties. Druk: Familia et Patria-Roeselare (B). De prijs is inklusief alle kosten. De Waterschans nr. 4 1992 Nieuwe aflevering in de serie 'Bergen op Zoom in kaart en beeld' In de serie 'Bergen op Zoom in kaart en beeld' is als nr. 19 de re productie verschenen van een gra vure, die een beeld geeft van Ber gen op Zoom, gezien vanaf de zuidzijde. Stadsgezichten gaven in het verleden een samenspel te zien tussen het landschap en de daar bovenuit rijzende stedelijke bebou wing. In die tijd domineerden daar in de torens van kerken, kapellen en van sommige grotere huizen. Vrijwel iedere kunstenaar zag het speelse effect dat ontstaat door de verticale lijnen van gemelde ge bouwen en de horizontale van de lage stadswallen en van het gol vende landschap. Prospecten van Bergen op Zoom uit de zeventiende eeuw zijn vrij zeldzaam. Van de gedrukte stads gezichten is de gravure van Samuel de Swaef de meest uitvoerige. Er zijn enige varianten naar deze gra vure gemaakt. Dat geldt echter niet voor het prospect, dat nu opnieuw wordt uitgegeven. Dat neemt een meer zelfstandige plaats in. De stad is vanaf het zuidwesten ge zien: van de stadswallen is het deel vanaf de Bospoort (rechts) tot aan het Oranjebolwerk (links) voor gesteld. Op de voorgrond is links de wachttoren of redoute op Kijk in de Pot, met het ervoor gelegen bolwerk te zien. Uit het lijnenspel zou men kunnen opmaken, dat de standplaats van de tekenaar is ge dacht op een punt bovenop de ge- bastionneerde wal, die de Schelde- kant met de buitenwerken bij de Bospoort verbond. De ruimte tus sen de Schelde, de vesting en die wal was sinds 1622 een beschermd terrein, waarbinnen men ten tijde van een belegering eventueel extra troepen kon samentrekken. Het geheel noemde men het lanck re trenchement. Er is reden voor de veronderstel ling, dat de graveur enige tekenin gen heeft aaneengevoegd tot een nieuw geheel, dus tot een zoge naamde compositietekening. In de wallen zijn nog een aantal torens opgenomen van de middeleeuwse stadsommuring. De rond 1670 ge maakte tekeningen geven daarvan eveneens een beeld. Hierdoor vormde de omwalling een schilder achtig geheel. De gravure geeft overigens de uitspringende punten of bolwerken duidelijk weer. De identificatie van allerlei afgebeelde onderdelen was mogelijk door ver gelijking met gelijktijdige stadsge zichten, voornamelijk die door de gebroeders Klotz. De gravure en de tekenaar van de prent zijn niet bekend. De situatie is, zoals reeds is vermeld, die van ca. 1670. Sinds 1698 is door de aanleg van de nieuwe omwalling van Bergen op Zoom een geheel nieuwe situatie ontstaan, waardoor dit stadsgezicht niet van na dat jaar kan dateren. Aflevering 19 van genoemde serie is, voorzien van een uitvoerige toe lichting, verkrijgbaar bij de ge meentelijke archiefdienst in het ge bouw Blokstallen 2, tegen betaling van 12,50 (los exemplaar). Daar kan men ook intekenen voor een abonnement op de serie. TENTOONSTELLINGSPROGRAMMA NOORDBRABANTS MUSEUM 1992 - 1993 5 december 1992 t/m 24 januari 1993: Erik Andriesse Geëtste ruikers Een recente serie ingekleurde etsen en beschilderde vazen. Galerij 11 december 1992 t/m 21 februari 1993: Roma Veduta Rome gezien door Nederlandse meesters uit de 17de eeuw. Teke ningen en aquarellen uit de collec tie van de Farnesina te Rome. o.a. Jan Brueghel de Oude, Abra ham Bloemaert, Maarten van Heemskerck, Gaspar van Wittel. Grote zaal 1 februari t/m 14 maart 1993: Jardin des Plantes Plant- en bloemmotieven in het werk van hedendaagse kunste naars. Galerij Markiezenhof Bergen op Zoom Vanaf 13 december Kerst met Kemperman Kerstexpositie De geschiedenis herhaalt zich inderdaad. Maar het gaat tel kens méér kosten (H. Verleyen U betaalde toch wel uw contributie voor 1993!

De Waterschans | 1992 | | pagina 8