Kijk in de Pot 80 81 De Waterschans nr. 4 1992 Het bestuur meent er goed aan te doen U opening van zaken te ge ven over de gang van zaken rond om 'Kijk in de Pot'. Ook degenen onder U, die buiten het West- Brabantse wonen en de informatie via de plaatselijke pers missen, zul len er prijs op stellen over deze zaak, waar uw bestuur zich voor heeft ingezet, te worden geïnfor meerd Het beleidsplan van de Geschied kundige Kring, dat uitgangspunt was voor alle actie in deze zaak, werd door de algemene ledenver gadering aanvaard op 28 februari 1991. Het volgende citaat eruit is belangrijk waar over externe actie van het bestuur wordt vastgelegd: 'het kritisch volgen van ideeën en plannen van overheidsinstellingen en ondernemingen, die het terrein van de verenigingsdoelstellingen raken'. Maar eigenlijk kwam het bestuur al eerder dan in de julimaand van 1992 in actie. U herinnert zich de prent die U ontving bij het bereiken van de duizend leden. Bij die fraaie tekening van het huidige 'Kijk in de Pot' riep de begeleidende tekst op tot waakzaamheid 'omdat het laat ste stuk open terrein uit de vesting historie zou kunnen gaan verdwij nen'. Dat was in januari 1992. Er moet toen al een ontwerp-bestemmings- plan zijn geweest. Had een waak zaam lid ons eerder op de moge lijkheden geattendeerd, er zou ze ker en misschien anders zijn gerea geerd. Nu bleven signalen uit. Het was een groep verontruste buurt bewoners die in juli 1992 contact met ons zocht en ons vroeg toch vooral eens kritisch te kijken naar wat men met 'Kijk in de Pot' van plan was. Gelukkig was het vacan- tietijd, we konden er tijd voor vrij maken. Snel reageren was nu wel nodig omdat de termijn voor het indienen van bezwaren, nu nog de enige mogelijkheid, op 30 juli zou aflopen. Een pro-forma bezwaar werd inge diend. Bij het formuleren van het eigenlijke bezwaarschrift werd steun verkregen van een aantal or ganisaties, die ook onbekend wa ren met de plannen maar zich graag bij het door ons opgestelde bezwaarschrift aansloten. Dat wa ren de Stichting Menno van Coe- hoorn, de Bond Heemschut en de Stichting Cort Heyligers. We laten Teroin kijk in de Pot Bergen op Zoom Het vroegere exercitieterrein Kijk in de Pot omstreeks 1920. de essentiële regels van het be zwaarschrift hierna volgen. Hierbij doen wij U de nadere moti vering toekomen, behorend bij ons pro-forma bezwaarschrift van 30 juli 1.1. Het bestuur van de Geschiedkun dige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom tekent, voor wat betreft het plandeel 'Kijk in de Pot/Geertruidapolder' bezwaar aan tegen: 1. de onaanvaardbaar diepe aan slag op de rust van de woonomge ving. Een voor ons onbegrijpelijke zaak gezien de houding van het College van B. en W. ten aanzien van het begrip 'verkeersdruk' in rustige woongebieden, waarmee wij recentelijk werden geconfron teerd; (zie brief Dienst Stadsont wikkeling en -beheer, kenmerk 20822, d.d. 22-5- 1992) 2. het verloren gaan van visueel- ruimtelijk en militair-historisch boeiend gebied van dit laatste stuk herkenbare vestinghistorie; 3. de plannen tot ontsluiting van 'Kijk in de Pot' door langzaam- verkeerroutes en 'parkachtige aan leg'. TOELICHTING. ad 1: Wanneer de cijfers voor het aantal bezoekers van het thema park zelfs maar voor de helft reëel zouden zijn; wanneer het ruimtebeslag van alle geplande voorzieningen in het zui delijke deel van de Geertruidapol- der en het westelijke deel van 'Kijk in de Pot' ruim 17 ha zal zijn, groeit een zekerheid. De zekerheid, dat ruim 7 ha 'elders' gevonden zal moeten worden omdat ten westen van de spoorlijn slechts ca. 10 ha beschikbaar is. Een aanslag op het meest noordelijke deel van 'Kijk in de Pot' moet dan gevreesd wor den. ad 2: Met de militair-historische kwaliteiten van 'Kijk in de Pot' is tot nog toe niets gedaan. Hierna wil het bestuur van de Geschiedkundi ge Kring aan haar bezwaren tegen het ontwerp bestemmingsplan een voorstel verbinden. Dat gebeurt vanuit de overtuiging, dat aanvaar ding van dat voorstel een positieve invloed hebben kan op de toeristisch-recreatieve aantrek kingskracht van Bergen op Zoom. Plezierige bijkomstigheid ervan is tevens dat de activiteiten, die nü op 'Kijk in de Pot' plaatsvinden er doorgang kunnen vinden. Erken ning van de militair-historische kwaliteiten vraagt dan wel om het bewaren/herstellen van het ruim telijk effect: bebouwing in het ka der van themapark en sport- en vrijetijdscluster zou beperkt moeten blijven tot het zuidelijk deel van de Geertruidapolder en het deel van 'Kijk in de Pot' dat ten westen van de spoorlijn ligt. ad 3: Aanvaarding van de plannen om het gebied van 'Kijk in de Pot' te ontsluiten door de aanleg van een drietal langzaam-verkeerroutes in de richting van het recreatie- meer, gecombineerd met de aan duiding 'stadsuitbreiding' (SU) op een plankaart, terwijl een andere plan- kaart voor het betreffende gebied de z.o.kant van 'Kijk in de Pot') over 'parkachtige aanleg' spreekt, houdt praktisch de zeker heid in dat hier, na ontsluiting, een woningbouwbevalling zal plaats vinden. Gezien het bovenstaande stellen wij U voor in het bestemmingsplan 'Bergen op Zoom Zuid-West' de volgende voorstellen op te nemen c.q.te verwerken: A. Het aanleggen van een wandel en fietsroute over het tracé van de verdwenen vestingmuur, die se dert de 16e eeuw de stad tegen aanvallen vanuit het zuiden be schermde. Deze route te laten be ginnen in de bocht van de Gertru- disboulevard, ter hoogte van de Koning Willem I straat en door te laten lopen tot het punt op de wal, waar Valentijn Klotz in 1671 De Waterschans nr. 4 1992 <Wt t '"I* Vi Artist impression door Kees Warmoeskerken van het gereconstrueerde lunette 'Kijk in de Pot'. 1992. de vestingtoren van 'Kijk in de Pot' tekende. Het lijkt mogelijk die ene route aan te laten sluiten op de boulevard ter hoogte van de vroegere stadsfon- tein. B. De ontsluiting van 'Kijk in de Pot' tot deze ene route te beperken en de toegang tot themapark en sport- en vrijetijdscluster te laten plaatsvinden vinden via Gertrudis- boulevard en van Konijnenburg- weg c.q. Markiezaatsweg. Het zou daarbij de voorkeur moeten heb ben de terreinen ten zuiden van de van Konijnenburgweg, die al in ge meentelijk bezit zijn en een uiterst rommelige indruk maken, voor de toegang tot themapark/sport- en vrijetijdscluster te gebruiken, zon der daarbij het terrein van 'Kijk in de Pot' aan te tasten. C. De unieke historische, land schappelijke en ruimtelijke kwali teiten van 'Kijk in de Pot' NU te gaan benutten en het gebied tussen wandel- fietsroute (zuid), spoorlijn (west), parkeerterrein Geertruida- plein/Dierenasiel (noord) en Zuid- westsingel/Gertrudisboulevard (oost) te bestemmen tot VOOR IEDEREEN TOEGANKELIJK GOLFTERREIN. EEN GOLFCENTRUM op demo cratische grondslag, waar lessen gevolgd kunnen worden in deze zo razend populaire sport, door ieder een gespeeld kan worden en de beoefening van andere veldspor- ten/het plaatsvinden van evene menten zoals kringdagen van schuttersgilden tot de mogelijkhe den blijft behoren. Met als zekerheid een LANDELIJK UNIEKE SITUATIE voor de golfsport; een terrein met een grote aantrekkingskracht tot ver buiten de regio; het ongerept blijven van 'Kijk in de Pot' als militair-historisch object en een goede aanvulling op de in het ontwerpplan voorgestel de toeristischrecreatieve attracties. Dit alles garandeert de rust van de buurtbewoners en opent de moge lijkheid ten zuiden van de wandel fietsroute, een gebied dat eigenlijk buiten het oude verdedigingsstelsel viel, op beperkte schaal en des noods opgenomen in het parcours, laagbouw mogelijk te maken. Dat moet voor velen aantrekkelijk zijn. En voor de stad economisch inte ressant. D. In overleg/samen werking met de eigenaren van het hotel een ei gentijdse reconstructie van de eer der genoemde vesting-toren van 'Kijk in de Pot' na te streven. Gele gen op dat hoogste punt van de vroegere strandwal moet dat een schitterend uitkijkpunt over oud en nieuw zijn, een ontmoetingsplaats voor de bezoekers van Binnen schelde, themapark en Golfcen trum, rustpunt voor wandelaars en fietsers. Mijne Heren, de hierboven om schreven bezwaren, de toelichting en de voorstellen van het bestuur van de Geschiedkundige Kring kregen de steun van de volgende organisaties'. -Bond Heemschut te Amsterdam; -de Stichting 'Menno van Coe- hoorn' te Aerdenhout; -de Stichting 'Cort Heyligers' te Bergen op Zoom. Met de meeste achting. Het bestuur van de Geschiedkun dige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, voorzitter: drs.N.H.M.Grosfeld secretaris: J.Kock-Asselbergs

De Waterschans | 1992 | | pagina 9