Bergs Diep 6 7 De Waterschans nr. 1 1 993 Door de bevolking van het Franse plaatsje Charleville werden goederen inge zameld voor de slachtoffers van de ramp. Deze werden per vrachtauto naar Bergen op Zoom vervoerd en opgeslagen en gesorteerd in de parterre van Vroom Dreesmann. Het gebouw was voor dit doel door de Bredase directie ter beschikking gesteld. De nieuwgebouwde winkel was toen nog niet inge richt. Evacuatiebureau Spuihuis Dit evacuatiebureau, onder leiding van de evacuatie-ambtenaar K. v.d. Watering, was gevestigd in het Spuihuis. Hier kwamen, middels telefoon en mobilofoons van de militaire commandant en rijkspoli tie, de laatste berichten en instruc ties over de evacuatie van de be volking van de Zeeuwse eilanden binnen en werden doorgegeven aan het evacuatiecentrum, de ha venmeester en andere instanties. Hier verstrekte men ook alle moge lijke inlichtingen. In de loop van de week benoemde het college van burgemeester en wethouders de wethouder van sociale zaken M.F. Broos tot evacuatie-commissaris om de activiteiten te coördineren van de naast elkaar werkende or ganisaties bij de hulpverlening. Evacutiebureau Cleverbos Na een week bleek de toestand zo danig gestabiliseerd dat het ge meentebestuur het werk van het particulier initiatief kon overne men. Het evacuatiecentrum aan het Lourdesplein werd met ingang van maandag 9 februari opgehe ven en tegelijkertijd nam men de lokalen van de confectiefabriek Cleverbos (Engelsestraat 25) in ge bruik. De lokalen omvatten een zaal waar registratie, onderbren ging, vervoer en verzorging plaats vonden en inlichtingen verstrekt werden. Ook was er een eetzaal met keuken ingericht, verzorgd door Belgische militairen o.l.v. lui tenant Boen, majoor Lambilotte en zijn echtgenote, en twee zalen voor uitreiking van kleding en schoeisel. Dezelfde maandag waren praktisch alle in de stad ondergebrachte eva cués geregistreerd en van een be wijs voorzien, waarop zij een uitke ring, kleding, schoeisel etc. kon den krijgen. In een zaaltje van de 'Korenbeurs' aan de Potterstraat ging de dienst sociale zaken over tot een eerste uitbetaling. Op 21 februari was de toestand dusdanig dat de registratie en mu taties van de evacués gemakkelijk bijgehouden kon worden zodat 'Cleverbos' werd opgeheven en het bureau verplaatst naar het Spuihuis om van hieruit de opgang gekomen re-evacuatie te leiden. Tot slot Toen de grote drukte eenmaal was weggeëbd vond een evaluatie van de hulpverlening plaats. De burge meester verzocht de gemeentelijke diensthoofden om een beknopt verslag van de opgedane ervarin gen te geven en een kritische be schouwing over de eisen waaraan een goed georganiseerde hulpver lening zou moeten voldoen. Vrijwel iedereen was van mening dat het niet aan de nodige good will heeft ontbroken en dat on danks de vele improvisaties toch kon worden terug gezien op een goed verloop van de hulpverle ning. Bij calamiteiten diende echter voortaan de organisatie bij één overkoepelend orgaan (Bescher ming Bevolking) te liggen. Een ver betering van communicatiemidde len en geëigend materiaal moest tot stand worden gebracht. Voor de samenstelling van dit artikel is gebruik gemaakt van kranteartikelen uit Brabants Nieuwsblad en De Stem van februari 1953, het verslag van de stormvloed 1953, uitgegeven door rijkswaterstaat en de KNMI1, stukken uit het archief van het gemeente bestuur 1926-1971. Een belangrijke bron vormde het rapportboek van de gemeentepolitie over de periode 1 tot en met 14 februari 1953. De stukken uit het bestuurs- en het po litiearchief bevatten privacy-gevoelige gegevens en daarom heb ik gemeend bij diverse passages geen voetnoten te moeten plaatsen. Ik dank de gemeentearchivaris W.A. van Ham en de overige medewer- kers/sters van de archiefdienst voor hun hulp bij de samenstelling van dit artikel. Rijkswaterstaat en het Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut, Verslag van de stormvloed van 1953', 's-Gravenhage 1961 Expositie De herdenking van de watersnood op 1 februari was voor de archief dienst reden om hieraan een huis expositie te wijden en middels een artikel in De Waterschans de ge beurtenissen te Bergen op Zoom van 40 jaar geleden in herinnering te roepen. De expositie is te bezich tigen tot 31 maart. Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30 uur-17.00 uur. Vrijdag van 9.00 uur-12.30 uur. Dinsdagavond 19.00-21.00 uur. Stormvloeden in Nederland De Watersnoodramp van 1953 zit menig Nederlander nog vers in het geheugen. Het was overigens niet de eerste stormvloed waar ons land door geteisterd werd. Enige voorbeelden mogen dit verduidelij ken. -1287 -14 december: de oudst be kende stormvloed: getroffen ge bied: van het Vlaamse Blankenber- ge tot aan Friesland, West- Friesland en Zeeland. Aangericht leed: 50.000 doden. De Waterschans nr. 1 1 993 -1288 -5 februari: zette de vernie lingen van de vorige ramp voort. Aangericht leed: onbekend. -1318: vernieling van vele dijken in Zeeland. -1404 -19 november: getroffen ge bied: Vlaanderen, Zeeland en Hol land. -1421 -17 en 18 november: de St. Elizabethsvloed; getroffen gebied: het water stond aan de stadsmuren van Dordrecht en Zevenbergen (stond in verbinding met open zee!), Klundert en Fijnaart; hele dorpen werden van de kaart ge veegd en de Biesbosch ontstond. -1422 -een soort herhaling van de St. Elizabethsvloed: vergroting van de Biesbosch. -1424 -19 november: tweede Eli zabethsvloed. -1530 -5 november: getroffen ge bied: veel dorpen in Zeeland gin gen verloren. -1570 -1 en 2 november: de Aller Heiligenvloed, de ergste storm vloed die er tot heden ooit geweest is; getroffen gebied: 13 dijkdoor braken tussen Amsterdam en Mui den; zeer veel schade aan plaatsen in Noordholland, Groningen en Friesland. Aangericht leed: geschat werd ongeveer 100.000 doden van Vlaanderen tot aan de Duitse kust; ook heel veel vee kwam om. -1682 -26 januari: getroffen ge bied: Zeeland en de Zuidhollandse eilanden; water tot in de straten van Rotterdam en Dordrecht. -1686 -2 november: getroffen ge bied: vooral het Noorden van ons land. Aangericht leed: 1558 do den. -1717 -24 december: kerstvloed; getroffen gebied: Groningen en Noord Holland. Aangericht leed: alleen in Groningen al 2276 do den. -1775 -14-15 november: getroffen gebied: Noord Holland, Zuid Hol land, Noord West Brabant. Am sterdam liep voor een groot deel onder water. -1825 -3 februari: overstroming van 377.000 hectare grond, vooral in Overijssel; meeste schade rond de Zuiderzee, maar ook in West Brabant. Aangericht leed; honder den doden. -1893 -23 december: doorbraken en overstromingen bij de Zuidhol landse eilanden. -1906 -12 maart: getroffen gebied: Zeeland en Noordbrabant; een groot deel van de Langstraat liep onder water. -1916 -13 januari: getroffen gebied vooral Noord Holland, Zuiderzee gebied, de Zaanstreek en het ge bied rond Amsterdam. B.D Bronnen: Kroniek van Nederland. A'dam 1987; Stuvel H. Het deltaplan, de geboorte. A'dam 1954. De heer L. Verbrugge uit Utrecht stuurde de redaktie naar aanleiding van het artikel over Boxhorn (Wa terschans IV '92) deze illustratie toe. In de Boxhornstraat bevindt zich deze gevelsteen. Hij werd ver vaardigd door de vader van de heer Verbrugge (1899-1986). Hij was toen leerling aan de teken- school van Disco. Hier staat de steen nog op de boetseerezel. Va der was goudsmit en gevestigd Potterstraat 38. Zijn vak had hij ge leerd bij goudsmit Andriessen. La ter was hij ook leerling van zijn vriend Frans Hagenaars. Wie van de lezers kan antwoord geven op de volgende vragen, zo dat we die in een volgend Bergs Diep kunnen afdrukken? - wie gaf de opdracht aan de teken- school om deze gevelsteen te ver vaardigen? - in welk jaar werd de steen ver vaardigd? - is hij naar een bepaald voorbeeld gemaakt? Voor nadere informatie: W. Ver brugge. Fr. van Eedenstraat 4. 3532 CL Utrecht, tel.030-942985. V

De Waterschans | 1993 | | pagina 11