Morgan bewapend 8 9 Door Kees Booij en Willem van Ham Bezoekers van de Grote of Sint- Gertrudiskerk kennen ongetwijfeld het grafmonument van Charles Morgan. Dit bevindt zich tegen de oostwand van het tweede transept, aan de noordzijde (de kant van de Zuivelstraat)Het gedenkteken bestaat uit een tombe, waarop een tempelvormige bovenbouw. De opbouw is classisistisch en bestaat uit een halfronde nis met een halve koepel, geflankeerd door pilasters, bekroond met een architraaf (bo venbalk) en een fronton (driehoe kig bovenstuk). Op de voor uitspringende tombe ligt het beeld van de begravene en in de nis staan nog twee beelden van een drietal, dat zijn dochter en twee kleinkinderen moest voorstellen. Op de geschilderde achtergrond van het monument ter weerszijden twee afgeknotte boomstammen, waaraan krijgstrofeën zijn opge hangen. De trofeeën bestaan uit harnassen, helmen, trommels, vaandels, lansen en schilden, waarop een Medusa-hoofd. Het gedenkteken is opgebouwd uit ver schillende soorten natuursteen en is in totaal 430 cm breed en 550 cm hoog. Uit persberichten zal het de lezers bekend zijn, dat onlangs enige ver anderingen zijn aangebracht aan dit monument, die betrekking heb ben op de heraldische versierin gen. Hieronder willen wij daarover enige uitleg verschaffen.1 De begravene Het grafmonument is opgericht ter ere van Charles Morgan. Deze En gelse militair was geboren ca. 1575 als zoon van Edward Morgan of Pencarn (overleden 1 dec. 1585) en Francis Leigh. Hij huwde met Elisabeth van Marnix, dochter van de beroemde Filips van Marnix, heer van Sint-Aldegonde (1540- 1598) en Philippote de Bailleul (overleden 1568). Elisabeth van Marnix overleed 10 februari 1608 en werd begraven in de Oude Kerk te Delft, waar zich haar fraaie, ge polychromeerde graf bevindt. Dit wordt toegeschreven aan de En gelse beeldhouwer Nicholas Stone. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen geboren: Thomas, Elisabeth, Lo- dewijk en Anna. Alleen de laatste was in 1608 nog in leven. Charles Morgan was in 1596 kapi tein in het regiment van John Wingfield bij de aanval op Cadiz (Spanje) en commandeerde Engel se troepen in de slag bij Nieuw- poort (1600) en ter verdediging van Bergen op Zoom (1622) tij dens het beleg door Spaanse troe pen onder Spinola; in 1625 bij de verdediging van Breda tijdens het beleg door dezelfde bevelhebber. Morgan was van 1626 tot 1629 in Neder-Saksen in dienst van de ko ning van Denemarken, daarna weer van het Staatse leger. Prins Frederik Hendrik wees hem op 26 oktober 1631 aan als gouverneur van de vesting Bergen op Zoom, waarna de benoeming volgde op 1 maart 1632. Hij bleef tot aan zijn dood gouverneur van de vesting. Charles overleed volgens de in scriptie op 12 december 1642 en werd op 5 januari d.a.v. in de Gro te Kerk begraven. Volgens een tijd genoot was hij 'Belsebub gelijck, doordien gestadich uyt zijn monde legioenen van duivelen kwamen'. Dit wijst bepaald niet op een rustig karakter. Zijn dochter Anna Morgan, die het monument liet oprichten, was te Delft geboren in 1607 of 1608. Zij huwde tweemaal: 1. Louis (Lewis) zoon van Thomas Morgan of Rhiwperra, overleden te Hampstead 3 juli 1635; 2. 1646 Walter Strickland of Flamborough, gezant van de Engelse republiek in Den Haag 1642-1651, overleden ca. 1660. Anna Morgan is overle den te Chelsea Londen en begra ven op 26 februari 1688 in het koor van de Oude Kerk te Delft.2 In een uitbundige Latijnse tekst prijst zij de verdiensten van haar vader Voor haar allerbeste vader, de door de hoogheid van zijn ge slacht, door zijn krijgsverrichtingen in eigen land en daarbuiten zeer roemrijke heer, Carolus Morgan, geadeld ridder, een van de edelen van de Privy Chamber van de ko ning van Groot-Brittanië, eerst aanvoerder van het engelse regi ment infanterie in de Verenigde Nederlanden, dan in zeer moeilijke tijden algemeen bevelhebber van de troepen van de koning van Groot Brittanië in Nedersaksen als ook van die van de koning van De nemarken in dezelfde provincie, vervolgens, na de oorlog aldaar met succes gevoerd en vrede gesloten te hebben, in de Verenig de Nederlanden bestuurder van de stad Bergen op Zoom, die hij vroe ger, toen zij door de opperbevel hebber Spinola werd belegerd, met kracht verdedigd had, overleden op de leeftijd van 67 jaar, heeft zijn enige dochter Anna Morgan, gebo ren uit zijn hoogedele enige echt genote Elisabeth, dochter van de hoogedele Philips Marnix, heer van St. Aldegonde, met haar kin deren Thomas en Elisabeth, haar nagelaten door haar man, Ludovi- cus Morgan van dezelfde familie, geadeld ridder, bedroefd en treu rend (dit gedenkteken) geplaatst. Hij stierf aan een ziekte in nog krachtige ouderdom in het jaar 1642 op 12 december.3 Het grafmonument Dit gedenkteken werd door Dr. Neurdenburg met zekerheid toege schreven aan Francesco Dieussart, een uit Wallonië afkomstige beeld houwer, die achtereenvolgens in Italië en in Engeland woonde. Hij trad in dienst van de koning van Engeland, maar maakte ook beel den in opdracht van stadhouder Frederik Hendrik. Tijdens de restauratiewerkzaamheden is ech ter aan het licht gekomen dat er tenminste twee beeldhouwers bij het ontstaan van het grafmonu ment betrokken waren. Er werden n.l. twee verschillende steenmer- ken op niet zichtbare zijden van on derdelen aangetroffen terwijl ook de ambachtelijke uitvoering ver schillende handen verraadt. Ook uit een brief, gedateerd 29 septem ber 1644, van Thomas Willeboirts Bosschaert aan Constantijn Huij- gens kan men de werkzaamheid van twee 'Beeltsnijders' constate ren.5 Aangenomen mag worden, dat Dieussart met een assistent werkte maar misschien liet hij het geheel in zijn atelier door derden (medewerkers of leerlingen) uit voeren. In 1747 werd bij de beschieting van Bergen op Zoom door de Fransen ook dit deel van de kerk geraakt. De predikant Gentman Leydekker meldt, dat 'De tombe van Heer Gouverneur Morgan uit spierwit Albast meer als voor de helft gebrooken' was.6 Hij stelt de reto rische vraag, wie nu ooit meer zal spreken 'van den Gouverneur Morgan en zyne deugdelyke Huis vrouw (de dogter van den ver maarden Marnix van St. Aldegon de, en zyne drie jonge Zoonen, wier marmere Beeltenissen droevig mishandelt zyn Dat valt wel mee, want wij spreken er nu nog over. De dominee vergiste zich in de afgebeelde personen, want de afgebeelde vrouw was niet Mor gans echtgenote, maar zijn dochter en twee kleinkinderen en het wa ren niet diens 'drie jonge Zoo nen'.7 Aan het monument moeten eind 19e of begin deze eeuw restaura ties of herstellingen hebben plaats- De Waterschans nr. 1 1 993 Reconstructie van het volledige wapen van Charles Morgan. De kleur van de dekkleden is van de wapenkleuren afgeleid. Tekening door Peter Koster. Bergen op Zoom, 1993. De Waterschans nr. 1 1993 Grafmonument van Charles Morgan in de Sint-Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, december 1992.

De Waterschans | 1993 | | pagina 12