Kroniek van een eerste levensjaar 1 De Waterschans nr. 1 1993 v Door: N. Grosfeld De eerste maanden van het eerste levensjaar. Het terugkijken op dat jaar 1968 via de berichtgeving in de kranten levert een boeiend beeld op. De kleine en strijdbare groep oprichters van onze Ge schiedkundige Kring moet dat eer ste jaar intens betrokken zijn ge weest bij het rumoer omtrent het Ravelijn, waarop men een muziek school wilde neerzetten. Laten we de meest opvallende gebeurtenis sen van dat jaar eens samen herbe leven. Eerst aandacht voor de eer ste drie maanden. In het begin van januari treffen ont boezemingen vanuit de Raad der gemeente: er wordt aangedrongen op een goede en heldere voorlich ting aan het publiek, dat daar ken nelijk behoefte aan heeft. Er is juist een structuurplan voor de bebouw de kom aangenomen door de Raad. Misschien doelde de burge meester niet op dit gesignaleerde gebrek, het is toch fijn hem in zijn nieuwjaarstoespraak te horen zeg gen: 'We moeten tevreden leren zijn met eigen onvolkomenheden, en het zij ons gegund dan te mo gen pendelen tussen het geestelijk verhevene en de luchthartige wer kelijkheid'. De luchtige werkelijk heid is in Bergen op Zoom duide lijk aanwezig. De operettevereni ging stort zich op 4 januari op 'Ca lamity Jane': de burgemeester doet een poging om waardigheid en ernst op de nieuwjaarsreceptie in te voeren en toont de samenge stroomde gemeente zijn nieuw ambtsuniform. Dat zag er indruk wekkend uit. Ook de Geschied kundige Kring wordt serieus geno men: het departement Bergen op Zoom van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen doet haar een uitnodiging toekomen tot het bij wonen van een lezing. Die zal plaatsvinden in het achterzaaltje van hotel 'de Gouden leeuw'en ge houden worden door de Heer Schuurbiers en handelen over het onderwerp 'Antiek in de woning'. Zo'n uitnodiging kon men niet af slaan, het was dan ook druk op de ze voorloper van 'Tussen kunst en kitsch'. Bijzonderheid was volgens de verslaggever, dat de heer Schuurbiers kunstschilder was en zich bijzonder aangetrokken voelde tot mooie stukken uit het verleden. Dat zal wel de reden geweest zijn voor de grote belangstelling vanuit de Geschiedkundige Kring. Terwijl er een rente van zes en een kwart procent kan worden ge maakt op spaargelden (daar moest je voor naar Roosendaal) doet de gemiddelde Bergenaar er goed aan zo snel mogelijk over te gaan tot de aanschaf van dat nieuwe wonder: de DAF 'met het pientere pookje'. Voor 6595- was je er de bezitter van en je wist bovendien dat je de vaderlandse economie steunde. En dat kon geen kwaad: voor de uitvoering van alle overheidsplan- nen zou veel geld nodig zijn. Het begint te rommelen in de KVP. Er schijnen wat lastige radicalen te zijn, maar er zijn ook positieve be richten. Het buitenlands bezoek aan Bergen op Zoom blijkt enorm toegenomen. Liefst 22.232 vreem delingen bewonderen de schoon heid van onze stad. Daar is een flink kwantum Engelsen bij, die voorlopig nog de omslachtige reis per boot moeten maken. De ka naaltunnel zal er niet zijn voor 1975, zegt BN. De vorst heeft West-Europa in de houdgreep, de Big Ben is er door bevangen en ook in de USSR blijft het kil. Ginsburg, Dobrovolsky e.a. worden beschuldigd van 'onder gronds' publiceren en contact met een Russische emigrantenorgani satie. Maar toch, de lentekribbels worden ook merkbaar. Bergen maakt zich op om zich 'onder 'n oedje te late vangen', maar moet toch vol afgrijzen de ondergang van het m.s. 'H.J. Stuy' in de Theodorushaven meemaken. Voor velen trouwens de juiste gesteldheid om kleinstedelijke pro blemen als 'de ziekenhuiskwestie' (een R.K. én een Protestants Christelijk), in de plaats van het aloude A.B.G. op waarde te schat ten. De Geschiedkundige Kring aan hoort dr. E. Hartel, die een eerste lezing verzorgt. De spanningen rondom het Ravelijn lopen op, een comité organiseert zelfs een volks raadpleging. De plannen zullen wel 700.000 vaderlandse florijnen gaan vergen en een prominente Bergenaar zegt: 'Op grond van de kosten zal de Raad nog eens goed moeten bedenken welke last hier mee op de stad wordt gelegd!' Dat waren nog eens verstandige woor den, of niet? De kwestie leeft enorm in die eerste maanden van 1968. Een lezing in het Provoost huis over de ontwikkeling van de vestingwerken van Middeleeuwen tot 19e eeuw kent een overweldi gende belangstelling. Hoe dat alle maal zal aflopen? We informeren U nog verder. Tegen het eind van de maand maart kan de Kring in ieder geval blij zijn: 101 leden! 45e Brabants-heemkamp Thema: van zand, klei en water Het 45e Brabants-Heemkamp wordt gehouden te Halsteren van 11 tot en met 14 augustus 1993. De maximale deelname bedraagt 150 personen. Het inschrijfgeld bedraagt 150,per persoon (exclusief hotelkosten en huur van fietsen). Inschrijfgelden zijn over te maken vóór 1 juni 1993 op bankreke ning ING-bank rek.nr. 69.87.89.369 t.n.v. Heemkundekring Halchterth o.v.v. Heemkamp '93 (gironr. van de ze bank: 17.90.35). We wensen U alvast een goed Heem kamp toe. met mooi weer, kortom een prettig verblijf in Halsteren en Le pelstraat. Sekretariaat Halchterth: Scheldelaan 7. 4615 BG Bergen op Zoom. De Brabant Databank De bibliotheek van de Katholieke Uni versiteit Brabant beheert sinds enige ja ren de Brabant Collectie. Het gaat om een volledig geautomatiseerde elektro nische kaartenbak met meer dan 30.000 Brabantica-titels: boeken, tijd schriften en artikelen over het heden en verleden van Brabant. De Brabant Databank geeft de gebruiker een snel antwoord op de meest uiteenlopende vragen en bestrijkt in principe alle on derwerpsgebieden Via een helder en gebruiksvriendelijk menu met zoeksleutels op titel, auteur of trefwoord, verschijnt het antwoord op Uw vraag in seconden op het beeld scherm. Een en ander kan ook uitge print worden. Men kan deze Data bank in elke Openbare Bibliotheek raadple gen, want via de computer daar kan al le informatie opgevraagd te worden, (nadere informatie: 013- 662127).

De Waterschans | 1993 | | pagina 8