QQ De Waterschans nr. 4 1993 riep zijn leden op tot assistentie; met het gewenste effekt. Al gauw had het Rode Kruis ook de nodige transportmiddelen. Er waren particulieren die spontaan hun auto aanboden en V en D kwam zelfs met vijftien vrachtwa gens aanzetten. De heer Dorst ver voerde wekenlang bestuursleden van de ene post naar de andere zonder enige vergoeding te accep teren. Hij weigerde zelfs de benzi nebonnen en dat in een tijd waarin de brandstof gerantsoeneerd was. Ook de heren Zwagemakers, IJzer- mans, Smits (kapelaan) en Van de Sande stonden altijd klaar om uit te rijden. Op de centrale post aan het Bolwerk was sergeant Van der Kreek een soort verbindingsofficier aan de telefoon. De PTT zorgde het Rode Kruis, na vergeefs te heb ben geprobeerd kontakt te krijgen met het gemeentehuis en de bur gemeester. Uit Den Haag arriveerden drie am bulancewagens, gevuld met 2400 broden en 1200 pakjes boter, een uitkomst voor rodekruisfourier Ca meron die Bolwerk 6 voorzag van koffie, brood en droge kleren en tevens kans zag leiding te geven aan de zich daar bevindende hel pers en helpsters. Verder noteerde hij de binnenkomende giften en zorgde met wijs beleid dat alles per- fekt liep. Om 5 uur rukte weer een groepje uit, nu voor het ophalen van tach tig evacués in Rilland-Bath. Die kregen onderdak bij de paters in het Juvenaat aan de Antwerp- Bij Wachtpost 14 zie pijl) ging mej. Van der Linde met een roeiboot, in een vliegende storm, een moeder en haar 1 dag oude baby halen. voor een tweede lijn en een huiste lefoon. Voor één persoon was dat te veel. maar Van der Kreek kreeg hulp van mevrouw Hazen-Schet- ters en van mejuffrouw Hoek. No titieboekjes vol aantekeningen ge tuigen van de drukte op de lijnen. Mevrouw Hazen deed haar werk een maand lang en dat geheel be langeloos.31 Om drie uur begaf reserve-groeps commandant Gieles zich met vijf tien dames en heren naar Achttien huizen, een gehucht onder Woens- drecht. Daar wachtten 35 ver kleumde mensen op de daken van hun huizen op redding. Die bracht sestraatweg. Om 23.00 uur riep de commissaris van politie autobezitters op mee naar Fijnaart te rijden. Het hele dorp moest worden ontruimd. On derweg bleek echter al dat de rode- kruisafdeling van Roosendaal het werk had opgeknapt en de Fijnaar- ders naar de kazerne van Ossen- drecht had vervoerd.33 Die middag bezocht minister Beel burgemeester Eikhuizen. Voorzit ter Lodders werd ontboden omdat de minister wilde weten wat de Bergse afdeling zoal nodig had. In de nacht had er nog een red dingsoperatie plaats. Ditmaal in het gebied van De Kladde, Koevering en Westland. Maar liefst 150 gezin nen werden uit hun benarde posi tie bevrijd door een groep militai ren en burgers. Het laag tij maakte het mogelijk om wadend door het ijskoude water de polderbewoners op het droge te brengen. De eerste dag van de ramp kreeg het Rode Kruis al versterking van kolonnes uit andere plaatsen zoals Arnhem, Nijmegen en Vught. Ook deze ro dekruismensen konden meteen aan de slag. Arnhem werd op Tho- len ingezet, Nijmegen sprong bij in het evacuatiecentrum in het patro naat op het Lourdesplein en Vught bleef ter beschikking van Kole en Besling. Minder welkom waren de vrijwilligers-avonturiers die op eigen gelegenheid kwamen, zich te goed deden aan spijs en drank en beslag legden op de tijd van de lei ding. De politie moest ingrijpen en enkelen zelfs arresteren.33, 4.4. maandag, 2 februari: de twee de dag Het was nog nacht toen kapitein Delplace uit het legerkamp van Os- sendrecht zich meldde bij zijn zwa ger Besling en om hulp vroeg van het Rode Kruis. In zijn nieuwe ka zerne bevonden zich evacués uit Fijnaart en Rilland-Bath. Reserve groepscommandant Van Egeraat begaf zich met drie mannen en twee dames naar Ossendrecht, la ter gevolgd door anderen. Zo be gon een van de grootste hulppro- jekten van de Bergse afdeling. Ka pitein Kok, lid van het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, kreeg de leiding, iets later geholpen door majoor Schade en mejuffrouw Schetters. Laatstge noemde kreeg het toezicht over de vrouwelijke hulpkrachten. Mr. Ad Asselbergs nam de administratie voor zijn rekening, een niet geringe taak als men bedenkt dat het aantal vluchtelingen binnen enkele dagen tot 2500 groeide. De medewerking van de comman dant van de kazerne majoor Speek en van diens manschappen heb ben alle betrokkenen ervaren als voorbeeldig. We komen later op dit projekt terug. 's Middags om 3 uur arriveerde de rodekruiskolonne uit Den Bosch. Die kreeg twee uur later tot taak om aan de havenkant te helpen bij het ontschepen van vluchtelingen uit Zierikzee. Maar dat liep even uit de hand, zo erg. dat de inspekteur van politie Pompe de heer Besling vroeg om toch eens te gaan kijken. De Waterschans nr. 4 1993 Dukws, voertuigen die zowel te land als te water gebruikt konden wor den, bleken voor de hulpverlening van onschatbare waarde te zijn. Hier een dukw op de Tholenseweg. Die trof een weinig gedisciplineer de troep aan. De leden wachtten in cafés op de aankomst van boten en dan stortten ze zich met zo'n twintig man op een vluchteling. Besling riep de kolonne bijeen, zei in dui delijke taal wat hij van hun optre den vond en verdeelde vervolgens de taken, zodat ieder wist wat van hem gevergd werd. De orde was daarmee hersteld. De Bosschenaren kregen onder dak in 'De Hollandsche Tuin', na dat burgemeester Peters een ver zoek om ruimte in een school te vorderen had afgewezen. De da mes uit Den Bosch maakten zich verdienstelijk bij de evacués in Vre derust. Kolonnelid P. Heijstraten bezette met vier mannen en een dame een vaste post aan het havenhoofd (Kop van 't Hoofd) om bij laag wa ter kleinere boten met evacués op te vangen en de mensen dan van daar over te brengen naar het eva cuatiecentrum. Ze kregen hulp van drie jongens uit Hilversum die toen al in het bezit waren van walkie- talkies, waarmee ze een recht streekse verbinding hadden met het centrum op het Lourdesplein. Dat werkte prima. Telkens als er nieuwe mensen opgehaald moes ten worden waarschuwden de jon gens het centrum en kwam er met een een auto voor verder trans port. De jongens deden een week dienst en hebben veel kou gele den. Jammer genoeg slaagden we er niet in, hun namen te achterha len.34 In de loop van de middag probeer den kolonnisten Nieuw-Vossemeer te bereiken, maar dat mislukte. Vijftig mensen kwamen daar jam merlijk om in de golven, velen op de tweede dag35 Meer succes hadden de redders bij hun poging St.-Philipsland te bereiken. Met Tholen kwam zelfs een regelmatige verbinding tot stand per dukw, be langrijk voor het transport van zie ken, geneesmiddelen en wat er verder nodig was. Stavenisse, zeer zwaar getroffen, was evenwel aan gewezen op een helikopter om aan de nodige genees- en verbandmid delen te komen. Maar ook dat kreeg het Rode Kruis voor elkaar. Die avond vergaderde het Bergse afdelingsbestuur. Mevrouw Hazen, mejuffrouw Van de Hoek en ser geant Van der Kreek waren daarbij aanwezig. Er werd een rooster op gesteld voor de leden van het bestuur om te zorgen dat continu zoveel mogelijk bestuurders op het centrum present zouden zijn. Men ging uit van een werkdag van zestien uur, maar in de praktijk was het wel eens meer. Elk lid kreeg een speciale taak toegewezen met de nodige bevoegdheden, dit om steeds slagvaardig te kunnen han delen. Via het telefoonnet van het leger kreeg het centrum een rechtstreekse verbinding met het legerkamp Ossendrecht. Tevens gaf de militaire luisterpost van Ber gen op Zoom berichten door naar Bolwerk 6. Daar was de drukte zo groot, dat het onmogelijk bleek om naar de radio te luisteren.33 4.5. dinsdag 3 februari: de derde dag Inmiddels waren er heel wat vaar tuigen beschikbaar. Er werd dan ook druk gevaren: naar Tholen, Zierikzee, zelfs naar Ouddorp op Goeree. Het Rode Kruis had het druk met het evacueren van men sen uit de rampgebieden, met de opvang van zieken, met het be voorraden van de diverse steun- posten enz. De kazerne van Ossendrecht stroomde vol met inwoners van Rilland Bath, Krabbendijke, Krui- ningen en Ierseke. Het bestuur vroeg burgemeester Peters om een centrale keuken en om logeerruim- te voor vrijwilligers van elders. Men had graag enkele lokalen van de dicht bij het centrum gelegen Rijks- HBS. Peters wees beide verzoeken af. De militaire keuken draaide op vol le toeren, maar toen op één dag 350 porties waren bereid en uitge deeld, bezweek de keuken. Men moet daarbij in het oog hou den. dat het aantal soldaten in de stad groeide, hulptroepen in ver band met de ramp. Vrederust en een huishoudschool namen de pollepel over en zorgden voor de warme hap. Het afdelingsbestuur vroeg zijn hoofdbestuur om een rodekruis- trein. Den Haag keurde het voor stel goed. maar de trein moest eerst beter worden ingericht. Ein delijk kwam hij, maar hij was nog zo slecht dat het Bergse Rode Kruis er niets mee kon doen. Bovendien was de trein aan de burgemeester gericht, met wie de kontakten niet zo optimaal waren.37 Het was ook op 3 februari dat zich enkele leden meldden van het Ant werpse Rode Kruis. Ze brachten kleding, voedsel, speelgoed en medicamenten als een eerste sym bolische gift en vroegen meteen, waarmee ze het Bergse Rode Kruis nog meer van dienst konden zijn. Van vergoedingen wilden de Sin- joren niets weten. Bergen maakte graag gebruik van het gulle aan bod. Luitenant Boen, door Ant werpen als kontaktman hier gede tacheerd, zorgde dat alle wensen werden vervuld. Hij beschikte over enthousiaste hulpkrachten, vooral op transportgebied. Het Rode Kruis van Loenhout (België) bezocht de kazerne van Ossendrecht met cadeautjes. Te vens nodigde Loenhout het rode- kruisbestuur van Bergen op Zoom

De Waterschans | 1993 | | pagina 10