fciritlfltü m De Waterschans nr. 4 1 993 hunne toe bij. De samenwerking was uitstekend. Ook aan onderwijs werd gedacht. Twee leerkrachten, mejuffrouw W. Geldhof en de heer C. van de Zan- de uit Waarde, namen hun taak weer op. Op 21 maart konden de mensen uit Krabbendijke naar huis. Toen telde het kamp nog 85 inwoners. Die namen afscheid op 31 maart. Om kwart voor elf zwaaiden de sol daten hen uit. 4.12. de trein uit Oostenrijk Deze historie speelde zich af op de eerste zondag na de ramp, dus op 8 februari. Het was half vijf in de morgen, toen luitenant-generaal Van der Kroon, kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis voor Noord-Brabant, het centrum Bolwerk 6 opbelde om secretaris Jalink te vertellen, dat om 8.00 uur een trein uit Oostenrijk in Bergen op Zoom zou arriveren, een echte rodekruistrein met 65 kolonnele- den, 19 moderne ambulancewa gens, een volledig uitgeruste ope ratiewagen plus nog een zoge naamde catastrofewagen. Of het Bergse afdelingsbestuur wilde zor gen voor een waardige ontvangst, want Buitenlandse Zaken in Den Haag stond daar erg op. De trein stond onder leiding van professor Dr. Alfred Gisel, terwijl ir. Friedrich Proksch het technische deel onder zijn hoede had. Van der Kroon stelde het volgende programma voor: 8.00 uur: ontbijt 9.00 uur: bad 10.00 uur: gelegenheid tot kerkbe zoek. 12.00 uur: lunch, aan te bieden door het afdelingsbestuur. 14.00 tot 18.00 uur: rondrit met autobus door het rampgebied met in elke bus een Duitssprekende gids voor uitleg. 19.00 uur: warme maaltijd x uur: nachtrust. Het is te begrijpen dat het afde lingsbestuur nou niet bepaald en thousiast was. Amper drie uur tijd om dit alles te regelen. Men be greep het ook niet zo best. Terwijl de trein al 36 uur onderweg was, kreeg Bergen pas op 't laatste mo ment bericht. In de overstelpende drukte van die dagen konden de oververmoeide bestuursleden er dit eigenlijk niet bij hebben. De rit met BBA-bussen was gauw rond, maar zonder de gewenste gidsen. Lodders nam zelf maar plaats in een van de bussen. De lunch kreeg men in die korte tijd niet voor me kaar. Het bad, dat ging, al kostte het veel moeite om gauw 65 hand doeken te verzamelen. In Thalia bracht het Rode Kruis 65 bedden bijeen, want het 'hotel' in de Rijks- HBS was volledig bezet. Het lukte allemaal, 's Avonds brachten de leiders van de Bergse kolonne een bezoek aan hun Oostenrijkse collega's. Het volgen de probleem was: waar zetten we die mensen met hun fraaie wagens in? Men zat er even mee en er was zelfs sprake van hen maar terug te sturen naar Oostenrijk. Dat was een pijnlijke zaak, waarover de Oostenrijkse zaakgelastigde in Den Haag, Dr. Artur Agstner zich vre selijk ergerde. Een delegatie uit Den Haag onder leiding van jonk- vrouwe Roëll redde de situatie. Zij kwam tot de ontdekking, dat de Oostenrijkse kolonne goed van pas kwam in onder meer Dordrecht in verband met de evacuatie van Zie- rikzee. Dinsdagmorgen vertrok het hele korps naar Dordrecht en het werd daar hartelijk welkom gehe ten door de burgemeester en het Rode Kruis. De Oostenrijkers heb ben zich zeer verdienstelijk ge maakt niet alleen in Zierikzee, maar op heel Schouwen-Duive- land.42 4.13. tot slot Ook dit relaas is verre van volledig. Lang niet alle perikelen zijn de re vue gepasseerd en veel personen die zich belangeloos hebben inge zet zijn niet vernoemd. Er zijn ook fouten gemaakt en er waren mis verstanden en kortsluitingen, on vermijdelijk bij zo'n onverwachte calamiteit. Er zijn wijze lessen uit getrokken, waarmee het Rode Kruis zijn voordeel heeft gedaan. Samenvattend menen we te mo gen zeggen, dat 1953 een vermel denswaardige episode is uit de historie van het Bergse Rode Kruis. 5. feestelijke verjaardagen in het verleden Het Rode Kruis roept haast vanzelf associaties op met rampen en ver driet. Toch kent het ook zijn feesten. Nu we stilstaan bij de 125ste verjaardag van het Bergse Rode Kruis, rijst vanzelf de vraag: hoe zijn de andere belangrijke ver jaardagen gevierd? Hoe heeft men het zilveren en het gouden jubi leum herdacht en wat is het eeuw feest geworden? Voor het ant woord duiken we wederom in het archief en de kranten. Het zilveren feest, zo het al gevierd is in 1893, heeft in de geraadpleeg de bronnen geen sporen nagela ten. Hetzelfde moeten we zeggen van het 40-jarig bestaan. Het gou den jubileum viel in 1918: geen tijd om te feesten, in twee betekenis sen. 5.1. het zeventigjarig bestaan 1938 Volgens secretaris Bevin was 1938 een topjaar. 'Het allerbelangrijkste jaar na de oprichting van de Afde ling Bergen op Zoom', jubelt hij in zijn jaarverslag. Naar zijn mening was de afdeling al jarenlang inge dommeld en was haar naam syno niem met die van een vereniging waarin gekrakeel de hoofdtoon vormde. Maar dat was gelukkig veranderd.44 Het Nederlandse Rode Kruis hield dat jaar op 10 juni zijn nationale al gemene ledenvergadering in Ber gen op Zoom als een eresaluut aan de 70-jarige. Op die vergadering was onder meer aanwezig Hare Koninklijke Hoogheid prinses Ju liana als voorzitter van het Rode Kruis. Het weer was prima die vrijdag. Vóór 11.00 uur was de grote zaal van het feestgebouw Thalia op de mzm De Jongeren Hulp Dienst en het Jeugd Rode Kruis brachten ter ge legenheid van het eeuwfeest van het Rode Kruis de gelden bijeen voor een borstbeeld van Henry Dunant dat op 18 augustus 1967 aan het bestuur van de Carne- giestichting aangeboden werd ter plaatsing aangeboden in het Vre despaleis. Het beeld werd vervaar digd door mevr. B. Sturm-van den Bergh. De Waterschans nr. 4 1993 overige feestvierenden trokken per bus of auto naar de Wouwse Plan tage, 'alwaar de in volle uitrusting gekleede helpsters zich zeer ver dienstelijk maakten'. Om 19.00 uur feestdiner, 'bij wel ke gelegenheid vele en velerlei speeches het menu op prettige wij ze aanvulden'.44 's Middags liet de transportkolonne op het Hamplein aan de Haven zien wat ze in haar mars had. Ze demonstreerde hoe gewonden met behulp van een slede en een hijs kraan in- en uitgeladen werden, waarbij de artsen Blom van Assen delft en Ensink tekst en uitleg ga ven. Een bezoek aan de spiritusfabriek was voor Hare Hoogheid het laat ste programmapunt. Om half vier verliet ze Bergen op Zoom. De 5.2. 1938 topjaar Er waren nog meer redenen om 1938 tot topjaar te verheffen. In augustus deed het Nederlandse Rode Kruis een oproep om tien duizend helpers te werven. Dit in verband met de dreiging van een oorlog. Bergen op Zoom kwam goed voor de dag met 300 nieuwe dames voor het hulpkorps. De Bergse artsen schoten te hulp bij het opleiden van zoveel vrijwil ligsters. Het aantal leden van de af deling groeide tot 450 en de kas le verde een batig saldo op van f 340,27 (inkomsten f 1415,62 en uitgaven 1075,35). Het Neder landse Rode Kruis had in 1938 to taal 22.750 leden, het aantal afde lingen bedroeg 123. Vele redenen tot tevredenheid dus. Bevin schreef de positieve ontwikkelingen vooral toe aan de nieuwe voorzitter. Met diens voor ganger P.E.B. Clant Bindervoet lag Bevin onverzoenlijk over hoop.45 5.3. het Bergse Rode Kruis wordt 80 jaar Midden in de Tweede Wereldoor log bereikte de Bergse afdeling de Rodekruisoefening op de Ham. Leden van de transportkolonne onder lei ding van Jos Heijstraten tonen prinses Juliana hoe een gewonde met be hulp van een slede en een hefboom een schip kan worden in- en uitgela den. De aankomst van prinses Juliana in Thalia. Naast haar overste Beets. Achter hen leden van het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Voorts van de afdeling Bergen op Zoom, van links naar rechts (voor zover zichtbaar) de dames: J. van Son, Testers, Asselbergs en A. Marchand en de heren: J. Heijstraten (commandant), J. van Baal, A. Cameron, Jo Oosterwaal, Wouter Vermeeren, Hendrik de Koning, Toon Noordhuyzen, Sjef Oerle- mans en Gerard Noordhuyzen. Paradeplaats al geheel gevuld met genodigden. Omstreeks half twaalf arriveerde Juliana. Aan het hek van Thalia werd zij ontvangen door de eerste vice-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis baron Mr. W.J. van Lijnden. Die stelde de Bergse voorzitter T. Beets aan Ha re Majesteit voor en die weer op zijn beurt de overige bestuursle den. De kleindochter van Beets bood bloemen aan en daarna schreed de prinses langs de leden van de transportkolonne en de da mescursisten, die samen de ere haag vormden, naar de kleine zaal van Thalia. Daar werden de bui tenlandse gasten aan haar voor gesteld. Vervolgens opende zij in de grote zaal de vergadering om meteen de leiding over te dragen aan baron Van Lijnden. Die begon met een gloedvol betoog, waarna de praktische punten aan de orde kwamen. Na de vergadering bezocht Juliana het pas gerestaureerde stadhuis, waar burgemeester mr. drs. P.A.F. Blom als gastheer fungeerde. Juist in dat jaar was hij tot ere-voorzitter van het Bergse Rode Kruis gepro moveerd. Honderden schoolkin deren brachten Hare Hoogheid een aubade. Door een druk op een knop stelde de prinses vervolgens de nieuwe beiaard in werking. Het programma werd vervolgd met een lunch in de Grote Sociëteit naast Thalia.

De Waterschans | 1993 | | pagina 12