105 "H De Waterschans nr. 4 1993 Bezoek aan de Zuid Nederlandse Spiritusfabriek. Rechts van de prinses de toenmalige direkteur, de heer De Vries. leeftijd van 75 jaar, maar weer geen tijd voor feesten. Vijf jaar la ter wilde men de schade inhalen. Op donderdag 17 juni 1948 open de dokter Blom van Assendelft de jaarvergadering in aanwezigheid van vijf medebestuurders en twin tig leden (van de 1451). Uit het verslag van de secretaris blijkt, dat in 1947 het aantal leden met 197 was teruggelopen. De jaarcollecte op 5 en 6 juli 1947 had ƒ1185,88 opgebracht; het jaar daarvoor ƒ1099,57.46 De transportkolonne telde 29 leden, het team van helpsters 18. De bloedtransfusie dienst had op 31 december 1947 273 donors. Op de agenda stond onder meer het kiezen van vier nieuwe bestuursleden. De voorzitter stelde zich niet herkiesbaar. Gekozen werden de heren J. van der Linde, J.M. Schetters en W.W.J. Jalink. De taken werde als volgt verdeeld: Van der Linde voorzitter en Jalink secretaris. Op 10 augustus was er weer een le denvergadering. Aanwezig waren vier bestuursleden en veertien ge wone leden. De voorzitter prees de transportkolonne die bij de wedstrijden in Den Haag de eerste prijs had behaald zowel als ploeg als voor de leiding (dokter Kolel). Bovendien had Bergen de ereprijs veroverd, uitgeloofd door prinses Juliana. Daarna kozen de aanwezigen een vijfde bestuurslid, de heer G. Lod ders uit Halsteren. In 1951 zou hij Van der Linde opvolgen als voor zitter. Uit de notulen blijkt verder dat er een feestcommissie was ge vormd ter voorbereiding van het 80-jarig bestaan van de afdeling. Schetters had de leiding van deze commissie en Besling was de se cretaris. Lof was er op deze vergadering ook voor de helpsters die het zie kentransport naar de bedevaart plaats Beauraing in de Ardennen hadden begeleid. Het waren lange, zware dagen geweest met weinig nachtrust. 'Hier heeft wederom het Rode Kruis bewezen over zeer goe de krachten te beschikken en heeft dus weer wel een goede naam ge maakt', concludeert Jalink in zijn verslag. 5.4. het tachtigjarig jubileum 1948 Hoogtijdagen van dit feest waren zaterdag en zondag, 18 en 19 sep tember, vooral door de wedstrijden in het vlot en effektief verlenen van hulp aan verkeersslachtoffers. Plaats van handeling was de Grote Markt. Daar traden zaterdags twaalf kolonnes heren en dertien damesteams aan, afkomstig uit di verse plaatsen in het land.4' De opdracht was om twee fietsers die hard met elkaar in botsing wa ren gekomen eerste hulp te verle nen. De kwetsuren werden om schreven: een slachtoffer had een wervelbreuk en een open fraktuur aan de onderarm, het andere lag roerloos met een gebroken rechter been en een onderarm die niet meer gestrekt kon worden. Voor de eerste keer bij dergelijke wedstrijden waren de 'ongelukki- gen' geschminkt, zodat bloedvlek ken en blauwe plekken rijkelijk aanwezig waren en de ernst van het ongeval onderstreepten. Dui zenden Bergenaren waren er getui ge van hoe de ploegen tegen el kaar opboden en hoe de slachtof fers kermden en kreunden, vooral als de aanpak meer van enthou siasme getuigde dan van vakkun digheid. Een zeer deskundige en onpartijdige jury kende punten toe. Leden van de Bergse kolonne speelden voor slachtoffer, want als organiserende instantie mochten zij zelf niet meedoen aan de wedstrij den. Na afloop van de wedstrijden kwa men alle deelnemers en neemsters bijeen in 'De Holland- sche Tuin' voor een gezellige Bra bantse koffietafel samen met het afdelingsbestuur en de juryleden. Tijdens het eten maakte dokter Ko- le de uitslag van die dag bekend. Bij de dames won Rhenen met 655 punten van de 750. Ook hun com mandant behaalde de eerste prijs als leider met de maximale score van 150 punten. Bij de heren zegevierde Overschie (613 van de 1000) en ook bij hen maakte de commandant de zege compleet (181 van de 200). De ju ryleden, dokter Hooftman en dok ter Baesjou, lichtten toe hoe de be handeling eigenlijk had moeten zijn. Zowel bij de dames als de he ren was het de ploeg van Dintel- oord die als laatste eindigde met respectievelijk 40 en 62 punten, maar ook bij deze teams overleef den alle patiënten de behandeling, 's Avonds trad ASTORIA op met een cabaretprogramma. De heer Schetters richtte een woord van welkom tot de vele genodigden en reserve-commandant Besling hul digde Kole vanwege diens grote in zet voor de transportkolonne. 5.5. de tweede feestdag, zondag 19 september 1948 De volgende dag was er om 12.00 uur een receptie met talrijke bezoe kers, sprekers, bloemen en enve loppen met inhoud. Burgemeester Witte bood namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen aan en jonkheer G.M. Verspyck deed dat uit naam van het Nederlandse Ro de Kruis. Zelfs Indonesië was ver tegenwoordigd in de persoon van Dr. F.J. Nainggolan en dat in 1948. Het afdelingsbestuur besloot de bloemen te doen plaatsen op de graven van de overleden korpsle den mejuffrouw J. Baken en de heer H. de Koning alsmede op de graven van de gesneuvelde bevrij ders; de overige bloemen bracht men naar de patiënten in het ABG. De Waterschans nr. 4 1993 op ZOOM Dokter E. M. Kole wordt onderscheiden. Van links naar rechts: Jalink Schetters, mevrouw Weterings, mevrouw Houtman, voorzitter Lodders, kringcommissaris Van der Kroon, dokter Kole, mevrouw Kole en een on bekende. Na de receptie defileerde het Berg se rodekruiskorps met de wedstrijdteams van die dag voor het stadhuis, waar de autoriteiten zich hadden opgesteld. 's Middags werden er weer wed strijden gehouden voor andere teams, met ook weer een koffieta fel na, gekruid met kritische kantte keningen en uitslagen. Bij de da mes was de hoofdprijs voor Den Haag en bij de heren voor Gouda. De beste commandant hadden respektievelijk Haarlem en Gouda. Na de prijsuitreiking kreeg Dr. Nainggolan het woord. Hij vertelde over het werk en de problemen van het Rode Kruis in Indonesië, waar de oorlog woedde, (politio nele akties!) Met veel voldoening konden bestuur, feestcommissie en leden terugzien op een geslaagd feest. 5.6. het eeuwfeest 1968 de voorbereiding Het eeuwfeest moest vanzelf sprekend alle vorige jubila over treffen. Er ging heel wat werk aan vooraf. De feestelijkheden zouden zich over meerdere dagen uitstrekken, verspreid over het jaar. De belangrijkste evenemen ten waren gepland in de periode van 23 april tot 14 september.48 Op maandag 18 maart, vijf dagen na de eigenlijke dag, was er een bestuursvergadering met een apart tintje. Voorzitter Lodders stond even stil bij de historie van honderd jaar. Als hoogtepunten noemde hij de twee wereldoorlogen en de ramp van 1953. De bloedtransfu siedienst van Bergen op Zoom prees hij als de trots van de afde ling, een dienst 'die tot de beste van Nederland behoort'. In 1967 hadden zich 1068 donors gemeld, waardoor 1848 transfusies konden plaatshebben. Op 22 april zouden 130 Landsteinerpenningen en pla quettes aan donors worden uitge reikt in het Provoosthuis. Als pro grammapunten voor het eeuwjaar noemde de voorzitter bij deze gele genheid: 11 mei: Kringwedstrijden. Vijftien kolonnes uit heel Brabant hadden al ingeschreven. 31 mei: officiële herdenking in de Walhallazaal van de schouwburg Luxor in de Lievevrouwestraat. 13 juli: landelijke jaarvergadering van het Nederlandse Rode Kruis in Luxor. 9 september: het hospitaalschip Henri Dunant komt naar Bergen op Zoom voor een vijfdaagse tocht met 72 zieken uit West-Brabant door de Nederlandse wateren. Tijdens de vergadering mocht Lod ders dokter Glas onderscheiden. Meer dan tien jaar leidde Glas de instrukties en lessen en daarvoor kende het hoofdbestuur hem de gouden rodekruismedaille toe. Als voorzitter van de kolonne bood Bertus Duijvelaar de instructeur een draagmedaille aan. 5.7. in het Walhalla, 31 mei 1968 Tijdens de feestelijke bijeenkomst in de Walhallazaal zoals gebruike lijk de rij sprekers, bloemen, ge schenken en onderscheidingen: drie zilveren medailles van ver dienste. De kringcommissaris mocht die uitreiken aan voorzitter Lodders, aan mevrouw Van der Vaart en aan mijnheer Van der Vaart. Mevrouw ontving boven dien de medaille voor tien jaar trouwe dienst. De transportkolon ne had een sleutelhangerverkoop georganiseerd en met succes 3000 sleutelhangers a raison van drie kwartjes aan de man/vrouw ge bracht, zodat waarnemend com mandant Duijvelaar het bestuur onder meer een lichtkast kon aan bieden, een leermiddel om de bloedsomloop te demonstreren, zeer praktisch voor de lessen. 5.8. wedstrijden in rodekruisuer- band Evenals in 1948 waren er wedstrij den in eerste hulp bij ongelukken, maar met dit verschil dat het nu al leen teams uit Noord-Brabant be trof (kringwedstrijden) en dat Ber gen op Zoom zelf ook van de partij mocht zijn. En met succes! De de monstraties hadden plaats in 'De Hollandsche Tuin'. Het herenteam van Bergen veroverde de eerste plaats (van de negen) en de da- mesploeg eindigde als tweede van de zes. De jaarlijkse rodekruisrally kreeg natuurlijk in dit feestjaar een extra accent. Maar liefst 228 equipes, verdeeld over sportklasse en tour klasse, schreven in. Vader en zoon Houg waren de grote organisato ren en animators van dit evene ment. De Bergse winkeliers en be drijven stelden samen 135 prijzen beschikbaar. Geen wonder dat 's avonds bij de prijsuitreiking het Provoosthuis te klein was. Winnaars? Hier zijn ze: Sportklasse Bartelen-Groen en tourklasse Bolluyt-van Kaam. De damesprijs ging naar de equipe Vreijling- Baartmans, terwijl de heer en me vrouw Melkert het beste mixed team bleken. Verhees-Verhees scoorde 't hoogst wat betreft het aantal kilometers en liters benzine: 163 km ten koste van 50 liter brandstof. De postduivenverenging 't Fort' hield op 12 mei een concours van uit Pont St.-Maxence ten bate van het Rode Kruis.

De Waterschans | 1993 | | pagina 13