PQ De Waterschans nr. 4 1993 en Bergen op Zoom demonstreer den er hun vaardigheden. Luite nant-generaal L. Neeteson was aanwezig als inspekteur van de Landstorm. Bij deze gelegenheid liet hij zich inlichten over een rij wielbrancard, uitgedacht, gemon teerd en gedemonstreerd door smid en kolonnelid Sjef Heijstra- ten. Helaas voor hem vond hij niet de erkenning die aan Dr. W.G. Boland ten deel viel vanwege diens verschillende modellen van bran- cardfietsen.14 In 1918, na de tweede Marneslag, begonnen de gealliëerden aan een offensief dat hen steeds dichter bij bracht. Zou er een nieuwe golf vluchtelingen komen? Het zag er even naar uit en daarom riepen Dr. H.A. van der Meulen en secretaris A.J.J. Meulemeester in De Avondster van 31 oktober 1918 verpleegsters en helpsters op om dienst te doen in het noodhospi taal. Anderhalve week later was de oorlog voorbij. 2. 7. een nieuwe Rode Kruis auto Het Bergse rodekruiskorps had in de Eerste Wereldoorlog al de be schikking over een ambulancewa gen, maar in 1918 was het vehikel versleten en bovendien deed het erg primitief aan. Het Rijk zorgde voor een nieuwe, 'een Minerva met 25-30 PK-motor en dubbele achterwielen om ongelukken te voorkomen'. De wagen kon vier gewonden tegelijk vervoeren, waarvan er dan wel twee genoe gen moesten nemen met een zit plaats. Chauffeur J.W.M. van de Honert was er erg mee in zijn schik.15 van de door zijn mannen behaalde diploma's. Hij kreeg te horen dat die waren verlopen. Het hoofd bestuur wilde echter niet moeilijk doen maar eiste toch een herha lingscursus met afsluitend examen. Hetzelfde kregen de dames-ver pleegsters te horen. Hun EHBO- diploma was niet meer van kracht. De artsen H. Blom van Assendelft en Dr. H.J. Ensink, na de meida gen van 1940 gedemobiliseerd, hervatten hun lessen en oefenin gen en zo beschikte Bergen op Zoom weldra weer over een vol waardige transportkolonne en een erkend verpleegstersteam. Inmid dels waren de oorlogsdagen van cember 1939. De ledenvergaderin gen werden (en worden) in de re gel slecht bezocht. Op de vergadering van 28-12- 1939 bleek dat er ondanks de mo bilisatie van de docenten toch 26 dames waren geslaagd voor het di ploma van rodekruishelpster derde klas. Meerderen van hen wilden graag hoger op maar dat was niet mogelijk, want voor het tweede klasdiploma was een stageperiode in een militair hospitaal vereist. Nu had Bergen op Zoom zo'n hospi taal. maar daar waren alleen maar wat men noemde kamerzieke sol daten, 'zoodat praktische oefening hier geen waarde' had. Vrouwenzaal 7. Een van de ziekenzalen in de Ambachtsschool. 3. Het Bergse Rode Kruis in de Tweede Wereldoorlog 3.1. een niet zo beste start De Bergse afdeling van het Neder landse Rode Kruis ging slecht voor bereid de meidagen van 1940 in.16 Toen 1 september 1939 de Tweede Wereldoorlog uitbrak, be gon er voor de transportkolon- nisten en het verpleegstersteam een rustperiode. Docenten en meerdere kolonnelieden kregen een oproep voor militaire dienst vanwege de mobilisatie. Lessen en oefeningen waren er niet meer, hoewel het hoofdbestuur van het Rode Kruis aandrong op paraat heid. De mobilisatie werkte desor ganiserend en dat wreekte zich, toen de Bergse rodekruissecretaris J.F. Bevin Jr. om erkenning vroeg 10 tot 14 mei voorbij. Over aktivi- teiten van het Bergse Rode Kruis in die dagen verneemt men niets. 3.2. bestuursperikelen Als het bestuur de draad weer op pakt blijkt dat enkelen van zijn le den reeds in 1939 hadden moeten aftreden, twee wegens leeftijd en een, omdat hij deel uitmaakte van de kolonne en dat was in strijd met de nieuwe statuten. Voor het kie zen van nieuwe bestuursleden was een algemene ledenvergadering nodig. Bovendien maakten de nieuwe landelijke statuten een aan passing van de plaatselijke statuten noodzakelijk en ook die wijzigingen moesten door een ledenvergade ring worden bekrachtigd. Dat laat ste was nog net gebeurd op 28 de- Omdat Den Haag in de Bergse sta tuten enkele wijzigingen aanbracht was er een tweede ledenvergade ring nodig. Die kwam bijeen op 11 maart 1940. Aanwezig waren ze ven bestuursleden en twee leden, waard om vermeld te worden: de heer Van Rijen, onderwijzer aan de Petrus Canisiusschool, en de heer Van Loon. Met algemene stemmen keurde de vergadering het gewijzigde concept goed. Ze nam tevens een huishoudelijk reg lement aan en het bestuur vroeg vervolgens de koninklijke goed keuring aan.17 3.3. een hopeloze secretaris Organisatorisch was er intussen heel wat gebeurd. Voorzitter Beets was afgetreden evenals de vice- De Waterschans nr. 4 1993 Speciaal ingerichte ziekenauto's uit het hele land hier aangekomen, haal den zieke vluchtelingen van de straat en brachten ze naar de beide nood hospitalen in de stad. Hier de aankomst van een ziekenauto bij het nood hospitaal in de St. Aloysiusschool. Oktober 1914. voorzitter H.G. van Kroon. De aanwezige bestuursleden kozen uit hun midden dokter H. Blom van Assendelft tot opvolger van Beets. Op 12 mei 1941 was de eerstvol gende algemene ledenvergadering en konden de vakatures in het bestuur worden aangevuld. Behal ve het bestuur waren er deze keer zes gewone leden aanwezig. Sa men kozen ze vijf nieuwe bestuurs leden. Secretaris Bevin, die zich niet meer beschikbaar stelde, kreeg als opvolger de heer J.J. Tempel man uit Halsteren. Het bleek al gauw een misgreep, want de goe de man deed niets. Hij notuleerde niet, gaf geen post door, zodat het werk stagneerde en de vraag rees: 'Hoe raken we hem kwijt?' Waarom de secretaris zich zo ge droeg is uit de archiefstukken niet op te maken. Op de bestuursver gadering van 14 augustus 1942 ontbrak hij wegens ziekte. P.G.M. Boekholt, die hem later zou opvol gen, nam toen het notuleren op zich. Het was op die vergadering dat Bevin het kruis van verdienste ontving, een eervolle onderschei ding voor rodekruisleden. Het was een erkenning van zijn vele ver diensten tijdens zijn veertienjarig vrijwilligerswerk als secretaris van de Bergse afdeling. Als secretaris penningmeester van het ABG- bestuur en tevens bezoldigd admi nistrateur van die instelling was hij uitstekend geschikt voor zijn taak bij het Rode Kruis. Een ander agendapunt op de ge noemde vergadering was de hulp verlening bij rampen. Men besloot hulpmaterialen aan te schaffen en die op te slaan bij Heijstraten aan de Zuidzijde Haven 55. Daar wa ren al 25 bedden met toebehoren in depot. Verder stelde het bestuur een alarmsysteem op, om elkaar snel te kunnen waarschuwen bij een calamiteit.18 Over het jaar 1943 valt voorts niet zo veel te vermelden. Notulen ont breken. Uit de correspondentie blijkt dat de katholieke Montessori school aan de Kloosterstraat en de St.-Agnesschool aan de Drab- bestraat gevorderd zouden worden als noodhospitaal. In september deelt het rodekruisbestuur aan bur gemeester Lijnkamp mede dat, bij een eventuele evacuatie van de stad, op medewerking van de transportkolonne gerekend mocht worden. In oktober lopen enige kolonnele- den gevaar in Duitsland te moeten gaan werken. Natuurlijk proberen ze daar onder uit te komen en ze mogen daarbij rekenen op de steun van het hoofdbestuur en van het Duitse Rode Kruis. Waarschijn lijk met gunstig gevolg. 3.4. een nieuwe secretaris en een nieuw comité In 1944 was bijna geen kontakt meer mogelijk met Tempelman. Het kostte heel wat moeite het no tulenboek bij hem los te krijgen. maar dat lukte tenslotte. Vervelend was dat door de inertie van de se- kretaris een rechtstreekse korre- spondentie was ontstaan tussen de transportkolonne en het hoofd bestuur, buiten het afdelings bestuur om. Voorzitter Blom van Assendelft miste brieven van het bestuur in Den Haag en moest om kopieën vragen. Aan de impasse kwam voor goed een eind toen op de bestuursverga dering van 22 mei 1944 de heer Boekholt secretaris werd. Op diezelfde vergadering was er sprake van een Damescomité voor de aktie pleegouders voor krijgsge vangenen. In mei 1943 moesten de ex-soldaten van het Nederland se leger van 1940 zich in krijgsge vangenschap begeven. Ze kwa men terecht in kampen in Duits land. Familieleden van de soldaten ontvingen etiketten, waarmee ze pakjes met levensmiddelen en der gelijke naar hun zoon of man kon den sturen. In de regio Bergen op Zoom betrof dat 64 families, maar de helft van die gezinnen miste he laas de middelen om de pakjes te vullen, terwij! 27 andere gezinnen wel iets konden missen, maar lang niet alles van wat was toegestaan. Om de soldaten uit die arme(re) gezinnen niet in de kou te laten staan, verzamelde het Damescomi té 37 zogenaamde pleegouders, die de etiketten geheel of gedeelte lijk voor hun rekening namen en zorgden voor een regelmatige ver zending van de verrassingspakket jes. De dames deden dit in goed overleg met het gezin van hun 'pleegzoon'. De leden van het Damescomité waren de echtgenotes van de bestuursleden van het Rode Kruis plus nog enkele anderen. Bij de pleegouders treffen we de namen van artsen, zakenlieden en andere bekende figuren uit de regio aan, waaronder ook weer de bestuursle den van het Bergse Rode Kruis.14 3.5. de evacuatie van de Zeeuwse eilanden In februari 1944 besloot Hitier om grote delen van Zeeland te inunde ren om zo een inval van de geal lieerden in die provincie zo moeilijk mogelijk te maken. Ook het eiland Tholen moest er aan geloven. Mensen en dieren moesten weg, uitgezonderd die in de stad Tho len. Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland ondergingen hetzelfde lot. Tholen - we beper ken ons tot dit eiland omdat daar

De Waterschans | 1993 | | pagina 5