De Waterschans nr. 1 1994 Afb.2. Foto uit 1902, binnenplaats van huis op de Kaai. De eerste leerlingen. Bij de paters: in het midden pater L.Dehon, rechts van hem (met bonnet in de hand) pater M.Kusters, daarnaast pater K.Hermanslinks van Dehon pater M.Luyten Roosendaal een huis huren, maar omdat daar de paters van Mill Hill al een school hadden, kreeg men de raad naar Bergen op Zoom te gaan en zich daar te vervoegen bij de gebroeders Jan en Willem Assel- bergs. De laatste maakte de paters erop attent dat er een huis te hum- stond in de Wouwsestraat (nr. 20, waar momenteel 'Miss Petra' is gevestigd). Willem Asselbergs ging met één van de paters -voor deze gelegenheid in burgerpak gestoken- naar de eigenaar van het huis, die het wel wilde verhuren mits de huurder geen kinderen had, want die zouden het huis en de tuin kunnen beschadigen! De huurprijs bedroeg 93,75 per drie maanden. Het huis leek voor de eerste tijd groot genoeg: in het sousterrain bevond zich de keuken, gelijkvloers waren er twee grote kamers, op de eerste verdieping vier kleine ka mers; bovendien was er nog een zolder. Afb.l. Wouwsestraat 20, eerste nederzetting van het Juvenaat, getekend door Janus Sio. 2. de beginjaren Op 6 december 1900 vestigden de twee jongste paters zich in hun nieuwe huis en maakten alles gereed om hun rector welkom te kunnen heten. Zij logeerden de eerste tijd nog in het 'Katrientje', vanwaar ze ook een huishoudster kregen. Naar die zeer ondernemen de eerste bewoners zijn nu in Bergen op Zoom straten genoemd in de 'Juvenaatsbuurt'. Dat zij ondernemende pioniers waren, mag ook blijken uit het feit dat pater Luijten al in 1904 naar Tervuren (bij Brussel) vertrok om ook daar een juvenaat op te richten; een jaar later ging pater Kusters naar Leu ven voor de funktie van rector van een nieuw groot-seminarie. Pater Hermans volgde hem op als rector in Bergen op Zoom en heeft die functie bekleed tot 1911, zodat hij gezien kan worden als de grote bouwheer van het Bergse Juvenaat. Op 15 april 1901 begonnen de lessen: er waren 6 leerlingen. Intus sen waren er nog een pater en een broeder bijgekomen. Het huis bleek al gauw te klein! De leerlingen gingen daarom slapen in een zaal van 'de Blok'. De leiding zag uit naar een ander onderkomen en dat werd gevonden aan de Zuidzijde Haven 'de Kaai' nr. 19 (de gevel is intussen totaal veranderd). In datzelfde jaar startte men ook met de uitgave van een maandblad: 'Het Rijk van het H. Hart' in de volksmond 'het rooie boekje', vanwege de kleur van de kaft, niet zozeer vanwege de inhoud. Het moest het Juvenaat bekend maken in het land: men hoopte daardoor studenten te interesseren voor de opleiding en tevens financiën te verkrijgen, want het lage kostgeld was uiteraard ontoereikend voor huisvesting, voeding en onderwijs. Al snel konden er maandelijks een kleine 10.000 exemplaren versprei den; in 1925 waren er ruim 30.000 abonnees. Het tijdschrift heeft bestaan tot 1966. Toen ook het huis aan de Kaai te klein bleek -er waren inmiddels 20 leerlingen-, besloot men een stuk grond te kopen en daarop een huis te bouwen; je kunt toch niet ieder jaar verhuizen! Het terrein zou groot genoeg moeten zijn om uitbreiding in de toekomst mogelijk te maken; vandaar dat men koos voor een gebied buiten de bebouw de kom. Er werd een lening opge nomen van 50.000,- en op 22 november 1902 een terrein van 2 ha gekocht aan wat toen nog de Antwerpsche Baan heette. Architect Q. Horsten maakte een plan voor 20 De Waterschans nr. 1 1994 IP Afb.3. De nieuwbouw van het Juvenaatrechts is de kop van de zuidvleugel (1903); de rest is aangebouwd in 1908. een front met twee vleugels, waar van voorlopig alleen de rechtervleu gel zou worden aanbesteed. De bouw werd gegund aan een firma uit Oudenbosch voor de som van 38.982-, Vanuit architectonisch oogpunt was het gebouw niet opzienbarend: in die tijd ontwierp men veel grote gebouwen (scholen, ziekenhuizen, kloosters) die sprekend op elkaar leken. Toch heeft de gevel van het Juvenaat enige bijzonderheden waardoor het geheel een eigen -wat speelser- karakter heeft gekregen. Ik denk hier aan de kielboogvormige ornamenten van geglazuurde tegels boven de vensters met ieder een eigen motief. Op 19 maart 1903 was pater Dehon persoonlijk aanwezig om de eerste steen te plaatsen. Wie zou toen hebben kunnen vermoeden dat er op die plaats later een laan naar hem zou worden vernoemd. De arbeiders werden gewaarschuwd zich niet in te laten met socialisti sche opzweperij, omdat zij geen gewoon huis bouwden maar een huis voor God; het was de tijd van de grote spoorwegstaking! Deze vermaning bleek niet tot dovemans oren gesproken, want op 19 juni was het gebouw reeds onder dak. Tegelijkertijd begon men aan de bouw van een huis voor de oplei ding van broeders, schuin achter het hoofdgebouw; een opleiding die al spoedig naar elders werd verplaatst. De ingang van het Juvenaat kwam aan de zuidzijde, dus wat volgens de bouwplannen in feite de zijvleu gel was. Beneden waren de spreek kamer, eetzalen, keuken, kapel en studiezaal. Op de eerste verdieping de klaslokalen en paterskamers; op de tweede verdieping waren nog enige paterskamers en de slaapzaal voor de jongens. In oktober 1903 konden de lessen beginnen: er waren 33 leerlingen. In 1906 werd het gedeelte van de voorgevel tot en met de hoofdin gang (met torentjes en H.Hartbeeld) aanbesteed bij aannemer Videier uit Bergen op Zoom voor 19.631,-. Beneden kwamen er drie spreekka mers, wat tot aan het eind in 1985 zo gebleven is; op de eerste verdie ping de kapel, op de tweede verdie Afb.4. De voorgevel voltooid (1910). ping paterskamers, en helemaal boven een nieuwe slaapzaal. In 1910 bouwde de firma Weijts uit Bergen op Zoom (voor 28.646,-) de rest van de voorgevel. Een jaar later begonnen reeds interne ver bouwingen: zo was de ingang aan de zijkant overbodig geworden, er was meer ruimte gekomen voor grotere klaslokalen. Tezelfdertijd werd het terrein door grondaanko pen uitgebreid: men probeerde n.l. zoveel mogelijk aardappelen, groen ten en fruit zelf te verbouwen en er was ook een bescheiden veestapel. Het koperen jubileum van het Juvenaat vierde men met een kerke lijke plechtigheid, een feestelijk diner en de opvoering van een blijspel voor notabelen en genodig den uit de stad. Het feestgeschenk van deze gasten -men had behoor lijk in de buidel getast: 300 werd besteed om instrumenten te kopen voor een fanfare. Het aantal leerlingen was intussen de 100 gepasseerd. 3. een gevestigd instituut 3.1 De eerste wereldoorlog. Toen de leerlingen in juli 1914 met 21 BERGEN-OP-ZOOM. Juvenaat „H. Hart" (Front). iiiii II u HU Ill il! Ill III ii r llll iin mi mi Juvenaat „H. Hart" Bergen op Zoom. Voorgevel.

De Waterschans | 1994 | | pagina 12