De Waterschans nr. 1 1994 Afb.10. Het nieuwe altaar (1950) in de kapel. De oude muur-schilderin gen van 1938 zouden korte tijd later worden vervangen door glas- in-lood ramen en witte muren. om het werk van het Juvenaat mogelijk te maken. 5. de tijd van de grote veranderin gen 5.1. de school wordt zelfstandig. De grote veranderingen kwamen - zoals gezegd- rond 1960. Een eerste grote ingreep was de officiële erkenning van het Juvenaat als gymnasium in 1953. Er is lang over nagedacht of men die erkenning wel zou aanvragen. Voordeel was natuurlijk dat de kosten voor het onderwijs, waarbij ook de salarissen voor de leraren, door de overheid zouden worden gedragen. Daarnaast was het aantrekkelijk een 'echte' gymnasiumopleiding te kunnen aanbieden, waarbij dan tevens gedacht werd aan jongens die uiteindelijk ervoor kozen om niet door te studeren voor het priester schap en die dan nu met een erkend diploma 'de wereld' in konden gaan, hoewel... zou dat zwakkere kandidaten weer niet kunnen af schrikken?. En er was ook intern behoefte aan een erkende opleiding. Steeds meer paters gingen universi taire of andere hogere studies maken, o.a. om les te kunnen geven aan de SCJ-colleges in Den Haag en Amsterdam, en daarvoor was een diploma van de middelbare school nodig. Tot dan toe was het gebruikelijk dat 'goede' leerlingen een staatsexamen maakten (voor een staatscommissie, niet voor eigen leraren); maar de selectie daarvoor was streng omdat het gewone schoolprogramma maar ten dele op het officiële leerprogramma was afgestemd. Een erkend gym nasium maakte het mogelijk dat de eigen docenten bij het examen betrokken waren, wat voor de leer lingen veel beter was. Na een bezoek van staatssecretaris mevr. A.de Waal aan het Juvenaat was de kogel door de kerk en vanaf 1956 werden de onderwijskosten door de overheid vergoed. Zo werd het Juvenaat een van de eerste seminaries die officiëel erkend werden als gymnasium; later zou den de meeste andere volgen. Maar daar stond wel het een en ander tegenover. Het lesprogramma moest worden aangepast. Er moesten lokalen komen voor gymnastiek, tekenen, natuur-wetenschappen; daarvoor werden 'voorlopige' noodlokalen neergezet -zij hebben dienst gedaan tot 1988... Verschil lende paters die al jarenlang les gaven moesten nu naar universiteit of hogeschool omdat ze onbevoegd waren. En er kwamen voor het eerst leken als docenten. Full time de classicus J.te Brinke; daarnaast ook in deeltijdbanen leraren van andere middelbare scholen in de stad, zoals bijv. de heren Van Heijst, Van Egeraat, Sanders, Gieles, Schoutens en andere voor (oud-)Mollerianen bekende namen. Maar wat te doen met leerlingen die wel redelijk konden studeren, maar die toch waarschijnlijk het eindexamen niet konden halen? Voor hen werd een zgn. 'gamma-afdeling' opgericht: zij deden een soort eindexamen voor de school en kregen dan een (niet-erkend) getuigschrift. Tenslotte: er was sinds jaar en dag ook nog een voorbereidende klas voor jongens die door hun plaatse lijke basisschool te weinig waren voorbereid om een klassieke oplei ding te kunnen volgen, in feite dus een aanvulling op het basisonder wijs. Daarvoor werd in 1956 een bevoegde onderwijzer aangetrok ken, de heer H.van Dessel; hij studeerde al Frans en is zo'n 30 jaar aan het Juvenaat verbonden gebleven als docent in die taal. Er werd verder gedacht aan een B- afdeling. Deze werd pas mogelijk toen pater A.Boelrijk zijn bevoegd heid had gehaald in de wis- en natuurkunde; de eerste eindexamens in deze richting zijn afgenomen in 1964. De nieuwe status van de school vereiste dat er een aparte schoollei ding zou komen. Tot dan toe was de kloosteroverste tevens de be stuurder van de school geweest. In 1953 werd pater F.Verberne be noemd tot eerste 'directeur': de naam 'rector' wilde men intern reserveren voor de kloosteroverste. Ook zijn opvolger, pater W.Porre, droeg die titel. Maar in 1961 werd pater H.Paalvast tot schoolleider benoemd. Hij was tevoren rector geweest van een groot college in Amsterdam en wilde zijn titel behouden. Vanaf dat moment waren er een 'rector gymnasii' en een 'rector domus' (huisoverste). Deze naamsverandering lijkt een futiliteit, maar in feite ging het erom wie het laatste woord had in het beleid van de school: het hoofd van de semi narie-opleiding of de school-leider. De verhoudingen lagen nu duidelij ker. 5.2. het einde van het seminarie internaat. Rond 1960 waren er ongeveer 45 klein-seminaries in Nederland. Tien jaar later waren zij vrijwel allemaal opgeheven; sommige bleven als streekschool voortbestaan of werden opgenomen in grote scholengemeenschappen, andere sloten hun deuren. Ook het Juve naat heeft deze snelle ontwikkeling doorgemaakt. Cijfers spreken vaak een duidelijke taal. In 1963 had het Juvenaat 221 interne leerlingen, maar er hadden er zich slechts 37 aangemeld voor de eerste klas; een jaar later was dat tot 19 gedaald - wel meldden zich de eerste 3 exter ne leerlingen. Een leegloop van het seminarie-internaat dus. 26 De Waterschans nr. 1 1994 Afb.ll. Karakteristieke gang in de noordvleugel. De muurschildering (St. Jan de Doper) is van Sio. Hoe is die ontwikkeling te verkla ren? In maatschappij en kerk veran derde er in die jaren veel en in een snel tempo. Steeds minder jongens wilden priester worden: niet alleen omdat priester-zijn minder aantrek kelijk werd en ook een nogal onze kere toekomst leek te bieden of missionaris-worden veel van zijn oude romantiek had verloren, maar ook omdat er veel meer andere beroeps- en studiemogelijkheden in het vizier kwamen. Daarnaast raakte men er zowel binnen als buiten de seminaries van overtuigd dat het niet juist was -en zeker niet in deze nieuwe situatie- om jongens al op zó jonge leeftijd te gaan voorberei den op het priesterschap in een tamelijk besloten omgeving. In het begin van de jaren '60 echter had de leiding van het Juvenaat nog goede hoop: wie kon zó'n totale omwenteling ook voorzien? Door de officiële erkenning van de school werden de financiële zorgen wat minder: paters-docenten kregen een salaris, het onderwijs werd door de staat gesubsidiëerd, wat ook inhield dat er huur betaald werd voor de door het Juvenaat beschik baar gestelde voorzieningen. Dit maakte het mogelijk het gebouw en de inventaris te gaan moderniseren. De grootste onderneming daarbij was de bouw van een totaal nieuw kloostergedeelte. De behuizing van vooral de broeders was veel te primitief, zo waren er nog kamer tjes zonder stromend water. Boven dien kwamen er nieuwe bewoners bij: missionarissen die verdreven of gevlucht waren uit Belgisch Congo (Zaire), waar na de onafhan-kelijk- heidsverklaring in 1960 een grote chaos was ontstaan, waar o.a. 29 SCJ-ers het slachtoffer van zijn geworden. Tot die nieuwe bewoners behoorde o.a. de voor veel Berge- naren bekende 'mupe' Leo de Jaeger. Het 'nieuwe broederhuis' werd een modern gebouw, met twee verdiepingen en een ruime kelder (momenteel is het in gebruik bij de Schoolbegeleidingsdienst). Voor de Bergenaren was natuurlijk het meest opvallende dat ze nu einde lijk een goed zicht op het Juvenaat konden krijgen: de zware muren werden afgebroken en vervangen door een licht hekwerk. De voortuin werd veranderd, evenals de binnen- cour. Het 'oude broederhuis' werd verbouwd; daar kwam o.a. de schoolbibliotheek in. De aula - aanvankelijk een grote stal, maar al in de jaren '20 omgebouwd tot toneelzaal- moest nodig worden gemoderniseerd: het podium werd vergroot, er kwamen nieuwe (stapel-)stoelen, allerlei technische snufjes gaven meer mogelijkheden voor een gevariëerde belichting. De veranderingen in de liturgie -het Tweede Vaticaans Concilie werd in die jaren gehouden- leidden ertoe dat het inwendige van de kapel drastisch werd herzien. Het priester koor werd vergroot zodat een nieuw massief marmeren altaar centraal in de ruimte kon worden geplaatst, met aan drie zijden banken erom heen. De zij-altaren verdwenen. Het oude altaar durfde men niet te verwijderen: het stond er pas sinds 1950. Vandaar dat de absis onve randerd bleef en er twee altaren achter elkaar stonden, maar dat is meer kerken het geval! Het uit 1925 daterende orgel werd gere staureerd. Ook allerlei zalen kwa men aan de beurt: studie-, slaap-, eet- en recreatiezalen kregen een nieuw meubilair. Intussen trok de heer Pacilly, de 'huis-architect' van die jaren, aan de alarmbel dat de zolderverdieping van de zuidzijde dreigde te verzakken. In allerijl was ingrijpen geboden. Die ingreep bestond hieruit dat men de verdie ping eronder verstevigde door er 36 kamertjes in aan te brengen, waard oor er tevens gelegenheid was de oudste interne leerlingen meer privacy te geven. Tenslotte moet hier vermeld worden dat de moe stuin die overbodig was geworden, plaats maakte voor sportvelden. Tegelijkertijd werd ook de opvoe ding aangepast aan de nieuwe eisen. De juvenisten kregen grotere zelfstandigheid. Ze konden vrij de stad in gaan -nu ook op de fiets; ze kregen zakgeld, gingen naar dans les. Er werden kleinere groepen gevormd, de grote ruimten werd zo in- en aangekleed dat er meer huiselijkheid kwam. Ook raakten leerlingen meer bij het stadsleven betrokken door o.a. mee te werken in het woonwagenkamp van de Kortjan, deel te nemen aan sport clubs, les te volgen op de Muziek school. Dit allemaal kon echter de snelle teruggang van het aantal interne leerlingen niet tegenhouden. Wat te doen? Jongens die te kennen gaven niet meer door te willen studeren voor priester maar wél op het Juvenaat wilden blijven, moch ten dat; met alle eventuele gevol gen... Want als bijvoorbeeld zo'n jongen kennis kreeg aan een Bergs meisje (dansschool!), kon men die toch moeilijk op het Juvenaat uitnodigen om eens kennis te ko men maken bij pater-prefect!. De paters voelden er overigens weinig voor om het internaat voort te zetten als 'gewoon' internaat; alleen wie er als priesterstudent was binnengekomen kon blijven. Van de andere kant: er meldden zich steeds meer externe leerlingen voor de school. In maart 1967 werd de knoop doorgehakt. Voor het nieuwe schooljaar zouden geen internen meer worden aangenomen. Het internaat zou in juli 1969 worden gesloten. De school kon blijven Afbeelding vooromslag: hei Juvenaat bijna geloopt. Foto Bert Bevers. 27

De Waterschans | 1994 | | pagina 15