Bergse straatnamen: De Van Overstratenlaan De Waterschans nr. 1 1994 die tot 1804 zal bijven bestaan als de inmiddels zieke meester niet meer tot componeren in staat is. Het zijn deze jaren van zijn late scheppingsperiode waarin Haydn's vokale werken in het centrum van zijn belangstelling staan en waarin zijn oratoria en zijn zes belang rijkste missen ontstaan. Haydn's belangstelling voor de miscom- positie kreeg bovendien ruimte door een herwaardering voor feestelijke kerkmuziek na enige decennia van geboden soberheid in de kerk- muzikale praktijk. 'Die Sieben Worte unseres Erlösers am Kreuze' (1796) en in het bijzon der de oratoria 'Die Schöpfung' (1798) en 'Die Jahreszeiten' (1801) zetten Handei's oratoriumtraditie voort; de zes missen werden door Haydn geschreven om aan de wensen van vorst Esterhazy tege moet te komen. Ze waren meren deels bestemd uitgevoerd te worden op de naamdag van de echtgenote van de vorst, Maria Hermenegilda, prinses van Liechtenstein. Zo ontstonden achtereenvolgens: de Missa in tempore Belli ('Pauken- messe') in 1796, de Missa Sancti Bemardi de Offida in Bes ('Heilig- messe') in 1796, de Missa in d-klein ('Nelsonmesse') in 1798, de Missa in Bes ('Theresienmesse') in 1799, de Missa in Bes ('Schöp- fungsmesse' in 1801 en de Missa in Bes ('Harmoniemesse') in 1802. Laatstgenoemde werk is tevens Haydn's laatste compositie, op een Hongaarse Mars en een (onvoltooid gebleven) strijkkwartet na. In het verleden werden door HMR de 'Paukenmesse' en de 'Nelson messe' enige keren op Paasmorgen uitgevoerd. De 'Theresienmesse' zal dit jaar klinken. De eerste uitvoe ring van het werk vond plaats op 8 september 1799 in de Bergkirche te Eisenstadt: het is de plaats waar veel van Haydn's geestelijke vokale werken een eerste uitvoering beleef den. Ofschoon Haydn de mis een voudig de titel 'Missa' meegaf, kan de later ontstane bijnaam 'Theresienmesse' duiden op een opdracht aan Maria Theresia, de echtgenote van keizer Franz II. De mis is geschreven voor 4 stem mig koor, 4 solisten, strijkers, twee klarinetten, fagot, twee trompetten, pauken en orgel continuo. Het werk wordt wel de afwisselendste en kleurrijkste van zijn late grote miscomposities genoemd. In de afwisseling van koorgedeelten, solokwartetten, homofone en poly fone gedeelten, in tekstuitbeelding en instrumentatie, 'Beschouwt zijn roem, zijn eer die grootc zon heeft kort, maar schitt 'rend uitgescheenen. Odijn Bergen mag, wat eer! op zijn geboorte roemen (1). Toen na 1921 de geschiedenis van Bergen op Zoom breder en kriti scher aandacht kreeg en personen die hiervoor waren opgeleid, het archief gingen bewerken, stimuleer de dat ook anderen, zodat het ar chief zijn geheimen meer en meer moest prijsgeven. Vanaf dat mo ment zagen artikelen met persoons beschrijvingen het licht, zodat bij de voortgaande beschouwing van de Domeingronden de kans zich voor deed, de namen van verdienstelijke Bergenaren te eren. Zo kreeg de laan, die aanvankelijk als Noord- straat gedoopt was, de naam Van Overstratenlaan. Tevens werden de namen van de lanen langs het Wandelpark terecht veranderd van Boulevard in Bolwerk. Het vestingi dioom is namelijk van Nederlandse afkomst, de Franse woorden zijn min of meer gelukkige vertalingen of verklankingen van de Nederland se woorden. in de gedetailleerde uitwerking van compositiestrukturen vertoont deze Missa zich als een meesterwerk van een gerijpt componist op het top punt van zijn scheppend vermogen. De Nederlandse musicoloog Antho ny van Hoboken publiceerde in 1957 een complete catalogus van Haydn's werken. De 'Theresien messe' wordt sedertdien nader aangeduid met de toevoeging: Hob. XXII: 12. oude familie De familienaam Van Overstraten duikt voor het eerst op in 1670 toen Hendrick Anthonisz van Over straten, potbakker, samen met Comelis Jansen Bruis, die eigenaar was van de potterij Zierikzee, zich tot de magistraat wendde met het verzoek maatregelen te nemen tegen hun collega's die puin achter hun bedrijf hadden gegooid. Afb.l. Pieter Gerhardus van Overstraten (1755-1801). Foto; Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. door: B. Daeter 34 De Waterschans nr. 1 1994 Afb. 2. De Van Overstratenlaan nog zonder auto's! Foto: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. De Van Overstratens behoorden al spoedig tot de aanzienlijksten van de stad. Hierna komt de naam dan ook regelmatig in allerlei publi caties voor. Het voert te ver hier aandacht te besteden aan alle Van Overstratens die vanaf de 17e eeuw in Bergen op Zoom geleefd hebben. Bij de naamgeving van een laan in onze stad, stond ongetwijfeld de gedachtenis aan een zekere Pieter Gerhardus van Overstraten centraal (2). Aan hem wordt in deze bijdra ge dan ook vooral aandacht besteed. Pieter Gerhardus van Overstraten Mr. Pieter Gerhardus van Over straten werd geboren in het huis Woldenburg aan de noordzijde van de Lievevrouwestraat en gedoopt in de Nederlands Hervormde kerk te Bergen op Zoom op 19 februari 1755. Hij was de zoon van Johan nes Hendricus van Overstraten, notaris van beroep en verschillende malen burgemeester van de stad. Zijn moeder was Catharina Wilhel- mina Aelmans, ook afkomstig uit een burgemeestersfamilie. Gerhardus Van Overstraten trouwde met Johanna Maria Lodisio. Ze hebben slechts één zoon gekregen, die echter jong is overleden. snelle loopbaan De grote verdiensten van Van Overstraten liggen niet zo zeer in Bergen op Zoom, maar in Indië. Hoe kan het dat een man uit Ber gen op Zoom zich daar, zo ver van huis, zich zo verdienstelijk maakte? Pieter studeerde eerst rechten te Leiden. In 1776 werd hij meester in de rechten en werkte hierna enige tijd als advokaat te 's Hertogen bosch. Hij vertrok, benoemd als extra-ordinaris lid van de Raad van Justitie van het kasteel Batavia te Batavia, op 27 augustus 1780 met het compagnieschip 't Slot ter Hooge' van de Kamer Zeeland, naar Indië, waar hij op 19 april 1781 aankwam. Hij deed zijn werk prima. Reeds op jeugdige leeftijd volgde dan ook de ene promotie na de andere. Achtereenvolgens werd hij ordinair lid in 1783, advocaat-fiscaal in het zelfde jaar, 2e sekretaris der Hoge Regering in 1784, kapitein der compagnie pennisten (schrijvers) van genoemd kasteel, eerste sekre taris in 1785 en extra-ordinair lid van de Raad van Indië in 1789. gouverneur Op 31 augustus 1791 volgde de benoeming tot gouverneur en direk- teur van Java's Noord-Oostkust. Van Overstraten heeft deze funktie zes jaar vervuld. Hij deed blijkbaar voldoende ervaring op om hierna als gouverneur generaal werkzaam te mogen zijn; hij was daarmede de hoogste politieke funktionaris met vérstrekkende eigen bevoegdheden. een bijzondere persoonlijkheid en bekwaam bestuurder Van Overstraten had te maken met een omvangrijk en lastig gouverne ment. Hij bleek dat aan te kunnen, wellicht ook omdat hij een taktisch man en een goed bemiddelaar was. De bewaard gebleven rapporten uit zijn bestuurlijke perioden getuigen van een grote geest en een diepe en grondige kennis van de aange legenheden in dat land. Daar komt nog bij dat ze niet breedsprakig zijn, zoals in die tijd gebruikelijk was. Men vroeg hem vaak raad bij moeilijke kwesties. Kort na zijn optreden maakte hij bijvoorbeeld een reis naar de hoven van Soera- karta en Djokjakarta en toonde grote takt en kordaatheid (en grote vaardigheid in het spreken van Javaans) bij de moeilijkheden over de troonopvolging in Djokja. Van Overstraten deed ook veel voor de bevolking. Hij sloot contracten af met particulieren om woeste gronden te verbouwen. Zo bevor derde hij de uitbreiding van de koffiecultuur in zijn gewest en moedigde ook, met gunstige condi ties zoals het vrijgesteld worden van herendiensten, de pepercultuur met succes aan. Hij stond er op dat er ook de nodige rijst verbouwd werd omdat dat van levensbelang was voor geheel Indië. Hij had greep op het aan hem toevertrouw de gebied. Vertrouwde zendelingen stelde hij aan om te controleren of zijn bevelen wel werden opgevolgd. Hij liet ze nagaan of de gewone man wel het nodige ontving voor hetgeen hij geleverd had. Ook stimuleerde hij sterk de verbouw van indigo. De tropische indigo- plant levert een was- en lichtechte prachtig blauwe kleurstof voor weefsels op; het indigo-bezinksel werd tot koeken gedroogd in de handel gebracht en vooral geëxpor teerd. Om zijn landen beter te leren kennen liet Van Overstraten op een bepaald moment een soort enquete instellen om inzicht te krijgen in het aantal inwoners met hun bezit aan 35 litt: Haydn. J.H. Gottmer, Haarlem.

De Waterschans | 1994 | | pagina 19