Mededelingen Zeventien spreeuwpotten uit Stad en Land van Bergen op Zoom. De Waterschans De Waterschans nr. 1 1994 24e jaargang nr 1. maart 1994 DE GESCHIEDKUNDIGE KRING VAN STAD EN LAND VAN BERGEN OP ZOOM PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM DE WATERSCHANS De heer R. van den Bergh. foto: 'De Stem' 4-4-1992 van het bestuur: algemene ledenvergadering Deze wordt gehouden op maandag 18 april a.s. om 8 uur 's avonds in de Gemeentelijke Archiefdienst (Blokstallen; tel. 41930). Zoals gebruikelijk is de agenda met bijbe horende stukken eenieder tijdig toegezonden. Na de vergadering verzorgt de heer W. van Riemsdijk een lezing over; de vestingwerken van Bergen op Zoom. dr M.Alvarez Ferrero, Hoogerheide; F.Asselbergs, Geldrop. De families: H.A.J.M.B. Potters-Franken, Hen- drik-Ido Ambacht; C.P.M. Mer- tens-Franken, Deurne. nieuw redaktielid Bestuur en redaktie zijn bijzonder verheugd dat de heer Rochus van den Bergh bereid gevonden is toe te treden tot de redaktie van de Waterschans. Zover nog nodig nieuwe leden Mevrouw L.Franken, Bergen op Zoom. N.B. Correctie opgave WS 1993/3: G.E.Broekhans moet zijn mevrouw G.E.Broekhans. De heren: W.Doggen, P.A.Verdult, J.Slokkers, GJJordans J.W van Calmthout,drs. H.C.Bisschop, R.Schoutens, drsJ.de Kort, J.F. van Tienen, M.Hendrik- sen, allen uit Bergen op Zoom. De dames:H.M.C..Franken, Eindhoven; FJ.M.Baars- de Dooy, Leidschen- dam. De heren: J.Balk, Poortvliet; C. van Tilborg, Halsteren; J.L.van Loon, Klundert; E.HJ.van der Poel, Haarlem;E.Suijkerbuijk, Hoogerhei de; F.Hermans, Liempde; H.Graaf- mans, Utrecht; K.van Vliet, Breda; stellen ze hem graag aan de lezers voor. De heer van den Bergh be zocht in de jaren vijftig het Moller- lyceum te Bergen op Zoom en studeerde later cultuurwetenschap pen aan de Open Universiteit. Die studie en het zoeken naar de oudste gegevens over zijn geboortedorp Ossendrecht, dat in 1987 haar 800- jarig 'bestaan' vierde, deden hem belanden in de Gemeentelijke Archiefdienst, waar hij in al die jaren een schat aan gegevens over diverse onderwerpen vergaarde. Hij hoopt binnen een aantal jaren zijn studie over de vroegste periode van Ossendrecht af te ronden en wel licht in boekvorm te publiceren. De Waterschans nr. 1 1994 door: G. Groeneweg Rochus van den Bergh is zeer geïnteresseerd in alle facetten van het dagelijks leven in de 15e en 16e, maar vooral in dat van de 17e eeuw; de lezers van de Waterschans hebben daarvan reeds diverse malen mogen profiteren door zijn Miscel- lania Archivistica, die steeds getuig den van zijn grote mate van des kundigheid. De heer van den Bergh heeft reeds veel ervaring opgedaan als redaktie lid: sinds 1989 van het tijdschrift 'Tijding', dat wordt uitgegeven door de Heemkundekring 'Het Zuidkwartier'. In genoemd tijd schrift zijn ook vele waardevolle publicaties van hem terug te vinden. De lezers van de Waterschans kennen hem niet alleen van zijn Miscellania Archivistica, maar ook van omvangrijkere artikelen zoals bijvoorbeeld de uitgebreide en grondige studie over Joris van Spilbergen. Zijn gedegen kennis van zaken en voortdurend vertoeven aan de bron van de Bergse historie, waar hij steeds nieuwe ontdekkingen doet, zullen mede dankzij een prettige samenwerking ongetwijfeld bijdra gen aan de kwaliteit van de Water schans. \2Vi lid Geschiedkundige Kring De dames: P. Cockx-van Aart, J. Suijkerbuijk en A. Steketee uit Bergen op Zoom. De heren: A. van Bemmel, mr.P. Haans, A. Pleging, A. Suijkerbuijk, D. van Veenendaal en A. Vosmer uit Bergen op Zoom. De heren P. van Ginneken, Ossen drecht; W. Muller, Woensdrecht. Streekarchivariaat Nassau Brabant, Zevenbergen. van de redaktie: Bevrijding Bergen op Zoom De derde aflevering van de Water schans in 1994 zal geheel gewijd zijn aan de Bevrijding en met name die van Bergen op Zoom. De voor bereidingen voor deze Special zijn reeds in volle gang en het ziet er naar uit dat het een bijzondere Waterschans zal worden. Spreeuwen, wie kent deze vogels niet, zijn holenbroeders. Dat wil zeggen dat zij hun nest in een holte maken: een holle boom bijvoor beeld. Nu is het aantal holle bomen beperkt, dus elk alternatief is de spreeuw welkom. Zoals bijvoor beeld een aarden pot, die men om eender welke reden in een boom of tegen de gevel van een huis heeft opgehangen. Afbeelding 1. Een voorbeeld van het type spreeuwpot, met de afgeplatte zijde tegen de gevel gehangen.: het zogenaamde 'langs- gevel type' Zo'n alternatieve huisvesting wordt voor de spreeuw extra interessant, wanneer men die wat aantrekkelij ker gaat maken: een toegang met een diameter van 40 a 50 mm, een lange hals, een ruime nestelholte en als extra service een zitstokje voor de entree van het spreeuwenverblijf (1). En zoals men nu nestkastjes op hangt voor koolmezen, pimpelmees jes en ander klein gevogelte, zo bood men vroeger de spreeuw een alternatieve nestplaats door het ophangen van spreeuwpotten. Sommige dingen zijn zo gewoon dat niemand er aandacht aan schenkt. En wanneer het een voor werp betreft dat na verloop van tijd in onbruik is geraakt weet niemand meer te vertellen waar het ooit voor diende. De eerste zwaluw brengt nog geen lente maar wordt toch door iedereen gesignaleerd. Maar wie weet te zeggen wanneer de laatste zwaluw weer naar zonnig Afrika vertrekt; wie is daarin geïn teresseerd? Zo verging het ook de spreeuwpot. In verschillende musea bevonden zich kruiken waarbij in de zijkant een groot gat was uitge sneden. Niemand in Nederland wist te vertellen, waarvoor dat soort kruiken gediend konden hebben. Er waren er trouwens ook maar weini gen die het zich afvroegen. Maar ook in België, waar de spreeuwpot eigenlijk nooit helemaal buiten gebruik werd gesteld, was niemand daarin echt geinteresseerd. De werkelijke ommekeer, de her ontdekking van de spreeuwpot, kwam in 1940. Dat jaar kwam bij de verbouwing van een pand, op de hoek van het Rokin en de Spaarpot- steeg in Amsterdam, een gevelsteen te voorschijn waarop zo'n kruik stond afgebeeld. Die befaamde gevelsteen draagt het opschrift 'In de Sprevpot' en toont een zorgzaam spreeuwenpaar. Een van de spreeu wen voert twee jongen, die hun opengesperde snebjes reikhalzend uit de kruik steken; de andere spreeuw zit fladderend op de kruik een liedje te kwetteren. De steen moet daar aangebracht zijn in de periode 1684-1727 maar reeds in 1566 stond daar in de buurt een huis, waarvan men schreef: 'daer teser tyt die Sprieupot vuythangen- de es'(2). Wanneer die Amsterdam se uitbeelding eenmaal in de schijn werpers is geplaatst, dan blijken spreeuwpotten niet alleen op gevel stenen voor te komen maar ook op tal van schilderijen en gravures, in 1 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX ISSN: 0926-3918 erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretariaat: mevr. Kock-Asselbergs Olympialaan 15 4624 AA Bergen op Zoom tel. 01640-56383 penningmeester/ ledenadministrateur: F. van de Putte Ncordsingel 184 4611 SK Bergen op Zoom tel. 01640-41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom bestuursleden: J. van Loon H. Mulders W. van Riemsdijk P. Schenkenberg-Paulus M. van Tilborg Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Hofstraat 8 4611 TJ Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 b.g.g. 040-443258 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn

De Waterschans | 1994 | | pagina 2