Bergs Diep KAREL THEODOOR (1724-1799) Historische gevels behouden Een nieuw boek over onze laatste markies. 60 61 De Waterschans nr. 2 1994 Booij, Kees. 'De Christoffelschouw uit en thuis', in: De Ghulden Roos, jaarboek nr. 33 (Roosendaal 1973) pag. 61-80. (5) Ham, W. van en C. Vanwesenbeeck, Gids voor Oud Bergen op Zoom. (Antwerpen/Haarlem 1983) pag. 201. (6) Offenberg, G.A.M. Gevelstenen in Nederland (Zwolle 1986) pag. 91-92. (7) 'Beeldig Bergen'; catalogus van tentoonstelling in het Gemeentemuseum in het Markiezenhof te Bergen op Zoom (Bergen op Zoom 1987) pag. 24- 25.(8)a.interne notitie van de dienst Stadsontwikkeling en -beheer te Bergen op Zoom (24-01-1991/C.B.). b.advies-rapport van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist (22- 01-1991/G.O./MTN 91-4). In Waterschans 1. 1994 werden in figuur 12 (blz. 28) enige oud leerlingen van het Juvenaat getoond. Het is wellicht aardig hier hun namen te vermelden. Een uit de zestiende eeuw daterend vrouwenklooster in Naarden heeft men onlangs verrijkt met een wooncomplex dat fraai op het historische pand aansluit. De nieuwbouw omvat thans dertien huurhuizen, dertien koopwoningen en zes koopappartementen. Het klooster dat meer dan twee eeuwen dienst heeft gedaan als weeshuis, de bijbehorende kerk en nog enige andere gebouwen heeft men volledig intakt weten te houden. Zelfs de contouren van de kazerne, waartoe het klooster begin 1800 werd omgebouwd, zijn hier en daar nog herkenbaar. Bij het ontwerpen van het wooncomplex heeft men steeds voortborduurd op de rijke geschiedenis van het gebouw. Zo zijn de paden en grasbedden strak aangelegd en doen nog denken aan de strengheid van de kazerne; een loofgang van perebomen en met kruiden beplante perceeltjes houden de kloostersfeer nog wat in gedachte. 1: Jack Huismans. 2: Rob van Eyck. t 3: Gerdus Ernest. 4: Paul van der Gaag. 5: Bart Goossen. 6: Paul van Ginneken. 7; Jules Baartmans. 8: Pater de Vries. 9: Len Both. 10: René Daalmans. 11: Adri de Bruin. 12: Mario den Hoet. 13: Pater Borrenbergs. 14: Cees Dekker. 15: Jan van de Kasteele. 16: Wim van Heijbeek. 17: Bert Bevers. 18: Johan van Doorn. 19: Ton de Jong. Een modern wooncomplex in een voormalig klooster te Naarden. De nieuwe woningen passen goed in de oude omgeving. (Foto: Peter Wit. Vianen. Telegraaf 25-5-'94) Zo kan het dus ook! Het is te hopen dat in Bergen op Zoom over deze mogelijkheden goed nagedacht wordt alsvorens men verder gaat met het slopen van historische panden/gevels. Iets om aan te denken bij de bestemming van het Groot- Arsenaal? Bron: Modern wonen in oude omgeving. Telegraaf Redaktie Woonkrant 25-5-'94 B. Daeter De Waterschans nr. 2 1994 door: drs. G.A. Huijbregts Verleden jaar kwam er een nieuwe biografie uit over de laatste markies van Bergen op Zoom. De titel is: Kurfurst Karl Theodor. Regierender Herr in sieben Landern. De auteur is Hans Rail en de uitgever Wissenschaftsverlag in Mannheim. (ISBN 3.411.15792.5). Prijs: 75 Duitse Marken. Ajb.l. Johan Christiaan Joseph, hertog van Pfalz Sulzbach (1700- 1733), de vader van Karei Theo- door. Hij was gehuwd met Maria Henri- ëtte de la Tour d'Auvergne (1722), markiezin van Bergen op Zoom. Wie nader kennis wil maken met de laatste Heer van het Markiezaat Bergen op Zoom kan in dit fraai uitgegeven boek van 430 bladzijden terecht. Rail is een echte kenner van de geschiedenis van de dynastie Wittelsbach, de familie die eeuwenlang (tot 1918) over onder meer Beieren regeerde, vanaf 1806 als koning. Karei Theodoor van Sulzbach was de laatste, maar tevens ook veruit de machtigste Heer die Bergen gekend heeft. Bovendien staat het record van het langst aanblijven op zijn naam: van 1728 tot 1795, ruim 66 jaar, al liet hij van 1724 tot 1742 het besturen over aan oma Maria Anna van Arenberg en Aerschot (en daarna aan de Domeinraad in Bergen op Zoom). Zoals de ondertitel aangeeft was Karei Theodoor vorst van zeven landen, allemaal verworven door huwelijk en erfenissen. Op zich natuurlijk geen grote verdienste, meer een kwestie van goed uitkijken met wie je trouwt en geluk hebben wat betreft de volgorde van overlijden in de familie. Achtereenvolgens erfde Karei Theodoor het markiezaat van Bergen op Zoom van zijn moeder in 1 728, het hertogdom Palts-Sulzbach van zijn vader (1733). het keurvorstendom Palts met de hertogdommen Palts-Neuburg, Gulik en Berg (deze laatste twee werden als één beschouwd met Düsseldorf als hoofdstad) van zijn voogd Karei Philip (1742) en tenslotte in 1778 het keurvorstendom-hertogdom Beieren van zijn neef Maximiliaan III. Dit laatste krachtens een familie verdrag binnen de wijd vertakte dynastie Wittelsbach. Zo klom het markiesje op tot een van de belangrijke vorsten van de achttiende eeuw, de eeuw van de Verlichting en van de verlichte despoten. Heeft Karei Theodoor zich weten te manifesteren als een machtige persoonlijkheid? Daarover lopen de meningen uiteen. Zijn vroegste biografen schreven weinig lovend over hem. Ten onrechte, meent Rail. Diens boek wil dan ook een herwaardering zijn van keurvorst Karei Theodoor. Een langdurig archiefonderzoek in met name Mannheim en München vormt de basis van deze studie. was Karei Theodoor een groot man? Na lezing van het boek heb je een positief oordeel over Karei Theodoor. Rail legt nadruk op de vredelievende politiek van deze vorst. Hij was wars van oorlog, niet alleen uit praktische overwegingen - zijn leger stelde nimmer veel voor - maar ook uit de overtuiging, dat een oorlog zeker voor de gewone burger een bron van verdriet en ellende is. Het was een houding die bij Duitse historici vaak afkeuring opriep. Zij hadden meer Afb.2. Elisabeth Augusta (1721- 1794), echtgenote van Karei Theo door. Zij was een dochter van Joseph Karei Emanuel van Pfalz-Sulzbach en een volle nicht van Karei Theodoor. (In: Hans Rail. Kurfürst Karl Theodoor. Mannheim. 1993. blz. 26). bewondering voor Kareis tijdgenoot Frederik II de Grote, koning van Pruisen (1740-1786), vermaard onder meer om zijn vele veldslagen en de forse uitbreiding die hij Pruisen bezorgde. Wat menig geschiedschrijver Karei kwalijk nam, was diens houding ten opzichte van Oostenrijk. Met name Jozef II liet een begerig oog vallen op Beieren en zou dit graag verworven hebben door een ruilo vereenkomst met de Beierse hertog. Meerdere malen kwam hij met een

De Waterschans | 1994 | | pagina 11