De Boekenhoek De Waterschans nr. 2 1994 Afb. 4. In 1977 werd de school gesloopt. Op het vrijgekomen terrein verrrees het appertementencomplex 'De Franciscusberg'. het gebouw. Zij bleven tot eind oktober en werden toen naar een tentenkamp verplaatst. In het begin van de mobilisatie vertoefden ook Nederlandse militairen in de kloostergebouwen. Als dank voor de genoten gastvrijheid werd een buste van Koningin Wilhelmina geschonken door de 3e Compagnie 41e bataljon Landweer Infanterie (1). Deze buste zou in de nabijheid van die van Pius X een plaats vinden (13). Om verschillende redenen werd reeds op 23 november 1915 bes loten de kweekschool te verplaatsen naar Breda. De kweekschool werd pas op 4 september 1917 daadwerkelijk overgebracht. Op de Hoogstraat bleef nog een voorbereidende klas voor de kweekschool bestaan (1). Op 11 september 1918 waren leerlingen en personeel aanwezig bij de Intronisatie van het H. Hart in de school door Deken van Dam (de plechtigheid waarbij het beeld van het H. Hart op een ereplaats aan of in een gebouw wordt geplaatst. Het gebouw is hierdoor aan het H. Hart toegewijd) (1). Het heilig Hartbeeld heeft tot aan de sloop in 1977 in de gevel aan de zijde van de speelplaats gestaan. Om niet van zijn sokkel te vallen werd het holle beeld gevuld met cement. Vanwege een te groot aantal leerlingen voor één school betekende dat het noodzakelijk was geworden dat de R.K. Middelbare en Hogere Handelsschool, sinds september 1918 in de lege lokalen (die 5 meter hoog waren) van de Kweekschool gevestigd, de gebouwen zou verlaten. De splitsing van de school werd effektief op 15 december 1921 (13). Bij het 25-jarig bestaan telde de school twee lagere scholen met tezamen zo'n 500 jongens, 13 onderwijzers en 1 kwekeling. In de eerste 25 jaar hebben zo'n 1400 jongens lager onderwijs genoten aan de broedersschool (1). Dat de broeders zich niet alleen met het St. Franciscusgesticht bezig hielden blijkt uit het feit dat in februari 1908, na een verzoek van pastoor Vermeulen, de Broeders besloten een nieuwe school te openen in de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum. Zo werd op 1 september van dat jaar de St. Aloysius school in de Boxhornstraat geopend (1,15). De Broeders bleven aktief, want na een verzoek van pastoor De Meulemeester kwam op 10 mei 1919 het besluit tot oprichting van de St. Jozefschool in de parochie van O.L.V. van Lourdes. Omdat er nog geen nieuw schoolgebouw bestond, vond de St. Jozefschool, na inzegening op 2 juni 1919, voorlopig onderdak in de gebouwen van de St. Franciscusschool. Het onderwijs werd vanaf 1 september 1921 voortgezet in een nieuw gebouw aan het Lourdesplein (1,16). Na het 25-jarig bestaan volgden de gebeurtenissen in een langzamer tempo. In juli 1939 werd een vergunning gegeven voor enkele kleine verbouwingen en uitbreidingen van de schoolgebouwen met een totale kostprijs van circa 5000 gulden. Aan de lagere school werd een nieuw klaslokaal gebouwd, dat in een later stadium als onderwijzers kamer dienst zou gaan doen. De kleine verbouwingen werden in de bouwvergunning niet nader omschreven. Wel is bekend dat naast de bewaarschool in de Schoolstraat een nieuw trappenhuis gebouwd werd en dat achter dit gebouw een nieuwe speelplaats met urinoirs en privaten werd aangelegd. De architekt was deze keer H. Berben uit Breda. Als reden voor deze verbouwingen werd gemeld dat jongens van de BLO-school in de Drabbestraat, wegens splitsing van deze school in een jongens- en meisjesafdeling, naar de Hoogstraat zouden komen (16). In november 1951 werd weer vergunning verleend voor uit breiding en verbetering van de Sint Franciscus school (17). Als architekt werd A. Pacilly uit Bergen op Zoom aangenomen, en het werk werd gegund aan A. de Kok. Bij de uitbreiding verdween een huisje met erf aan de Schoolstraat, dat al die jaren tussen de bewaarschool en de speelplaats van de Franciscusschool ingeklemd had gelegen. De bestaande speelplaats werd recht getrokken, de overdekte speelplaats verlengd en 4 nieuwe w.c.'s, 4 urinoirs, 1 kast en 1 handwasbak werden aan de speelplaats toegevoegd. De hoge muur van de speelplaats naar de Schoolstraat 72 De Waterschans nr. 2 1994 werd in de richting van de bewaarschool doorgetrokken. In het hoofdgebouw werd de bestaande houten trap naar de eerste verdieping vervangen door een trap van gewapend beton met een gietijzeren balustrade. Buiten, in de doorgang naast de onderwij zerskamer werd nog een kolenberging gebouwd. In hetzelfde jaar werd gezamenlijk met de scholen op het Fort en in de Boxhornstraat het 50-jarig jubileum gevierd. De leerlingen van deze scholen voerden met groot sukses een operette op, die door mensen uit de verre omtrek van de stad werd bijgewoond (13). De laatste verbouwing van de school was in 1960 uitgevoerd. Het betrof toen het aanbrengen van 8 lichtkozijnen in een gang op de eerste verdieping voor een prijs van 2000 gulden (19). Deze lokalen staan bij de laatste lichtingen leerlingen bekend als het handenarbeid/overblijflokaal, de filmzaal en de 4e klas van Broeder Sigebertus. In 1964 was het aantal leerlingen reeds zover teruggelopen, dat men besloot om de bovenschool op te heffen. Broeder Felicianus was het laatste schoolhoofd van deze school (13). Bij aanvang van het schooljaar in 1964 ging men verder met 6 klassen onder leiding van Broeder Gustaaf. Toen de Zusters van de meisjesschool Sancta Maria in de Kloosterstraat eveneens vanwege het teruglopende aantal leerlingen besloten ook jongens aan te nemen, namen de Broeders het besluit om meisjes tot de school toe te laten (13). Dit zou echter niet meer op de Sint Franciscusschool gebeuren. Het was inmiddels 1971 geworden. Swanenberg C. Onder ons gezegd. 1993. Met bijdragen van o.a. Paula Franken, Piet Michielsen en Hans Heestermans. Vanwesenbeeck C. Bergen op Zoom, stad aan het water. 1994. Een boek waarin een beeld wordt gegeven van o.a. de rijke geschiedenis van de Bergse hotels, herbergen, cafés, campings en van de toeristische en recreatieve evenementen. Aparte aandacht krijgt de promotie van de stad door het plaatselijk bedrijfsleven en de rol die de VVV daarbij speelde. Behalve aan de geschiedenis van de braderie, wordt er ook aandacht besteed aan de waterrecreatie. Hierbij wordt de lezer een beeld gegeven van het Bergse Kurhaus en het Scheldestrand, maar ook van de ontwikkelingen aan de Binnenschelde. Didden J. en Maarten Swarts. Brabant bevrijd. Het betreft hier een verbeterde en aangevulde uitgave van het reeds eerder verschenen werk Einddoel Maas. Er wordt veel aandacht besteed aan het hoe, maar vooral het waarom van de verschillende gebeurtenissen voor, tijdens en na de Bevrijding. Rijk geïllustreerd. CRM-reeksConservering, Restauratie en Monumentenzorg. Nieuwe reeks informatieve en handzame uitgaven over conservering en restauratie van roerend en onroerend erfgoed. Binnenkort verschijnen in deze reeks: Monumenten wegwijzer, Monumentale gebouwen herbestemd, Gids voor Behoud en Beheer van kerkelijk Kunstbezit. SDU-Den Haag. Rosendaal J. e.a. Dansen rond de vrijheidsboom. Revolutionaire cultuur in Brabant en de Franse inval van 1793. Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening. Den Bosch. ISBN 90-72526-23-6. ƒ39.50. Boer P. de. Wat is kermis? Van markt tot reizend pretpark. In: Alledaagse Dingen. 1994.1. Jansen M. Zigeuners in kinderboeken. De duivel in eigen persoon. In: Alledaagse Dingen. 1994.1. Eberling R. Voor- en familienamen in Nederland. Geschiedenis, vorm en gebruik. Den Haag. 1993. Hagen J. Vragen over vroeger. Handleiding voor het maken van historische interviews. Nedl. Centrum Volkscultuur. Utrecht. Buit G. Cultuurhistorisch toerisme. Botsende belangen van cultuur en economie? Nedl. Centrum Volkscultuur. Utrecht. Vanwesenbeeck C. Als het maar in den bloede is. Quist. Bergen op Zoom. prijs: ƒ14.95. Vanaf september 1994 verkrijgbaar. Sommige tradities blijven lang bestaan. Dat geldt ook voor de gebruiken en bijeenkomsten van het begrafenisfonds 'de Broederlijke Liefde', dat in 1993 het 150 jarig bestaan vierde. Begrafenisfondsen, in de traditionele benaming 'begrafenisbussen' genoemd, werden in het verleden als een onderlinge sociale voorziening opgericht. Per bedrijfstak of ambacht vormden de werknemers een dergelijke voorziening, soms gecombineerd met een ziekenbus, te vergelijken met de latere ziekenfondsen. Het 73 noten (1) De Avondster. 5-10-1926. nr 9325.(2) W.A. van Ham en C. Vanwesenbeeck. Gids voor Oud-Bergen op Zoom (1983). pg. 88.(3) GA. bouwvergunning nr 3674 (1901).(4) Het komité bestond uit deken Muskens, burgemeester Hulshof, pastoor (later deken) Van Mens, pastoor (toen kapelaan) Vermeulen, kapelaan Van Dijk, juffrouw Helena Weijs en de heer Daverveld.(5) De Zoom. 6 december 1901. nr 4125.(6) De Zoom. 6 november 1901. nr 4112.(7) NA. 1445. nr 1594. kadastraal sektienummer E 401.(8) GA. bouwvergunning nr 4150-4151. 1903.(9) De Zoom. 16 september 1903. nr 4392.(10) GA. bouwvergunning nr 5556-5557. 1 908.(1 1 GA. bouwvergunning nr 7071. 1911.(12) Mondelinge mededeling broeder Gustaaf.(13) GA. bouwvergunning nr 5535. 1908.14) GA. bouwvergunning nr 303. 1920.(15) GA. bouwvergunning nr 110. 1939.(16) GA. bouwvergunning nr 115. 1951.(17) GA. bouwvergunning nr 176. 1960; architekt was J.M. Hurks te Roosendaal. De foto's bij dit artikel zijn afkomstig uit de Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom, Broeder Giovanni, J. Sio, J. van den Boom, B. Steffen.

De Waterschans | 1994 | | pagina 17