Mededelingen De Waterschans Bergen op Zoom en zijn Bechten DE GESCHIEDKUNDIGE KRING VAN STAD EN LAND VAN BERGEN OP ZOOM PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM DE WATERSCHANS 41 De Waterschans nr. 2 1994 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 24e jaargang nr 2. juni 1994 ISSN: 0926-3918 erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs Olympialaan 15 4624 AA Bergen op Zoom tel. 01640-56383 penningmeester/ F. van de Putte Noordsingel 184 4611 SK Bergen op Zoom tel. 01640-41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 bestuursleden: G.C. van Broekhoven J. van Loon W. van Riemsdijk M. van Tilborg Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Hofstraat 8 4611 TJ Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 b.g.g. 040-443258 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn van het bestuur: Verslag Jaarvergadering De Algemene Ledenvergadering van de Geschiedkundige Kring vond plaats op 18 april jl. in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst. 54 belangstellende leden waren daarbij, in een hartelij ke sfeer, aanwezig. Voorzitter drs. N. H. M.Grosfeld lichtte de aanwe zigen in over de plannen m.b.t. de viering van 50 jaar Bevrijding en over de ontwikkelingen en stand van zaken bij het streven een eigen onderkomen te realiseren. Omdat de termijn van hun bestuursfunktie is verstreken, moest helaas tijdens deze jaarvergadering afscheid geno men worden van mevrouw P.C.M. Schenkenberg-Paulus en de heer H. J. J. Mulders. Beiden hebben zich jarenlang met verve ingezet voor de Kring. Bestuur en leden zijn hen daarvoor veel dank verschuldigd. De voorzitter bracht deze dank tot uitdrukking door de scheidende bestuursleden, namens de Kring, een cadeau aan te bieden. Onder aanbieding van een boeket bloemen werd ook, op eigen verzoek, af scheid genomen van de heer J. M. B. Jenniskens, lid van de excursie commissie. De voorzitter dankte hem van harte voor zijn inzet. Als nieuw bestuurslid werd de heer G. C. van Broekhoven voorgesteld en vervolgens bij acclamatie benoemd. Na afloop van de vergadering hield de heer W. P. van Riemsdijk een interessante lezing, door dia's bege leid, over de 'Vestingswerken van Bergen op Zoom'. Daarvoor mocht hij een welgemeend applaus in ontvangst nemen. De gastvrije ontvangst bij de Gemeentelijke Archiefdienst stimuleerde de aan wezigen tot uitgebreid napraten. Een gedetaillerd verslag van deze bijeenkomst kunnen de leden tege- moetzien bij de jaarstukken over 1994. nieuw bestuurslid Bestuursleden gaan en komen. Na het reglementair aftreden van De heer G.C. van Broekhoven. mevrouw P. Schenkenberg en de heer H. Mulders moest het bestuur weer voor aanvulling zorgen. Dan is het prettig te constateren dat er altijd weer mensen bereid zijn tijd vrij te maken ten dienste van de Kring. Tijdens de jaarvergadering van 18-4-1994 werd de heer G. C. van Broekhoven benoemd tot be stuurslid. Het bestuur is verheugd over deze tijdige aanvulling van de gelederen en stelt hem graag aan de leden voor. De heer Van Broekho ven is na het vervullen van zijn dienstplicht (1956) in dienst geble ven bij de Koninklijke Landmacht. Her en der in het land heeft hij diverse funkties vervuld. In 1979 keerde hij in Bergen op Zoom terug in de funktie van administratief medewerker regio West-Brabant en Zeeland. Zijn werkzaamheden verrichtte hij toen in het Militair Hospitaal. Vanaf 1984 was hij werkzaam als personeels-officier bij het Opleidingscentrum Militaire Administratie (OCMA) te Middel burg. De laatste vier jaren vervulde hij dezelfde funktie bij de Rijschool te Bergen op Zoom. Sinds 1992 is de heer Van Broekhoven met funk- tioneel leeftijdsontslag. Het bestuur is ervan overtuigd dat de heer Van Broekhoven een be langrijke bijdrage kan en zal leve ren aan het bestuurlijk werk voor de Kring. De Waterschans nr. 2 1994 nieuwe leden De dames Smulders, P. Bastiaanse- Ditmer, N. Schetters-Lacor, A. Kosters; de heren: P. Schulte, J. van Gurp, C. van Schaik, allen uit Bergen op Zoom. De heren J. Graafmans en F. Asselbergs, Geldrop. geautomatiseerde ledenadministratie De funkties penningmeester en ledenadministrateur zijn van elkaar gescheiden. Vanaf heden is de heer J. van Loon belast met de ledenadministratie. Binnen niet al te lange tijd zal het gebruik van de computer binnen de Kring een feit zijn. Het invoeren van het ledenbestand heeft reeds een aanvang genomen. Voor de leden zal dit betekenen dat hun lidmaatschapsnummer in zoverre gewijzigd wordt, dat alleen het volgordenummer (4 cijfers) zal worden gehandhaafd en alle andere toevoegingen komen te vervallen. De leden wordt vriendelijk verzocht gegevens m.b.t. de ledenad ministratie (ook de aanmelding van nieuwe leden) in het vervolg door te geven aan onze ledenadmi nistrateur: de heer J. M. J. M. van Loon, Hippocrateslaan 17, 4624 VE Bergen op Zoom. Telefoon: 43222. Kring-aktiviteiten Zat. 10 september 1994: Landelijke Monumentendag; Zo. 2 oktober 1994: Mini-excursie onder leiding van lr. Jan Weyts naar panden in de Stationsstraat en Lievevrouwestraat; Do. 20 oktober 1994: Lezing door de heer W.J.M.Schuiten uit Oosterhout over de militaire operaties tijdens de bevrijding van Zuid Nederland. Tevens zal getracht worden het resultaat van de studie die door De Kring wordt verricht ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding van Bergen op Zoom reeds op deze avond aan u te presenteren; Do. 17 november 1994. Lezing 'Sacramentswonderen in de Middeleeuwen' door de heer dr. P. Eligh uit Breda over een onderwerp waarin onder meer het zgn bloed wonder zal worden belicht; Do. 15 december 1994: Lezing door leden van 'In den Scherminckel' over opgravingen in onze stad. Aan de orde komen opgravingen in de Kettingstraat en bij de Sint Maarten kapel en eventuele zeer recente ontwikkelingen. Alle lezingen zullen worden gehouden in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2 te Bergen op Zoom, aanvang 20.00 uur. van de redaktie De redaktie wijst er op dat door het artikel over het Kasteel Borgvliet duidelijk gemaakt wordt dat er op de Bergse Plaat thans een plaats van bewoning bedekt gaat worden die ouder is dan de stad zelf! Kunnen we daar nog iets aan doen, ook al kost dat veel? Ten minste zou toch de naam van het kasteel in die omgeving bewaard moeten blijven. Special Bevrijding De derde aflevering van de Waterschans zal geheel gewijd zijn aan de Bevrijding. Deze Special zullen de leden in de laatste week van oktober ontvangen. In dit boek (300 blz; foto's, adressen, beroepen, kleine en grote familieverha len, los stamboom-overzicht) wordt de herkomst en verdere gebeurtenissen van alle personen Becht in en om Bergen beschreven, de nakomelingen van Jan de Cipier. De Bechten vormden een interessante uit drie takken bestaande familie. In deze familie kwamen voor: de oprich ter van uitgeverij Becht te Amsterdam; de bekende Arnhemse dominee Becht; de Tilburgse burgemeester Becht (een Bergenaar). Vooral de Bergse tak van de familie is erg groot en velen bleven in of in de buurt van Bergen op Zoom wonen. Nu is een genealogie voor buitenstanders wellicht niet altijd even interessant. Dat wordt hij wel als er tevens veel verteld wordt over het leven en de omgeving, in dit geval Bergen op Zoom. De eerste Bergse stamvader is 30 jaar lang (1804-1834) cipier geweest in de Onze Lieve Vrou we Gevangentoren: de Poort. Het was voor deze Johan Andreas weliswaar geen volldige dagtaak, maar hij oefen de ook het beroep uit van van glazen maker en schilder, onder andere in opdracht van de Gevangenpoort zelf. Vele oude rekeningen van Jans klusjes zijn nog bewaard gebleven. Hij leefde in de poort zelf, met zijn vrouw Anna en met hun kinderen. Ze maakten de ontploffing van het kruit-magazijn De Stoelemat mee. Het is natuurlijk een bijzondere ervaring als men eens in die poort de ruimten mag bekijken waar deze Jan met de zijnen woonden en werkten; als je nog eens uit hetzelfde raampje mag kijken richting Lieve vrouwestraat; als je nog eens mag zien de uit de tijd van Jan ingekerfde na men in deuren en balken. Zo wordt er in het boek via allerlei Bergse Bechten ook ingegaan op de metaalsektor; het militaire gebeuren; het sociale- en culturele leven. Bekend waren ook Bechten als timmermannen. Een pracht-figuur was ook 'vader Jan', een Becht die zijn hele leven als kachel smid bij Beckers werkte. Hij was heer en meester in de Bergse Lutherse kerk; een klein, dik, driftig mannetje waar vol ontzag tegenaan werd gekeken. En wat de denken van de Bechten die in de drankenhandel zaten? Wie kent niet Kees Becht, de prins Nillis, bekend door zijn boek Josina Peereboom, een meisje dat volgens hem onschuldig gevangen zat in de gevangentoren? Het zal duidelijk zijn: het gaat hier om meer dan een genealogie. Voor alle nakomelingen van genoemde Johan Andreas, de Bergse Bechten, wordt er in het voorjaar van 1995 een reünie gehouden (waarvoor belan gstellenden zich kunnen aanmelden bij Rien Becht. Hof van Beieren 2. 4625 EH Bergen op Zoom (tel. 01640- 45523). Het boek is vanaf heden af te halen bij genoemde Rien Becht; kosten 50 (per post: 63. giro: 3457491; abn/amro 441628540; vermelden boek Boz.; ingebonden exemplaren ƒ75, per post ƒ88; bij betaling per giro of bank vermelden: t.n.v. R. Steenhoff-Schoon- beek. Oude Nijvelsebaan 98. B-1652. Alsemberg). Verzamelaars opgelet: de oplage be draagt slechts 150 exemplaren. BD.

De Waterschans | 1994 | | pagina 1