Miscellanea Archivistica VIII Landschapschilder Johannes Schoeff 3 s*-m™ (n De Waterschans nr. 2 1994 door: Rochus J. van den Bergh CxJh' j}gCö+- 2 J f ttrh aZZZpJoW v CZi AJb. 1. Signatuur van Johannes Schuijff 'schilder ende inwoonder deser stadt'. (foto: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom). In de rij van bekende 17e-eeuwse schilders die in Bergen op Zoom geboren of begraven werden, of daar een korte of lange tijd verbleven, treffen we tussen de namen van aansprekende figuren als Thomas Willeboirts, Wouter Knijff, Ambrosius Bosschaert, Balthasar van der Ast, David Finson en de wat minder bekende Jasper Beckx, ook de naam aan van landschap schilder Johannes Schoeff (1). Van Johannes Schoeff zijn een honderdtal gesigneerde werken bekend, meestal gemaakt in de periode tussen 1640 en 1654. Schilderijen met een latere datum, zoals 1658 en 1662, zijn vrij zeldzaam (2). Het werk van Schoeff vertoont veel overeenkomst met het werk van de landschapschilders Solomon van Ruijsdael en Jan van Goyen. Johannes Schoeff toont ons brede rivieren tussen lage heuvels stromend naar een verre horizon, met op de voorgrond enige vissers, wat koeien en een enkel rieten dak, verscholen tussen het geboomte; maar ook weidse vergezichten over polders en duinen met daarboven hoge wolkenluchten en in de verte de lage horizon. Johannes Schoeff signeerde al zijn werken - ook de schilderijen die hij in Bergen op Zoom maakte - voluit als 'J Schoeff. Tot 1645 schreef hij de 'J' door de 'S' van de achternaam, na 1645 zijn voorletter en achter naam wat meer gescheiden. De signering 'J Schoeff wekt wat verwondering omdat op bijna alle aangetroffen stukken in het Gemeentearchief te Bergen op Zoom een afwijkende handtekening staat vermeld, namelijk 'Johannes Schuijff. Slechts één document draagt de signatuur 'Johannes Schoeff(3). poorter van Den Haag Johannes Schoeff verklaarde op 27 januari 1660 tweeënvijftig jaar oud te zijn (4). Onze schilder moet dus omstreeks 1608 zijn geboren. Waar hij werd geboren, is niet met zekerheid te zeggen. Sommige bronnen noemen Den Haag, andere zeggen Antwerpen, waar we in 1624 een leerling vermeld vinden met de naam J. Schoeff. In 1638 woonde Johannes bij zijn vader, juwelier Pieter Schoeff, aan de Bierkade in Den Haag naast de bekende landschapschilder Jan van Goyen. In 1641 verwierf Schoeff het poorterschap van Den Haag. Hij is dan inmiddels getrouwd met Cornelia Melaenen (1639, in Den Haag) bij wie hij in 1648 zes kinderen had. Op 16 september 1649 huwde Johannes voor de tweede maal, nu met de Antwerpse Anna Maillaerts. Onze bron vermeldt niet waar dit huwelijk heeft plaatsgevonden. Mogelijk trouwde hij in het zuiden: in 1653 woonde Johannes Schoeff namelijk 'opt hoff van Stabrouck', gelegen op de grens van de Zuidelijke Nederlanden (5). Deken van het St. Lucasgilde Schoeffs tweede vrouw Anna Maillaerts was de zuster van Catha- rina Maillaerts, de vrouw van de Bergse notaris Adriaen van der Creke. Dit verklaart misschien de reden waarom we Schoeff zo vaak zien optreden als getuige bij het passeren van notariële akten. Akten die ondertekend werden door kunstschilder of poorter 'Johannes Schuijff (6). In 1656 werd Johannes Schuijff (we volgen nu de naam die de schilder in Bergen op Zoom bezigde) deken en in 1657 gezworene van het St. Lucasgilde (7). Johannes, van wie we dus zeker weten dat hij in 1656 in Bergen op Zoom woonde, verleende 46 De Waterschans nr. 2 1994 ~J<rz -/' j irfS-ro'ocH <(h£> jT"'7' tya~j /AD J 35 d .au AfwydjL lui IJmUJ) Afh.2. De signatuur 'Johannes Schoeff onder een akte van 20 oktober 1656. Johannes was in dat jaar deken van het St. Lucasgilde. (foto: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom). vermoedelijk om die reden in oktober 1656 Joos Martens, dijkgraaf van de polders van Lillo, Zantvliet, Berendrecht en Stabroek, volmacht om zijn zaken in Stabroek te behartigen (8). Voor de verkoop van drie gemeten land, gelegen aan de 'oubroeckse strate' onder Lillo, riep Schuijff een half jaar later de hulp in van Olaert Laureijssen van Dalen uit Berendrecht en Johan Verheijen, schout in Stabroek (9). Nog wat later, in november 1657, gaf Schuijff zijn fiat aan de plannen van zijn pachter Marten Martensen, die de helft van de tweeëntwintig gemeten land die hij in pacht bezat, wilde onderverhuren aan Jan Cornelissen uit Stabroek. Dit land lag in de Middelhoek, aan de weg van Stabroek naar Lillo (10). Hoe Schuijff aan deze goederen kwam, vernemen we van Johanna Dernaeu, de weduwe van juwelier Pieter Schuijff (11). Johanna Derneau verklaarde op 9 december 1657 voor notaris Scheu- ringh te Bergen op Zoom dat haar man Pieter Schuijff enkele jaren voor zijn dood in grote problemen was geraakt door 'menichvuldige ende groote bancqueroeten gevallen in sijne coopmanschap' en dat zij en haar man gedwongen gouden zijn geweest om het weinige wat hen nog was overgebleven op te souperen als hun zoon hen niet met 'sijne const ende neersticheijt' had onderhouden. En dat de hoeve te Stabroek - die bij het overlijden van haar man nog op zijn naam stond - volgens de humane wet daarom hun grootste crediteur, hun zoon Johannes toekwam. Johanna Dernaeu informeert ons ook over de plaatsen waar Johannes had gewoond en waar hij, naar het lijkt, niet zonder succes had gewerkt: dat hij Johannes Schuijff tsedert hij uijt Vranckrijck is gecomen ende in Suijthollant soo tot Werckendam als andere plaetsen, ende oock tot Sgravenhage sijne const heeft geexerceert, haerluijden in diversche reijsen met duijsenden heeft geadsisteert ..'(11). een landschap met een wagentje Op 29 maart 1658 werd Mateeren gedoopt, een kind van Johannes Schuijff en zijn vrouw Anna Maillaerts, waar we verder niets meer van horen (12). Enkele maanden later leenden Johannes en zijn moeder Johanna Dernaeu vijfentwintighonderd gul den van de Antwerpse koopman en oud-aalmoezenier Sr. Pedro Jassen de Biesthoven. Belangrijkste onder pand was de hofstede met de landen, gelegen in de Middelhoek in Stabroek. Pachter Marten Martensen en zijn medepachter kregen de zorg voor het betalen van de rente. Van de jaarlijkse pachtsom van 183 gld. dienden zij 156 gld. en 5 st. af te dragen aan Sr. Biesthoven (13). De naweeën van vaders nalaten schap bleven schilder Schuijff achtervolgen. In januari 1659 moest er een minnelijke schikking getroffen worden met Olaert Laureijsen van Dalen (wij ontmoetten hem al eerder) en zijn vrouw Elisabeth Cornelissen Moelaert. Elisabeth beweerde recht te hebben op twee legaten van wijlen Pieter Schuijff, op een bedrag van 62 gld. en 10 st. dat Pieter van haar oom Lenaert Lenaertsen had geleend en ook nog op achterstallig loon. Johannes bracht daar tegenin dat er ook geld was uitgegeven voor het opvoeden van Elisabeth toen zij klein was en dat haar man Olaert door hem nog steeds van de nodige victualiën werd voorzien. Om het geschil voorgoed uit de wereld te helpen, beloofde Johannes onder meer dat hij Olaert op de derde kermisdag van Bergen op Zoom vijftig gulden in contant geld zou geven, overeenkomstig het testament van zijn vader. Bovendien zou hij hem een schilderij schenken, 'sijnde een lantschap geschildert vande handt vande voorschreven Joannes Schuijff met een wagentje daerinne, sijnde getaxeert op acht ponden vlaemsch'. En nog een 'schoustuck' voor de schouw in zijn kamer, met daarop een voorstelling naar Olaerts keuze (14). Johannes ernstig ziek In de winter van 1659 reisden Catharina Maillaerts, de vrouw van notaris Van der Creke, en Anna Maillaerts, de vrouw van Johannes Schuijff, naar Antwerpen waar op 31 januari hun zuster Maria Mail laerts was overleden. Maria, die enkele jaren eerder, op 5 juli 1656, te Bergen op Zoom de schilder Michael van der Haeghen had getrouwd, had met toestemming van haar zusters de meubelen mogen gebruiken die hun moeder hen na haar dood had nagelaten. Catharina en Anna claimden nu elk hun derdepart van moeders nalatenschap (15). Na de dood van haar zuster Maria, werd Anna geconfronteerd met een nieuwe tegenslag: Johannes werd ziek. En te oordelen naar de vlekkerige handtekening onder het op 11 augustus opgestelde testament: zeer ziek. In hun gezamelijk testament (dat niet door Anna is getekend) legateerden Johannes Schuijff en zijn vrouw 47 \rO-trA-^)sX CLtl

De Waterschans | 1994 | | pagina 4