'SPR VYT IN DEVCHDE Gevelsteen 'INDEN CRISSTOFFEL' vernieuwd De Waterschans nr. 2 1994 door: Kees Booij Afb.l. Gevelsteen uit omstreeks 1540 in de voorgevel van Lievevrouwestraat 8 te Bergen op Zoom. (foto C. Booij - Bergen op Zoom, ca. 1961). In de voorgevel van het woon- winkelpand Lievevrouwestraat nummer 8 te Bergen op Zoom bevindt zich ter hoogte van de eerste verdiepingsvloer, in de muurdam tussen twee vensters, een gebeeldhouwde en gepoly chromeerde gevelsteen. Die is daar in juni 1992 ingebracht en op drie juli daaropvolgend officieel onthuld. Het betreft een vrij getrouwe kopie van de gevelsteen die zich daar bevond en die waarschijnlijk dateert uit omstreeks 1540. De nieuwe steen is in het najaar van 1991 pro deo vervaardigd door de beeldhouwer Gerard Overeem te Voorthuizen en in mei 1992 welwillend in meerdere kleuren beschilderd door L. van den Bempt te Roosendaal. De meer dan 450 jaar oude gevelsteen verkeerde, met name wat het beeldhouwwerk betreft, in zeer slechte staat. Naar schatting 30 procent van het reliëf was in 1991 reeds verdwenen en van wat er toen nog wel aanwezig was, zat een groot gedeelte van de natuursteen los of was sterk verweerd. Mede daardoor was het onmogelijk geworden om de steen te restaureren of in een mortel af te gieten en is tot het kopiëren ervan besloten. Bij het besluit heeft ook meegewogen dat er naar verwachting over een aantal jaren van het nog aanwezige reliëf nauwelijks nog iets zichtbaar zou zijn geweest. Het pand en de gevelsteen zijn als rijksmonument wettelijk beschermd en als zodanig onder nummer 9202 opgenomen in het betreffende register ingevolge artikel 6 van de Monumentenwet 1988. Het pand Lievevrouwestraat 8 draagt ook de naam 'In den Crisstoffel', zoals vermeld op de steen. de afbeeldingen op de steen Midden op de steen is Christopho- rus (hij die Christus draagt) afgebeeld. Het naakte Christuskind zit bij hem dwars op de linkerschouder. Het kind omklemt met de linkerhand de wereldbol, waarop een kruis, en houdt met de rechter het hoofd van de reus vast. In de rechterhand heeft Christoffel, die door het water van een rivier waadt, een jonge boomstam, waar hij op steunt. De Christoffelfiguur wordt geflankeerd door twee eveneens in haut reliëf gehouwen boomstronken waaruit takken met lelieknoppen ontspruiten. In het water van de rivier waren vaag de contouren nog zichtbaar van een vis en een zeester. Symbolen die men bij Christoffeluitbeeldingen meer aantreft doch niet mee zijn gekopieerd. Boven de beeltenissen is een banderol uitgehouwen waarin de tekst is ingehakt 'SPRVYT IN DEVCHDE' (ontsproten in deugd). De laatste letter, de E, werd 56 De Waterschans nr. 2 1994 Afb.3. Nieuwe gepolychromeerde gevelsteen in de voorgevel van Lievevrouwestraat 8 te Bergen op Zoom. (foto: Fotolino (Jacques Bakker) Bergen op Zoom 1994). vergeten om te kopiëren en is erop geschilderd. Vermoedelijk heeft de tekst betrekking op de herbouw van het pand na een felle en vernietigende brand in 1534. De banderol is een veel voorkomend element in de Renaissance en bevestigt min of meer de veronderstelde periode van ontstaan van de vervangen gevelsteen (ca. 1540) terwijl de overige vormentaal, de profilering en het materiaal eveneens in die tijdrichting wijzen. Onder de Christoffelfiguur is een geprofileerd voetstuk gehouwen. In het vlakke deel daarvan is de tekst ingehakt 'IN DEN CRISSTOFFEL'. De letters FF werden uitgevoerd als ligatuur. Van zowel de boven- als beneden tekst zijn de kapitale letters V- vormig ingehakt. De zichtzijde van de gevelsteen is, de letters incluis, van oorsprong gepolychromeerd geweest. de legende van Christoffel Uitgebeeld wordt hier, zij het inkompleet, de in de late Middel eeuwen populaire legende van de heilige reus Christophorus. Hij was een van de veertien heilige noodhelpers, die na een periode van dienstbaarheid aan een onvolmaakte wereldse heerser en daarna aan de duivel zijn leven, op aanraden van een kluizenaar, in dienst van God wilde stellen. Hij deed dat door als veerman pelgrims en arme reizigers bij een doorwaadbare plaats over een gevaarlijke rivier te dragen. Op een nacht verschijnt Christus hem in de gedaante van een kind dat overgezet wil worden. Tijdens het oversteken van de rivier wordt het op zijn schouder zittend kind alsmaar zwaarder en uiteindelijk torst Christoffel dan met het kind ook de last der wereld. Tenslotte maakt het kind zich bekend met de woorden: 'Ik ben Jezus Christus, de koning die gij zoekt'. Op de gevelsteen is het moment van het overbrengen afgebeeld. In de Middeleeuwen werd deze volksheilige, die de marteldood is gestorven, ten zeerste vereerd en waren de gelovigen ervan overtuigd dat hij kon beschermen tegen rampspoed; vooral tegen de zo gevreesde schielijke of onvoorziene dood. Tot voor kort werd Christoffel beschouwd als de schutspatroon van alle verkeer (feestdag 25 juli), terwijl zijn naam werd aangeroepen in de late Middeleeuwen bij pestepidemieën. het kleurenonderzoek en de poly chromie Voordat de gevelsteen uit de gevel werd verwijderd om gekopieerd te kunnen worden, is op de voorzijde een minitieus verfkleuronderzoek verricht en gedocumenteerd. De steen bleek een aantal keren egaal overgeschilderd in dezelfde kleuren en lagen als van het gepleisterde gevelvlak. De letters waren daarbij donkerder ingekleurd. Onder die verfrestanten, onder loszittende vuil- en verweringskorsten, met name in dieper gelegen delen van het reliëf, werden fragmenten van de oude polychromie aangetroffen. Het onderzoek heeft geresulteerd in het vaststellen van het volgende rijke kleurenschema dat ook voor de kopie is aangehouden. Als ondergrond werd frag mentarisch over de gehele steen een laag wit/geel aangetroffen waarop in flinters her en der de volgende kleuren werden waargenomen. 57

De Waterschans | 1994 | | pagina 9