102 103 De Waterschans nr. 3 1994 De westelijke toegang tot Wouwse Plantage bij de brug over de Zoom, in 1944 en 1994. buit te maken, waarmee ze, schietend op alles wat beweegt, het dorp weer binnenrijden. Het oorlogsdagboek van de Lake Superiors vermeldt daarnaast nog een aktie met vlammenwerpers van hun regiment, ter ondersteuning van de B-compagnie van L&W. Een aktie, die liefst 26 doodsbenauwde krijgsgevangenen oplevert. Om 15.30 uur die dag kan Wouwse Plantage als bevrijd worden beschouwd. Dat het de hogere leiding niet ontgaan is, dat hier het bijna onmogelijke is gepresteerd, bewijst wel het 'Military Cross' dat majoor McCutcheon daarvoor ontvangt. De 'buitengewone volharding en moed, genoemd in de bijbehorende oorkonde, zijn nu eenmaal de gebruikelijke eufemis men voor manmoedig onderdrukte gevoelens van angst en spanning, van hemzelf maar ook van zijn mannen! We verlaten nu deze aanvalsas, die via Wouwse Plantage Bergen op Zoom moest benaderen en stappen over naar de 10e Infanterie Brigade, die via Huijbergen, dwars door bebost gebied, onze stad vanuit het zuidwesten zou aanvallen. Hier hebben de South Alberta's inmiddels dit dorp bereikt zonder noemenswaardige tegenstand te ondervinden. De 'Lines' hebben zich genesteld in het gehucht Calmpthoutsche Hoek. Een voor de Canadezen onuitspreekbare naam. 'Hook' gaat beter. Onmiddellijk na aankomst, 25 oktober in de middag, moet de D-compagnie zich melden bij de South Alberta's in Huijbergen. Hun gepantserde voertuigen hebben de nabij-beveiliging van de infante risten in het bosrijke gebied hard nodig. Vanaf de vroege morgen van de 26ste duurt het bijna twee dagen voordat de eerste huizen van Bergen op Zoom worden bereikt. Er lijkt voor hen aan die Huijbergse Baan, een breed zandpad, geen eind te komen. Een bijna eindeloze opeenvolging van schotelmijnen, booby-traps en struikeldraadmijnen op de weg en in het beboste zijterrein zijn een verschrikking. Mijnopruimende pioniers maken melding van allerlei nieuwe types, met telkens weer variaties daarop: vertraagde ontstekers en ongehoord grote springladingen, die zelfs een zware Churchill-tank omver kunnen blazen. Ook de mannen van de D-compagnie hebben het druk. Ingegraven Duitsers moeten gevan gen worden genomen. Waarschijnlijk hebben die weinig zin meer in het bieden van tegenstand. In de laatste bocht slaat de vijand nog eenmaal toe: anti-tankgeschut schakelt 4 tanks en een verkenningswagen van het C-eskadron van de South Alberta's uit. Opzij gaan kan niet, de bermen liggen vol mijnen. Er klinkt nog wat mitrailleurvuur van achter, dan valt er stilte. Voor de zoveelste keer zagen Duitse troepen kans de Canadese opmars doeltreffend te vertragen om vervolgens veilig terug te trekken. Een schooltje te Essen-Hoek waar de bataljonscommandopost gevestigd was, in 1944 en 1994. De Waterschans nr. 3 1994 de woorden die daarop compag niescommandant Swayze voor zijn bevelen aan de D-compagnie gebruikt. 'Mannen, wij zitten buiten de stad en regenen zeiknat; zij zitten lekker droog daarbinnen. Blijven we hier om nog natter te worden of gaan we naar binnen?' En de mannen gingen naar binnen, gezeten op de South Alberta tanks. Op het eind van de Huijbergsebaan, die nu Canadalaan heet wordt de eerste tank geestdriftig begroet. Tegenover de brouwerij, aan de Parallelweg, splitst de strijdmacht zich. Een kolonne, met een deel van de D-compagnie, trekt langs de Antwerpse Straatweg, over de Stalen Brug, Antwerpse straat en Boschstraat naar de Grote Markt. Een tweede kolonne reed, met het andere deel van de D-compagnie, via wachtpost XIII bij de Balse- baan, de Huijbergsestraat in en bereikte via de Kerkstraat de Grote Markt, waarvan snel de uitgangen werden afgesloten. Een derde kolonne met het restant van de D-compagnie reed door naar het station en bereikte de Markt via de Wouwse- en Zuivelstraat. Het was toen zowat 16.30 uur. Zonder dat een schot gelost hoefde te worden was het centrum van Bergen bevrijd! Een kolonne, met daarop de mannen van de C-compagnie, kreeg opdracht door te rijden naar de Zoom, waarvan de hinderniswaarde terecht groot werd geacht. Zij betrokken opstellingen in het toenmalige 'Volkspark' (nu Anton van Duinkerkenpark). De commandoposten van South Alberta's en Lines werden in Hotel de Draak gevestigd. De 4e Pantserbrigade en de overige eenheden van de 10e infante riebrigade poogden Bergen op Zoom vanuit het oosten (via de Balse Dreef) maar ook via het terrein noordoost van de stad te naderen, met de bedoeling de Duitsers achter de Zoom de pas af te snijden. Details van deze gevechtshandelingen passen verder niet meer in het bestek van dit verslag. Laat in de avond van de 27ste oktober keren ook de A en B-compagnie in de schoot van het regiment terug. Ook zij kregen die Het wrak van een 'Crocodile', een Churchilltank met vlammenwerper, die slachtoffer werd van een als mijn gebruikte vliegtuigbom op de Huijbergse Baan. De op 24 oktober zo gehavende C-compagnie verplaatst zich als flankbeveiliging noordelijk van en evenwijdig aan de Huijbergse Baan. (Naar wordt vermoed dwars door de Wouwse Plantage). Het oorlogs dagboek vermeldt daarover amper bijzonderheden zodat mag worden aangenomen, dat zij daarbij geen noemenswaardige tegenstand onder vinden. Reeds in Huijbergen hebben burgers gemeld dat Bergen op Zoom vrij van vijand is. Met de ervaringen langs de Huijbergse Baan net achter de rug, overleggen de luitenant kolonels Wotherspoon (South Al berta's) en Cromb (L&W) hoe het nu verder moet. Het is dan 27 oktober, rondom 16.00 uur. Ze staan aan de rand van de stad en het regent: zouden de 'Jerries' nog in de stad zitten? De beslissing valt dan in feite door de voor Bergen historische woorden van Wother spoon: 'Hell Bill, let's take the damned place!. 'Of ze nu waar zijn of niet, de instemming van de mannen van Bill Cromb kan niet beter geïllustreerd worden dan door Twee uitgeschakelde Sherman's van het South Alberta Regiment op de Huijbergse Baan.

De Waterschans | 1994 | | pagina 14