104 3 De Waterschans nr. 3 1994 Na de bevrijding heerst voortdurend grote drukte in de omgeving van de commandopost van Lincoln and Welland en de South Alberta's, Hotel de Draak. nacht opstellingen ten zuiden van de Zoom toegewezen, hoe vermoeid ze ook waren. Iedere man was hardnodig. We eindigen onze tocht in het spoor van L&W met de wens dat het de lezer wat duidelijker geworden mag zijn wat een Canadees infanterie bataljon heeft moeten meemaken voordat het ons bevrijdde van de toen zo gehate Duitsers. Bewust hebben we de bevrijding van de rest van de stad, na die 27ste oktober, weggelaten. Militair gesproken ging het Canadezen en Duitsers immers meer om de Zoom, als uiterst lastige hindernis, dan om de stad. Wat er gebeurt zou zijn bij een eventuele Duitse verdediging van de stad zelf zou alleen met beelden van, bijvoorbeeld, Caen kunnen worden geïllustreerd. De ellende voor menig Bergenaar ging na de 27ste nog door en de tegenstand van keiharde (en zo men dat wil faire) Duitse vechtsoldaten achter de Zoom loog er niet om. Ook voor en na die 27ste had Bergen te lijden van gevechtshandelingen. man waren gesneuveld, 47 krijgsgevangen waren genomen en 424 man gewond werden. Zo is het ook goed te weten, dat in de zes maanden die nog volgen nog 149 man zullen sneuvelen, 586 gewond raken en 27 man in krijgsge vangenschap belanden. Die cijfers geven stof tot nadenken. Maar toch, we waren bevrijd. Vreugde overheerste en het zou niet goed zijn te vergeten, dat de Canadezen zelf ook die vreugde en plezierige momenten in hun eigen geschriften hebben vastgelegd. Hoe zal een tiental 'Lines' het in Antwerpen hebben gesteld, toen ze daar op verlof heen mochten? En waren er geen kazernes genoeg om de vermoeidheid van de laatste dagen weg te slapen? Nog weet men in Canada van een eerlijke en goede maaltijd te praten, waarbij Bergse schonen de spijzen opdienden. Je kon als soldaat in de bioscopen gratis terecht. En dranken van velerlei soort waren er altijd te vinden. Het grootste plezier deden de feestende Bergenaren hun bevrijders echter met een ding: ze We sluiten af. Voor 'onze Lines' was de oorlog nog lang niet afgelopen. Bijgevoegd kaartje toont hun verdere tocht tot de Duitse capitulatie. Wanneer cijfers spreken, dan is het goed hier te vermelden, dat op een beginsterkte van 847 man, vóór 29 oktober 1944 117 Oorlogsschade aan de Noordzijde- Zoom. De Waterschans nr. 3 1994 toonden zich blij en dankbaar. En dat is in Canada nooit vergeten! Geraadpleegde bronnen publi caties literatuur R. L. Rogers, History of the Lincoln and Welland Regiment. Ottawa, 1954; G. Hayes, The Lines, A History of the Lincoln and Welland Regiment at War. Alma, 1986; T. Copp en R. Vogel, Maple Leaf Route: Caen, Alma, 1983; T. Copp en R. Vogel, Maple Leaf Route: Falaise. Vlma, 1983; J. de Vos, Canada in Flanders. Navor singscentrum voor de geschiedenis van de 2e wereldoorlog, Brussel z.j; P. Hoedelmans, De oorlogshan delingen van belang bij de bevrij ding van ons gewest. Bergen op Zoom, 1994 (manuscript); A. Paape (red) e.a. Bericht van de Tweede Wereldoorlog. A,dam, 1970. Speciaal de delen: 67: Tussen eb en vloed; 68: D-day; 69: Normandië; 73: De Gaulle komt thuis; 74: Dolle opmars; 76: De slag om de Schelde; 77: Barrière Westwall; 80: Infernaal De Lincoln and Welland brug werd in 1945 de opvolger van de Baileybrug, die in oktober 1944 over de Zoom gelegd was. intermezzo; 91: Oost-Nederland vrij; 98: Balans van de oorlog. C. H. Holst, Fallschirmjagerreg. 6. Kriegestagebuch vom 6/9 bis 5/11 1944. Belgiën und Holland. 1986. Tankversperring ten zuiden van Bergen op Zoom.

De Waterschans | 1994 | | pagina 15