80 y\j at- 81 De Waterschans nr. 3 1994 Telkens opnieuw ingraven: een kwestie van zelfbehoud. een volgende aanval bevolen. De orders zijn niet duidelijk en berei ken niet alle pelotons commandan ten. Versnippering, veel slachtoffers en krijgsgevangenen zijn het ge volg. Bij deze derde poging Tilly in te nemen blijkt het gebrek aan Een voorbeeld van de gevechtsbe pakking 'volgens het boekje'. ervaring, maar ook ergernis van de mannen die de aanval moeten doen. Volgens het boekje op weg ge stuurd met zware bepakking (waar door hun bewegelijkheid sterk wordt beperkt), gooien ze tijdens de gedwongen terugtocht alles weg wat ze missen kunnen. De vervanging daarvan heeft verschillende weken in beslag genomen! L&W wordt na deze frustrerende gebeurtenissen even uit de frontlijn teruggetrokken. In de nacht van 2 op 3 augustus nemen ze in Bras, drie km ten noorden van Bour- guébus, de positie van de Manitoba Dragoons over. Ze krijgen er wat, betrekkelijke, rust maar blijven Tilly met mortieren bestoken. Dan ontdekt een patrouille van de Argylls op 4 aug. dat de 1ste SS- Pantserdivisie een afdeling in Tilly heeft gestationeerd. Dat verhindert niet dat een vierde aanval, op bataljonsniveau, door de Argyll and Sutherland Highlanders op 5 augu stus gewoon doorgaat. Ook die levert niets op. Het regiment her groepeert zich nu in Caen op 6 en 7 augustus. Er zijn nieuwe krijgsplan nen: operatie TOTALIZE moet de patstelling doorbreken. Hoe die ook zal worden opgezet door Montgo mery, voor de gewone soldaat staat na Tilly vast, dat in volgende aan vallen het absolute minimum aan uitrusting voldoende zal zijn. Zoals een infanterist het zei: 'We waren ervan overtuigd, dat je alles wat je nodig had bij je had, wanneer je je geweer, munitie en een paar grana ten had'. Bij de meeste gewone soldaten is ook sprake van een gezonde twijfel aan de deskundig heid van de plannenmakers. Tilly heeft hen veel geleerd. Daar zullen ze hun voordeel mee doen. Operatie Totalize De eerste fase van dit plan, bedoeld om een opmars richting Falaise mogelijk te maken, vroeg de inzet van twee infanterie-divisies. Een divisie (2nd Canadian Division) westelijk van de weg Caen-Falaise; een oostelijk van die weg (51st Highland Division). Voorafgaand aan hun poging om de Duitse verdediging te doorbreken zou een inleidende artillerie-beschieting van kolossale omvang plaatsvinden, uitgevoerd door 360 kanonnen. In speciaal aangepaste pantservoer tuigen zou de infanterie achter dit gordijn van granaten snel oprukken. Eenmaal meester van de hoger gelegen terreingedeelten tussen Caen en Falaise zou dan de mobiele kracht van twee pantserdivisies (rechts de 4th Canadian en links de 1st Polish Division) de ingenomen posities overnemen. Doel van de operatie is de vereniging van Cana dese en Amerikaanse troepen in Falaise, waardoor het grootste deel van het 7e Duitse leger in de val zou zitten. Dit zóu kunnen, wanneer maar spel genoeg kon worden doorgestoten. De Duitse bevelheb ber Von Kluge had, in opdracht van Hitier, getracht met zijn pantserdi visies van 'Panzer Gruppe West' de Kanaalkust te bereiken en de US-troepen af te snijden. Dit was op 7 augustus ook geprobeerd door generaal Dietrich, die daarvoor vijf pantserdivisies had ingezet met als uitvalsbasis Mortain. Het bleek een mislukking en alsnog overhaast terugtrekken richting Seine was wat Von Kluge overbleef. TOTALIZE trachtte dus deze terug trekkende troepen de pas af te snijden. De mannen van L&W kunnen, in de namiddag van 7 augustus, aan de groeiende stofwolken in zuidelijke operation] totalize! 'De eerste fase van Operatie Totalize, richting Falaise'. 7-9 augustus 1944. richting wel zien, dat er iets belang rijks aan de hand is. Later die dag horen ze op hun verzamelplaats ten zuiden van het station van Caen het alles doordringende geronk en gerommel van de bommenweipers en de artillerie, die 'TOTALIZE' inleiden. Tegen middernacht is hun tijd van vertrek gekomen. Eerst volgen ze langzaam de routes, zoals aangege- De Waterschans nr. 3 1994 De grindgroeve bij Cintheaux waar Lincoln and Welland zich op 8-8- ingroef en later, na 'Butcher Hill', wat op adem kon komen. Al zorgde de artillerie voor weinig rust. ven door de genie, daarna klimmen ze op de tanks van het South Alberta Regiment. Tegen tien uur op 8 augustus trek ken ze, opnieuw te voet, Roc- quancourt binnen, de avond tevoren gezuiverd door mannen van de 2e Can. Divisie. Ze graven zich in, zoals al zo dikwijls, en ondergaan een dag lang een helse beschieting. Het stadje ligt in puin, de stank van de dood hangt overal. Het zou het moreel van L&W in deze barre ellende zeker goed hebben gedaan te weten, dat op dat moment de 51e Highland Divisie, eindelijk, korte metten maakt met de Duitse verdedigers van Tilly! Tegen het vallen van de avond bereikt hen de opdracht op te ruk ken naar Cintheaux, drie km verder zuidwaarts, en zich daar opnieuw in te graven. 'TOTALIZE', het woord zegt het al, houdt dus het meer massaal optreden in van onderdelen. In dit geval krijgen de verschillende regi menten hun plaats en taak in het grotere verband van de Divisie opgedragen. Dat brengt L&W soms vooraan, in de vuurlinie, soms meer naar achter, wanneer andere regi menten hun plaats 'doorschrijden' en hun plaats in de voorste linie overnemen. Het verloop van de strijd speelt bij dit alles natuurlijk een grote rol. De strijd die nu gaat volgen is daar een voorbeeld van. Doel is de vernietiging van de Duitse verdediging langs de Laison. De gevechten moeten vreselijk hard geweest zijn. De aan L&W toege wezen heuvelrug krijgt van de mannen de naam 'Butcher Hill' (Slachters heuvel). Op 9 augustus krijgt ons regiment, in een verward geheel van orders, de opdracht zich gereed te maken voor de aanval op Grainvil- le-Langannerie, een verzameling van drie kleine buurdorpjes die weggedoken liggen in het veld, rechts van de weg naar Falaise. De aanval wordt ingezet met twee compagnieën. De Duitse tegenstand is hier en daar hevig. Met 16 man aan verliezen en twee tanks uitge schakeld door mijnen kan het regi ment tegen 18.00 uur de balans opmaken. Voor het eerst hebbende mannen oog in oog met de vijand gestaan en blijkt die van vlees en bloed in plaats van granaten en pantserstaai te zijn. De eerste dertig krijgsgevangenen worden met meer dan gewone aandacht bekeken en afgevoerd. Tijd voor het stillen van menselijke behoeften als honger is er niet. Om 19.00 uur komt de order binnen op te rukken naar een heuvelhelling ten noordwesten van Grainville, nog op de detailkaart van Michelin terug te vinden als heuvel 195. Verkenners worden uitgestuurd om de weg naar dit nieuwe doel, dat binnen de Duitse verdedigingslinie ligt, te onderzoeken. Om 20.30 uur gaat het regiment op weg, geleid door de verkenners. Die maken dan een fout. Ze nemen in de zuidwestelijke hoek van Grain ville niet het zandpad, dat naar het zuiden loopt maar blijven de weg in westelijke richting volgen. Bijna het hele regiment trekt zo het dorpje Ste.Germaine-le-Vasson binnen en dat is stevig in Duitse handen! Verwarring volgt, delen van het regiment kunnen zich nog terug trekken, andere verspreiden zich overhaast en raken verstrooid. Een compagnie bereikt samen met de bataljonscommandopost het opgege ven doel. In de vroege morgen van 10 augustus blijkt de ellende van de verstrooiing in volle omvang. Men weet niet waar de eigen mannen zich bevinden! En de vijand is zeer nadrukkelijk erg dichtbij. Hij doet felle tegenaanvallen en onderhoudt een moordend vuur met lichte en zware wapens. De eigen artillerie vf To Caen^-- ST. SYLVAIN iCINTHEAÜXc \HAUTMESNIL) <- .OPERATION 7 ^TOTALIZE M 1 BRETTEVILLE- \m W* 'e -RABET soignolle: tugust GRAINVILLE- LANGANNERIËx QUESNAY ST GERMAIN/S Ie VASSON 1/ OPERATIONS LINCOLN AND WELLAND REG'T 9-11 AUGUST 1944 Regimental Movements Wooded Area Company Movements Contour intervals in metres 0 1 2 N 3 5 km. kan niet worden ingezet. De radio verbinding is lange tijd verbroken. Dorst en honger teisteren de inge graven mannen, die bovendien nog een mentale dreun krijgen wanneer de eigen luchtmacht strooibiljetten laat neerdwarrelen, waarop met vette hoofdletters gedrukt staat 'DAS ENDE'. Gelukkig voor L&W komt dat einde laat in de volgende middag, wanneer andere onderdelen naar

De Waterschans | 1994 | | pagina 3