82 83 De Waterschans nr. 3 1994 Ingegraven op 'Butcher Hill' ondergaat de infanterie beschieting, hitte, honger en dorst. voor weten te komen en de benarde positie overnemen. De aanval komt nu weer moeizaam opgang. De aanvoer van munitie en water en de ment veldartillerie in volle aktie tekent de benauwdheid aan ruimte. Even had men tijd voor reflektie. Had de vierde Divisie naar behoren Het gevreesde en veelzijdige Duitse 88 mm geschut. afvoer van de gewonden neemt geruime tijd in beslag. Dan maken de verbijsterde en uitgeputte man nen de balans op: 53 man aan doden en gewonden! Hiermee eindigde operatie TOTALIZE. De hele 10e Brigade wordt teruggetrok ken voor enkele dagen rust. Dat die genoten moest worden midden tussen de opstelling van een regi- gefunktioneerd? Wellicht had het beter gekund. Het feit dat juist op haar ffontgedeelte het Duitse leger veertig stuks van de beruchte 88 mm kanonnen kon inzetten, die beschikbaar waren gesteld door de Luftwaffe, speelde zeker een grote rol. Die maakten de verdediging van de Duitsers langs de Laison-rivier wel heel sterk. De leiding besefte ook dat de bevoorra ding (o.m. met eten en drinken) aan alle kanten rammelde. Daar werd na 13 augustus veel aan gedaan. De mobiliteit van de oorlog maakte dat hard nodig en het moreel van de mannen, die dagen lang in stof en hitte zonder eten en drinken hadden gezeten, kon er alleen maar op vooruitgaan. De bataljonskeuken werd opgedeeld, voortaan had iede re compagnie haar eigen keuken en iedere man kreeg een dagrantsoen mee om, als er gelegenheid voor was, zelf iets klaar te maken. een terugblik in 1994 In de zonovergoten Normandische velden van 1994 zijn vooral de oorlogkerkhoven de stille herinne ring aan de strijd van 1944. Van de verwoestingen is na 50 jaren weinig meer te zien. Het zijn de opgerichte monumenten, de musea en de kerkhoven die ons het verhaal van toen vertellen. Over Normandië verspreid liggen twee Amerikaanse, zestien Britse, een Frans, twee Canadese, een Pools en vijf Duitse oorlogskerkhoven. De naamloosheid van veel stenen en kruisen brengt daar de omvang van het gebrachte offer wel heel sterk in herinnering. Anders dan in de Eerste Wereldoor log werden er de gevallenen van een bepaalde periode samenge bracht. Daarom rusten in Bény-sur-Mer de gesneuvelde Canadezen van de periode 6 juni - 20 juli 1944. Het zijn er 2048. In Brettevillesur-Laize/Cintheaux, voor de periode 21 juli - 20 augu stus 1944, zijn het er 2959. Een merkwaardige ontdekking deden we in Bény. We troffen er het graf van de 38-jarige soldaat D. W. Rosen- berger, gesneuveld op 19 juli 1944 en behorend, volgens de inscriptie, tot het Lincoln and Welland Regi ment. Hoe dat te verklaren als het regiment pas op 24 juli arriveerde? Een oplossing voor dit anachroni sme biedt ook de officiële regi mentsgeschiedenis niet. Die dateert van 1954. De auteur, majoor R. L. Rogers, zegt daarin op pag. 128: 'Toen in begin juli de omstandighe den in Normandië met het weer verbeterden, vertrok op de 16e een kwartiermakersploeg voor de 10e De Waterschans nr. 3 1994 De stenen van de eerste gesneuvelden van Lincoln and Welland. Can. Inf. Brigade naar Gosport. Ze ging aan boord om 18.30 uur de volgende avond en landde in Nor mandië op de 18e. Het L&W Regiment was hierin vertegen woordigd door Lt. Kol. Mc. Queen, Lt. Borthwick, de Sgt'n G. Sim en F. Voice en de soldaat H. Holli- day'. Sld. Rosenberger wordt niet genoemd. Ook zijn legernummer B.119409, in zijn grafsteen gebei teld, ontbreekt in de lijst van offi cieren en manschappen, die in het regiment dienden. We zullen de Canadese oud-strijders in oktober om uitsluitsel vragen omdat hij toch de eerste gesneuvelde van 'ons' regiment is. In Bretteville liggen de twee mannen, die het regiment de eerste gesneuvelden noemt: Papi- neau en Swanson, gevallen bij Bourguébus op 31 juli. Op weg naar hun graven trof ons het doordringend geluid van een doedelzak, bespeeld door een militair in kilt. Het bleek een eresa luut van het Black Watch Regiment aan de gevallenen waarbij we ons in stilte aansloten. Welke gebeurtenissen brachten hen in Bretteville/Cintheaux? Operatie Tractable Het heuvelrijke gebied voorbij Cintheaux, richting Falaise, mist de wijdse openheid van de vlakte vanaf Caen. Naar het zuiden berei ken de beboste heuvels een hoogte van zo'n 200 m. Daartussen stro men kleine riviertjes, zoals de Laison, de Ante en de Dives. Kleine dorpen worden verbonden door kronkelende, vaak holle weggetjes. In dit terrein wilde operatie 'TRACTABLE' na 13 augustus 1944 de knap gevoerde Duitse tegenstand opnieuw doorbre ken. U weet dat men de zich terug trekkende Duitse troepen de pas wilde afsnijden. Vanuit het zuiden rukten US-troepen op, de Canade zen zouden met hen contact moeten maken vanuit het noorden ter hoog te van Falaise en het terrein ten oosten van deze stad. De legerlei ding wilde vooral snelheid en paste daarbij (onorthodoxe) oplossingen toe, waarbij tanks en infanterie meer geïntegreerd optraden dan tot nu toe het geval was geweest. Massale artilleriesteun en voortdu rende bombardementsvluchten van de luchtmacht zouden het pad voor de samengebalde kracht van twee pantserdivisies effenen. Deze nieu we wijze van optreden bleek inder daad de Duitsers te verrassen. De startlijn van deze operatie ligt ter hoogte van Cintheaux. In een misschien vergelijkbare hitte is het vinden van een schaduwrijk plekje om te kunnen eten in de julimaand van '94 een hele opgave. Er moet aan de D.131 volgens de kaart een monument staan. Via Estrées-la-Campagne vinden we dat ook. Een simpele zuil met inscriptie en plaquette, omgeven door wat groenblijvend geboomte, is op dit schitterend uitkijkpunt de herinne ring aan het begin van TRACTA BLE. Vóór ons de vlakte richting Caen. Achter ons de heuvelrand en daar achter Rouvres, waar de Laison doorheen stroomt. Op 14 augustus 1944 verzamelt zich L&W in een terreinplooi tus sen Cintheaux en St.Sylvain. De infanterie klimt op TCV's (Troop Carrying Vehicles). De opstelling van die voertuigen is als voor een parade: 7 naast elkaar en 10 achter elkaar, oostwaarts gericht. Een dergelijke opstelling nemen ook de andere onderdelen van hun eigen 10e Inf. Brigade en die van de 8ste Can. Inf. Brigade in. Direkt voor zich hebben de mannen van L&W de Shermantanks van het South Alberta Regiment, drie eskadrons naast elkaar. Van de vijand is niets te horen. De luchtmacht legt rook gordijnen. Om 14.00 uur begint de opmars met een langzaam oost waarts rijden over zo'n 800 m. Dan maken alle voertuigen een draai naar rechts, naar het zuiden. Elk regiment, ook L&W, heeft daarmee een front van 10 voertuigen, 7 voertuigen diep, van alle soorten en maten. De snelheid neemt toe, een giganti- OPERATIONS LINCOLN AND WELLAND REGT 9-16 AUGUST 1944

De Waterschans | 1994 | | pagina 4