T 88 89 De Waterschans nr. 3 1994 Opmars Amerikaans legerkorps (met nummer) Opmars Brits legerkorps (met nummer) ■i Opmars Canadees legerkorps (met nummer) Opmars Franse strijdmacht van gen. Leclerc Duitse terugtocht Frontlijn bij "zak van Falaise" op 19 aug. 1944 Frontll|n op 25 aug 1944 .•Chateau - Thlery geïll I biuegehoofd &ernon [^PARIJS 19-25 aug. 1944 Aigenian aug. 1944 geall. Fonlaineblea Ttovles, I -I-u Na de overwinning in de 'zak »an Falaise' konden de geallieerden oprukken naar de Seine cn Parijs bereiken op 19 augustus 1944. prairie komen', er is slechts sprake van een massabeweging van ge weerdragers. Ze vertrouwen kenne lijk puur en alleen op de kracht van hun aantal, in de hoop dat sommi gen er dóór kunnen komen. Ze betalen er een hoge prijs voor, ook al omdat ze door de bij de rivier overgangen opgehoopte, kapotte voertuigen en paardekarren niet snel vooruit komen en een makkelijk doelwit vormen voor de jachtvlie- gers en de kanonnen. Het resultaat is verschrikkelijk. Maandag 21 augustus is St.Lambert niet meer dan een vuilnisbelt van verwoeste voertuigen, omringd door huizen die op instorten staan. De strijd woedt dan vooral meer naar het noorden, waar de Polen, aangevallen van twee kanten, in een gevecht van onbeschrijfelijk geweld en verwarring gewikkeld zijn. Voor de Duitsers is de stop in de fles 'Das Korridor des Todes' gewor den. Een intrigerende vraag blijft bij al deze gebeurtenissen waarom er geen versterking naar het kleine garnizoen van St.Lambert werd gestuurd. Het lijkt er op dat al tijdens het sluiten van de zak van Falaise de plannen voor de achter volging van de ontsnappende Duitse troepen werden uitgedeeld. Hoewel de order aan de 4e Can. Pantserdivisie duidelijk is en zegt: 'De omsingeling moet volledig zijn; geen Duitser mag ontsnappen', maakt de 4e Pantserdivisie zich al op de 19e klaar om naar het noord oosten te gaan, richting Vimoutiers. De uitbraak van de Duitse troepen op de 20ste augustus laat toch duidelijk zien dat heel wat meer mannen en wapens in St.Lambert nodig waren. Nu moeten majoor Currie en zijn mannen voor hun leven vechten. Terwijl de rest van de divisie zich ofwel klaarmaakt om een vijand te achtervolgen die nog niet ontsnapt is, ofwel probeert zoveel mogelijk rust te krijgen. Wanneer op de 20ste de gevechten aan de Dives steeds feller worden haalt men een streep door de op marsplannen. De 4e Pantser Brigade moet de vechtende Polen gaan helpen ten noorden van Chambois. Ze komt niet verder dan een punt, 6 km ten noorden van die plaats. Ook de 10e Inf. Brigade moet in dat gebied positie innemen om een nieuwe uitbraakpoging te voorko men. L&W zit op dat moment nog verder naar het westen, zo'n 5 km ten noorden van Trun. De mannen van St.Lambert zijn daar maar 7 km vandaan, schijnbaar vergeten. Generaal Simonds bezoekt St.Lam bert die avond en geeft opdracht die positie te versterken om uitbreken van de vijand te voorkomen. Dat kan aan de realiteit echter weinig meer veranderen. De stop is niet op tijd op de fles gegaan. Dat zal pas op de 21ste gebeuren, na bloedige gevechten, wanneer de Canadese hulptroepen eindelijk Chambois bereiken. Duitse bronnen geven op dat 40 a 50% van hun troepen uit de omsingeling bij Falaise wist te ontsnappen, zo'n 50.000 man, ter wijl bijna alle voertuigen en wapen tuig werden vernietigd en achterge laten. Nauwkeurige tellingen daar van geven deze cijfers: 187 tanks; 157 lichte pantservoer tuigen; 2447 vrachtwagens, auto's en motorfietsen en 252 stukken geschut vormen na 21 augustus de 'The Shambles' of slachtplaats van het slagveld bij Falaise. Sinds de 13e augustus maakten de geallieer den 135.000 Duitse soldaten krijgs gevangen. Voor L&W is er na de landing nu bijna een maand verstreken. Het regiment heeft daarin 253 man verloren, waarvan 60 man gesneu veld zijn. Daaronder twee compag niescommandanten. Bovendien is een derde compagniescommandant slachtoffer van een explosie. Die verliezen moeten worden aange vuld. Zal daar tijd voor zijn? de achtervolging Terwijl overal in Frankrijk de Duitse legers zich terugtrekken wil het geallieerd opperbevel voorko men dat de uit de zak van Falaise ontsnapte troepen naar het noorden De achtervolging maakte zo 'n transport van de infanterie noodzakelijk. Bij weerstand van de vijand kon de infanterie direkt steun verlenen. zullen ontkomen. Montgomery maakt een afspraak met de Amerikanen voor een twee- Langs de opmarsroute passeerde de kolonne massa 's uitgeschakeld Duits materieel. De Waterschans nr. 3 1994 de omsingeling in de omgeving van de Seine, tussen Mantes en Elbeuf. De US-troepen waren dit plan al vooruit, hun 15e legerkorps was de 20ste augustus al de Seine gepas seerd. Tussen het Kanaal en Ver- neuil zullen de Britten en Canade zen hetzelfde moeten doen. De Duitsers hebben zich teruggetrok ken op een smalle strook grond tussen Elbeuf, de Seine en de rivier de Risle. Met alle ter beschikking staande middelen willen ze hun oversteekplaatsen behouden. En ze zullen daarin slagen! Ze houden de 5e US-Pantserdivisie bekwaam op afstand en ze hebben het weer mee: de luchtmacht kan nauwelijks opereren. Opnieuw weten grote aantallen Duitsers te ontsnappen m.b.v. 18 ponten die hen de Seine overzetten. De Canadezen staan in het hun toegewezen vak voor de taak het Duitse verzet aan de zuid zijde van de Seine te breken en hen vervolgens van de noordelijke oever te verdrijven. De mannen van L&W zijn zich van al deze strategische concepties niet bewust. Tussen 20 en 22 augustus gebeurt er weinig. Uit St.Lambert keert op 21 augustus het uitgeputte restant van hun C-compagnie terug. Ze krijgen nauwelijks rust want een uur later moeten ze met de andere compagnieën, om 21.00 uur, de tanks beklimmen. Het regiment vertrekt, de koude en natte nacht in. De opdracht is hulp te verlenen aan de Polen in de buurt van Chambois, maar dat blijkt al gauw niet meer nodig. Het nieuwe doel wordt Pont de l'Arche, ten zuiden van Rouen. Onder heel wat idealer omstandig heden hebben we de opmarsroute van L&W in de zomer van 1994 nagereden. De afstand naar de Seine is vanuit Vimoutiers in een paar uur te rijden. Een schitterend terrein, waar een van ons steeds stiller werd, vooral na het passeren van een langs de weg opgestelde Tigertank. Zijn militaire achter grond gaf hem de uitspraak in de mond: 'Wat een terrein voor een hinderlaag!' Dat prachtige gebied, met dichte bossen en bochtige wegen, zal in 1944 heel wat krachttermen hebben losgemaakt. Na het passeren van Le Sap, op weg naar Monnai, krijgt de kolonne met zo'n hinderlaag van anti-tank vuur te maken. L&W stopt, richt zijn verdediging in en maakt zich klaar voor het gevecht. Dan luidt de tegenorder via Marcai- re, een eind terug, weer noord waarts te trekken als flankbeveili ging voor de doortrekkende divisie. Dat betekent ploeteren door de modder om de volgende morgen te ontdekken dat de op de flank ver wachte vijand verdwenen is. Op 24 augustus bereikt de kolonne om 19.30 uur Bernay, waar de laatste Duitsers kort ervoor zijn wegge trokken. De dankbare bevolking juicht haar bevrijders toe. Het verhaal van de 10e Brigade regi streert die geestdrift en de uitwer king daarvan op de mannen, die Caen en Falaise achter zich hebben. 'Een plaatselijke onderwijzeres had haar kinderen langs de hoofdstraat opgesteld. Eenstemmig en in het Engels zongen die: 'Dank u dat u ons hebt bevrijd!'. Zoiets maakt emoties los. De mannen registreren kolonne Bemay, volgt de oever van de Risle en moet in Nassandres afbuigen naar Fontaine la Soret omdat de brug is opgeblazen. De genie is bezig met het bouwen van een Baileybrug waarvan om 15.00 uur ook L&W gebruik kan maken. Het is dan 25 augustus. De Seine is nog 30 km verder. Enkele uren later loopt de kolonne vast op de voertuigen van de 2e US Pantserdi visie. Dat zorgt voor verwarring. De kolonne van de 4e Divisie raakt versnipperd. L&W voert daarop zelf een verkenning uit, samen met vijf South Albertatanks. Ze onder vinden geen tegenstand en tegen de middag van de 26ste trekt het regi ment dan Criquebeuf-sur-Seine binnen. Duitse terreur Bij onze eerste kennismaking met het kleine Criquebeuf begrepen we nog niet welke fout de terugtrek kende Duitse troepen in 1944 maakten. De hoofdstraat volgend kwamen we uit bij een brug over een riviertje, dat volgens de kaart de Eure moest zijn. Over de brug lag een eiland en daarachter zou De behandeling van 'moffen-meiden' begon, onmiddellijk na de bevrijding, met kaalknippen, zoals hier, ergens in België. óók een triest verschijnsel, dat zich overal in bevrijd gebied zou herha len: de misselijk makende behande ling van meisjes, die zich met de Duitse bezetter hadden ingelaten. Tegen middernacht verlaat de dan de Seine moeten stromen. Het was al laat in de middag. Na een gesprek met een inwoner op leef tijd, die ons vertelde dat op het gemeentehuis alle informatie over de gebeurtenissen van 1944 te

De Waterschans | 1994 | | pagina 7