Bergen op Zoom buiten de heerlijkheid <rrB ff% ;j\TurihW HLm 5/f3¥.' ZL eldegem 136 -Sparappelhoek Rozenboom Poorterhoek O Koornbl Wiinendale Wijnen Griete Veldhoeko oereveld Mar^h Bresken "Schaak De Waterschans nr. 4 1994 door: Jos van Loon Afb 1. In Parijs komt op de Are de Triomphe de naam Berg-op-Zoom voor. Over de herkomst, betekenis en de spelling van de naam Bergen op Zoom hebben zich heel wat ge leerden, onder wie het meest recent oud-gemeentearchivaris drs. W. van Ham, het hoofd gebogen. De dubbele stadsnaam heeft een rijkdom aan meningen opgeleverd, waarbij zowel aan Bergen als aan Zoom evenredig veel aandacht besteed is. Door de samengestelde stadsnaam onderscheidt Bergen op Zoom zich duidelijk van andere plaatsen met die naam, zoals Bergen in Noord-Holland, Bergen in Henegouwen (Mons), Bergen in Noorwegen enz. Niettemin maakt de bewoner en streekgenoot meestal gebruik van het eerste deel. Zij spreken doorgaans van Bergen, Bergenaar en Bergs. Wie spreekt van Bergenopzomer of Bergenop- zooms, verraadt een vreemdeling in de regio te zijn (1). Toch is ook de naam 'Bergen op Zoom' niet zo uniek is als menig Bergenaar wel zou denken (2). Zo prijkt de aanduiding Berg-op-Zoom boven aan de rechterflank van de Are de Triomphe in Parijs, tezamen met Ypres, Luxembourg en Breslaw. Zij herinnert aan de bestorming van de vesting van Bergen op Zoom op 8 maart 1814 door Britse troepen onder bevel van de luitenant-generaal Sir Thomas Graham, waarbij de driemaal sterkere Franse troepen onder leiding van kolonel Le Grand werden verdreven (3). Vaak leidt toeristische oplettendheid of zelfs speurzin tot opmerkelijke vondsten, zelfs tot over de oceanen. Het is daarom interessant na te gaan waar onze stadsnaam als toponiem elders, met name in het buitenland, voorkomt, waarom juist daar en of er enig verband bestaat met ons Bergen op Zoom. Om eerst maar eens wat dichter bij stad en land van Bergen op Zoom te blijven, voert deze eerste ver kenning ons naar het grond-gebied van onze zuiderburen. 1. Vlaanderen Op zoek naar 'het wonder van Bergen op Zoom' in het vermeende kerstlied 'De dry herdekens' (4) probeerde J. Sanders in 1971 o.a. verbindingen te leggen tussen ons Bergen (op Zoom) en Berg op-Zoom als 'eene wijk en herberg te Torhout'(5) of gehucht in Tor hout, ten zuidwesten van Brugge (6). Uit 'enkele, vrij willekeurig bijeen- gehaalde gegevens' probeerde San ders duidelijk te maken hoe de naam Bergen op Zoom in Vlaan deren toponymisch en historisch te De Waterschans nr. 4 1994 t i Afb 2. Berg-op-Zoom, 'eene wijk en herberg te Torhout, of gehucht in Torhout, ten zuidwesten van Brugge. verklaren is. In Torhout kent men drie ver klaringen voor de daar voorko mende naam Berg-op-Zoom. Parallel aan een naamsverklaring van ons Bergen op Zoom, zou de naam afgeleid zijn van een berg op de zoom van de stad Torhout, een hoogte van 35 meter boven de zeespiegel op ca. 2 km afstand. Op deze plaats staan enkele huizen, waaronder een wegrestaurant. De voorgevel was in 1969 nog gesierd met de naam Berg-op-Zoom. Even verderop is een zijstraatje met naambordje: Berg-op-Zoom. Deze verklaring wordt thans niet meer aanvaard. Bij de godsdiensttwisten van 8 november 1580 te Bergen op Zoom werden de nonnen uit Het Bagijn- hof, even buiten De Verloren Costpoort (tussen Vest-Noordsingel- Bleekveldje) verjaagd (7). Zij vluchtten de stad uit en vestigden zich te Torhout, waar ze de naam Berg-op-Zoom en de naam Verloren Cost aan hun huizen, schuren en onderhorigheden zouden hebben gegeven (8). Ook deze tweede Torhoutse uitleg wordt thans be streden, o.a. omdat de nonnen op het platteland helemaal niet veilig waren. De derde en meest aanvaarde uitleg luidt als volgt. Uit het huwelijk van markiezin Maria Henrietta de la Tour d'Auvergne met Johan Christiaan van Sulzbach werd te Doombosch bij Brussel geboren: Karei Philip Theodoor (1724-1799), o.a. keurvorst van de Palts, hertog van Beieren, markies van Bergen op Zoom, bezitter van de heerlijk heid Wijnendale, heer van Breskens (9). De keurvorst liet op eigen kosten de nieuwe weg Brugge- Torhout-Roeselaere-Menen aanleg gen. Overal waar een zijstraat op de pas aangelegde weg uitkwam, plaatste hij met octrooi van keizerin Maria Theresia een tolbarrière (10). Bij de zeven tolhuizen verrezen even zovele herbergen, waaraan hij telkens de naam gaf van een van zijn bezittingen. De eerste barrière te St. Andries werd De Klokke genoemd. De tweede te Loppem kreeg de naam Heidelberg, de stad waar de vorst gestudeerd had. Deze bestaat nog steeds. De derde barrière ontving de naam Berg op-Zoom, gesitueerd aan de kruising van de nieuwe weg met de oude 'Gentweg'. Verderop ligt dan nog de herberg Breskens. Het oude Berg-op-Zoom bestond enkel uit enige kleine huisjes, waarvan de herberg het middelpunt vormde. Rond de jaren 1840 richtte notaris Dierickx er op persoonlijk initiatief een landbouwschool op, die later uitgroeide tot de voornaamste van het land, maar tenslotte overge plaatst werd naar Gembloers te Namen en thans fungeert als land bouwhogeschool. Later werd de school de nu nog bestaande hoeve Christiaens. 2. Wallonië Op de grens van België en Frankrijk ligt op 63 km van Dinant de vestingstad Bouillon. Vier ver keersborden met een plaatsnaam richten ter plaatse hun punt op Ruelle BERG OP ZOOM. Volgens Pierre Bodard, archivaris van de

De Waterschans | 1994 | | pagina 17