106 Afscheid van onze redactie-secretaris Studies 107 De Waterschans nr. 4 1994 1 De uitreiking van de Sakkoprijs 1994 in de Hofzaal van het Markiezenhof aan de Stichting In den Scherminckel. Foto: P.Michielsen. Provinciale genealogische dag Noord-Brabant Op zaterdag 18 maart 1995 organiseert het Rijksarchief in Noord-Brabant in samenwerking met Brabants Heem en het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) een uitwisselings- en informatiedag (10.00-16.00 u.) voor genealogen. Adres: Rijksarchief Noord-Brabant. Zuid-Willemsvaart 2, 's-Hertogen- bosch. Met stands presenteren zich allerlei genealogische instellingen en tijdschriften. Een aantal mensen is bereid gevonden u met hun kaartenbakken of computers te informeren over uitgezochte stambomen. De momenteel beschikbare genea logische computerprogramma's worden gedemonstreerd. Op deze dag zullen enkele inleiders informatie verstrekken over genea logisch onderzoek in Noord-Brabant en over genealogisch bronnen materiaal dat bij het Rijksarchief in Noord-Brabant en bij het Centraal Bureau voor Genealogie berust. Voor de meer gevorderde genea logen zijn er 's middags korte lezingen over materiaal dat ze kunnen gebruiken om stambomen verder 'aan te kleden'. Tenslotte presenteren het RA en het CBG hun nieuwe gids voor genealogisch onderzoek in Noord-Brabant. De toegangsprijs bedraagt f5 (incl. lunch fl 5). Men kan zich tot 1 maart 1995 opgeven bij het RANB door het verschuldigde bedrag te storten op giro 107.67.90 o.v.v.: 18 maart aantal personen en evt. aantal lunches. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij Albert Verhees of Willem van den Berg, RANB 073-120733, toestel 411 (maandag t/m donderdag). Aktiviteiten 1995 maandag 16 januari 1995: lezing door de heer R. Guinee, lid van onze Kring, over gothische kathedralen in Frankrijk en de relatie met gerealiseerde bouw werken in Nederland. De lezing zal worden gehouden in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2 te Bergen op Zoom, aanvang 20.00 uur; donderdag 16 februari 1995: lezing door de heer M. de Schrijver uit Antwerpen over middeleeuwse schuttersgilden. De oudste schuttersgilden zijn ontstaan na de kruistochten in streken waar ook de oudste stedelijke kernen zijn aan te wijzen. De bedoeling was meestal het bewaken en verdedigen van eigen volk, eigen milieu en eigen cultuur. De tegenwoordige schuttersgilden behoren tot oudste nog bestaande georganiseerde cultuurvormen uit vroeger tijden die hun oorspronkelijke opzet hebben weten te bewaren. Ook deze lezing zal worden gehouden in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2 te Bergen op Zoom, aanvang 20.00 uur; donderdag 16 maart 1995: Lezing met dia's door H.Mooren over zijn voetreis naar Santiago da Compostella 20.00 u. leeszaal Archiefdienst. maandag 24 april 1995: jaarvergadering met klank/diaserie. In de maand april zal wederom een mini-excursie worden verzorgd; in de maand mei heeft er een aktiviteit m.b.t. de meidagen 1940 plaats en in juni is er weer een dagexcursie. geautomatiseerde ledenadministratie In tegenstelling tot het eerdere bericht in Waterschans 2/94 dat het lidmaatschapsnummer i.v.m. de overschakeling op een geautoma tiseerde ledenadministratie ingekort zou worden, zult u nu merken dat u een geheel nieuw lidnummer hebt gekregen. De reden is dat in het verleden de ledenadministratie ingericht was op nummer. Vanaf heden is hij gerangschikt op alfabeth. De oude lidmaatschapsnummers zijn hiermee vervallen. Aan het nieuwe nummer kan geen enkele waarde meer worden toe gekend. De leden wordt vriendelijk verzocht adreswijzigingen etc. door te geven aan de ledenadministrateur: de heer J.van Loon, Hippocrateslaan 17, 4624 VE Bergen op Zoom. Tel.: 43222. contributie In deze Waterschans treft u de accept-giro aan voor de contributie voor 1995. De minimum-contributie bedraagt f42,50. Indien u echter nog iets extra's aan dit bedrag wilt toevoegen, is dit zeer welkom. Ter voorkoming van door u te ver richten extra handelingen en te maken kosten wordt u verwezen naar de gebruiksaanwijzing op de achterzijde van de acceptgiro. Betalingen door middel van over schrijvingen zijn ook door uw penningmeester eenvoudiger en goedkoper te verwerken. U gelieve uw contributie tijdig te betalen, bij voorkeur vóór 1 februari 1995. Bij voorbaat dank! adreswijziging Vanaf heden luidt het adres van het De Waterschans nr. 4 1994 redaktie-sekretariaat: drs. B.Daeter. Oudland 8. 4617 ME Bergen op Zoom (Bergse Plaat), tel. 01640- 57339. Desgewenst kunnen copy en materialen voor de Waterschans afgegeven worden bij de balie van de studiezaal van de Gemeentelijk Archiefdienst. Blokstallen 2. 4611 WB Bergen op Zoom. Sakko-prijs 1994 De Geschiedkundige Kring felici teert de stichting In den Schermin ckel met de terecht verdiende Sakko-prijs 1994 en hoopt in de toekomst steeds meer samen te gaan werken. lezingen over kerkgeschiedenis In de Middeleeuwen maakte het huidige Noord-Brabant deel uit van het bisdom Luik. Twee maal per jaar riep de bisschop een synode bijeen waarbij alle geestelijken en vertegenwoordigers van de leken aanwezig dienden te zijn. De aanwezigen werden op de hoogte gesteld van belangrijke besluiten die genomen waren door de hoogste gezagsdragers van de katholieke kerk. Het was aan de bisschop om deze besluiten toe te lichten en de plattelandspastoors voor te schrijven hoe ze in de praktijk moesten wor den gebracht. De zielzorgers leerden tijdens de synode hoe zij zich ten opzichte van hun parochianen en in hun privéleven moesten gedragen. Jaarlijks werden de parochies door kerkelijke gezagsdragers gevisi teerd. Tijdens een visitatie werd de toestand van de parochie, het kerkgebouw, het functioneren en het gedrag van de aanwezige gees telijken onderzocht. Vanaf 1521 werd in de Gertrudis- kerk te Bergen op Zoom gepredikt tegen de dwalingen van Maarten Luther. Tevergeefs, naar later bleek. De Hervorming, vanaf 1580 met kracht doorgevoerd, werd er een groot succes. In de 17e eeuw was Bergen op Zoom de meest gerefor meerde stad van Brabant. Echter in de loop van de 18e eeuw blijkt Bergen op Zoom weer in meerder heid katholiek. Ook de ontwikkelin gen in de 19e eeuw, de Afscheiding en Doleantie hebben westelijk Noord-Brabant niet onberoerd ge laten. In hun bijdragen schetsen de sprekers op basis van verricht archiefonderzoek ontwikkelingen op kerkhistorisch gebied zoals die zich in Westelijk Noord-Brabant in de stad en op het platteland hebben voorgedaan. 12 januari: P. Nissen. Kerstening en religieuze beleving in de Middeleeuwen; 19 januari: P. Toebak. Godsdienstige beleving en het gewone volk. Katholieke visitatieverslagen van het platteland 1580-1650; 26 januari: K. Heeren. Godsdienstige beleving en het gewone volk. Protestantse acta van het platteland 1600- 1700; 2 februari: Ch.de Mooij. Katholieken en protestanten in een stad. Bergen op Zoom 1580-1800; 9 februari: C. Vanwesenbeeck. Afscheiding en Doleantie. Ontwikkelingen in de negentiende eeuw. Alle lezeingen worden gehouden donderdags 20.00-22.00 uur in de Gemeentelijke Archiefdienst te Bergen op Zoom. Kosten: ƒ90 (incl. koffie en syllabus). Aanmelding z.s.m. BRG: 073-146193 of bij de Gemeentelijke Archiefdienst: 01640-41930. expositie 'de archieven open gelegd'. 1397-1810 Een nieuwe expositie is ingericht in het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst in de Blokstallen ter gelegenheid van de voltooiing van de inventaris van de archieven van de stedelijke secretarie, samen gesteld door drs. Willem van Ham die daarmee zijn loopbaan als archivaris beëindigt. De expositie is ingericht volgens de onderwerpen van de hoofdstukken van de nieuwe inventaris. Indien u deze volgt, komt u alle zaken tegen die tot de bevoegdheden, taken en doel stellingen van het stedelijk bestuur tot 1810 behoorden. Bij ieder on derwerp is een aantal documenten te bezichtigen die in origineel of in de vorm van foto's in panelen zijn ondergebracht. Een aantal kostbare stukken, zoals een zilveren bodebus, zijn om veiligheidsredenen in vitrines geplaatst. Ter toelichting zijn schema's, landkaarten, foto's, zegelstempels en andere voor werpen toegevoegd. De expositie loopt van 25 november 1994 tot 31 januari 1995. Een beknopte brochure is bij binnenkomst bij de receptie gratis verkrijgbaar. Indien u meer wenst te weten over bestuur en rechtspraak in een ver verleden, dan kunt u het boekje Bestuur en Rechtspraak voor f5 aanschaffen bij de balie in de leeszaal. Het zal niet iedere lezer van de Waterschans zijn opgevallen dat in het colofon van de afleveringen van dit jaar 'stillekens' een nieuwe naam onder het kopje 'Publicaties' drs. Willem van Ham is verschenen. Het zij de lezers vergeven, want een dergelijke functionaris werkt per definitie op de achtergrond en verschijnt maar één keer in de twee jaar in het vizier. Dat is nu alweer vanaf 1974 het geval, toen het toenmalige bestuur (o.l.v. dr Hartel) besloot een redactiesecretaris aan te trekken voor de samenstelling van een jaar boek voor de leden. Het aantal leden bedroeg toen ongeveer 200; een gedurfde stap dus in financieel/organisatorisch opzicht. De toenmalige assistent van de ge meente-archivaris, Willem A. van Ham genaamd, verklaarde zich des gevraagd bereid zijn schouders daaronder te zetten. Vrij snel

De Waterschans | 1994 | | pagina 2