II 4 De Waterschans nr. 1 1995 Ir. A.J.L. Juten speelde een belangrijke rol bij het tot stand komen van de katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek (foto: GAB). 1921 stond hij te boek voor f1300 (Laane voor f700), in 1922 voor f1020. Bovendien schonk hij kasten en honderden boeken. In de subsi- die-aanvraag aan de gemeente lezen we in de memorie van toelichting: 'Wat betreft de boeken wijzen ondergeteekenden er op, dat zij ter beschikking hebben: Van de biblio theek van 'Geloof en Wetenschap' ongeveer 1800 werken, van een ingezetene ongeveer 300 werken, van twee andere ingezetenen onge veer 200 werken, dat de Vereem- ging 'Geloof en Wetenschap' be schikt over een zeer uitgebreide leesportefeuille met ongeveer 30 tijdschriftnummers enz., wat betreft een bibliothecaris met vakkundig personeel beschikt de vereeniging op dit oogenblik over twee in het bibliotheekwezen ervaren krachten, die tegen een zeer billijk salaris de werkzaamheden zullen verrichten.' Zo was dus de startsituatie. In 'De Vetpan' kreeg de OLB de beschik king over eerst vier en later zes lokalen tegen een huurprijs van f450 per jaar, en dat voor zeven jaar. Er kwamen een leeszaal met kranten en tijdschriften, een studie zaal met naslagwerken plus twee uitleenzalen, een voor de leeszaalbi- bliotheek en een voor de volksuit leen. De laatste telde in 1922 ruim 2100 romans e.d. plus 50 gebonden Dominee dr. H.A. van der Meulen, predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente (midden op de eerste rij) stond aan de wieg van de algemene Openbare Leeszaal en Bibliotheek, 1915 (foto: GAB). geïllustreerde weekbladen. De accountant schatte de waarde ervan op f597,50. Volgens de circulaire 'Aan de katholieke ingezetenen' was de leeszaal open op werkdagen van 10.00 tot 12.30 en van 15.00 tot 21.00 uur. Op zon- en feestdagen van 15.00 tot 19.00 uur. Gaan lenen was alleen op werkdagen mogelijk van 11.00 tot 12.30 en van 16.00 tot 20.00 uur. 6. De Algemene Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ook de algemene OLB kende een voorloper. In 1903 nam de 'Vereni ging tot Nut van 't Algemeen' een verzameling boeken voor honderd gulden over van de Bergse vrijmet selaarsloge TInséparable'. Nutsbe- stuur en loge vormden samen een bibliotheekbestuur van zeven perso nen, vier Nutsleden en drie loge mensen. Aan de wieg van deze uitleenbibliotheek stond dominee dr. H.A. van der Meulen, predikant van de Nederlandse Hervormde Gemeente. Deze pionier stond later ook aan de wieg van de algemene OLB. In 'De Zoom' van 20 novem ber 1920 kondigde Van der Meulen de stichting van deze OLB aan. Het besluit daartoe was genomen op vrijdag 12 november in de boven zaal van hotel De Draak. Een voor lopig bestuur van negen leden 'tot verschillende kerkgenootschappen, richtingen en staatkundige partijen De Waterschans nr. 1 1995 behorend' zou het besluit uitvoeren. Het bericht in 'De Zoom' riep meteen een reactie op van modera tor Van Dijk. In een ingezonden brief trok hij fel van leer tegen het snode plan 'tot oprichting van een (neutrale) openbare leeszaal in onze goede stad'. Gemeentelijke subsidie daarvoor achtte hij onverantwoord, omdat slechts een klein deel van de bevolking op zo'n instelling zat te wachten. De overgroote Katholieke meerderheid heeft aan een eigen Leeszaal genoeg; terwijl de lectuur in een neutrale Leeszaal voor HEN zoo dikwijls verderfelijk is. Men mag gerust beweren, dat in een Katholieke stad als Bergen op Zoom, een z.g. neutrale Leeszaal een ware haard is van besmetting' (In 'De Zoom' van 23-11-1920). Het mocht niet baten. In een bewogen raadsvergadering op 6 december 1920 kende Bergen op Zoom aan de katholieke OLB een subsidie toe van ƒ1.320 'bij wijze van proef voor 1921'. Een jaar later lagen er twee verzoeken om subsidie: de katholie ke OLB vroeg om de voorlopige subsidie om te zetten in een defini tieve voor 1922 en volgende jaren, terwijl de algemene OLB om een eerste ondersteuning vroeg. Volgens de rijksregeling had de algemene recht op f653 per jaar, ervan uit gaande dat de gemeente Bergen op Zoom naast 14.000 katholieke rond 6.000 niet-katholieke inwoners had. 7. Opening van de Algemene Open bare Leeszaal en Bibliotheek Het bestuur van de algemene OLB kocht in 1921 het Protestants Militair Tehuis in de Hoogstraat 28. Op 30 november 1922 was er een lezing van 't Nut in de Korenbeurs. Na afloop deelde dominee Van der Meulen mee dat de volgende maand de OLB in de Hoogstraat zou worden geopend en hij verzocht de Nutsleden om boeken te schenken of in bruikleen af te staan aan de nieuwe instelling. Volgens een advertentie in de 'Bergen op Zoom- sche Courant' van 19 december 1922 ging de bibliotheek op 21 december van dat jaar open. De officiële opening zou later gebeu ren. OPENBARE 1 IEES7AAI I In december 1922 opende de algemene OLB de deuren van het pand Hoogstraat 18. Het Bergen op Zoomsche Nieuwsblad van 23 dec. 1922 juichte vol vreugde: 'De Openbare Leeszaal. Een reusachtige aanwinst!' (foto: Rijksdienst Monumentenzorg). 8. Onder leiding van Dominee dr. Van der Meulen De eerste directeur-bibliothecaris van de nieuwe OLB was de initia tiefnemer tevens bestuurslid domi nee dr. Van der Meulen. Het nieu we instituut sloeg duidelijk aan. In januari 1923 maakten 871 personen gebruik van de leeszaal en werden er 1.079 boeken uitgeleend. Over heel 1923 waren die getallen: 6.570 en circa 15.000, waarvan 12.000 via de benedenbibliotheek, de volksuitleen. De katholieke OLB scoorde duidelijk lager: ongeveer 5.600 bezoekers en een uitleen van circa 14.000 boeken, waarvan 11.000 voor rekening van de volks bibliotheek. Natuurlijk werd in de gemeenteraad op deze cijfers gewe zen met het oog op de ongelijke subsidies. Maar die waren gebonden aan de rijksregeling. Erger was dat de algemene nog jarenlang moest wachten op rijkssubsidie. Op 1 januari 1928 bedankte Van der Meulen als secretaris van het biblio theekbestuur, maar verklaarde hij zich tegelijkertijd bereid om biblio thecaris te blijven tot het bestuur een opvolger had gevonden. De dominee was toen 81 jaar en sinds 1915 met emeritaat. Met ingang van 1 januari 1929 nam mejuffrouw L.V. van de Houven van Oordt de leiding van de OLB van de bejaarde pionier over. Zij was een bevoegde kracht met ervaring als directrice opgedaan in Franeker. Op 19 mei 1929 overleed dominee Van der Meulen. In 'De Zoom' van 21 mei 1929 wordt hij geprezen als een zeer hoogstaande persoonlijk heid die zich 33 jaar lang had inge zet voor het welzijn van de Bergse bevolking. Hij wordt geroemd als 'de oprichter der Openbare Leeszaal alhier', als de stimulator tot oprich ting van een kleuterschool, een zogenaamde Fröbelschool, en als een steunpilaar van 't Nut en van de Vereniging voor Christelijk Hulpbe toon. Eén vurige wens zag hij niet in vervulling gaan: de oprichting van een gymnasium. Ingenieur Juten en dominee Van der Meulen, zie daar het tweetal waarin de Bibliotheek Erasmus zijn stichters mag zien. 9. De tragische val van directeur Juten Uit alles blijkt dat ir. Juten een zeer belangrijke rol speelde bij het tot stand komen van de Bergse, r.k. OLB. Zonder zijn inzet en hulp zou de oprichting in 1920 hoogstwaar schijnlijk niet zijn gelukt. Een man dus van grote verdiensten voor de culturele verheffing van Bergen op Zoom. Maar dan gebeurt er iets dat aan die luister plotseling veel af breuk doet, zeker in de ogen van menige tijd- en plaatsgenoot. In zijn vergadering van 9 april 1924 be sloot het bestuur met algemene stemmen, alleen Juten en de kan tonrechter mr. B.J.H. van Blaricum waren afwezig, zijn direc teur/bibliothecaris te ontslaan. Schorsing achtte men met mogelijk. Het ontslag moest 'om dwingende redenen' dadelijk ingaan. Wat was er gebeurd? De toenmalige modera tor kapelaan C. Smoor deelde mee

De Waterschans | 1995 | | pagina 12