12 KLEINE 1 fc\t \LE I 13 De Waterschans nr. 1 1995 de Bergse gemeenteraad voor meer subsidie. Ook had men de gemeen tesecretaris van Bergen op Zoom, mr.J.Kuypers, in het bestuur ge haald in de hoop zo een vlottere weg naar de subsidiekraan te vin den. Kuypers voerde al direct aan dat ook de gemeente het met min der inkomsten moest doen. Dat klonk weinig bemoedigend. In het verslag van een vergadering treft men de term faillissement aan. De oprichting van een filiaal in de nieuwbouwwijk Oost strandde eveneens op het gebrek aan geld. Op 26 maart 1957 stelde de secreta ris vast dat de leeszaal 'zich enigs zins kan bedruipen'. Vier maanden later schetste Sloot- mans een veel triester beeld en noteerde hij dat 'de toestand gelei- delijkaan onhoudbaar wordt'. Over 1956 was er een ongedekt verlies van f4.783,20. Dit weet hij aan de alsmaar stijgende salarissen en aan het jaarlijks tekort van circa f1000 van de jeugdafdeling. Een lichtpuntje was dat de regering per 1 september 1957 voor de jeugd leeszalen apart subsidie ging uitke ren. Het bestuur besloot op voorstel van de secretaris tot bezuinigings maatregelen. Op 1 september 1957 verliet de gediplomeerde assistente L.M.I.A. Godeau wegens huwelijk de leeszaal. Er kwam geen vervang ster, zodat de staf tot twee bevoeg de krachten inkromp, namelijk de directrice L.P.M. Asselbergs en de assistente M.P.L. Strijbos. Er kwam geen opvolgster voor Godeau. Een tweede maatregel betrof de uitleen van boeken. De leden konden tot dan toe twee maal per week een roman plus studieboeken lenen. Dat veranderde in eenmaal per week een roman, 'terwijl voor de rest boeken kunnen worden meegeno men tegen f0.10 per boek'. Men berekende op deze wijze f1000 per jaar meer te ontvangen. Slootmans had een dikke stok achter de deur om zijn voorstellen erdoor te krij gen, want hij eindigde zijn rapport met de woorden: 'Indien deze mogelijkheden niet worden benut, resteert uiteindelijk slechts de 3de mogelijkheid: over te gaan tot opheffing van de Leeszaal'. Zo ver kwam het gelukkig niet. Met ingang van 1 januari 1929 nam mej. L. V. van de Houven van Oordt de leiding van de algemene OLB over van dominee Van der Meiden. 2. Elisabeth als reddende engel? Op dinsdag 10 september 1957 kwamen de bestuursleden van de katholieke OLB onofficieel bijeen 'voor het aanhoren van een vertrou welijke mededeling van de secreta ris, die hiervoor de leden persoon lijk had uitgenodigd'. Secretaris Slootmans, die voor de katholieke bibliotheek van Bergen op Zoom veel betekende, zocht ook ijverig mee om uit de malaise te komen. Zo had hij vernomen dat de St.- Elisabethsvereniging van de stad zich ging opheffen. Deze vereni ging had als doel om door stoffelij ke gaven en persoonlijke toewijding de arme medemens te helpen, voor al kraamvrouwen en zieke vrouwen. De leden moesten die armen bezoe ken, troosten en helpen met verster kende middelen en kleding. De vereniging bestond smds 1840 en had op den duur in bijna honderd gemeenten een afdeling. Elke afde ling had eigen financiële middelen. Waar zou dat geld naar toe gaan? Slootmans stapte naar deken Van Dijk op de Markt en legde hem de nood van de leeszaal voor. De deken stuurde een verzoek met een aanbeveling zijnerzijds naar de bisschop van Breda. Die gaf toe stemming een deel van het kapitaal voor de leeszaal aan te wenden. Ook het woonwagenkamp Kortjan en de damesafdeling van de St.Vin- centiusverenigmg werden bedacht. De Waterschans nr. 1 1995 BtVMIbSU Mej. M.W. Blaas, vanaf 1947 werkzaam bij de OLB op de Hoogstraat (foto 1967 Hofstraat). Hoe groot het erfdeel is geweest hebben we niet kunnen achterhalen. Was men daarmee uit de zorgen? Het werd pas structureel beter toen Bergen op Zoom bij raadsbesluit nr. 232 de subsidiëring van de Bergse OLB's grondig herzag en verbeter de. De dreigende sluiting was daarmee van de baan. 'Dankbaar voor de verbeterde financiële situa tie, kan het belangrijke leeszaalwerk worden doorgezet', lezen we in het jaarverslag over 1958. Ook voor de algemene OLB kwam dit besluit als een geschenk uit de hemel. 3. Ook Hoogstraat 28 heeft geldge brek. 1950-1958 In 1950 stond de algemene OLB er net als haar katholieke zuster in het Vierkantje zo maar slecht voor wat de kas betreft. Men worstelde al evenzeer met de andere moeilijkhe den: onvoldoende ruimte, een slecht gebouw en personeelsgebrek, alle maal bekende geluiden. Vanaf 1950 zijn de jaarverslagen van de direc trice mejuffrouw L.V. van der Houven van Oordt in het archief aanwezig, aangevuld met financiële verslagen en begrotingen. Toen in augustus 1950 een assistente vertrok kon zij niet worden vervangen wegens geldgebrek. Door tekort aan personeel was de leeszaal van 22 augustus tot 1 november gesloten op maandag en op de morgens van woensdag en vrijdag. De uitleen draaide intussen normaal door. Tot overmaat van ramp werd de direc trice ziek met als gevolg sluiting van de leeszaal op woensdag van 15 november tot na kerstmis. Dit alles had natuurlijk zijn weerslag op de klandizie, al bleef het aantal leden toch groeien. Drie 'vrouw' sterk was het personeel in die dagen: de dames M.W. Blaas en H. van Tienhoven stonden de biblio thecaresse trouw terzijde. Ondanks de inzet van het personeel moest men constateren dat het bezoek aan de leeszaal terugliep. De accommo datie was belabberd. Vanwege het ruimtegebrek stond ongeveer het hele boekenbestand in de leeszaal, waardoor de bezoekers telkens werden gestoord door het heen en weer geloop van het personeel dat naar gevraagde boeken voor de uitleen zocht. Rustig studeren in de leeszaal was haast niet mogelijk. Het gebouw was niet alleen te klein, het was bovendien slecht. In 1951 gebeurde het meerdere keren dat de bezoekers de leeszaal uit regenden, zo lek was het pand. Veel boeken liepen waterschade op. Gelukkig deed de CV, de Centrale Vereniging in dit geval, niet moei lijk. Natuurlijk beantwoordde het onderkomen in geen enkel opzicht aan de voorwaarden voor rijkssubsi die. De dames hielden de moed erin en gingen door met reclame te maken voor hun zaak, onder meer via de scholen. De heer Driessen kwam met klas 4 van de Rijks-HBS op bezoek, om zijn pupillen de weg naar de OLB te leren. Op 12 okto ber 1951 startte de algemene met een uitleenpost in Dinteloord. De directrice slaakte in haar jaarverslag de verzuchting: 'Het is uitermate te betreuren, dat er geen aparte ruimte is om een afzonderlijke jeugdbiblio theek in te richten. Zodoende komt ons boekenbezit niet geheel tot zijn recht'. 4. Hoera, toch meer ruimte Aan het nijpend ruimtegebrek kwam in 1952 enigermate een einde. Een lang gekoesterde wens ging in vervulling. De leeszaal kreeg de beschikking over het bovenhuis in het pand Hoogstraat 28. Daar bracht men de jeugdbi bliotheek onder en dat had direct een stimulerend effect op de uitleen aan minderjarigen. Ook was er iets meer ruimte nu voor de nevenactiviteiten, met name voor de exposities. Even wat cijfers: aantal leden eind 1952 was 589, waarvan 90 jongeren. Uitgeleend werden 13.608 romans, 8.254 studieboeken en 2.748 jeugdboeken. In de leeszaal lagen 8 verschillende kranten, 104 week- en maandbladen. Van die bladen ontving de OLB er 57 gratis, 11 als geschenk van leden en 36 als abonnee. Het aantal bezoekers van de leeszaal over 1952 bedroeg 1.902. In 1952 verhoogden rijk, provincie en gemeente de subsidie met 26 procent, maar zoals we reeds weten, was dat geen uitkomst, want de salarissen stegen met 25 procent en daar kwamen dan nog allerlei bruto-loonkosten bovenop zoals verschillende sociale premies. Men raakte dieper in het slop. Meerdere malen kon de penning meester rekeningen niet betalen we gens te weinig kasgeld. 5. Lang leve de directrice! Even een feestelijk geluid tussen door. Dat kan nooit kwaad. Op 1 december 1953 vierde mejuffrouw L.V. van de Houven van Oordt haar zilveren jubileum als directrice van de Bergse algemene OLB. Het bestuur huldigde haar tijdens een

De Waterschans | 1995 | | pagina 16